MIDDELBURGSCHE COURANT. Donderdag 14 September. i\0- 219. 1871 Middelburg- 13 September. Blijkens koninklijk besluit van gisteren, opgenomen in de Staats courant van heden, zal de tegenwoordige vergadering van de sta ten-generaal door den minister van staat en van binnenlandsche zaken namens den koning gesloten "Worden op a. Vrijdag, des namiddags te 2 uren. De gemeenteraad alhier zal a. Vrijdag, des namiddags te 2 uren, een openbare zitting houden, waarin de vol gende zaken zullen behandeld worden: beëediging mr. A. P. Snouck Hurgronje als raadslid; adres M. van Os, intrekking eripacht voor ra est bak; voorstel burge meester en wethbwders, lijdelijke voorziening onderwijs rechtlijnig teekenen burger avondschoolidem behande ling punt 1 b staat buitengewone gemeentewerken. Ten aanzien van den dienst van het telegraafkantoor op den kustlichttoren te Westen-Schouwen welk kan toor ten vorigen jarebij het uitbreken van den oorlog tijde lijk werd opgericht en, evenals dat te Willemstadlater in stand is gebleven schijnt, niettegenstaande twee kennisgevingen in de Staats-courant, bij het publiek weinig bekend te zijn. Teneinde die onbekendheid te doen ophouden, wordt ons thans gemeld dat bedoeld kantoor beschouwd wordt als geopend voor het bintien- landsch verkeer met beperkten dagdienst, namelijk op werkdagen van 912 uren voor- en 27 uren namid dags op Zon- en feestdagen van 89 uren voor- en 25 uren namiddags. Slechts zeer zelden is het gesloten en in den regel van 'smorgens 7 tot 'savonds 7 uren toegankelijk. De enkele malen dat het gesloten is wor den evenals vroeger de telegrammen per expresse uit Zierikzee of Brouwershaven aan den geadresseerde ge zonden, zoodat nooit vertraging plaats heeft. Officieel worden geen berichten met bodebezorging naar de omliggende plaatsen aangenomen doch indien men het adres zoodanig inricht alsof de geadresseerde te Westen- Schouwen woont, bijv.:te Westen-Schouwen Renesse, dan geschiedt in den regel toch bodebezorging voor rekening van den geadresseerde. Behalve de ge- woDe voordeelen voor den handel enz., is dit telegraaf kantoor van groot belang voor schepen die op de buiten- banken gestrand zijn, in nood verkeeren of behoefte aan eene sleepboot hebben. Vroeger verliepen vier uren eer men te Zierikzee of Brouwershaven daarvan kennis kreeg, zoodat nu vier uren vroeger hulp kan wor den verleend dan vöor het telegraalkantoor te Westen- Schouwen was opgericht. H. M. de koningin der Nederlanden en prins Alexan der hebben jl. Zaterdag ochtend te 8 uren Coblentz verlaten, met bestemming naar Zwitserland. Daags te voren had zij een bezoek gebracht aan de koniDgin- weduwe Elizabeth van Pruisen op het kasteel Stolzenfels. Eergisteren zijn de vorstelijke reizigers te Friedricbs- bafen aangekomen, waar zich ook de keizer van Duitseh- land met den groothertog cn de groothertogin van Baden bevinden, om den geboorledag van koningin Olga van Wurtemberg te vieren. Sedert Vrijdag vertoeft ook de broeder van de koningin van Wurtemburg, de groot vorst Nieolaas van Rusland, broeder des keizers, te Friedrichshafen. De ontvangsten der staatsspoorwegen, noorder- en zuidernet, hebben gedurende het eerste kwartaal van dit jaar bedragen: in Januari 279,939.431, in Februari f 287,988.16.1, in Maart f 279,149.63, samen alzoo 847,077.23. De Staats courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 3" dezer tot wijziging van dat van 6 Januari 1866 (Staatsblad n°. 1)houdende bepalingen omtrent bet stoken van gedistilleerd uit melasse. Benoemingen en besluiten. legek. Benoemd bij het wapen der cavalerie tot 2cn luitenant bij het 3e regiment b 'zaren de cadet L. Bolle, herkomstig van de koninklijke silitaire academie. politie. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan F. L. Keyzer als commissaris van politie te Maastricht. y-<v.y. Onderwijs. Naar wij vernemen, heeft een ingezeten uit Zwolle zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend,methet verzoek dat Z. Exc. aan zijn zoon de vergunning verleene om in de tweede klasse der rijks hoogere burgerschool plaats te nemen, in weerwil van het onvoldoende examen dat deze daarvoor heeft afgelegd. De belanghebbende beroept zich daarbij op art. 22 van het koninklijkbesluit van 30 Augustus 1864, inhoudende het volgende „Bij den aanvang van ieder schooljaar wordt er gelegenheid gegeven tot bet afleggen, des verkiezende, van een voor afgaand examen, waaruit blijkt of zij, die de school wen- schen te bpzoeken, de kundigheden bezitten, vereischt om het onderwijs met vrucht te kunnen bijwonen." Blijkbaar is daarvan afwijzing geen sprake; ouders en voogden kunnen hunne kinderen of pupillen admissie- cxaraen laten doen en toch, niettegenstaande het ontra dend advies der leeraren, op de school plaatsen. Wel is waar is dit beginsel tot dusverre op de laagste klasse toe- gepastgeworden, doch nooit op ^en hoogere. Steeds was de commissie van examen, naar het scheen, van oordeel dat niemand, zonder voldoend examen, in een hoogere klasse kon plaats nemen. Met belangstelling ziet men de decisie van den den minister tegemoet. ProvOryijss. en. Zwolsche cour. Marine en leger. Uit Gorinchem schrijft men van 7 September: „Naar men verneemt, zullen in het volgende jaar groote veranderingen in onze vestingwerken worden gebracht, zoo de plannen der militaire ingenieurs ten minste door- gaau. Aau het verzwaren en uitbreiden der wallen en andere verdedigingswerken zou eene som van f 700,000 besteed worden, terwijl men voornemens is aan de oost zijde der stadtegenover den ingang van den kant van den Dalemscben dijk,groote onteigeningen te doen, ten einde een rechte straat te verkrijgen geschikt om bij eventueel terugtrekken der troepen aan deze een ge- makkelijken ingang in de stad te verschaffen. Verder zou een plan bestaan om eene bomvrije kazerne te bou wen en denkt men er over de infanteriebij gebrek aan gelegenheid voor een goede schietbaan te vervangen door veld-artillerie. Wat er van een en ander is, kunnen wij niet met zekerheid beslissen, maar te oordeelen naar het aantal officieren der genie, hier sedert geruimen tijd aanwezig, en hunne drukke bezigheden, mag men aan nemen dat er groote plannen worden voorbereid." Gemengde berichten. Naar wij vernemen is jl. Maandag door de leden, den secretaris en den penningmeester van het burgerlijk armbestuur alhier aan hunnen afgetreden voorzitter, den heer mr. M. Verbrugge, een album met toepasse lijke inscriptie en hunne photografiscbe afbeelding aan geboden als een bewijs van hoogachting en tevens tot erkenning zijner diensten aan het armbestuur sedert 1 Januari 1849 als voorzitter bewezen. Wederkeerig is door den heer Verbrugge aan die heeren zijn photografisch portret als bewijs van erken telijkheid geschonken. De groothertog van Luxemburg heeft tot komman- deur der orde van de Eikenkroon benoemd den kolonel J. C. de Normandie 's Jacob, adjudant in buitengewonen dienst van den koning der Nederlanden, als eene erken ning van vroegere uitstekende diensten. De jury door den koning benoemd tot toekenning der groote gouden medaille met bet daarbij behoorend diploma, welke Z. M. heeft uitgeloofd voor kunstenaars, onverschillig of deze reeds eene onderscheiding vanwege den koning of het rijk verwierven heeft op de stedelijke tentoonstelling van kunstwerken, thans in Arti et ami- citiae te Amsterdam gehouden, genoemde medaille toe gekend aan den heer Julius van de Sande Bakhuyzen, te '8 Gravenhage. Heden, en morgen wordt in de vlakte van Waals dorp een schietwedstrijd gehouden door deu koning aangeboden aan de officieren van de zee- en landmacht, binnen de residentie gevestigd of daar garnizoen hou dende, alsmede aan de onderofficieren van het garnizoen. Op beide dagen worden vanwege den koning aan de deel nemers en de ter plaatse in dienst zijnde manschappen ververscbingen aangeboden. De door den koning voor de officieren uitgeloofde prijzen bestaan in een zilveren bouilloireen zilveren schenkblad met kristallen door zilver gemonteerde schenkkan en zes kristallen glazen op zilveren voet, een gouden ankerborloge met gouden ketting, en een jumelle verrekijker, ingericht als veld-, zee- en tb eater kijker. De prijzen voor de onderofficieren zijn 32 in getal: 4 gouden cilinder en 8 anders horloges, enkele met gouden en zilveren kettingen voorzien 7 sigaarpij pen4 sigaarkokers, 3 portemonnaies, 4 zil veren tondeldoosjes en 2 potlooden. Iedere schutter kan slechts éen prijs winnen wie meer dan éen prijs schiet kan kiezen uit de door hem behaalde prijzen. In ver band met den schietwedstrijd zal morgen avond in de manege der cavalerie-kazerne een assant plaats hebben, waaraan de schermmeesters en provöts op de verschil lende wapenen, die tot het Haagsche garnizoen behoo- ren, zullen deelnemen'. De koning heeft daarvoor -24 floretten bestemd, die den overwinnaars als prijzen zullen worden uitgereikt. De heeren Eijssel, van Waning, Entboven en van der Duijnte 's-Graveukage, de drie laatsten leden der gasthuis commissie, hebben bij den raad een voorstel ingediend, strekkende om een exemplaar van pag. 56 van het verslag der handelingen van den gemeenteraad te zenden aan den officier van justitie, om hem keunis te doen nemen van het feit, dat in de vergadering van 5 September jl. door den heer Stam voorlezing gedaan is van een stuk, waarin beweerd wordt dat in het gast huis doodslag gepleegd zou zijn. Als een merkwaardigheid deelt de Apeldoornsche courant mede, dat de beer W. J. Lampe, Dinsdag 5 Sep tember 'smorgens te half 4 uur van daar per velocipede vertrokken, dienzelfden dag te Utrecht aankwamen na aldaar overnacht te hebben zijne reis op dezelfde wijze Woensdag te half 7 uur 'smorgens naar 's Graven hage vervolgde en daar te 3 uren 's middags bij zijne ouders arriveerde, na alvorens 1^ uur te Alphen ver toefd te hebben om koffie te drinken. Dit tochtje was hem zoo goed bevallen, dat hij op dezelfde wijze naar Apeldoorn hoopt terug te keeren. Eerlang zal te Zwolle een belangrijk proces worden gevoerd. De heer W., koopman, ontving dezer dagen uit Dnitschland een aangeteekenden brief, die uitwendig ongeschonden was, teekende dus ten postkantore voor goede ontvangst en brak den brief open, maar vond daarin, in plaats der geldswaarde van 3200 fl., welke hij moest bevatten, twee strookjes wit papier, terwijl nu bleek dat het couvert aan eene zijde was open' esneden geweest en daarna behendig weder vastgeplakt. Het geld moest dienen tot betaling van koopwaren, die kor telings van Zwolle verzonden waren, maar welke de heer W., door onmiddellijk te telegrapheeren, weder wist terugte bekomen. Hierdoorwas deze nu, zoo hij meende, voor schade gevrijwaard en over den voor hem gunstigen afloop tevreden. Die tevredenheid is echter ontijdig ge weest, want de briefschrijver ia Duitschland deDkt er anders over. Deze verklaart de geldsom té hebben ver zonden per aangeteekenden brief; de bec-rW. heeft dien brief, blijkens zijn repu, ongeschonden ontvangen; de atzender houdt dus de postadministratie voor gedechar geerd, maar niet alzoo den heer W., dien hij nu in rechten aanspreekt. (Nie&we Roit. cour.) De 13e of voorlaatste spanning van debrugaan den Moerdijk staat gereed om op de pijiers overgebracht te worden.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1