gedeelddat hij naar Trouville zal vertrekken enna eenige dagen rust te hebbeu genoten, met eenige officie ren van de genie eenige vestingen wil gaan bezoeken en de kampen waar het leger na zijne reorganisatie zal worden geoefend. Gambetta moet van plan zijn om zijn vrijen tijd aan geheel andere werkzaamheden te wijden. Getrouw aan de politiek, die hij in den laatsten tijd op de tribune heeft verkondigd, en die de ontbinding der nationale vergadering ten doel heeft, is hij voornemens, om zich te Marseille te vestigen en aldaar een middelpunt van agitatie voor de ontbinding te vormen. Ontbinding is het ruwe wachtwoord voor eene bewe ging waaraan al de leden van de uiterste linkerzijde hunne krachten zullen besteden gedurende de twee maanden van het reces. Men moet het betreurendat zoovelen den ontvruchtbaren arbeid van voortdurende ontbinding stellen boven de zorg voor eene reorgani satie van de krachten des rijks. De republikeinen hebben een republiek; het algemeen stemrecht heeft een nationale vergadering. In plaats van nu deze republiek en deze vergadering dienstig te maken aan de toepassing der beginselen die eenige vastheid aan de democratie kunnen geven, willen som mige radicalen liever den strijd tegen het republikeinsch bestuur voortzetten, dien zij tegen de constitutioneele monarchiën en tegen het keizerrijk voerden. Het is natuurlijk veel gemakkelijker om te roepen „Deze doen niets, laten we hen naar huis zenden" dan om aan te toonen wat goed zou zijnijverig te arbeiden en geduld te hebben met de wetten en gebruiken. Wijs heid en geduld ontbreken nog aan velen. De discussie over het voorstel-Ravinel beloofde in de eerste zitting waarin het behandeld werdweinig goeds. De uiterste linkerzijde koesterde het voornemen om voor de stemming te verzoeken, dat bij geheime stemming over het voorstel zal worden beslist, ten behoeve van de afgevaardigden die naar Parijs willen terugkeereD, maar hun stem voor hunne kiezers liever willen geheim houden. De rechterzijde heeft zich met dat voornemen niet willen vereenigen, maar verklaard, dat een zoodanige geheime stemming in strijd is met de zuiver democratische beginselen die de openbaarheid der dis cussie en de verantwoordelijkheid voor de uitgebrachte stem eischen. De heer Naquet, afgevaardigde van Yaucluze, een der voorstanders van de ontbinding, heeft in een lange en geleerde redevoering, die meer gemaakt scheen voor de radicalen buiten de vergadering dan voor de verga dering zelve, het voorstel-Ravinel bestreden. De vesti ging van de regeering te Versailles noemde hij een maatregel die noodlottig zou zijn voor den bloei van Parijs en als een straf door de provinciën aan die stad opgelegd. Uit den loop der geschiedenis toonde hij aan, dat Parijs door het verloop van tijd, door zijn zeden, en door zijn roemrijke daden zich tot een hoofdstad had ontwikkeld en dat geen decreet een hoofdstad kan scheppen of ver nietigen. In het tweede gedeelte van zijn schoone rede die menige juiste opmerking en veel waars bevatte, stelde hij Spanje tegenover Frankrijk en bewees, dat de omwentelingen die in de provinciën waren uitgebroken, veel gevaarlijker waren geweest en veel langer hadden geduurd dan die in de hoofdsteden hadden plaats gehad. Hij stelde Parijs voor als een bij uitstek ontwikkelde en edele stad, die in drie dagen eene revolutie tot stand bracht welke in de provinciën drie maanden zou duren. Hoewel hij luide werd toegejuicht riep de meerderheid „Wij zullen ons niet in dat wespennest wagen 1" De prins van Wallis en de troon van Engeland. Een correspondent van de Neue freie Presse te Londen verzekert dat de prins van Wallis reeds een voorgevoel heeft, dat hij den troon van Engeland niet zal beklimmen. „Een leven als aan het hof van Lodewijk Napoleon zoo schrijft de correspondent was tot nogtoe het liefste droombeeld van dezen jongen lichtzinnigen man, maar Engeland is nog niet het land om in de regeeringskringen een zoodanige levenswijze te kunnen goedkeuren. Misschien is hij daarvan ook reeds overtuigd. Iu ieder geval moet men den prins voor een grooter philosoof houden dan hij tot dusverre scheen. „De heer Odger, de bekende drijver van de Internatio nale, heeft den prinsonlangsop zijn woord gevat en hem alle aanspraken op den troon ontzegd. Het gebeurde te Leicester, een door zijn radicale neigingen bij de Tories, zeer slecht ter faam staande stad. De democratische Hans Sachs (Odger is schoenmaker)' hield aldaar eene rede, waarin hij verklaarde: „Wij zullen er wel voor zorgen, dat de prins van Wallis niet op den troon van Engeland komt. Als de koningin dood is zal het land door een president of een eersten minister worden gere geerd." „Men kan begrijpen welke verbazing deze krasse taal heeft verwekt, vooral daar ieder vraagt met welke strijdkrachten de kroon zoo eensklaps zal worden be stormd. Het is boven allen twijfel verheven, dat de republikeinsche gezindheid, zoowel onder de arbeiders als onder de middelklassen en de geleerden in Engeland talrijke aanhangers telt en zich snel verbreidt. Nog dezer dagen verklaarde een bisschop, in eene voorlezing voor arbeiders, dat hij geen oogenblik zou weifelen om zich republikein te verklaren, indien hij overtuigd werd, dat derepubliekgunstigzouzijn voor de algemeene welvaart, ny wilde ook nu de republiek volstrekt niet veroordee- len. Deze verklaring is reeds veel gewonnen op de vroe gere vervolging met zwavel en pek, die de quaestie der democratie van diez'jde steeds had te verduren! „Intusschen is het nog niet duidelijk hoe de heer Odger zoo stellig kan verzekeren, te zullen zorg dragen dat de prins van Wallis niet op den troon van Engeland zal komen. De groote meerderheid van de Engelsche arbeiders is nog altijd tegen de aanwending van geweld met het doel om den regeeringsvorm te veranderen. Zij gelooft haar doel te zullen bereiken door de invoering van het algemeen stemrecht. In dien zin laten hare vertegenwoordigers zich uit, zoowel in het openbaar als in vertrouwelijke gesprekken. „Metbetiekking tot het algemeen stemrecht verkeeren zij, althans oogenschijnlijk, in dezelfde dwaling als de Fransche democraten vóór 1848, eene dwaling die dezen zoo duur kwam te staan. Daarenboven hebben de meeste arbeiders in de steden geen begrip van de getalsverhou ding tusschen de verschillende klassen der bevolking. De leiders die daarvan beter op de hoogte zijn, deelen hunne kennis niet mede, maar laten de anderen in eene dwaling, die voor hen zeiven verderfelijk zou kunnen worden. „Dat de Engelsche arbeiders geen neiging gevoelen om geweld te gebruiken is reeds daaruit te verklaren dat ze geheel ongewoon zijn aan wapens. De Engelsche arbeider kan niet vechteneen geweer is hem geheel vreemd; hij weet niet eens hoe het te laden. Een troep Engelsch volk is zoo weinig krijgshaftig als mogelijk is. Terwijl de Engelschman persoonlijk veel moed heeft, stuift een dichte volksmenigte voor de opgeheven knup pels van de politie angstig uit elkander. De vrijwillige scherpschutters, wier getal sedert 1859 tot 170,000 is geklommenbehooren tot de hoogere en middelklassen der natie. De mindere burgers en de arbeiders, juist die klassen waarin de democratie haar krachtigste elemen ten heeft, zijn niet bij de scherpschutterskorpsen ver tegenwoordigd. Een revolutionaire beweging zou dus hier op veel grooter zwarigheden stuiten dan ergens anders. Daarentegen is de legermacht waarover de regeering kan beschikken niet groot en eer zij mag worden aangewend moeten de plaatselijke overheden hunne toestemming daartoe hebben gegeven. „Het zou vreemd kunnen schijnen over zulke moge- lykhedeu in de toekomst te spreken, maar uitingen als van Odger, in het publiek gedaan, geven daartoe gereede aanleiding. „De conservatieve pers spot met Odger's verzekerin gen over een te kiezen president na den dood der koningin, en brengt den naam van Gladstone daarmede in verband. „Als, zoo spreekt the Standard, het doel van de leiders der patriotische arbeiders wordt bereikt, dan kunnen bij de verkiezing van een president slechts twee vrienden des vaderlands in aanmerking komen n.l. Georg Odger en Wilhelm Ed wart Gladstone." Het blad komt echter tot het besluit dat Odger's vooruit zichten niet schitterend zijn, omdat Gladstone steeds bereid is geweest en nog isom de wenschen van het volk zoo veel mogelijk te vervullen. „Hij is alzoo de toekomstige president der Engelsche republiek Deze wijze van voorstellen volgen de Torybladen alleen om daardoor niet alleen het hof en den adel, maar ook de gematigd liberalen tegen Gladstone in het harnas te jagen. JertijïmtQm. Heden is ter reede van Veere gekomen de schooner Adriana Franciska, gezagv. J. van Eyk, met kolen van New-Castle naar Middelburg bestemd. Volgens alhier ontvangen telegram is de stoomboot Prins van Oranje heden te Anjer, een halve dagreis van Batavia, aangekomen. £janöd$bcnd)tra. Prijzen van effecten. Amsterdam 9 September 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2# pet. 53^ ♦dito dito dito 3 63# *dito dito dito 4 84# ♦Aand. Handelmaatschappij 4# dito exploitatie Ned. staatssp. 113# België. *Certificaten bij Rothschild 2# 57# Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 96# ♦Certific. adm. Hamburg 5 67$ *dito Hope O. 1855, 6e serie 5 80# ♦Cert. f1000 1864 5 „94# ♦dito f 1000 1866 i 5 94 ♦Loten 1866 5 „249 ♦Oblig. Hope Co. Leen ing 1860 44- 85# ♦Certific. dito4 *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 68# *Obligatiën 1867 4 71 ♦Obl. 1869 4 71 ♦Certificaten 6 44 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 218 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito4# Obl. spoorweg Poti-Tiüis 5 87# dito dito Jelez Orel 5 87# dito dito Charkow Azow. 5 Polen. ♦Schatkistobligatiën5 Pruisen. *Obligatiën 4 Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 57 *dito dito April/Oct. 5 56# ♦dito in papier Mei/Nov. 5 48$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 Italië. Leening 18615 *Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligatiën2# thans 3 32# ♦dito 1867 3 32tV ♦dito Binnenlandsche3 27# Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 „35 ♦dito 1867 3 35# Turkije. dito (binnenl.)5 44$ Griekenl. dito (.blauwe)5 Egypte Obl. 1868 7 „77# Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 95# ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97# ♦dito dito dito (1885) 6 „97# ♦Obl.Illinois7 „n ♦dito dito Redemtion 6 Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl. St.Paul Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 69# dito dito 1869 dito 7 „70# Brazilië. ♦Obl. 1863 4# ♦dito 1865 5 93# Mexico. dito 18513 13# Grenada. dito afgestempeld6 19# Venezuela, dito 3 8# Ecuador. dito1 Nieuwe Fransche Leening80# Prijzen van coupons. Amsterdam, 8 September. Metall. 20.50; Dito zilve. 24.45; Dito Eng. per 11.75; Eng. Russen per f Eng. Portugal per f 11.75; Fransche/55; Belg. f 55#; Prais. f35#; Hainb. Russen f 30$; Russen in Z. R. 31#; Pools, in Fl. fper Z.R. f Spaans. f Amerik. Dollars 2.40dito papier 2.11; Spaans, in 11.75; Piasters ƒ2.25#. 3öticrtmticn. Ondertrouwd 's-GraveDpolder, 8 September 1871. J. VAN DEN BRINK, van Amsterdam, en C. E. S. RENIER. Heden overleed, tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behuwdkinderen, mijn geliefde echtge noot CORNELIS LEUNIS Jz., in den ouderdom van ruim 68 jaren. Neuzen, B. LEUNIS—de Swa af. 4 September 1871. f Heden overleed mijne geliefde moeder AMELIA BODEN, weduwe JAKOB LUTI, iu den ouderdom van 78 jaren. Maastricht, J- J- L. LUTI. 7 September 1871. Eenige kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3