Frankrijk en Italië is geopend. Zonder eenige bezwaren te ondervinden werd de weg door den tunnel door den feesttrein in 45 minuten afgelegd. De voltooiing van dat reuzenwerk van menschelijke kennis en kracht werd natuurlijk met een groot feestmaal gevierd, waaraan 600 gasten deelnamen en daaronder officieele vertegen woordigers van Frankrijk en Italië, die feestdronken instelden op de wederzijdsche landen waarbij het niet zal hebben ontbroken aan groote woorden over de ban dendie de natiën omstrengelen enover de vriendschappe lijke betrekkingen die telkens nauwer worden toege haald. Jammer, dat van tijd tot tijd de taal der kanonnen aan de volken herinnert wat die woorden van den een of anderen minister beteekenen, die eens wil schitteren met zijn vernuft en redenaarstalenten. Nog voor weinige dagen schenen de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië alles behalve vriendschappelijk te zijn en werd reeds hier en daar het woord „oorlog" gefluisterd. Gedurende ongeveer 15 maanden was Frankrijk het tooqeel van militaire, parlementaire, sociale en politieke gebeurtenissen, zooals in gelijk tijdvak nimmer een land doorleefde. Thans heerscht er een oogenblik van kalmte, daar de nationale vergadering hare werkzaamheden heeft gestaakt, en te Versailles nog slechts eenige commissies, waaronder die voor het verleenen van gratie, hare werkzaamheden voortzetten. Of echter die kalmte van langen duur zal zijn mag men betwijteleD, want nu door Thiers in zijn laatste boodschap de quaestie van den toekomstigen regeeringsvorm van het land weder werd ter sprake gebracht en zelfs voor 't vervolg aan de orde werd gesteld, zullen de partijen den tijd van 't reces zich voor allerlei intriges en kuiperijen ten nutte maken en hare vertegenwoordigers, tot een nieuwen, hevigen strijd gewapend, in December weder naar de nationale vergadering te Versailles zenden. De ontwapening der nationale garde gaat geregeld voort, zonder dat men daarbij eenige moeilijkheden ondervindt, waarvoor men vooral in Lyon en Etienne vrees had gekoesterd. In de departementen van de Rhöue en de Loire had de ontwapening zonder eenige rust verstoring plaats. Bij de nieuw voorgestelde regeling van het kiesstelsel in Oostenrijk, die zoozeer de verbittering der Duitsch Oostenrijkers gaande maakt, zyn de volgende beginselen aangenomen. De verkiezing bij klassen blijft behouden, doch de verkiezingen zullen rechtstreeks zijn, zoodat niet eerst kiezers en door dezen weer afgevaardigden zullen worden gekozen. De groote industrieelen zullen een afzonderlijke klasse vormen, doch daarentegen vervalt het kiesrecht voor de kamers van koophandel. De groote grondbezitters zullen een afzonderlijke klasse blijven uitmaken. Het aantal vertegenwoordigers voor de landelijke gemeenten wordt vermeerderd en de cen sus wordt gebracht voor Weenen op 20 florijnen, voor de hoofdsteden op 10 florijnen, voorde zelfstandig kiezende kleinere 'steden op 8 florijnen en verder op 5 florijnen. Al de verschillende soorten van belasting die wordt betaald, zal bij de berekening van den census in aan merking komeD. De Neue freie Presse is vooral hevig verstoord over het voornemen, om aan de kamers van koophandel het kiesrecht te ontnemen en beweert, dat die handelwijze alleen verklaarbaar isomdat daardoor aan de partij die aan de constitutie getrouw blijft een gevoelige slag wordt toegebracht. Wel is de Neue freie Presse overtuigd, dat de verhouding der klassen onder een algemeen con stitutioneel kiesrecht niet de juiste was, maar als men aan de kamers van koophandel het kiesrecht ontneemt, dan moet men ook dat van de groote grondbezitters opofferen, want dit behouden en dat van de kamers van koophandel opheffen, is het in praktijk brengen van „Czecbische politiek." Als men door zoodanige hervorming van het kiesrecht tot eene ontheffing der bezwaren wil komen,dan begrijpt de Neue freie Presse, wat den Duitschers te wachten staat, en vertrouwt, dat zelfs niet de meest verzoenings gezinde, de meest toegevende en vredelievende aan hanger der constitutie de hand zal leenen tot het tot- standbrengen van zulke werken. Het blad juicht over de afwezigheid van de Duitsche afgevaardigden in de landdagen waarin de Czechen de meerderheid hebben, zoodat enkele vergaderingen zelfs onbevoegd waren om te besluiten. Men kan toch moeilijk aannemen, dat de fragmenten van landdagen, die te Linz, BriinnenLaibpch vergaderd zijD, zullen durven beweren, dat zij de wettige vertegenwoordiging van Opper Oostenrijk, Moravië en Karenthië uitmaken, vraagt de Neue freie. De landdag van Moravië is door de verwijdering der Duitschers zelfs onbevoegd om te beraadslagen. „En daarbij zal het niet blij ven; alles voorspelt dat door de scheuring een in waarheid chaotische toestand ge boren zal worden." Heviger nog dan het ontwerp voor een nieuwe kies wet, is de Neue freie Presse getroffen door het keizerlijk schrijven aan den Boheemschen landdag, waarbij de rechten van Bohemen worden erkend. Hoewel het blad het ministerie Hohenwarfc reedè twintig weken sterk heeft gewantrouwd, koesterde het echter nog wel eens de gedachte dat bet misschien te ver ging en dat de heer Hohenwart ten slotte nog zon zegevieren, als zijne plan nen zouden blijken niet in strijd te zijn met de trouw aan de constitutie. v Maar nu heeft de Neue freie Presse ingezien, dat zij gelijk had in haar wantrouwen, toen, na de voorlezing van den keizerlijken brief, de oude standenzaal op de Fiinfkirchener Platze te Praag daverde door de stormachtige toejuichingen der Slaven. Bij zulke feiten treden alle andere belangen op den achtergrond zelfs de hervorming van het kiesrecht is een bagatel in vergelijking van de proclameering van het Boheemsch staatsrecht, die een gebeele hervorming van het rijk na zich moet sleepen. Het ministerieele orgaan heeft zelfs het verzoeningswerk een vreedzame revolutie genoemd, doch dat bijvoegelijke naamwoord „vreedzaam" wil de Neue freie maar weglaten. De grève der werklieden in de fabrieken van machi- neriën te New Castle en Gateshead in Engeland is nog niet geëindigd, hoewel weder een groot aantal Belgische, Duitsche,Noorweegsche en Zweedsche werklieden is aan gekomen. Op eene Zaterdag gehoudene meeting hebben de werklieden besloten, om te volharden, als de patroons de door de werklieden gestelde voorwaarden niet wil den aannemen. Uit Duitschland. De moeilijkheden die gedurig tusschen patroons en werklieden ontstaan hebben reeds in October van het vorige jaar aan den Duitschen minister van handel en nijverheid aanleiding gegevenom aan de koninklijke regeeringen en landrosterijen eene circulaire te richten over het wenschelijke van de oprichting van rechtbanken of de benoeming van vaste scheidsrechters om uitspraak te doen in de geschillen tusschen patroons en werklie den. De minister vroeg toen berichten en mededeelingen, en het resultaat is geweest dat slechts in enkele plaat sen aan zyn raad gehoor werd gegeven en juist in zulke waar men er de minste behoefte aan had. Over het algemeen vreezen de patroons dat hun toe stand door dergelijke instellingen niet zou worden verbeterd, terwijl de arbeiders er geen vertrouwen in stellen, zoodat de oprichting er van door geen van beide partijen wordt bevorderd. Bij circulaire van 3 Juli 1871 heeft de minister nog maals op de zaak aangedrongen, o. a. ook met verwijzing naar de gunstige resultaten die in Engeland de Board of conciliation and arbitration reeds heeft verkregen. Bij gelegenheid van eene ovatie, die dezer dagen aan von Bismarck te Reichenball werd gebracht, bad de rijkskanselier gezegd: „Dit kan ik u, mijne heeren, wel verzekeren, dat de ervaringen die ik tijdens mijn ver blijf in Oostenrijk heb opgedaan, mij de overtuiging heb ben geschonken, dat onze betrekkingen met onze buren in de toekomst uitmuntend zullen zijn." Met groot gejuich werd deze mededeeling vernomen. De Duitsche rijksdag is zijn bestaan voornamelijk verschuldigd aan den grooten militairen voorspoed in den laatsten krijg. Karakteristiek is de mededeeling die thans uit Berlijn komt, dat het voorloopige gebouw voor de vergadering van den rijksdag weldra gereed zal zijn en die spoedige voltooiing voornamelijk te danken heeft aan de krachtige militaire hnlp die in den laatsten tijd werd verstrekt. Zelfs het gebouw voor de vertegenwoor diging wordt door militairen opgetrokken Op den Januari 1872 wordt in Duitschland het tientallig stelsel voor maten en gewichten ingevoerd. Vooral de mindere volksklassendie nooit eenig ander stelsel dan hetgeen in bun land gebruikt wordt, kennen, zullen met bet nieuwe nog al eenig bezwaar hebben, omdat het tientallig stelsel zoo geheel andere verhoudin gen heeft dan de Duitsche stelsels. De Volks-Zeitung geeft zich veel moeite, om het publiek eeuig denkbeeld van die nieuwe verhoudingen te geven en weet vooreen centimeter geen betere aanschouwelijke maatstaf te geven dan een postzegel, die juist 2 centimeters breed is enz. Het blad wil dat alle redactie's op hun blad zekere gedeelten zullen aanwijzen die een gedeelte dei- nieuwe maat voorstellen, zooals b.v. het Organ fiir Jedermannaus dem Volke, dat aan bet hootd der Volks- Zeitung staat en bijna precies een decimeter lang is. In Beieren hecht men groote waarde aan de goede bejegening die de Beiersche minister von negnenberg van den Duitschen keizer heeft genoten en aan de lange conferentie die von Ileguenberg met von Bismarck heeft gehad. Iedere ontmoeting tusschen een paar minis ters moet terstond een hooge diplomatieke beteekenis 'hebben. Uit Straatsburg wordt zeer geklaagd over alle pogingen die tot „verduitsching" der stad worden aan gewend. Alle Fransche plaatsnamen worden in Duitsche veranderd, dikwijls zeer tegen den zin der bevolking die o. a. sterk protesteert tegen de verandering van den naam Porte d'Ausfcerlitz in „Metzgerthor.'' ^anïrrlsbmcljten. In de op heden te Rotterdam gehoudene veiling van 32905 kranjangs Java-suiker is alles, voor het grootste gedeelte aan de raffinadeurs, verkocht, en zijn onder anderen de volgende prijzen besteed: n°. 15, 36$; n°. 16, 17, 18, 19, f 86, no. 20, 36$. - Graanmarkten enz. Vlissingen, 19 September. Boter f 1.50 a f 1.55 per kilogram. Grijzen van effecten. Amsterdam 19 September 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 53$ *dito dito dito 3 63$ ♦dito dito dito 4 84$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ 131$ ♦dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Frankrijk. *Inschrijvingen3 ♦dito5 82$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 96$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 67$ ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 81 ♦Cert. 1000 1864 5 94$$ *dito 1000 1866 5 „95 ♦Loten 1866 5 „243 ♦Oblig. Hope Co. Leen ing 1860 4$ 85 ♦Certific. dito4 67$ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867—69 4 70$$- ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 218$ ♦Oblig. dito .4 Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 88$ dito dito Jelez Orel 5 88$ dito dito Charkow Azow. 5 86$ Polen. ♦Schatkistobligatiën5 69 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 57$ ♦dito dito April/Oct. 5 56$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 43$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 18,$ Italië. Leening 18615 55$ Spanje. ♦ObligatiÖn. Buitenl. 1867—70. 3 33$ ♦dito 18713 33$ ♦dito Binnenlandsche3 28$ Portugal. ♦Obl. 1856—62 3 ♦dito 1867—69 3 „35$ Turkije. dito (binnenl.)5 44 (V Egypte Obl. 1868 7 „77$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 „97$ ♦dito dito dito (1885) 6 „97$ ♦Obl.Illinois 7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 81 dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 70 dito dito dito 2" sec. 7 69$ dito dito 1869 dito 7 70$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 92$ Mexico. dito 18513 13$ Grenada. dito afgestempeld6 20 Venezuela, dito 3 8$ Ecuador. dito1 De gemerkte effecten worden bij de Nederlandsche bank als beleeningspand aangenomen. Prezen van coupons. Amsterdam,IS September. Metall. /20.87$; Dito zilver 24.45; Dito Eng. per 11.75: Eng. Russen per f Eng. Portugal per 11.75; Franscho /55; Belg. f 55$; Pruis. 35$; Hamb. Russen f 30$; Russod. in Z. R. 31j9ff; Pools, in Fl. ;per Z.R. Spaans. fAmerik. Dollars 2.40; dito papier 2.10; Spaans, in 11.75; Piasters /2.25. Zlövertentiétt. Bevallen van een Zoon L. C. H, WORRELLDE BATS. Middelburg, 16 September 1871.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3