r 218. OUR A.;N:;T|- Woensdag 13 September. Middelburg 12 September. In de Staats-courant van heden is opgenomen het ücoïEfïmma voor de opening van de vergadering der ^«>il#Bï^hêraal, te 's-Gravenhage, op Maandag den 18en September a. Te 's Heer-Arendskerke is de heer J. Nijsse en te Yerseke de heer C. van de Vreede opnieuw tot wethou der en ambtenaar van den burgerlijken stand be noemd. Men meldt ons uit Neuzen van heden „Vooral sedert de opening van den spoorweg van Mechelen op hier wordt deze plaats dagelijks door een aantal ingezetenen uit België bezocht, waaronder vele voorname familiën. Ook kwamen hier reeds vier Belgi sche muziekgezelschappen, en zijn eergisteren zoowel met een extra-trein uit Mechelen als met de gewone trei nen ruim 900 passagiers gearriveerd. Gisteren, toen het gunstig bekende muziekgezelschap van Temsche ons bezochtwaarbij zich een groot aantal heeren en dames hadden aangesloten, in het geheel een getal van 450 a 500 personen bedragende, was het dan ook hier zeer levendig en druk. Zoowel door het muziekgezelschap Apollo van hier, hetwelk dat van Tetnsche van het sta tion had afgehaald, als door het laatstgenoemde, werden onderscheidene stukken uitgevoerd, zoo bij deaankomst als het vertrek, en ook in de gemeente vóór het raad huis. Te 6 uren wederom vertrokkenbetuigden zij allen, zoo door woord als daadhunnen welmeenenden dank en tevredenheid voor het recht broederlijk en gul onthaal, alhier ondervonden. Benoemingen en besluiten. hooger onderwijs. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan de hoogeschool te Leiden mr. C. W. Opzoomer, onder toekenning van eervol ontslag als hoogleeraar in dezelfde faculteit aan de hoogeschool te Utrecht. burgemeestbrs. Op verzoek ingetrokken de benoe ming van E. Bloembergen tot burgemeester der ge meente Leeuwardenen als zoodanig benoemd mr. J. Bie- rnma Oosting. Onderwijs. In de Beerenstraat te Amsterdam staat een zeer net gebouw, ingericht tot een school voor jonge kinderen. De onderste verdieping bevat eenige schoolvertrekken waar achter een open speelplaats en eene dergelijke overdekt om bij ongunstig weer gebruik van te maken, voorts eene woning voor den hoofdonderwijzer. Daar wordt tegen een uiterst lagen prijs degelijk onderwijs verstrekt aan honderd en twintig kleine jongens en meisjes. In vele opzichten is de geschiedenis dezer school niet van belang ontbloot. Gedurende een dei- oorlogen in de vorige eeuw, toen de Hollanders bond- genooten waren van Engeland's vijanden, werd een Hollandsch koopvaardijschip met een kostbare lading door een Engelschen kaper genomen. Onder de reeders van het kaperschip bevond zich een kwaker, John War der geheeten, die zich er tegen bad verzet het schip voor de kaapvaart uit te rusten; maar zijn verzet werd niet geteld door zijn medereeders, die zijn bezwaren tegen het oorlogvoeren niet deelden. Toen de buit werd verdeeld, ontving mr. Warder zijn rechtmatig aandeel, maar daar zijne nauwgezetheid hem verbood dit tot zijn eigen voordeel aan te wenden, besloot hij de som te bewaren tot de oorlog afgeioopen was, en liet toen in Holland onderzoek doen naar de eigenaars, of hunne nagelaten betrekkingen, van bet genomen schip en de lading. Voor zoover men met dat onderzoek was geslaagd, werd de geleden schade vergoed,- maar toch was er een aanzienlijk bedrag overgeschoten, waarop door niemand aanspraak werd gemaakt. Dit kapitaal werd op rente uit gezet, met het plan, daarvan in later tijd in Holland een weldadige inrichting tot stand te brengen. Eindelijk be sloot een Amsterdamsch koopman, wijlen de heer John S. Mol let, het laatst overgebleven lid der Holiandsche kwakergemeente, het vermeerderde kapitaal aan te wen- dendifrtfö'etisTichten van een armenschool in de stad zijner inwoning, waarmede in het jaar 1830 een aanvang werd gemaakt. Na verloop van dertig jaren werd 't noodig de school uit te breiden en de lokalen beter in te richten. Daartoe werd door eenige kwakers in Engeland, op aan drang van wijlen den voortreffelijken Peter Bedford, op nieuw een som bijeengebracht, en een Engelsch architect, William Beck van Londen, naar Amsterdam gezonden, onder wiens toezicht het tegenwoordige nette en doel treffend ingericht gebouw is opgetrokken in 't jaar 1864. Met deze edelmoedige daad besloot Bedfort zijn leven 5 zijn beeltenis, alsmede die van Fry. Gurney en andere verdienstelijke raanneD, prijkt aan de muren der nieuwe schoollokalen. Een opschrift vermeldt als aanleiding tot de oprichting der school en hare latere uitbreiding, de eigenaardige opvatting van het genootschap der vrien den van de woorden der schrift, volgens welke zij tegen eiken oorlog en vóór den vrede en de internationale vriendschap gezind zijn. Met het oog op den oorsprong van het gebouw is er een gevelsteen voor geplaatst, waarop een schip met volle zeilen staat uitgehouwen. Het Vaderland.) Kerknieuws. De christelijk gereformeerde gemeente te Bodegra ven heeft andermaal een beroep uitgebracht op den heer A. Brinkpredikant te Neuzen. De kerkeraad der hervormde gemeente te Sneek heeft berust in de uitspraak van het provinciaal kerk bestuur in zake de vijf geweigerde leerlingen van den predikant Niemcijer. Zij zullen Zondag a. worden be vestigd. Marine en leger. De adelborst ie klasse C. N. A. de Groot Stiffry, dienende op Zr. M\ transportschip met stoomvermogen Java, wordt met den 15" dezer op nonactiviteit gesteld, en met den 16en daaraanvolgende vervangen door den adelborst lc klasse W. Romer. Voorts wordt de adelborst le klasse J. H. M. Jansen onder intrekking zijuer plaatsing op Z>-. M». wachtschip te Willemsoordmet ingang van laatstgemelden datum geplaatst op Zr. M«. ramschip de Buffel. De luitenant ter zee le klasse W. M. Visser wordt met den 1" October a. gedetacheerd bij het departement van marine, teneinde toegevoegd te worden aan den inspecteur van 's rijks stoomvaartdienst. Staats-cour Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten in hooger beroep uitgesproken. Pieter Wisseoud 27 jaren, wonende te Neuzen, was beklaagd ter zake dat hij in Mei jl. (waarschijnlijk den 5" Mei), des namiddags te éen uur, toen de eerste luite nant bij het 3e regiment infanterie A. Boogaert, bezig zijnde met bet houden van theorie met een viertal sol daten der lichting van 1871, hem zeide je moet een oud soldaat respecteeren," aan die soldaten heeft toege voegd „dat moet je om den donder niet doen". Bij von nis der arrondissements-rechtbank te Goes,dd.19 Juni jl., is hij schuldig verklaard aan het wanbedrijf van het met woorden beleedigen van een bevelhebber der ge wapende macht in functie, en veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in de kosten van het rechtsgeding. Op het door den veroordeelde en den officier van jus titie ingesteld hooger beroep heeft bet hof bovengenoemd vonnis bevestigd, met veroordeeling van den geïnti meerde en mede appellant in de kosten ook op het hoo ger beroep gevallen. Hendrik JohannesCappelle, oud 25 jaren, boeren knecht, wonende te Nieuwerkerk, was beklaagd ter ,o, „ol. «ook «|0 «....f. zake dat hij zich in den namiddag van den. 9" Januari ijl.,., omstreeks half een uur, in bet jachtveld van den heen de Kater te Zierikzee, gelegen in den polder De vier bannen onder Nieuwerkerk, buiten openbare wegen, of voetpaden, zonder vergunning en. buitengewone maok-. tiging heeft bevonden met een hazenstrik,1 en dat hij- op den stapelhof der hofstede van den landbouwer P. van Westen aldaar, aan den rijksveldwachter J. Bak ker die naar den strik, welke uit zijn broekzak te voor schijn kwam wilde grijpen om dien in beslag te'nemén;, twee stompen op zijn borst eD een op zijn vinger heeft toegebracht. Bij vonnis der arrondissements-reehtbank te Zierikzee dd. 2 Juni jl. is hij schuldig verklaard aan het zich in het veld buiten openbare wegen en voetpa den bevinden met een wildstrik, bij feitelijken weder stand tegen de bevoegde beambten, en aan het slaan 1 van een beambte in de waarneming zijner bediening, zonder wapenen en zonder dat er kwetsuren uit ont staan zijn, en te dier zake veroordeeld tot 20 boete èn eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten der procedure: met bcpaJiDg dat de boete, zoo de veroor-" deelde haar niet betaalt binnen twee maanden na. aanmaningzal worden vervangen door gevangenisstraf van 4 dagen. Op het door den veroordeelde ingesteld hooger be-1 roep heeft het hot bovengemeld vonnis bevestigd voor wat bet tweede feit betreft, en den appellant niet ont^ vankeiijk verklaard in zijn hooger beroep tegen de veroordeeling ter zake der jachtovertreding, vermits die overtredingen door de arrondissements-rechtbanken in het hoogste ressort berecht worden, en de door deze col-' leges te dier zake veroordeelden van het vercordeelend vonnis niet in hooger beroep kunnen komen; met ver oordeeling in al de kosten op het hooger beroep ge vallen. Josephus Goossens, oud 26 jaren, wonende te Clinge, was beklaagd dat hij op den 27" Mei jl. in den loop van den avond te Cauter, gemeente Clinsre (Zeeland) lo in de openbare, voor ieder toegankelijke herberg van F. van der Heijden aldaar aan Amelia van der Heijden beeft toegevoegd „gij zijt een lange zwarte h deug niet en jon huis een hkot;" 2° aan Froderikus van der Heijden „hjager 3° moedwillig slagen y stooten en stompen beeft toegebracht aan Amelia van der Heijden voornoemd; en 4° aan Seraphinus Blom-' maert; 5«> moedwillig het tot afsluiting van bovenge noemde herberg dienende raam met vier glasruiten waarvoor de aldaar surveilleerende gemeenteveldwachter C. L. Hageman zat te schrijven heeft verbrijzeld zoo dat de stukken glas der verbrijzelde ruiten in het aan gezicht van dien veldwachter vlogen en deze daardoor- eene wonde aan het hoofd bekomen heeft, waaruit- bloedstorting ontstaan is; 6° aan den gemeenteveldwach-- ter C. L. Hageman, die hem wegens bet vechten buiten de deur van genoemde herberg verwijderd had, moed willig twee slagen met de vuist op het hoofd gegeven heeft; 7° zich tevens feitelijk en gewelddadig1 teg"en hem verzet heeft door te schoppen en te slaan; en 8° het uiten der beleedigende woorden: „Ik geef om geen veld-; wachter." Bij vonnis der arrondissements-reehtbank te Goes-' dd°. 26 Juni jl. is hij schuldig verklaard aan 1° het aan iemand op eene openbare plaats-toevoegen van smaad-' of scheldwoorden die eene aangeduide ondeugd behelzen; 2° moedwillige mishandeling geene ziekte of' bèletsel om te werken hebbende veroorzaakt3° verbreking van afsluiting; 4° bet moedwilig toebrengen van kwetsuren1 aan een bedienend beambte in functie ,- waardoor bloed- storting is voortgebracht; 5" het toebrengen van slagen aan een bedienend beambte in functie; 6° wederspannig- heid door een persoon zonder wapenen; 7° beleediging- met woorden aan ee.n bedienend beambte-in ductieen te dier zake, onder aanneming van verzachtende orastan-' digheden, veroordeeld tot -eene gevangenisstraf van drie maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan en tot vier geldboeten ieder van 'f 8, alsmede een van 25,1 met subsidiaire gevangenisstraf van éen dag voor iedere-.; boete van ƒ8, en van twee dagen voor de'boete van

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1