O R A N T. r 217. Dinsdag Dj2 leden der alhier gevestigde tweede afdeeling van de vereeniging Het metalen kruis herdenken heden feestelijk dea^dag, waarop vóór 40 jaren door wijlen Z. M. koning Willem I genoemd kruis als aandenken werd ingesteld. 1871. 12 September. Middelburg 11 September. De aan den heer van Poelvoorde, te Vlissingen, ver leende concessie voor een stoombootdienst tusschen Vlissingen en Rotterdam, is ingetrokken. Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal is Zaterdag de ontwerp-begrooting van Nederlandsch- Indie voor 1872 toegezonden. Het eindcijfer der uitga yen is vastgesteld op f 108,396,333 tegenover eene raming van middelen ad f 119,032,020. De sluitpost, als bijdrage aan 's rijks schatkist uitgetrokken, bedraagt derhalve f 10,635,687. Voor 1871 werden de uitgaven geraamd op 108,005,347, demiddelen op 118,307,048 en de sluitpost op /10,301,701, Vrijdag namiddag werden door den koning ten paleize ontvangen de gezanten van België, Groot-Britannië, Frankrijk en Italië, teneinde de onlangs bij hun gezant schappen benoemde secretarissen of attachés aan Z. M. voor te stellen. Benoemingen en besluiten. marine. Op pensioen gesteld, met ingang van 1 Octo ber a., de kapitein luitenants ter zee J. B. Everwijn en C. J. Ilackstroh, wegens langdurigon dienst, en de luite nant ter zee 1« klasse J. Scheurleer, op verzoek, wegens ongeschiktheid voor den militairen dienst tengevolge van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken zijnde het bedrag van het pensioen voor beide eerstge- noemden 1400 en voor laatstgenoemden f 1100 's jaars. Bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenants ter zee le klasse P. Roodzant en C. A. E. Fauchey; tot luitenants ter zee le klasse, de luitenants ter zee 2* klasse F. J. P. M. Mulder, J. P. Noorduyn en J. Loots; en met ingang van den lcn September jl. tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborst le klasse L, Dupper, met bepaling dat hij zijne ancienneteit zal behouden boven de bij besluit van dea 25ei> Augustus jl., mede met den len dezer tot luitenant ter zee 2e klasse bevorderde adel borsten lc klasse. Ouderwijs. Jl. Zaterdag werd te Zoutelande op plechtige wijze de eerste steen gelegd voor het nieuwe schoollokaal dier gemeente. Kerknieuws. Heden avond is te Dordrecht uit het vroeger ver melde drietal tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente beroepen dr. G. J. Vos, thans predikant te Goes. Beroepen tot predikant bij de Waalsche gemeente te Rotterdam de heer A. G. van Hamel, te Leeuwarden. Marine en leger. De luitenant ter zee 2C klasse J. Loots, dienende op Z/. M». wachtschip te Amsterdam, wordt met den laat- sten dezer op nonactiviteit gesteld, en met den Dn Octo ber daaraanvolgende vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse E. Haitsma Muiier. Men leest in het Leidsche dagblad: „Naar wij uit goede bron vernemen, zal de begrooting van oorlog groote militaire reorganisatiën bevatten, waarvan de jaarlijksche omwisseling van officieren van het Nederlandsch bij het Indisch leger en omgekeerd slechts een klein begin is. Zoo zou de rijdende artillerie vervallen, de regimenten huzaren met éen verminderd worden en voorts in alle wapenen, maar vooral bij de infantejie, belangrijke hervormingen worden gebracht. Dit zou dan de veelbesproken legerorganisatie zijn, terwijl er ook veel waarschijnlijkheid bestaat voor de indiening der de'ensiewet. „Natuurlijk, voegt onze berichtgever er bij, dat men aan het ministerie van oorlog de handen vol heeft, waarin de minister van oorlog en de chef van den generalen staf, generaal-majoor Booms, een ijverig aandeel hebben. De in te dienen hervormingen moeten overigens van dien aard zijn, dat hun inwilliging en toepassing de verdedigbaarheid van ons land flink zullen verzekeren." Gemengde berichten. Uit Sluis wordt ons gemeld dat tijdens het jl. Vrij dag avond omstreeks 1\ uur dnar heerschende onweder, een hevige brand in de naburige Belgische gemeente West-Cappelle werd ontdekt. Op het kleppen der brand klok verklaarden zich dadelijk een 50tal wakkere spuit gasten .bereid. 019.met twee der brandspuiten daarheen te gaan, fëetojèr'haar de bestelde voertuigen te wachten, snelden zij met de door hen zeiven getrokken spuiten naar het brandpunt, en kwamen in tijds aan op de hof stede bewoond door de landbouwster wede Verschoore, om de kapitale nabij den brand staande schuur en ook het dichtst bijstaande woonhuis, door inspanning van de uiterste krachten voor vernieling tebeveiligen. De brand bepaalde zich dientengevolge tot éen der door den bliksem getroffen schuren, waarin vooral erwten, haver en bouw gereedschappen geborgen waren en waarvan niets noe menswaardig is gered kunnen worden. Alles was geluk kig verzekerd. Behalve de twee genoemde spuiten was ook de spuit van St. Anna ter Muiden, doch geen enkele Belgische spuit aanwezig. Het baart verwondering dat men bijna nergens, zelfs niet in de voornaamste Belgi sche plattelands gemeenten, spuiten of eenige brand- bluscbmiddelen aantreft, zoodat de lust der bevolking om bij dergelijke rampen krachtdadig hulp te verleenen, dan ook veelal afstuit op de meening wij hebben toch niets doelmatigs om te kunnen helpen blusschen. Z. M. de koning en Z. IC. II. prins Hendrik zullen den schietwedstrijd bijwonen, die door de weerbaarheid te 's Hertogenbosch zal gehouden worden. Men is op 't oogenblik bezig om, door middel van photografie, op zeer verkleinde schaal afdrukken te nemen van het grootboek der Fransche rente. Deze worden dan gezonden naar de departementen, naar alle ontvaDgers-generaalen ook aan de bijkantoren van de bank. Dit werk wordt verricht aan het ministerie van financiëndat thans gevestigd is in de oude kazerne van de Louvre. Een afdeelings-chef en een inspecteur hebben hierbij het toezicht, en naar gelang van de trekking worden de proeven naar de bestemmingplaats verzonden. Deze verzameling, aldus gephotographeerd, en waarvan verscheidene honderde exemplaren worden getrokken en verspreid, kan voortaan, in tijden van oproer of brand, onmogelijk verloren gaan, zooals in Mei dezes jaars het geval was. Evenals te 's Gravenhage zijn ook te Utrecht door het gemeentebestuur op verschillende punten van de stad tonnen geplaatst met gezuiverd drinkwater. Hoe groot het nut van dien maatregel ook is, er zijn er, die dezen niet apprecieerenwant telkens worden door bal dadige handen de tonnen noodeloos geledigd of het water onzuiver gemaakt. De koning heeft de opdracht aangenomen van een geschrift van den heer M. A. Perk, te Breda, getiteld Een reünie en een uitvaart. Gedenkboek der te Breda gehouden vijfjarige samenkomst van de vereeniging Het metalen kruis en van de plechtige overbrenging der stoffelijke overblijfselen van de op de Antwerpsche Cita del begraven officieren naar het kerkhof te Ginneken. Dit gedenkboek wordt uitgegeven met voorkennis van den minister van oorlog en van de feestcommissie. Uit Breukelen wordt van eergisteren gemelddat een aldaar wonend gepasportcerd militair van bet Oost- ludische leger met zijne vrouw nog al eens oneenigheden had omdat hij misbruik maakte van sterken drank. Ook Maandag der vorige week had een hevige twist plaats. De vrouw sloot de woning en sedert vernam men niets meer van den mantotdat Donderdag de vrouw plotse- l'ng pogingen aanwendde, om het lijk van haren echt genoot, die naar baar voorgeven aan de gevolgen van misbruik van sterken drank overleden was, zoo spoedig mogelijk te doen begraven. Bij de door dokter Vos aldaar gehouden lijkschouwing is echter gebleken dat de man is overleden aan een hem in den buik toegebrachtcn messteek. Dit leidde tot een onderzoek door de uit Utrecht overgekomen justitie, waarbij werd geconsta teerd dat de verslagene onmogelijk zich-zelven de wonde kan hebben toegebracht. Daar tegen de vrouw zware vermoedens van schuld zijn gerezen, is zij in hechtenis genomen en naar de cellulaire gevangenis te Utrecht overgebracht. Mejufvrouw Hamburg in de Plantage, Kerklaan, te Amsterdamzal morgen haar 102«n jaardag vieren. Zij is nog zeer kras en opgeruimd, in het volle genot harer zintuigen en verricht nog vrouwelijk handwerk zonder bril. In het Weekblad van het onderwijs verhaalt een inzender dat burgemeester en wethouders van zekere aanzienlijke gemeente een onderwijzer, die in een dag blad een artikel over schoolgebouwen had geplaatst, hebben ontboden en hem verzocht, zich voortaan van zulk geschrijf te onthouden. De schrijver vraagt, welk belang deze autoriteiten tot dezen stap kan gedreven hebben. Had het bedoeld college van dagelijksch bestuur verder geschrijf verboden, dan was het op onwettig terrein gekomen, doch een verzoek mag iedereen doen. Het is echter de vraag, zegt de schrijverof dat aan zoodanig college ook past; vooral toen de bedoelde onderwijzer zich niet verontschuldigde of verdedigde, maar zich alleen op zijn recht als burger beriep. Daar tegen konden burgemeester en wetbouders niets inbren gen. Zij waren daarom aan bun waardigheid verplicht geweest, zich van alle opmerking te onthouden. De redactie van het Weekblad van het onderwijs verklaart het met dezen inzender geheel eens te zijn. Omtrent den brand in het Pruisische stadje Nord- horn meldt men aan de Twentschecourant het volgende: De brand, door een gering toeval (men spreekt van eenige in het stroo gevallen vonken op den dorsch vloer eener schuur) ontstaan, nam weldra zoo aanmerkelijk in omvang toe dat binnen een tijdsruimte van minder dan een half uur nietalleende schuur, maar ook de tweedaar- aangrenzendenperceelen een prooi der vlammen waren. Het was Woensdag des namiddags half drie, toen het eerste vuur zich vertoonde en een opeengepakte volks massa, fabriekarbeiders, zich op het tooneel van den brand verdrong en de verdere operatiën niet weinig be lemmerde. Het vuur, dooreen strengen wind aangewak kerd, verspreidde zich met schrikbarende snelheid en deelde zich zelfs mede aan de ter overzijde van de zoo breede straat gelegen huizen. Tot den volgenden mor gen half vier woedden de vlammen met onverminderde hevigheid voort, en in dien tijd lagen 31 huizen, waaron der de post- en telegraafkantoren, de protestantsche pastorie en de synagoge in de asch. Uit Buenos-Ayres wordt een merkwaardig natuurver schijnsel vermelddat zeker zeer de aandacht zal trek ken van de mannen der wetenschap. Zooals men weet, heeft aldaar in het voorjaar de gele koorts met onge kende hevigheid gewoed. Terzelfder tijd deed zich het verschijnsel voor, dat in de Plata-rivier en in de haven van Bnenos-Ayres het water bijna geheel wegliep. Voor anker liggende kustschepen lagen geheel droog. De romp van de stoomboot Courrier en verscheidene schoo ners en walvischvangers, die daar ondergegaan waren, werden zichtbaar en de beide havendammen lagen mid den in het land. Gedurende dit wegvloeien van het water op de Atlantische zijde, had het omgekeerde plaats op de tegenovergestelde zijde der Andes. Daar waren stormvloeden, overstroomingen, zware stortre gens langs den stillen Oceaan. Ook deed zich merk waardige wijziging in de zeestroomen voor. Het droog- liggen der moerasgronden, waarop een felle zon scheen, zal vermoedelijk de vreeselijke ziekte in de hand hebben gewerkt. Door de stad Leuven is tegen 1718 en 19 Sep tember een internationale prijskamp van tooneelkunde

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1