2iïi verteritten. 40jarige Ecktvereeniging breekbaar is, niet aan. Een lid van de pirodowji aarzelt geen oogënblik om haar man te verlaten, als hij haar verveelt; zij houdthet huwelijk voor noodzakelijk, omdat het de toekomst der kinderen wettelijk verzekert. In St. Petersburg woont eene familie die tot die secte bekoort; zij bestaat uit twee dames, een student in de geneeskunde, een ingenieur en twee kinderen. Deze personen wonen in hetzelfde huis en levfen in vólkomen gemeenschap van goederen. De jongen heet Vernuft en het meisje Vrijheid; de dames zijn onderwijzeressen 'en storten hare inkomsten, evenals de mannen, in de gemeen schappelijke kas, waaruit üe uitgaven voor de huishou ding worden bestreden. Mejufvrouw Dementgva is eene wees van 19jaren, die er aardig uitziet en goed onderricht beeft genoten. Bij het gerechtelijk onderzoek vertelde zij waarom zij tot de nieuwe secte was overgegaan. Zij had ondervon den hoe ellendig het leven van eene vrouw was, diemoest arbeiden om te kunnen leven. Zij moest van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zwoegen, zonder in staat te zijn voldoende in haar onderhond te kunnen voorzien, omdat het veld voor vrouwelijk onderhoud te beperkt is. De anne vrouwen uit de fatsoenlijke klassen kunnen slechts onderwijzeressen worden, en dan verdienen zij zooveel dat het inkomen bijna denkbeeldig is en zij te veel hebben om te sterven, te weinig om te leven. Juf vrouw Dementgva besloot om een school voor vrouwe lijke werkzaamheden van allerlei aard te openen. Zij stichtte eén drukkerij, maai- het ontbrak baar aan geld en zij maakte schulden. Daar haar een legaat was ge maakt van 3000 roebels die haar op haren trouwdag moesten worden uitbetaald, zocht zij een man. Openhartig bekende zij aan de rechters, dat zij de maitresse van een zeer knap journalist, Tkatscheff, was geweest, die later in eene samenzwering werd gewik keld, en dat zij teen er op bedacht was om een schijn huwelijk aan te gaau waartoe zij haar echtgenoot een schriftelijk bewijs liet geven, dat hij terstond na de voltrekking van het buwoliik baar weder zou verlaten. Zulke huwelijken zijn onder de aanhangsters van de pirodowji volstrekt geene zeldzamheid. Eene vrouw die zich door haren arbeid een zelfstandig bestaan beeft verworven wil gaarne ook onafhankelijk zijn en dat trachten zij dan door een schijnhuwelijk te bewerken. De vrouw die van hare ouders of voogden afhankelijk is, verwisselt die afhankelijkheid oogenscliijnlijk tegen die van een gewaanden echtgenoot, die zich echter niet meer om haar bekommert zoodra het huwelijk vol trokken is. Het is duidelijk dat zulke toestanden niet gunstig kunnen werken op de moreele ontwikkeling van het maatschappelijk leven, die toch in Rusland in vele opzichten nog veel to wenschen overlaat. Belgische brieven. Gent 7 September. Nu wij den definitieven vrede in Europa schijnén te hebben, komt de arbeidersquaestie weer in 't leven; niet alleen in Duitschland, maar ook in België is de werkstaking aan de orde van den dag. In Brussel, waai de Internationale meer of min invloed heeft, stookt zij de werkstaking aanniet met het doel een beter loon voor de werklieden te bekomen, neen, daarover bekommert zij zicb niet, maar om, zooals men bier zegt, in troebel wa'er te visschen en de werklieden tot opstand te kunnen aanwakkeren. Hier te lande, mag men zeggen, is de Internationale geheel onmachtig, haar getal leden is zeer beperkt en aan het bestuur zijn geene personen die zich door hun invloed of hunne bekwaamheden onderscheiden. Als zij eene meeting bijeenroepen dan komen er maar weinigen op, en de redenaars zijn verre beneden het middelmatige. Evenwel begint men in onze stad ook van werkstakin gen te spreken, en dit zonder tusschenkorast der Inter nationale. Jl. Zondag had eene vergadering plaats in het Spiegejhove, tengevolge der handelwijze van den prud'bommes-raad jegen seenige fabriekwerkers die zich in eene quaestie van werk op zijn oordeel hadden be roepen enwiens uitspraak door de werkers streng gelaakt wordt. In twee fabrieken, waar wel niet veel volk werkzaam is, heelt men den arbeid gestaakt, omdat de wevers beweren dat zij met het slag van goed dat zij moeten maken niet meer dan 10 franken per week kun nen winnen. Bij die gelegenheid hebben de wevers van dat nljverheids-etablissement opgemerkt dat overal, waar zij zicb hebben aangeboden om werk te bekomenzij stellig werden afgewezen. Daaruit hebben zij opgemaakt dat er eene overeenkomst moet zijn gesloten tusschen de fabrikanten om geene werklieden, die hun werk hebben laten staan, weef te aanvaarden; dientengevolge hebben talrijke wevers de stad verlaten, om elders arbeid te gaan zoeken. Op dit oogënblik kondigt men nog eene werkstaking aan van de sigarenmakers binnen onze stad. Hunne eischen zijn ook verhooging van dagloon en verminde ring van werknreD. Den 24en dezer zullen onze schouwburgen openen. Het is u bekend'dut wij dit jaar voor de eerste maal een Vlaamsctien bezoldigden troep zullen hebben. De tabel van dien troep is bij het gemeentebestuur ingediend, maar nog niet openbaar gemaakt. Wat den Franschen schouwburg betreft, men zegt dat er een goede troep is geëngageerd, maar daar dit van den bestuurder zelf moet komen, moeten wij eerst zien en hooren, alvo rens te oordoelen. Hierover dus later. Zondag aanstaande opent in de groote zaal van het Casino de driejaarlijksche tentoonstelling van taferee- len, door de Maatschappij van schoone kunsten inge richt. Deze tentoonstelling zal, te oordeelen naar het aantal ingezondene schilderijen ongeveer 1500 zeer merkwaardig zijn; talrijke Duitscho en ook Fran- sche schilders' hebben van hunne voortbrengsels gezon den; binnen kort zal ik n met de voornaamste stukken bekend maken. De gouverneur van Oost-YlaanderenDe Jaegher, die sedert 1848 die bediening vervulde en zijn pensioen heeft bekomen, heeft nog geen opvolger gekregen; men weet dat de heer De Jaegher een goed liberaal was en het spreekt van zelf dat het ministerie een katho lieken in de plaats zal benoemen; maar de moeilijkheid om er een te vinden bestaat hierindat de leiders der katholieke partij le Gent het gouvernement er een naar hunne keus willen opdringen en het ministerie van zijn kant ook zijnen candidaat had. Daardoor zou de heer Belleraans, lid der bestendige deputatie, nog langen tijd met het interim kunnen belast worden. Het publiek houdt zich nog al veel bezig met den opslag der tarieven van de staatsspoorwegen. Die ver hooging maakt een slechten indruk en zal veel kwaad doen aan het clericaal ministerie, dat evenwel naar niets wil luisteren en zijn werk wil doordrijven. De plaats van bestuurder van het conservatoire open gevallen zijnde, waaraan eene jaarwedde van 8000 fran ken is verbonden, zijn er niet minder dan 18 sollicitan ten die zich hebben aangeboden. De gemeenteraad zal zich waarschijnlijk in de aanstaande zitting met die benoeming moeten bezighouden, daar in October de lessen in de muziekschool hervat worden. Men zegt dat de heer. Samuel, bestuurder der volksconcerten te Brussel, veel kans heelt om benoemd te worden. Er zijn ook verscheidene uwer laudgenooten onder de candi dates Ü)auDclst)cricl)tcn. Graanmarkten enz. Gent, 8 September, Roode en witte tarwe fr. 28.00, weinig aanvoer; rogge fr. 18.00, geene verandering; gerst fr. 15.haver fr. 16.00, veel aanvoer; boekweit fr. 18.paardenbooneu fr. 21.50; koolzaad fr. 52.00; lijnzaad fr. 40.00; koolzaadkoeken fr. 27. lijnkoeken fr. 21.boter per kilogram tr. 3.10, eieren fr. 2.25 per 26 stuks. Vlissingen, 8 September. Boter 1.48 a 1.40 per kilogram. Amsterdam, 8 September. Raapolie op 6 weken 47. Lijnolie op 6 weken 35}. Prijzen van effecten. Amsterdam 8 September 1871. Nederland.♦Certific. Werkelijke schuld. 2} pet. 53} "dito dito dito 3 63,^ ♦dito dito dito 4 84 *Aand. Handelmaatschappij 4} dito exploitatie Ned. staatssp. 113 België. •♦Certificaten bij Rothschild 2} 57-^ Rusland. *Ooliga'tiën 1798/1816 5 96} ♦Certific. adm. Hamburg. 5 67} ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 80| ♦Oert. 1000 1864 5 „94} ♦dito 1000 1866 5 941 ♦Loten L866 5 248 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 41 85 ♦Certific. dito4 67} *Inscript.Stieglitz&Go.2ea4cL. 4 681 ♦Obligatiën 1867 4 71} ♦Obl. 1869 4 71 ♦Certificaten 6 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 218} ♦Oblig. dito 4 171 ♦dito dito 4} Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 87} dito dito Jelez Orel 5 87} dito dito Charkow Azow. 5 86} Polen. ♦Schatkistobligatiën 5 pet. 69 Pruisen. ♦Obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan. Juli 5 57} ♦dito dito April/Oct. 5 56} ♦dito in papier Mei/Nov. 5 48} ♦dito dito Febr./Aug. 5 48}} Italië. Leening 18615 *Oertific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligation2} thans 3 32}, ♦dito 1867 3 32} ♦dito Binnenlandsche8 27} Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 35} ♦dito 1867 3 35} Turkije. dito (binnenl.)5 v 44} Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte Obl. 1868 7 77A Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97} ♦dito dito dito (1885) 6 - 97} ♦OblJllinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec. (7p) 81} dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures8 Obl St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 69} dito dito 1869 dito 7 70} Brazilië. ♦Obl. 1863 4} ♦dito 1865 5 93 Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 19} Venezuela, dito 3 8 Ecuador. dito1 Vtajfzen va» coupon*®. Amsterdam, 7 September. Metall. ƒ20.45Dito zil ve. f 24.45; Dito Eng. per 11.75: Eng. Russen per Eng. Portugal per 11.75; Fransche 55; Belg. 55}; Pruis. ƒ35}:Hamb. Russen ƒ30}; Russen in Z. R. 31}; Pools, in Fl. ;per,Z.R. Spaans. Amerik. Dollars 2.40}: dito papier 2.11; Spaans, in 11.75; Piasters ƒ2.25}. van onze geliefde oitders P. VISSER Pz., Hoofdonderwijzer, S. BRABER. Serooskerke. 9 September 1871. Heden trof ons een gevoelige slag, door het spoedig afsterven van onze jongste lieveling JOHANNES AN- THONIE JACOBUS, in den ouderdom van ruim achttien maanden. Vlissingen, J. PICHAL den 8«° September 1871. en Echtgenoote. De ondergeteekende betuigt zijn' dank aan allen die van hunne belangstelling bij zijne benoeming tot Wet houder hebben doen blijken. N. C. LAMBRECHTSEN VAN RITTHEM. Middelburg, 7 September 1871. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, bij de geboorte van hun kind ondervonden. D. VAN OOSTVEEN. M. G. G. VAN OOST VEEN, Leedegang. De loge li» compagnie durable is voor nemens om op "Vrijdag den 15 September e. k. haar EEUWFEEST te vieren volgens programma, dat op franco aanvraag voor belangstellende BB/, ver- krygbaar is bij den dien/. B/.J. VAN DER LEI JÉ, Oude Kerkstraatte Middelburg. Toegangkaarten tot het feestbank/. worden afgegeven uiterlijk tot Dinsdag den 12 September. Weerbaarheids-Aandeeleu a 2.50 te bekomen bij ALEX. HENDRIXGortstraat. Debitanten genieten rabat. Van do 400,000 aandeelen zijn ruim 314,5"©© geplaatst, zoodat de voorraad vermindert; men zij oplettend, bij voorkeur geene Obligatiën oud model te koopen, daar die later moeten worden ingewisseld en dan onkosten veroorzaken.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3