MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 223. Dinsdag 1871. 19 September. Middelburg 18 September. In de troonrede waarmede Z. M. de koning heden de "vergadering der staten-generaal heeft geopend, wordt in de eerste plaats gewag gemaakt van de welwillende medewerking welke Nederland van de zijde der oorlog voerende staten heeft ondervonden tot handhaving fijner onzijdigheid. Verder wordt toezegging gedaan van de indiening van wetten tot -regeling van bet vestingstelsel en tot ■wijziging der militiewet. Tot aanvulling van sommige takken van onderwijs worden wetten voorbereid. De overbrugging van den Moerdijk zal nog dit jaar gereed komen en de aansluiting tot Vlissingen worden tot stand gebracht. Nog worden aangekondigd een wetsontwerp op de rechterlijke inrichting, benevens andere voorstellen betrekkelijk het rechtswezen, voorts wetten tot verbete ring der staatsinkomsten, tot hervorming van het belas tingstelsel en tot betere regeling der burgerlijke pen sioenen. Door een elftal ingezetenen dezer provincie, tneeren- deels leden der provinciale statenis dezer dagen een circulaire verspreid waardoor tot voorloopige deelne ming wordt opgewekt in een plan tot het tot stand brengen van een „dagelijkschen maildienst tusschen Vlissingen en Londen." Eerst wanneer van voldoende belangstelling bij de „naaste belanghebbenden" zal gebleken zijn, zal een gedetailleerd plan door daartoe bevoegde deskundigen worden opgemaakt. Inmiddels is reeds vastgesteld dat (bij genoegzame deelneming), zoo mogelijk hier te lande, vier stoomschepen zullen worden vervaardigd om dagelijks dienst te doen tusschen Vlis singen en eene der havens van den Theems. Tot ver wezenlijking van deze onderneming acht men een kapitaal van een millioen voldoende. In de laatste vergadering van inspecteurs en adjanct- inspecteurs voor het geneeskundig staatstoezicht werd eene commissie benoemd tot het aanwenden van pogin gen ter oprichting eener Nederlaudsche vereeniging tot bevordring der vaccinatie en re vaccinatie. .De verdere leiding der zaak zou echter aan een nader bijeen te roepen vergadering, samengesteld uit afgevaardigden van verschillende inrichtingen voor vaccinatie en revac- cinatie, worden opgedragen. Op Zondag 3 dezer heeft die vergadering te Utrecht plaats gehad. De meeste der bestaande vereenigingen hadden afgevaardigden gezon den, terwijl ook andere hunne adhaesie aan het plan schonken. Nadat de heer Lubachuit- Kampenmet een enkel woord het doel der vereeniging, benevens de middelen om daartoe te gerakenhad besprokenwerd eenstem mig besloten tot de oprichting eener Nederlandsche vereeniging tot bevordering van vaccinatie en revacci. natie, welke ten doel heeft de belangstelling in de koepokinenting op te wekken, de door sommigen daar tegen geopperde bezwaren en vooroordeelen te bestrijden, «n langs zedelijken en stoffelijken weg die kunstbewer king te bevorderen. Zij zal dit laatste trachten te doen door op zooveel plaatsen als mogelijk is de gelegenheid to verschaffen tot gratis vaccinatie en re vaccinatie, en, zoo de tusschenkomst der regeering wenschelijk wordt geacht, daartoe de noodige stappen te doen. Als leden van het. voorloopig hoofdbestuur werden benoemd de lieeren S. Bezet,hte RotterdamCarsten te 's-Gravenhage; A. A. H. Hamer, te Stad Ommen (Ommerschans)C. C. van Hees, te Amsterdam; O. H. J. Huber, te Groningen; H. C. Kips, te 's-Graven. iage: Lubachte Kampen: I. Roosenburg, te's-Herto- genbosch en Taxeira de Mattos, te Amsterdam. Deze verkozen tot hun voorzitter dr. Lubachtot secretaris dr. Kips en tot penningmeester dr. van Hees. Aan dit bestuur is opgedragen het ontwerpen van een reglement en het in 't leven roepen van afdeelingen in zoovele gemeenten ran ons vaderland als slechts mogelijk is. Van die afdeelingen moetenvolgens het doel der vereeniging, lid worden, behalve de geneeskundigen ledeu der gemeentebesturengodsdienstleeraars onder wijzers, fabrikanten en ieder die geroepen is zich onder en met menschen van allen rang en stand te bewegen. Van het voornemen tot oprichting eener afdecling moet kennis worden gegeven aan een der leden van het voorloopig hoofdbestuur, hetwelk dan een algemeene vergadering zal beleggen tot het vaststellen van een reglement, het benoemen van een definitief hoofdbe stuur en het beramen der noodige stappenom de vereeniging zoo nuttig mogelijk te doen arbeiden. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen te Goedereede c. a., F. H. Thorbecke, thans ontvanger der directe belastiugen en accijnsen te iiergeyk c. a. der directe belastingen en accijnsen te Bergeyk c. a J. J. H. Quaedvlieg, thans surnumerair bij de admini stratie der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, werkzaam in de inspectie derzelfde midde len te Maastricht. Benoemd tot ontvanger der registratie voor de bur gerlijke akten en der successierechten te Leeuwarden J. van Assen, thans ontvanger der registratie en domei nen te Harlingen. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 700 's jaars, de le luitenant E. F. Jochim, van het wapen der artillerie, thans op nonactiviteit. KOLONiëx'. Benoemd tot procureur generaal in de kolonie Curasao mf. J. 0. H. Ramaer, kantonrechter te Appingedam. Koloniëu. Blijkens een bij het departement van koloniën ont vangen telegram heeft de gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, den 15cn dezer, de sectie Kleine boom-Koningsplein van den spoorweg Batavia-Buiten- zorg ingewijd. Staals-cour De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 5 Augustus. Zij behelzen geen meldenswaar dig nieuws. Gemengde berichten. Zondag der vorige week kwam met een pleizier- trein het muziekgezelschap uit Thisselt—Blaesveld te Neuzen aanwaar echter de Zondagswet zöo streng wordt toegepast, dat muziek op straat en op openbare plaatsen op de Zoudagen verboden is. De officieren van het garnizoen, die hiervan kennis droegen vraagden en verkregen van den minister van oorlog toestemming, om de ledigstaande aftuitloods ter beschikktng van vreemdelingen eu burgers te stellen. Spoedig was een hulpbuffet opgericht en een weinig gedecoreerd. De muziekuitvoering begon eerst te 4 uren, na het eindi gen der godsdienstoefeningen. Inmiddels liepen de vele vreemdelingen wat rond en bezichtigden de ker ken. Daardoor werd aan sommigen reeds ergernis gege ven. Hierbij kwam, dat de kastelein in de afl'uitloods goede zaken maakte, terwijl alle andere vermakelijkhe den verboden waren en dientengevolge de herbergiers niets verkochten, zoodat sommigen hunner zeer ontstemd waren. Plotseling werd een officier, die reeds den vori- gen dag was gewaarschuwd dat men hem te lijf wilde, van verschillende zijden aangegrepen, hetgeeu eene vechtpartij ten gevolge had, zoodat de maréchaussees versterkt mit eene patrouille, tusschenbeide moesten komen. Ook werden2.de officierendie het muziekkorps uitgeleide hadden gedaandoor een tal van lieden op gewacht, doch zijn verdere onaangenaamheden voor komen. De dag vau gisteren waaromtrent men niet geheel zonder bekommernis was, welke dan ook tot het nemen van voorzorgsmaatregelen had doen besluiten is rus tig voorbijgegaan. Een honderdvijftigtal personen, meerendeels inwoners van Wiliebroeek, kwamen te Neu zen aan. doch vertrokken met de stoomboot naar Vlis- singèn, vanwaar zij des avonds terugkeerden en vervol gens te 7 uren huiswaarts spoorden. Jl. Vrijdag namiddag omstreeks 3 uren is in de gemeente Eede aan de Valeiskreek een arbeiderswoning afgebrand. Een gedeelte van den inboedel is verloren gegaantot groote schade van twee gezinnen die het huis bewoonden, daar niets verzekerd was. Men ver moedt dat de brand in den schoorsteen is ontstaan en vonken gevallen zijn op het rieten dak. De groothertog van Luxemburg heeft tot officieren der orde van de Efl^entcfbom benoemd jonkheer W. de Jonge van Zwijnsbergenmajoor der dienstdoende schutterij, en J. W. van Gullek, kapitein-kommandant van het korps der weerbaarheid, beiden te 's-Hertogen bosch. Eergisteren heeft Z. M. de koning zich naar 's-ïïertogenbosch begeven ter bijwoning van den scherp schutterswedstrijd. Eene eerewaeht te paard begeleidde den koning naar bet versierde schietterrein op de Hinthammerheidewaar de muziekkorpsen van het 2C regiment huzaren en van het 5e regiment infanterie zich deden hooren. Met- 1 November zal van de staatsspoorwegen waarschijnlijk het vak Zwalnwe (Moerdijk)Dordrecht in exploitatie worden gebracht, met gebruikmaking van de brug over het Hollandsch Diep, waarvoor de der tiende spanning ter plaatsing gereed is. Als eene bijzonderheid deelt het "Weekblad voor Israëlieten mede, dat mejufvrouw Hamburg te Amster dam, die, zooals wij reeds hebben gemeld jl. Dinsdag haar 1021"» jaardag vierde, onder anderen een bezoek ontving van den 82jarigen, maar toch nog altijd wakke renoud hoofdonderwijzer aan de Nederlandsche Israelie- tische armenschool S. E. Heigmans, die baar nog eens kwam dankzeggen vóórhaar dienstbetoon bij gelegenheid dat hij, nu natuurlijk 82 jaren geleden, in het verbond van Abraham werd opgenomen. Zij had toen namelijk geassisteerd in bet toedienen van verversehingen aan de genoodigden bij bedoelde plechtigheid* De Heraut meldt dat het getal abonnementen voor het nieuw op te richten dagblad van christelijk histori sche 'richting alleen uit de provinciën Noord en Zuid- Holland reeds tot 3500 geklommen is, waarvan ruim 1000 uit Amsterdam. Uit de overige provinciën beginnen de opgaven eerst in te komen. De viervoetige tochtgenoot van den Schot Mac Gregor, die met zijn licht vaartuigje Iiob Roy verschil lende plaatsen van ons land heeft bezocht, is vermist. Woensdag bevond Gregor zich in de haven van Urk, met het plan om den volgenden dag naar Kampen te vertrekken. Hij deelde toen mede dat zijn trouwe hond overboord gevallen en waarschijnlijk verdronken was. Van'het te Zaandam tijdelijk gestationeerde deta chement infanterie, groot 100 man, is jl. Donderdag de helft weder naar zijn garnizoen te Haarlem teruggekeerd. Het Vaderland verneemt, dat het gedrag van den luitenant der huzaren des Tombes bij de jongste onge regeldheden te Zaandam aan het onderzoek van een krijgsraad zal worden onderworpen. Zaterdag heeft in Frankrijk weder een spoorweg ongeluk plaats gehad. Tusschen Pont sur Yonne en Champigny, op de lijn van Parijs naar Lyon,iseen goederentrein gederailleerd, waardoor negen personen zijn gedood en verscheidene gewond. Tliermoiueterstand. 16 Sept.. 'sav. 11 u, 58 gr. 17 'smorg.7 u.58gr.'smidd. 1 u.64gr.'sav.ll u.ölgr. 18 's morg.7 u,54gr.'s midd. 1 u. 63gr.'sav. 6 u.59gr. Öuiirnl'anD. Algemeen overzicht. De berichten van de goede outvangst, die het voor stel van den minister van buitenlandsche zaken, de heer de Rérausat (tot hetverleenen van machtigingaau Thiers, om het traetaat betreffende de inkomende rechten voor goederen uit den Elzas en Lotharingen en de ontruiming

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1