<3uitmlanï>. bestaande uit jongens tusschen de 8 en 14 jaren, leprijs, marokkijnen schrijfmappe, v. d Chijs, 61 seconden. De eergisteren in de vlakte van Waalsdorp gehou den schietwedstrijd door de onderofficieren van het Haag- scbe garnizoen werd, evenals den vorigen dag die van de officieren, druk bezocht en badop gelijke wijze plaats. Het getal uitgeloofde prijzen bedroeg 33. De wed strijd is dien dag echter niet afgelocpen, maar gisteren morgen voortgezet. De eenige prijs die den eersten dag werd toegewezen en door den koning persoonlijk uitge reikt, was de eerste prijs op 300 pas, een gouden horloge, aan dan onderofficier Haffert. Volgens de Nieuwe Rotterdamsche courant is te Woerden de officieele kennisgeving ontvangen van de verplaatsing tegen Mei a. der gevangenis voor veroor deelde vrouwen naar 's Hertogenbosch. De Echo du parlement publiceert thans als feuille ton eene Franscbe vertaling van Clementine, roman van den ouden heer Smits. George Sand heeft voor goed met de Revue des deux mondes gebroken en zal feuilletons in het Parijsche blad le Temps schrijven a 60 centimes per regel. Met dr Wollmann, leeraar in den godsdienst bij het gymnasium te Braunsberg, heeft zich in de parochiekerk aldaar laatstleden Zondag een dergelijk geval voorge daan als op 3 dezer. Nauwelijks had hij zijne plaats be reikt, of de koster kwam hem „namens den domheer" verzoeken de kerk te verlaten. Nadat Wollmann dit had geweigerd, begon pastoor Dittrich met de mis, doch staakte op een gegeven oogenblik den dienst, liet de lichten uitdooven en verliet het altaar, terwijlaaneenige personen, die hunne communie kwamen doen, werd te kennen gegeven dat zij moesten wachten tot Wollmann het gebouw zou hebben verlaten. Daar er nu een gerucht in omloop was gebracht, dat Wollmann met geweld zou verhinderd worden de kerk binnen te treden, hadden een aantal zijner leerlingen zich daarheen begeven, om hem tegen elke aanranding te beschermen. Dit gerucht bleek nu wel overdreven of ongegrond te zijn geweest, maar om de kerkgangers niet langer aan zulk een stoor nis in de godsdienstoefening bloot te stellen, heeft Woll mann besloten niet meer daar ter kerk te komen. Bij dit bericht wordt tevens medegedeeld, dat sedert zijne op positie tegen de onfeilbaarheidsleer het aantal leerlingen op het gymnasium niet zoo sterk is verminderd als men beweerde. Er waren er ten vorigen jare 293 en thans zijn er nog 202, waaronder 88 katholieken. De speelbank te Wiesbaden had tot dusver voor de tooneclvoorstellingen in bet bad-établissement jaarlijks eene svibsidie van ff. 57,000 verleend. Daar nu die bank met het einde van 1872 wordt opgeheven en dus de sub sidie vervalt, heeft keizer Wilhelm bepaald, dat uit de opbrengst van de erfgoederen der kroon jaarlijks hiertoe een bedrag van fl. 17,000 zal worden uitgekeerd. Naar aanleiding daarvan zal de stad een bedrag van fl. 27,000 er aan toevoegen en de kurzaal met eenige andere loka liteiten voor 100,000 th. overnemen, onder bepaling dat deze bestemd zullen blijven tot het doel waartoe zij thans dienen. Het Fransche dagblad l'Union geeft het volgend curieus lijstje van de vrijkorpsen, die onder de commune werden opgericht, en voegt er bij dat bet nog ver van compleet isvrijwillige karabiniers (le arrondissement), jagers te paard (10c legioen), Poolsche jagers, verdedi gers der republiek, éclaireurs van dc nationale garde, idem van Neuilly, idem van het stadhuis, enfants-perdus de Paris, kinderen van Parijs, kinderen van Père- Ducbêne, de lascars van den kommandant Janssoule, het eskadron der éclaireurs van de Marseillaise, gefede- reerden van het le arrondissementfrancs t.reurs van Parijs, idem van het 12e arrondissement, idem van de republiek, idem van de communenationale garde te paard Italiaansch legioenElzassers legioenBelgisch legioen mariniers van de nationale garde, mariniers-souveteurs, 268e marsch-regiraent (7e legioen), gemobiliseerden van Seine et-Oise, tirailleurs-éclaireurswrekers van Flourens, wrekers van Parijs, vrijwilligers van de Juli-kolom en vrijwilligers van kolonel l'Enfant; totaal 32 korpsen. Thermometerstand. 15 Sept. 'sav. 11 u. 60 gr. 16 'smorg.7 u.58gr.'smidd.lu. 69gr.'sav. 6u.66gr. Stilten-generaal. Vercenigde zitting der beide kamers, van Vrijdag 15 Sep tember. De voorzitter (de heer vanBylandt) benoemt tot leden der commissie om den minister van staat en van binnen- landsche zaken in- en uitgeleide te doen de heeren Coe- nen, Joost van Vollenhoven, Rahusen, Huijdecoper, Sandberg, Rombach, van Sypesteijn en Kops. De minister van binnenlandsche zaken, door den koning met de sluiting der zitting belast, zegt ongeveer het navolgende: „Mijne heeren, het afgeloopen zittingjaar beeft den invloed ondervonden van eenj miui3terieele crisis met de daaraan verbonden dubbele begrootiogs-discussie. Zoo uit dien hoofde eenige schorsing of vertraging van wetgevenden arbeid onvermijdelijk was, desniettemin leidden owe werkzaamheden tot menig gewichtig be sluit. Om het bestuur van de kerkgenootschappen van de voormalige tusschenkomst van den staat geheel te ontheffen waren nog immer de laatste maatregelen te nemen. De staten-generaal hebben die bewerkt. Aan een aantal werken van openbaar nut is uwe goedkeuring gehecht en daarvoor de noodige middelen door u verze kerd. Vooral de oosterspoorweg en de haven van Harlin- gen moeten aan het verkeer binnenslands en met den vreemde groote diensten bewijzen. De regeling der con sulaire rechtsmacht werd eindelijk tot stand gebracht, ook die van sommige accijnsen, alsmede de bevordering, het ontslag en op pensioen stellen van de officieren bij de zeemacht en eene uitbreiding van het stelsel van eenzame opsluiting. Andere voorstellen van wet betref fende het strafrecht, den geneeskundigen dienst, de spoorwegdiensten, konden niet in behandeling komen. Zij verbeiden de nieuwe zitting. De koning draagt mij op, mijne heeren, u voor uwe toewijding aan 'slands belangen zijn dank te betuigen." Namens den koning wordt deze vergadering gesloten. Algemeen overzicht. Vóórdat in de zitting der nationale vergadering te Versailles van Woensdag de boodschap van Thiers werd voorgelezenwerd door den heer Henri Busson namens de uiterste linkerzijde een wetsvoorstel ingediend, dat men reeds eenigen tijd had verwacht. Het betreft het verieenen van amnestie aan de gevangen communalis- ten. De aankondiging van dit voorstel verwekte wel eenige opschudding, doch toen Jules Simon met de boodschap van Thiers optrad heerschte de grootste stilte. Waarschijnlijk zal aan dit voorstel van den heerBusson geen gunstige ontvangst te beurt vallen, want, hoewel do verschillende regeeringsvormen in Frankrijk over het algemeen zeer gul waren met het verieenen van amnestie van 18041870 had dit niet minder dan 19 raaien plaats werd het eenige voorstel tot amnestie gedurende de republiek, den len Februari 1S49, met groote meerderheid verworpen. Reeds in de zitting der nationale vergadering van eergisteren heeft de minister van buitenlandsche zaken haar bekend gemaakt met de grondslagen der onderhandelingen die met den Duitschen gevolmach tigden worden gevoerd en nog wel niet zijn afgeloo pen, maar toch spoedig hun beslag zullen krijgen. Zij komen hierop neder dat door Frankrijk zal wor den toegestaan, vrije invoer van producten van nij verheid uit den Elzas tot 31 December', van 1 Januari 1871 tot 1 Juli 1872 invoer tegen 1/k van de rechten, en van 1 Juli 1872 tot 1 Januari 1873 tegen van de rechten. Dezelfde maatstaf zou worden aangenomen voor den invoer van Fransche producten in den Elzas. Daarentegen zou zich de Duitsche regeering ver binden om onmiddellijk te doen overgaan tot de ontruiming van de departementen van de Aisne, de Aube, Cote d'Or en Jura, waardoor dan nog slechts 4 departementen bezet zouden blijven met50,000 man. De minister heeft de machtiging der vergadering gevraagd voor den president der republiek, om op die grondslagen een tractaat te sluiten. Nadat de urgentie van bet voor stel tot machtiging was aangenomen werd de discussie tot den volgenden dag verdaagd. Zoowel binnen als buiten deze kamer heeft deze medc- deeling en bet voorstel een gunstigen iadruk gemaakt, en le Temps twijfelt niet aan eene aanneming, zelfs met algemeene stemmen. Over de beweegredenen dieDuitsch- land tot zulke handelingen heeft, behoeft men zich volgens le Teraps, thans niet te bekommeren; het is voldoende, dat door het tractaat de belangen der beide ongelukkig geannexeerde provinciën niet uit het oog worden verloren, terwijl het tevens een groot gedeelte van het land van de vreemde bezetting bevrijdt. Verschillende lijsten zijn in omloop van 25 leden der vergadering die de pannanente commissie zullen vormen. Men verzekert, dat de vijf leden van de linker zijde zullen zijn de heeren de Mahy, Noël Parfait, Mare Dufraisse, le Royer en Oscar de Lafayette. Zoowel in Versailles als in Berlijn worden de belangen van den Elzas en Lotharingen behartigd. De Duitsche bladen vermelden de benoemingen van de leden voor de rechterlijke macht in de nieuwe Duitsche provinciën, en op enkele uitzonderingen na, zijn het allen ambtenaren uit andere streken van Duitsciiland, zoodat weder een tal van nieuwe beambten naar den Elzas en Lotharingen zal vertrekken om recht te spreken, wat weder niet zeer geschikt zal zijn om vriendschappelijke betrekkingen tot stand te brengen. Als men geloof kan hechten aan eene verzekering van de Parijsche Presse, dan bestaat er uitzicht op een plan, waaruit een algemeene entente cordiale zou kunnen vol gen. De „eensgezinde regeeringen" van Duitschland en Oostenrijk zouden n. 1. voornemens zijn, om de andere mogendheden uit te noodigen tot deelname aan confe- reDtiën die men wil doen houden, teneinde tot eene oplossing van de sociale quaesties te geraken, die geheel Europa bezig houden. Bij de opening van den Bohcemschen landdag heeft deze een keizerlijk schrijven ontvangen, waardoor de autonomie van het Boheerasche rijk, in beginsel althans, wordt gehuldigd en waardoor aan het Slavisch element een groote zegepraal op het streven der Duitsch Oosten rijkers wordt geschonken. De keizer erkent in zijn brief de rechten van het koningrijk Bohemen en verklaart zich bereid, om de erkenning van die rechten te vernieuwen en te beves tigen, door zich als koning te laten kronen en beëedi- gen. üy herroept zijn brief van 30 September 1870 en drukt den wensch uit, dat de betrekkingen van het Boheemscbe rijk tot het keizerrijk Oostenrijk opnieuw zullen worden geregeld. De landdag wordt uitgenoodigd, om een onderzoek in te stellen naar de coustitutioneelo rechten van Bohemen en naar zijne betrekking tot de andere rijken en het keizerrijk. In de eerste ziting van den landdag van Opper Oosten rijk verlieten' terstond 16 leden van de constitutioneele partij de vergadering. De verbittering der partijen neemt telkens toe en onbegrijpelijk is, hoe men nog tot beter toestand zal geraken. Terwijl de Duitsch-Oosten rij kers hevig klagen over de ontbinding van het rijk door de erkenning van de autonomie der Slavische provinciën, zijn deze verbitterd over de zucht naar overheersching en onderdrukking die de constitutioneelen aan den dag leggen. Inwendige reorganisaties zijn tegenwoordig aan de orde van den dag; de laatste ja'ren hebben in de admi nistraties der verschillende rijken gebreken tevoorschijn doen komen, die voorziening behoeven; nieuwe toestan den hebben een nieuwe regeling van verschillende aan gelegenheden noodzakelijk gemaakt. Niet alleen in de groote, toongevende rijken van Europa heeft men de handen vol met dc regeling van de inwendige aangele genheden, maar ook in de kleinere komen zij in behan deling. In Zwitserland houdt een aanstaande herziening der bondsconstitutie, met het doel om overeenstemming te brengen tusschen de wetgevingeo van de verschillende kantons, voornamelijk de gemoederen bezig. Tot de quaesties, die daarbij vooral op den voorgrond treden, behoort de betrekking tusschen de kerkelijke gemeenten en het burgerlijk gezag. De bondsraad heeft eenigen tijd geleden eene commissie benoemd om rap port uit te brengen over een voorstelbetreffende de oplossing van die quaestie, dat door den provincialen raad van Aargati was ontworpen. Die commissie heeft thans rapport uitgebracht en zich met het voorstel van Aargau grootendeels vereenigd dat volkomen scheiding van kerk en staat tot grondslag lieeft. Ook de sultan van Turkije verlangt verbeteringen in zijn rijlc tot stand te brengen. In een brief van zijn secre taris aan zijn nieuwen groot-visier laat hij verklaren dat nog vele van zijn bedoelingen tot het welzijn der bevolkingen niet zijn in toepassing gebracht, hoewel reeds vele verbeteringen hebben plaats gehad. Hij ver langt, dat handhaving van ieders rechten de grondslag bij iedere hervorming zal zijn en bij de ontwerpen die worden gemaakt. Doch hoewel het goed is, om bij het maken van verbeteringen en wetten de eigenaardige gewoonten van het land in het oog te honden mag men daaraan geen nuttige instellingen opofferen, waartegen onze gewoonten zich zouden verzetten. Rechtvaardigheid wil hij hij alles hebben voorop gezet, teneinde vertrou wen en zekerheid te doen heerschen en hij driugt daarom aan op de benoeming van waardige, eerlijke en bekwame lieden bij de rechterlijke macht. Het conservatieve Portugeesche ministerie-d'Avilla heeft zijn ontslag genomen en is vervangen door een. kabinet bestaande uit de heeren de Fontea, president, minister van financiën; Sampaïo, binnenlandscbezaken; Moniz, marine; Avelino, openbare werken; Corvo, bui tenlandsche zaken, en Barjona, justitie.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2