U uiten l art li. ter zake dat zij, op 8 Juni jl., voor Iman Westerweel, arbeider te Brouwershaven, voor loon dertig planken van de kraan naar de zoogenaamde Molleman te Zierik- zee of naar de plaats achter het huis van Nassau aldaar moetende overbrengen, van dien voorraad drie planken hebben afgenomen tegen den wil des eigenaars, en die hebben verkocht bij den landbouwer I. van de Velde te Zierikzee. Bij vonnis der arrojidissements-rechtbank te Zierikzee dato 10 Juli jl. zijn zij vrijgesproken, als zijnde de schuld van het aan de beklaagden ten laste gelegde feit niet bewezen, de kosten te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovengemeld vonnis beves tigd de kosten in hooger beroep gevallen te dragen door den staat. Franciscus van Driessen, oud 48 jaren, schilder te Neuzen, was beklaagd ter zake dat hij in den avond van 17 Juni of omstreeks dien tijd, arglistig heeft weggeno men en zich toegeëigend een nieuwe plank, ten nadeele van J. Vergine Quakkelaar, liggende aan diens werk plaats nabij de West-Schutkolk te Neuzen. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Goes, dato 29 Juli jl. is hij schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en veroordeeld tot eene gevangenisstraf van een halfjaar, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten van het rechtsgeding. Op het door den veroordeelde en den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovenge meld vonnis bevestigd, voor wat het bewezene van het hem ten laste gelegde feit, de daaraan gegevene quali- ficatie en de schuldplichtigheid daaraan betreft, doch het vonnis vernietigd voor wat de opgelegde straf aan gaat, en den beklaagde en mede appellant, onder aanne ming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maandenin eenzame opsluiting te ondergaanen in de kosten van het geding zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. Gemengde berichten. De Nederlandsche Spectator van 16 dezer bevat de volgende gansch niet onaardige parodie omtrent de Luxemburgsche orde van de eikenkroon: „LAATSTE BERICHTEN. „Luxemburg, 10 September. Onze regeering heeft eene vrij scherpe nota van die van Nederland ontvangen wegens de openlijke onderscheiding, door onzen groot hertog aan dr. Nuyens verleend in diens hoedanigheid van schrijver van een geschiedwerk in 't welk het Nederlandsch vorstenhuis wordt beleedigd en gehoond. De spanning is groot. Men is vooral bevreesd voor de Nederlandsche scherpschutterskorpsen. „Luxemburg, 14 September. Ofschoon alle hoop op eene vredelievende oplossing van het geschil met Neder land nog niet vervlogen is, wil men toch weten dat alle maatregelen genomen worden om het Luxemburg sche leger marschvaardig te maken. Onze eenige hoop berust op de persoonlijke lankmoedigheid van het hoofd van den Nederlandschen staat en op het bekende talent van graaf van Zuylendie ieder oogenblik hier ver wacht wordt om opnieuw den vrede van Europa te komen redden. „Den Haag, 13 September. Sommige leden der tweede kamer willen, naar men zegt, de kamer doen bijeenroe pen om het ministerie te interpèlleeren over de vraag: „1°. of aan dr. Nuyens vergunning zal worden ver leend om de versierselen der hem geschonken Luxem burgsche orde aan te nemen en te dragenen „2°. welke stappen de Nederlandsche regeering bij die van Luxemburg gedaan heeft of doen zal om de eer van Nederland en van het huis van Oranje te handhaven? „Den Haag, 14 September. Naar men ;in welonder richte kringen verzekert zou het gisteren gemelde plan tot bijeenroeping der kamer zijn opgeheven op de opmerking van zeker rijk gedecoreerd lid dat een rid derlintje toch eigenlijk eene veel te nietige zaak is, dan dat de kamer er notitie van zou mogen nemen. Men be schouwt in gemelde kringen het behoud van den vrede thans als gewaarborgd. „Den Haag, 15 September, 's avonds. Z. M. de koning heeft i van den groothertog van Luxemburg een eigen handig schrijven ontvangen, in 't welk zich de groother tog verontschuldigt wegens het schenken van een ridder kruis aan dr. Nuyens. De groothertog geeft in dit schrijven de plechtige verzekering het boek van dr. Nuyens niet te hebben gelezen en niette hebben geweten dat Zr. Ms. stamhuis er in wordt gehoond en beleedigd. Wijders verklaart zich de groothertog bereid om iederen Neder lander, die iets tegen het boek van dr. Nuyens geschre ven heeft of schrijven zal, bet officierskruis van de Eikenkroon te verleenen." »1) Men brengt hiermede in verband de plotselinge eendaag- sche vervroeging van de sluiting van de zitting der staten-geueraal." De vorige week is te 's Gravenhage geen aangifte van pokkengevallen gedaan. De heer S.Tesselhoff, muziekonderwijzer te Soest die vóór een paar jaren te Utrecht, Amsterdam en elders een werktuig tentoonstelde, hetwelk, op de toetsen eencr piano geplaatst, al wat gespeeld wordt onmiddellijk en duidelijk op papier schrijft heeft thans een muziek- lessenaartje uitgedacht, geheel in den vorm van soort gelijk lessenaartje aan iedere piano, maar zoodanig ingericht dat de speler, door een lichten druk van den voet op een pedaal, elk blad van zijn muziekboek op het juiste oogenblik kan omslaan zonder eenige schade aan het muziekblad toe te brengen. In de afgeloopen week had te Onstwedder Mussel het volgende voorval plaats: Het 11 jarig zoontje van den landbouwer N. aldaar gooide met een steen per onge luk tegen een korf met bijen, toebehoorende aan een buurman. De bijen, hierdoor verontrust, vlogen verwil derd uit den korf, waarover die buurman zich tegen N beklaagde. De vader liet zijn zoontje roepen en gaf hem, zonder hem te ondervragen, een duchtig pak slagen. Niettegenstaande zijn zoontje uitriep dat het uit ongeluk gekomen was, en dat hij volstrekt niet met moedwil tegen den korf had aangegooid, hield de kastijding aan. Hij dwong hem voor het gebeurde een gebed te doen, dat de jongen hardnekkig bleef weigeren. Hierop beval hij hem terstond het paard uit het land te halen en zeide dat hij wel weten zou hoe hij wilde, waarop het knaapje zeide: „Vader, ik ben onschuldig, als gij mijmog meer wilt plagen, hang ik mij op," doch de vader bleef onver biddelijk. Het kind nam toen den toom en ging naar het land. Men wachtte echter te vergeefs een geruimen tijd op zijn terugkomst, totdat men in 'teinde zóo ongerust werd, dat de vader heenging om hem op te zoeken, en om zijn zoontje voor deze ongehoorzaamheid nog eens duchtig te kastijden. Maar helaas! wat schouwspel ver toont zich voor het oog des vaders, toen hij den grond betreedt, waar het paard rustig liep te grazen. De vader ziet zijn zoon, zijn eigen kind aan de wring hangen; de ongelukkige had woord gehouden. Hij had zich met het touw, waarmede hij het paard zou halen, werkelijk aan de wring opgehangen. Alle pogingen, hoe ook aange wend, om weder tot bewustzijn te brengen, waren vruch teloos het arm onschuldig kind was reeds een lijk. (N. VeencL. cour.) Dezer dagen zijn te Rotterdam wederom uit de fabriek van den heer Kruppte Essen, per Rijuspoor, aangekomen 6 stalen gegroefde kanonstnkken elk a 25,000 kilogram en 1 stalen a 50,000 kilogram; zij liggen in de entrepot-marinewerf, in afwachting der stoombooten Gironde en Seine, waarmede deze vernie lingswerktuigen naar Kroonstad zullen worden over gevoerd. (Handelblad.) Het kanaal van Suez heeft in de maand Augustus 989,905 franken opgebracht, zijnde 487,371 franken meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Het getal der door het kanaal gevaren schepen bedroeg in Augustus jl. 60 en in dezelfde maand van het vorige jaar 42. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 17cn dezer: W. H. Nolthenius, wedo. van A. J. van der Wijck, 35 j. met F. J. Boogaert, jd. 21 j. J. Rijkse, jm. 40 j. met C. Pavias, jd. 38 j. J. C. van Breda, jm. 25 j. met A. A. Snoep, jd. 21 j. S. L. Woutersen, jm. 29 j. met W. Scholten, jd. 26 j. (Van 9—16 September.) Vlissingen. Gehuwd: F. L. Debra, jm. 24 j. metD. J. Aspeslagb, jd. 18 j. J. A. Snoek, jm. 30j. met M. A. J. D. Fraserjd. 25j. Bevallen: C. Schijf, geb. Postmus, z. W. M. Mos. geb. de Koning, d. J. C. Hoogerwerve, geb. van Fraassen, z. J. C. Meeuse, geb. Jansen, d. E. Bladier, geb. Beljaars, d. E. G. Groenen, geb. Querin, d. A. Staal, geb. Robers, z. Overleden: C. J. van Rotte, vrouw van T. Pieter- sen, 74 j. T. J. Tromp, z. 5 m. G. C. Queysen, jd. 26 j. Goes. Bevallen: I. Frenks, geb. de Graaff, d. Overleden: A. van den Boogert, z. 4 j. J. P. Simons, z. 2 m. J. A. Luijks, gehuwd met C. Gee, 71 j. W. Kok, z. 6 w. J. van der Klooster, d. 3 m. (wonende te St. Anna- land). Zierikzee. Bevallen: J. Holm, geb. Stiphoudt, z. E. Enslin, geb. de Crolij,z.M.C. Appels,geb. Rombouts,d. M. Verwest, geb. Beije, z. C. Reijnhoud, geb. van den Boom, z. E. Lendhout, geb. Moelijker, d. J. Flikweert, geb. Moermond, z. P. J. Pilaar, geb. van Borrendam, z, M. Verschoor, geb. van Gastel, z. L. van Dongen, geb. Erkes, z. J. M. Merle, geb. Jansons, d. A. Schouten, geb. Monné, z. Overleden: C. Kwist, jd. circa 32 j. K. Kuipers, vrouw van J. Pistorius, 31 j. Tliermoiueterstand. 18 Sept. 'sav. 11 u. 54 gr. 19 'smorg.7 u.54gr.'smidd.lu. 60gr.'sav. 6u.58gr. Sta ten-generaal. Vereeuigde zitting der beide kamers van Maandag 18 September.' Z. M. de koning heeft de volgende troonrede uit gesproken „Mijne heeren! „Ik reken mij gelukkig, bij de opening dezer zitting gunstige mededeelingen omtrent de aangelegenheden van het vaderland te kunnen doen. „Gelijk ik ten vorigen jare de welwillende medewer king der oorlogvoerende staten tot handhaviug onzer onzijdigheid ondervond, bleef ook sedert dien tijd de betrekking met alle mogendheden op den meest ge- wenschten voet. „Met erkentelijkheid ontwaarde ik de hartelijke deel neming van een naburig land in de plechtige hulde, die wij onlangs aan de nagedachtenis van roemrijk gevallen krijgslieden hebben gebracht. „De wijze waarop zee- en landmacht, zoo in het moe derland als in de overzeesche bezittingen, zich van hare taak kwijt, geeft bij voortduring reden tot tevredenheid. „Op grond van gebleken behoefte zal, in verband met eene voor te dragen regeling van het vestingstelsel en wijziging der militiewet, de organisatieonzer strijdkrach ten verandering moeten ondergaan. „Onze instellingen van onderwijs beantwoorden over het algemeen aan het doel. Iutusschen behoeven som mige takken aanvulling of nieuwe regeling, die voor bereid wordt. „De verwachtingen van den oogst zijn voor een groot deel niet ongunstig. „De visscherij neemt in bloei toe. „Handel en nijverheid, die den druk des oorlogs beter dan voorzien werd doorstonden, gaan met den vrede een tijdperk van nieuwe ontwikkeling in. „Voor werken van algemeen nut wordt zoo van rijks wege als door provinciën, gemeenten, waterschappen en bijzondere vereenigingen, met ijver gezorgd. „De overbrugging van het Hollandsch diep, nog in dit jaar te volbrengenzal na eenige maanden door aansluiting van Vlissingen aan het spoorwegnet gevolgd kunnen worden. „De diensten, van de ambtenaren van den waterstaat gevorderd, nemen van jaar tot jaar toe. Het is mij een genoegen van dat korps met voldoening te gewagen. „Het ontwerp eener nieuwe rechterlijke inrichting zal u weldra bereiken. Ook andere voorstellen, het rechts wezen betreflende, zullen u binnen kort worden aange boden. „Wetsvoordrachten tot verbetering der staatsinkom sten, tot hervorming van het belastingstelsel, tot betere regeling van de pensioenen van burgerlijke ambtenaren zijn in gereedheid. „De toestand onzer overzeesche bezittingen is over het algemeen bevredigend. „De rust bleef nagenoeg ongestoord. „Een ruime oogst der voedingsmiddelen belooft ver goeding voor andere minder gunstige uitzichten van den kolonialen landbouw. „In den handel zijn sporen van verbetering merkbaar. „De rechtstreeksche verbinding met het moederland, door stoomvaart, is met goed gevolg tot stand gebracht. „Intusschen blijven gewichtige belangen voorziening vorderen. „Veelomvattende onderwerpen worden alzoo aan uwe beraadslaging voorgelegd. Blijve de bevordering der ware belangen van ons dierbaar vaderland aller doel en moge daartoe Gods onmisbare zegen op uwe over leggingen rusten. „Ik verklaar de gewone zitting der staten-generaa geopend." tweede kamer. Zitting van Maandag 18 September. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van al de nieuw gekozen leden, welke door den voorzitter in handen zijn gesteld van twee commissiëntot leden waarvan door hem zijn benoemd de heeren van Reenen, Fransen van de Putte en de Brauw, en de heeren Storm, van Naamen en Kien. De commissiën zijn uitgenoodigd in eene zitting, op Dinsdag 19 September te houden, rap port uit te brengen. Algemeen overzicht. Zondag had eene gebeurtenis van internationaal belang plaats, door de feestelijke inwijding van den tunnel door den Mont Cénis, waardoor de kortste weg tusschen

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2