Be boodschap van Thiers aan de nationale vergadering te Versailles. In (lo boodschap door den president der Fransche republiek Woensdag aan de vertegenwoordiging van dat land gezonden, begint hij met te zeggen, dat, daar het gouvernement evenzeer als de vergadering zelve belang heeft bij de goede verdeeling van haren arbeid, het zijn plichta is, om zijn gevoelen to doen kennen over het voorstel tot reces. X Daarop volgt eene opsomming van hetgeen, gedurende de acht maanden waarin de vergadering zitting had, werd tot stand gebracht. „De vrede gesloten; de ver warde of verbroken teugels van het bewind hersteld; de geheele administratie van Bordeaux overgebracht naar Versailles;de treurigste opstand die ooit uitbrak onder drukt; het verplichte gedeelte van de oorlogskosten aan den vijand betaaldiederen dag gewaakt voor onaange naamheden met de vreemde bezetting, teneinde nood lottige gevolgen af te wenden; een nieuwe legerorgani- satie ondernomen; de handelsbetrekkingen met alle naburen door onderhandelingen hersteld; eindelijk tot do bevrijding van het grondgebied gekomen die iederen dag voortgaat en de orde in do denkbeelden hersteld nadat het in de handelingen was geschied." Dat alle8 is in acht maanden gebeurd, en de regee ring heeft, volgens den president, daarin geen kleiner deel gehad dan de vergadering; daarom vraagt zij thans van het land een weinig verpoozing die het zeker niet zal weigeren, „want het land is te rechtvaardig, te wel willend, te zeer gewoon om zei ven niet de gren3 der men- achelijke krachten te overschrijden, om het van ons te eischen." Er is echter geen sprake van rust, zoo verzekert Thiers, want de verpoozing die hij en zijne collega's vragen is slechts om tijd tot werken te krijgen, teneinde te kunnen voorbereiden watdoor de vergadering zal moeten worden behandeld: de begrooting, de legerorganisatie, de rege ling van de administratie, de vaststelling van het han delsstelsel en alles wat nog zal moeten geschieden in een land dat door twee buiten- en binnenlandsche oorlogen uit zijn verband is gerukt. Daarvoor vraagt de regee ring tijden zij neemt de verantwoordelijkheid tegenover het land daarvoor op zich. Vervolgens wordt in de boodschap overgegaan tot de ontwikkeling der gronden die voor eene staking van de werkzaamheden der vergadering bestaan. Daarvoor worden aangevoerd de verkiezingen voor de generale raden, voor wier samenstelling de leden der nationale vergadering niet onverschillig kunnen zijndie meest allen lid zijn geweest of zullen worden van die raden. Die verkiezingen zijn zóo belangrijk voor den staat, dat de leden der vergadering niet afwezig moeten zijn als zij plaats hebben. Maar zij kunnen het land ook niet waardig vertegenwoordigen als zij niet weten wat er in het land, dat lien ziet handelen hoort spreken en hen oordeelt, omgaat. Het land heeft zijn oordeel over alle dingen en, daar het geen tribune heeft, moet het ver trouwelijk kunnen zeggen, wat het denkt en waarneemt. Doch Thiers wil ook, dat men vrij zal spreken en zal erkennen, dat men in groote spanning verkeert. En hoe zou het ook anders mogelijk zijn, bij de gewichtige belangen die geregeld moeten worden en waarvan het tegenwoordig en toekomstig lot van het land athangt. „Het geldt de vraag of het land moet worden gecon stitueerd volgens de overleveringen van het verledene, een roemrijke overlevering van duizend jarendan wel of het, zich werpende in den stroom die tegenwoordig de menschelijke maatschappij naar een onbekende toe komst drijft, in een nieuwen vorm moet worden gekleed om zijn edele bestemming te bereiken?" „Zal dit land, dat thans de aandacht van de geheele wereld tot zich trekt, een republiek of een monarchie zijn? Zal het de eene of de andere van deze regeerings- vormen aannemen, die thans de volken verdeeld houden Welk probleem dat moeilijker was, yerd ooit een natie ter oplossing voorgelegd in omstandigheden als waarin wij thans verkeeren? Ik vraag u, mijne heeren, is het wonder, dat dit probleem ons in spanning brengt? Hoe ernstiger en vaderlandslievender wij zijn, des te meer moet het ons bezighouden. Sla do volken gade; zij zijn bijna eveuzeer in verwarring over het zeldzame schouw spel dat wij hen aanbieden als wij zeiven." Geheel Frankrijk gevoelt en erkent daarom, dat het goed is eenige rust te nemen, doch nog éene quaestie moet eerst worden opgelost. Nu wordt de fiuancieele quaestie in de boodschap ontwikkeld. Om aan de ver plichtingen te kunnen voldoen, die de groote lasten het land heeft opgelegd welke bijna zijn verdubbeld, heeft men talrijke nieuwe belastingen raoe'ten invoeren. Drie vierden van hetgeen noodig is werd reeds gevonden, doch in éen vierde moet nog worden voorzien, en de regeering' is voornemens om daartoe eene belasting op de grondstoffen voor te stellenomdat die zich gemak kelijker laat verdeelen, tot in het oneindige kan wor den gesplitst en daardoor minder drukkend is voor de belastingschuldigen. De behandeling van die wets voorstellen is echter niet gemakkelijk en geeft tot vele quaesties aanleiding. De commissie voor het biidget had er een moeilijk onderzoek aan gehad. Hierop gaat de heer Thiers over tot de ontwikkeling van de grondendie hébben geleid tot het voorstel om eene verbooging van éen tiende te heffen op de directe en indirecte belastingen. Daartoe was men overgegaan om in de eischen voor de amortisatie te kunnen komen wat voor het krediet van het land noodzakelijk is. De behoeften voor den inwendigen dienst waren reeds ge dekt door de 360 millioen aan belastingen die door de vergadering waren goedgekeurd. Het voorstel had eenige onrust verwekt. Als men echter let op de belas tingen, die zijn aangenomen, op de milde wijze waarop alle bronnen van inkomsten vloeien en op de nauwkeu righeid waarmede aan allo verplichtingen wordt voldaan, dan kan men niet twijfelen aan de solvabiliteit van het land, en het voorstel van de verhooging was dan ook meer een voorzichtigheidsmaatregel voor het geval dat een van de aangewezen middelen niet voldoende moch ten opbrengen. Daar echter het krediet geen noodzakelijke behoefte heeft aan den voorgestelden waarborg, had de regeering besloten, om de vergadering thans de discussiën te sparen, die uit de behandeling van het voorstel zouden voortvloeien en besloten om de quaesties van belasting op de grondstoffen, op de verschillende bronnen van inkomen en van de tiende verhooging te verdagen tot na het reces; quaesties die de leden der vergadering na eenigen tijd rust, een verblijf in hunne woonplaatsen en onderling overleg met meer vrucht zouden kunnen onderzoeken. Een reces in twee termijnen kort na elkander, zooals sommigen wilden, had de regeering niet noodig geacht. Daardoor zou het groote doel van het reces gemist wor den, omdat men weinig rust zou kuunen geuieten en geen voldoende gelegenheid zou hebben,om zich met de departementale en huishoudelijke aangelegenheden be zig te houden en die te regelen, terwijl de regeering geen tijd zou hebben om de plichten te vervullen die haar door het vertrouwen der vergaderingzijn opgelegd. De commissie stelde daarom voor, dat de vergadering op den 4?n December weder zou terugkomen; de regee ring nam de verantwoordelijkheid van dat voorstel op zich en vroeg de aanneming daarvan uitdrukkelijk, doch niet om zich aan de controle der vergadering te onttrekken, die zij integendeel inroept. De regeering zou wenschen, dat zij ieder oogenblik werd gadegesla gen „dan zou men getuige kunnen zijn van de onop houdelijke toewijding aan het moeilijk werk der reorganisatie van het land, en men zou in deleden der regeering zicb-zelfopofferelide arbeiders zien, die bezwijken van vermoeinis, maar doordrongen zijn van hetzelde gevoel als de bemanning van een schip dat in nood verkeert, waarvan bemanning en passagiers hun krachten vereenigen om aan de gemeenschappe lijke ramp te ontkomen. Gelukkiglijk zien wij, mijne heeren, reeds de haven in het verschiet en dat gezicht verheugt en sterkt ons. Laat ons eens gezind zijn, zonder twist arbeiden; en door u geleid zal de staat eenmaal het vaderland, de orde, de vrijheid en het welzijn terugvinden; en bij den ouden roem zal een nieuwe gevoegd worden, nl. zicb-zelven tehebbengered van de gevaarlijksteen meest dreigende schipbreuk!" Over het algemeen is dezehoodschap niet zeer gunstig ontvangen, vooral om de langdradigheid en de ver wardheid die men er in meent op te merken. irctijöingm. Jl. Woensdag is van New-Castle upon Tyne naar Batavia vertrokken Burgemeester van Middelburg, ge zagvoerder Ph. Hoek. £janiïelslieric!)ten. l'rijzon van effecten. Amsterdam 16 September 1871. Nederland.♦Certific. Werkelijke schuld. 2} pet. 53} *dito dito dito 3 63} ♦dito dito dito 4 84$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp. België. ♦Certificaten bij ltothschild 2} Rusland. ♦Obligation 1798/18165 96} ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope 0.1855, 6e serie 5 80} Rusland. ♦Gert. f 1000 1864 5 pet. 941 ♦dito 1000 1866 5 94} ♦Loten 1866 5 2424 ♦Ob'.ig. Hope Co. Leenihg 18(50 4} 85 ♦Certific. dito4 n 67}' *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 71 ♦Obl. 1869 4 71 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 1 218} ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 4} Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 88} dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 86}} Polen. ♦Schatkistobligatiën5 B 68} Pruisen. ♦Obligatiën 4 n Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 57} ♦dito dito April/Oct. 5 56} ♦dito in papier Mei/Nov. 5 43 .V ♦dito dito Febr./Aug. 5 48f* Italië. Leening 18615 55} ♦Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligation2} thans 3 „3314- ♦dito 1867 3 33}} ♦dito Binnenlandsche3 29A- Portugal. ♦Obl. 1856—18623 36rV ♦dito 1867 3 l 36} Turkije. dito (binnenl.)5 r 44} Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte Obl. 1868 7 78 Amerika. ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 95} ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97} ♦dito dito dito (1885) 6 97} ♦Obl.Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. At!.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl. St.Paul&Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2e sec. 7 70 dito dito 1869 dito 7 70} Brazilië. ♦Obl. 1863 4} ♦dito 1865 5 92} Mexico. dito 18513 13} Grenada. dito afgestempeld6 20 Venezuela, dito 3 Ecuador. dito1 Nieuwe Fransche Lecning,82 Prezen van coupons. Amsterdam, 15 September. Metall. 20.85; Dito zilver Dito Eng. per 11.75; Eng. Russen per fEng. Portugal per 11.75; Fransche/55; Belg. f 55}; Pruis, f 35$; Hamb. Russen f 30}: Russen in Z. R. 31.}; Pools, in Fl. f per Z.R. f Spaans. fAmerib. Dollars 2.40; dito papier 2.10; Spaans, in 11.75; Piasters /2.25. JlöDfrtcntim. tijflm Mtïtuprige guiodpsTOfmigmfl van DAVID B0LIER ELIZABETH CORNELIA DAANE. hunne dankbare kinderen en beiiuwdkindere5. Scherpenisse, 17 September 1871. Het kind ons den 4 Juli 11. geschonken, werd ons heden weder door den dood ontnomen. Tilburg, A. C. NIERMEIJER. 13 September 1871. A. E. NIERMEIJER, geb. Veeneman. S T It A MV O IE111.1 De Burgemeester van Arncmuiflen maakt bekend, dat bij hem is aangebracht en geborgen Een houten toestel van een Fornuis, een ronde Dennen Balk, lang 7 meter, beide ongemerkt» en 1499 kilogram bladen geel Koper. Rechthebbenden vervoegen zich ter reclame bij den Burgemeester voornoemd. YEREESriGING DIT I1ET TOLK - VOOR HET VOLK. VOLKS-ZANGSCHOOL. Met begin October een nieuwe Cursus 1 nende, worden zij, die genegen zijn daaraan deel to nemen, verzocht zich aan te melden bij den directeur, den heer HEMMES (Viasmarkt). Namens het Bestuur, G. N. DE STOPPELAAR, Voorz. W. APPEL, Secretaris,

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3