MIDDELBURGSCHE COURANT. Maandag 1871. 11 September. r 216. PATENTEN. De burgemeester eu wethouders van Vlissingca, maken bekend dat de patenten uit de registers n«. 2 en 3 over het 'dienstjaar 1871/7, verkrijgbaar zijn gésteld ter gemeente secretarie, waar zij kunnen worden afgehaald van den le>» tot en met den 25«u September a. s. van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren dat de patenten, die niet binnen dien tijd zijn afge haald, overeenkomstig de bepalingen der wet aan de hui zen van de belanghebbenden zullen worden afgegeven, door den deurwaarder der directe belastingen, tegen voldoening van het daarvoor verschuldigde; wordende de belanghebbenden tevens herinnerd, dat zij, die des gevraagd hun patent niet kunnen vertoonen, zich blootstellen aan de boete bij de wet bedreigd. En is hiervan afkondiging geschiedwaar het behoort, den 9^ September 1871. De Burgemeester voornoemd WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. ©hmmlanö. Middelburg 9 September. Uit Vlissingen schrijft men ons heden: De passage over de voormalige marinewerf, die sedert eenigen tijd afgesloten is geworden tengevolge van de baldadigheid van jongens die de glazen der gebouwen stuk gooiden, is heden morgentot groote tevredenheid vaa het publiek, weder geopend." De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 1«> dezer, houdende nadere omschrij ving van den kring, binnen welken de gemeente Helder als los- en laadplaats voor den in- en uitvoer ter zee is aangewezen, en zulks met intrekking van het konink lijk besluit van 3 October 1851 (Staatsblad nA 136). Omtrent de proef met het Liernur-rioolstelsel te Lei den leest men in het Leidsche dagblad „Heden middag had, in tegenwoordigheid van burge meester en wethouders, lediging der buizen en opneming der stoffen plaats, in gemeenschap met en afkomstig van 21 privaten, uit onderscheidene woningen, gelegen langs de St-Jacohsgracht en de Raamsteeg. Het resultaat was vólkomen; nadat de vereischte drukking van p. m. zes atmospheren was verkregen (hetgeen in het vervolg bij toenemende oefening in de bediening enz. van het mechanisme meerdere vlugheid doet verwachten) waren enkele weinige breekbewegingen genoeg, om binnen éen minuut al de stoffen die het genoemde getal priva ten, gedurende eenige dagen hadden opgenomen in iet reservoir, waarop de luchtpomp der locomobile "werkte, te verzamelen. Toen onmiddellijk daarna de "voornoemde luchtpomp iu gemeenschap was gebracht met den tender en de kraan welke deze met het reser voir verbindtvertoonde zich inderdaad voor minder ingewijden het verrassende verschijnsel van plotselinge overstortinguit het reservoir in den tender, met nauw keurige aanduiding van het aantal verkregen liters zuivere faecale stoffen, ten bedrage van 900. „Alsnu zal het ledigen der aangesloten privaten met degenen die daarbij dagelijks zullen worden opgenomen, -worden vervolgd. Wij mogen hiervan met gepaste vol doening melding maken, niet omdat hiermede alle pes simistische denkbeelden of redelijk aangegeven bezwaren tegen het rioolsysteem van Liernur ten eenenmale zou- dnn zijn opgeheven, maar omdat het nu mogelijk is ge bleken, dit systeem op bepaalde toestanden van bevolkte .buurten toe te passen." Benoemingen eu besluiten. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Hardegarijp, jonkheer A. N. F. Flugi van Aspermont, thans ontvanger der registratie en domeinen te Meerssen; teMiddelharnis,B. C.vanBerkel, thans ontvanger der registratie en domeinen te Zeve naar; te Zevenaar, L. J. M. Timmers Verhoeven, thans surnumerair der registratie en domeinen en commies ter directie der registratie en domeinen te Breda. Onderwijs. De lessen aan de rljks-hoogere burgerschool alhier zijn jl. Donderdag weder aangevangen, en wel met8I leer lingen voor volledig onderwijs en 13 leerlingen die slechts enkele lessen bijwonen. Voor het volledig onderwijs behooren 30 tot de le klasse, 24 tot de 2« klasse, 14 tot de 3C klasse, 10 tot de 4e klasse en 3 tot de 5e klasse. Van hen die slechts enkele lessen volgen behooren 1 tot de le klasse, 2 tot de 2C klasse, 5 tot de 3e klasse, 2 tot de 4e klasse en 3 tot de 5e-klasse. Het vorige jaar werden de lessen begonnen met 80 leerlingen die alle en 8 die enkele lessen volgden. In 1869 bedroegen die cijfers 6ó en 10, in 1868 53 en 23. Kerknieuws. De commissie voor de zaken der Waalscbe kerken heeft eervol emeritaat verleend aan den heer V. H. Guije, laatst predikant bij de Waalsche gemeente te Amster dam, in te gaan met 1 October a. De beer P. C. van der Horst, predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Zevenhuizen, heeft voor het O]) hem uitgebracht beroep naar Poort vliet bedankt. Gemengde berichten. Eergisteren avond is nabij het spoorweg-station te Abcoude een conducteur van den van Rotterdam komenden sneltrein gestort, nij is met den Kaatsten trein naar Amsterdam vervoerd en naar het gasthuis overge bracht. Zijn toestand moet hopeloos zijn. Uit Almelo schijft men van eergisteren aan het Utrechtsch dagblad: „Naar men verneemt is in het Hannoversche stadje Nordhorn een ontzettende brand uitgebroken, die reed3 de halve plaats moet hebben ver nield. Van vele omliggende plaatsen, en ook van Ootmar- sum hier te lande, is de brandweer te hulp gesneld." Door de Haagsche politie worden het publiek en in 't bijzonder de theehandelaren opmerkzaam gemaakt op een jongeling, die op monsters thee van goede quali- teit bestellingen bij winkeliers tracht te verkrijgen maar met houtskool vervalschte thee aflevert. De bedrie ger schijnt zich thans naar Rotterdam begeven te heb ben, waarschijnlijk met het doel om ook daar die praktijk uit te oefenen. Op den London and North-Western spoorweg bij Preston zijn een twaalftal personen door een trein dien ze niet zagen aankomen, overredenvier bleven op de plaats dood, gruwelijk verminkt. Bij Reading op den Great-Western spoorweg liep Dinsdag een passagiers- trein op eenige ledige goederenwagens, waarbij ver schillende passagiers ernstige wonden bekwamen. Volgens telegrafisch bericht uit Londen van eer gisteren hebben in een kolenmijn te Wigan nabij Man chester, weder twee ontploffingen plaats gehad, die aan 69 personen het leven kostten. Terkoopiugeu en aanbestedingen. Gisteren is alhier door den directeur der registratie en domeinen voor de provincie Zeeland aanbesteed: 1<> Het maken van twee aarden dammen in de grach ten van het fort Frederik Henderik, nabij Bres- kens, met het slopen van de bestaande houten brug en steenen poortgebouw. Er waren 10 inschrijvingsbil jetten ingekomen, van de volgende heerente weten W. Ringhout, te Biervliet, voor /5949; J. F. Moens, te Hoofdplaat, voor 5540; M. Paauwe, te Walsoorden voor ƒ5490; P. J. van Remortel, teHontenisse, voor 5198- J. Berton, te Biervliet, voor 3677 D. Tholens, te Neuzen, voor 2599; P. Monje, te Breskens, voor ƒ2368; P. Verlée, te Breskens, voor 2200; I. van Malen Dz., te Breskens, voor 1278; A. Binders, te Breskens, voor 1775. 2<> Het leggen van krammat op den westelijken Slijk- vanger nabij den polder de Kleine Stelle, in den Brak man met het onderhoud tot 1 Mei 1872, van dien Slijkvanger en van de beide ten oosten van dezen polder gelegen Slijk vangers. Yoor dit werk zijn ingekomen 5 biljetten, van de volgende heeren, te weten: C. Kiele- mante Neuzen, voor 680D. Tholens, te Hoek, voor ƒ569; J. J. de Rnijsscher, te Philippine, voor ƒ668; P. J. van Remortel, te Hontenisse, voor ƒ624; W.Ring hout, te Walsoorden, voor 583. Thermoiueterstand. 8 Sept. 'sav. 11 u. 65 gr. 9 's morg. 7 u. 65 gr. 's m idd. 1 u. 69 gr. 's av. 6 u. 65 gr. Gemeenteraad ran Ylissingen. Zitting van Dinsdag 5 September. Installatie raads leden; resumtie notulen; benoeming wethouders; idem leden vaste commissiën; idem ambtenaren burgerlijken stand goedkeuring gemeenterekeningoverlegging ge- mecutebegrootingwijzigingen verordening fonds zee mans- en visschersbeurs. Voorzitter de heer Winkelman. Afwezig de heer Laernoes. De heeren Th. van Uije Pieterse, J. G. Hector, W. de Kruijff en J. I. P. Hector, bij de laatste verkiezing tot leden van den raad gekozenleggen in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden at en nemen zitting. Daarna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en met algemeene stemmen goedgekeurd. De voorzitter stelt alsnu aan de ordede benoeming van twee wethouderswelke betrekkingen vaceeren tengevolge der aftreding als raadsleden van de vorige titularissen. Overgaande tot voorziening in de opengevallen plaats, door de aftreding van den heer J. G. Hector veroorzaakt, wordt bij eerste stemming met 7 stemmen herkozen de beer J. G. Hectorterwijl op de heeren II. E. Kleijnhens 2 stemmen, W. de Kruijff en W. de Gelder ieder 1 stem werden uitgebracht eu 3 biljetten oningevuld waren ingeleverd. Daarna wordt, in de plaats van den heer Th. van Uije Pieterse, mede als wethouder afgetreden, genoemde heerbij eerste stemming, herkozen met 10 stemmen. De heeren H. E. Kleijnhens en W. de Kruijff verkregen ieder 1 stem, terwijl 2 biljetten oningevuld waren. Voorts is aan de orde de aanvulling der vacaturen in [verschillende commissiën ontstaan door de periodieke aftreding van raadsleden. Alvorens daartoe over te gaan merkt de voorzitter op dat door den raad als beginsel is aangenomen dat de burgemeester, geen lid van den raad zijnde, ook niet als voorzitter der vaste commissiën kan benoemd worden. Het dagelijksch bestuur kan dat gevoelen niet deelen, en meent dat de raad te dien opzichte in dwaling ver keert. Wanneer de commissiën als zoodanig stem moes ten uitbrengen, zou dit wat anders zijn, doch daar zij zich alleen bezighouden met het onderzoeken en voorbe reiden der zaken die in den raad behandeld zullen wor den, meent het, dat de burgemeester als voorzitter dier commissiën tot voorlichting en leiding behoort te kunnen worden toegelaten. De heer Kleijnhens merkt op dat art. 54 der gemeente wet zegt: „De raad kan vaste commissiën zijner leden belasten", enz. Persoonlijk zou bij er geen bezwaar in zien dat de burgemeester, hoewel geen lid van den raad zijnde, als voorzitter dier commissiën fungeerde; doch volgens de bepaling der wet meent hij dat die commis siën alleen uit leden van den raad behooren te bestaan. Van verschillende zijden worde daartegen aangevoerd dat betzelfde artikel bepaalt dat ook de voorzitters dier commissiën door den raad worden benoemd en dit arti kel niet zoodanig behoort te worden opgevat dat de burgemeester daarvan bepaald uitgesloten zou zijn. De heer van Uije Pieterse verzoekt, in verband met

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1