Thermometerstand. 7 Sept. 'sav. 11 u. 62 gr. 8 'smorg. 7 u.63gr. 's midd. 1 u. 74 gr. 'sav. 6u.71 gr# öuitcnlattö. Algemeen overzïcllt. De strijd van de ultramontanen tegen den staat is in Beieren nog niet volstreden, maar belooft integen deel door het antwoord van den Beierschen minister van eeredienst aan den bisschop von München met nieuwe kracht te zullen uitbreken. Dat antwoord beeft in de ultramontaansche bladen een waren storm veroorzaakt, en hun toon is te heviger naarmate het antwoord van den heer von Lutz, hoewel afwijzend, zekere zwakheid en onderworpenheid verraadt, die, naar de Volks-Zei- tung verklaart, een pijnlijken indruk maken, terwijl het hoog tijd is om de Beiersche geestelijkendie aan den staat den steun der kerk aanbieden en zei ven om hulp van den staat vragen, krachtig en ferm te bestrijden. Men moest hen duidelijk aan 't verstand trachten te brengen, dat de staat die hulp niet behoeft, dat de kerk volkomen vrij is om te leeren wat zij wilmits met eerbiediging van ieders rechten en vrijheden, die door den staat zullen worden gehandhaafd. Aan dien onderworpen toon in het antwoord van den minister is het dan ook waarschijnlijk toe te schrijven, dat de ultramontaansche bladen zoo heftige uitdrukkin gen durven bezigen als o. a. het blad Germania doet. Dat blad verklaart, dat de katholieken den hun door den heer von Lutz toegeworpen handschoen niet zullen laten liggen, maar dat men in hun kamp den strijd met alle kracht zal aanvaarden! Men kan dus voor Beieren nog geen rustige toekomst te gemoet zien, en misschien zullen zich de kerkelijke woelingen ook nog verder doen gevoelen. In gespannen verwachting ziet men tijdingen te ge- moet omtrent den afloop van de bijeenkomst te Salzburg, dat thans de aandacht van geheel Europa op zich geves tigd houdt, omdat iedereen er van overtuigd is dat daar het lot van dat werelddeel voor de naaste toekomst wordt vastgesteld. De wijze waarop de eerste ontmoeting Woensdag plaats had getuigde voldoende voor het officieele karakter dat zij droeg. Keizer Wilhelm kwam des avonds in gezelschap van zijn rijkskanselier te Salz burg aan, omgeven door een schitterend gevolg van militaire en diplomatieke autoriteiten. Hij was gekleed in de uniform van zijn Oostenrijksch regiment en werd door keizer Frans Joseph ontvangen, die eveneens een schitterend gevolg bij zich bad en de uniform van zijn Pruisisch regiment droeg. De beide vorsten, die tegen over elkander de hoogste beleefdheid in acht namen, vertoefden eenigen tijd in het hotel waarin de Duitsche keizer zijn verblijf zal houden. Des avonds zou een groot diné in het keizerlijk paleis plaats hebbeD. Na afloop van het diné hebben de kanseliers van Oos tenrijk en Duitschland een langdurige conferentie gehouden, waarin zij verschillende aangelegenheden hebben besproken. De beide staatslieden zouden, naar men verzekert, ook over de Internationale vereeniging besproken en overgelegd hebben of men, indien het noodig was, zich tegen hare eischen zou verdedigen, dan wel of er mogelijkheid zou bestaan om tot eene oplossing van de sociale quaestie te geraken. Een gevolg van de goede verstandhouding tusschen de beide vor sten zou zijn, dat de regeeringen van Duitschland en Oostenrijk zich zouden verstaan over de mogelijkheid om iedere politieke quaestie, die ia het vervolg mocht ontstaan, aan een gemeenschappelijk onderzoek te onder werpen. De keizer van Duitschland zou heden weder van Salz burg vertrekken, om over München naar Hogenschwan- gau te reizen. Men verzekert, dat er thans geene ontmoeting zal plaats hebben tusschen den keizer van Dnitschland en den koning van Beieren. De bijeenkomst schijnt zich alleen te hebben bepaald tot de vorsten en eenige ministers van de Duitsche en Oostenrijksche monarchiën, daar Rusland noch Italië vertegenwoordigd waren. Terwijl keizer Frans Jozef te Salzburg de buitenland- sche aangelegendheden van zijn rijk zal regelen, hebben de Oostenrgksche kiezers uitspraak gedaan over de richting die in de binnenlandsche politiek zal moeten worden gevolgd, en het schijnt dat zij over het algemeen ten gunste van de Duitsch-Oostenrijksche partijdus tegen het ministerie-Hohenwart, hebben beslist. In Opper- en Neder-Oostenrijk, Karinthië, Salzburg en Stiermarken schijnt de nationaal liberale partij te hebben gezegevierd. In Moravië daarentegen en in Silesië hebben de regeeringsgezinden de overwin ning behaald. In Weenen zelf hebben in al de districten de Duitsch-Oostenrijkers de zege weggedragen. Voor' zooverre haar den uitslag bekend was, was de Neue freie Presse zeer daarover tevreden en de Volks-Zeitung wenscht zijn Duitsche broeders geluk met de schitte rende overwinning die zij op Slavischen overmoed en ultramontaanschen list hebben behaald. De gouverneur-generaal van den Elzas en Lotharin gen, von Bismarck Bohlen, is Woensdag weder naar Duitschland vertrokken en wordt vervangen door den eersten regeeringspresident von Moeller. De tabaks regie, die de Duitschers in den Elzas en Lotharingen vonden, is onmiddellijk door hen opge heven, maar de fabrieken van den staat die in Straats burg bestonden, heeft de Duitsche regeering voorloopig gehouden, om den voorhanden zijnden voorraad niet voor spotprijzen te moeten verkoopen. Het belangrijkste nieuws heden uit Frankrijk ontvan gen is de verschijning van ceue brochure van prins Napoleon, getiteld: „La vérité a mes calomniateurs." De prius, die gaarne nu en clan eens iets van zich laat hooren, om de aandacht op zich gevestigd te houden, tracht te bewijzen, dat hij geheel vreemd is geweest aan de oorlogsverklaring en dat hij het leger op den 8C Augustus 1870 slechts heeft verlaten op stellig bevel van den keizer, die de hoop koesterde om Italië en later ook Oostenrijk te wikkelen in den oorlog tegen Pruisen. Na de capitulatie van Sedan zou prins Napoleon den ex-keizer hébben voorgesteld om diens gevangenschap tcdeclcn, doch deze had dat aanbod geweigerd. De nationale vergadering te Versailles heeft gisteren de behandeling van het wetsvoorstel Ravinel voortge zet, doch heeft slechts de algemeene beraadslagingen, waarbij nog verscheidene sprekers het woord voerden, ten einde gebracht. De behandeling der amendementen zou heden plaats hebben. Uit Duitschland. De sterkte van bet Duitsche rijksleger op den voet van vrede zal, naar meu verzekert, ook voor het vol gende jaar nog worden berekend tegen 1 percent der bevolking van 1867, en eerst als de resultaten van de volkstelling, die in December zal plaatshebben, bekend zullen wezen, zal de steikte van het leger op voet van vrede definitief worden vastgesteld. Bij de voortdurende vermeerdering der bevolking gelooft men, dat de maatstaf van 1 percent in het ver voernet zal behoeven te worden toegepast, opdat niet tevens met den aanwas der bevolking ook het leger in talrijkheid zal toenemen. Waarschijnlijk zal in de voorjaarszitting van 1872 van den Duitscheu rijksdag een andere maatstaf worden aangenomen naar aanlei ding van den uitslag der volkstelling. Men neemt aan dat de tegenwoordige sterkte van het Duitsche leger op voet van vrede, 300,000 manschappen en 13,000 officie ren, ook bij een toenemende bevolking aan de eischen van den minister van oorlog zal voldoen en dat dit cijfer tot grondslag voor bet Duitsche rijksleger, met Beieren ingesloten, zal worden vastgesteld. Volgens eene bij benadering door hetministerie van oorlog opgcraaakten staat zijn gedurende den oorlog van 1870—71 ongeveer 40,000 ijzeren kruisen onder het leger verdeeld. In vergelijking met het aantal dat in 1813 en 1815 werd uitgereikt is dat van 187071 veel aanzienlijker. De vooibereidende maatregelen voor de volkstel ling in Berlijn hebben reeds tot de wetenschap geleid, dat het aantal inwoners ongeveer op 900,000 kan wor den gesteld. De nieuwe wijze van tellen door middel van kaarten schijnt voor de piaktijk gunstige resultaten op te leveren en boven iedere andere wijze verkiesbaar te zijn. De voormalige Duitsche afgevaardigde Hoppe heeft in de Vossische Zeitung eenige artikeieu openbaar ge maakt, waarin bij met hulp van een aantal bewijsstuk ken die hem ter beschikking waren gesteld, een uitvoe rige en juiste voorstelling geeft van den toestand der Rumenische spoonveg-aangelegendheden en waarin bij tevens tracht te bewijzen, dat de heer Strousbergen ziju vorstelijke roede-concessiouarissen de voornaamste verantwoordelijken zijn voor den ongelukkigen loop dien de zaken der Rumeuische spoorwegen namen. Voor het kantongerecht te Deggendorf in Beieren is eene strafzaak, wegens overtreding van eene politie verordening op het recht van vergadering, aanhangig, die een duidelijken blik vergunt in het drijven cn de handelingen der Beiersche ultramontanen. Bij gelegen heid van de viering van het 25jarig jubileum van den paus had in een Neder-Beierscbe gemeente eene processie plaats gehad zonder dat de kerkelijke autoriteiten de voorgeschreven vergunning van de plaatselijke politie hadden gevraagd. Daartoe door den politie-ambtenaar van het district aangemaand, had de katholieke kerke- raad geantwoord: „dat hij bette minder noodigachtte om de toestemming van bet gemeentebestuur te vragen, daar iedere gemeente, die, evenals de onze, katholiek wil blijven, verplicht is dn kerkelijke verordeningen en de voorschriften van (lehoogere geestelijken in kerkelijke z tken na te komen. Het bevel om de processie te hou den is door de kerkelijke overheid uitgevaardigd, ter wijl aan de distvicts-politie daarvan kennis is gegeven." Hieruit blijkt duidelijk, dat volgens den kerkeraad, de gemeentelijke overheid, ia zaken van vereenigingen en bijeenkomsten, niet moet handelen overeenkomstig de wet, maar naar de bevelen die door de kerkelijke overheden worden uitgevaardigd. Bij de behandeling van deze zaak kwam nog een ander geschrift ter tafel. Het behelst een brief van het bisschoppelijk ordinariaat van Passau van 24 Juli 1871 aan den officier van justitie, is door den vicaris-gene raal geteekend en bevat eene goedkeuring van den bovengenoemden briefwaaraan de volgende slotzin is toegevoegd: „dat het goed is, dat de aangeklaagde ker keraad niet alleen alle kerkelijke en door de hooge geestelijkheid gegeven voorschriften met nauwgezet heid ten uitvoer legt, maar ook alle wettelijke en staat kundige voorschriften, die zij erkent dat te recht bestaan, gehoorzaamheid betoont." Deze beide stukken leveren de beste verklaring van den eed der geestelijkheid die haar verbindt, om de wetten trouw te gehoorzamen voor zooverre ieder in het bijzonder die wetten erkent, doch den geestelijke ter stond van eenige verplichting jegens de wet ontslaat, als hij de wet niet erkent. Het gezelschap van de heilige Caecelia te Metz heeft een eigenaardige anti-Duitschgezinde demonstratie ge houden. Het heeft nl. eene deputatie naar Nancy gezon den om de medailles die het in zangwedstrijden heeft behaald aan den maire van Nancy te overhandigenten einde ze tot een „beteren tijd" te bewaren. De deputatie, waaraan zich ook de afgevaardigden uit Thionville aansloten, werd aan het station te Nancy feestelijk ont vangen en naar het stadhuis geleid. Hier hadden ver scheidene aanspraken plaats en werden de medailles overhandigd. De spreker van de deputatie deed vooral uitkomen, dat men de eereteekenen der heilige Caecelia niet in handen „der vreemden" had willen laten en de maire van Nancy beloofde de „kostbare panden" getrouw te zullen bewaren. Men denkt dat de zitting van den Duitschen rijks dag niet voor den 15en zal worden geopend, omdat het gebouw, hetwelk voorloopig in gereedheid wordt gebracht, niet voor den 8en gereed zal kunnen zijn. De zitting zal ditmaal waarschijnlijk 6 weken duren, zoodat men be rekent dat de heeren tegen 1 December weder naar huis zullen kunnen gaan. Uit Braunsberg wordt medegedeeld, dat de ultra montanen aldaar zoover gaan, dat zij alle middelen te baat nemen om de oud-katholieken te bestrijden. Niet alleen trachten zij de kinderen op alle wijzen van bet bezoeken van het gymnasium at te houden en dreigen de ouders die er hunne kinderen heen zenden met ex-communicatie, maar zij hebben verleden Zondag zelfs d>\ Wollmann uit de kerk willen drijven. Toen deze in de kerk de mis bijwoonde liet hem de aartspriesterLingk door een koorknaap zeggendat hij de kerk moest ver laten. Dr. Wollman bleef echter zoolang de mis duurde. De verordeningen voor het beheer van de nieuwe Duitsche provincie ElzasLotharingen zijn bijnagereed. Bij de samenstelling daarvan heeft men zooveel mogelijk de zelfstandigheid der provincie in eigen aangelegenbe den willen vestigen. Men verzekert, dat von Bismarck, die na zijn terugkeer uit Gastein eenige dagen in Ber lijn zal vertoeven om later naar een badplaats aan de Oostzee te vertrekken, zich bijzonder aan het inwendig bestuur van den Elzas en Lotharingen gelegen laat liggen. Een Russische secte. In Petersburg werd onlangs eene jonge dame, zekere jufvrouw Dementgva, tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij een revolutionaire proclamatie onder de studenten had verspreid. Deze jufvrouw Dementgva behoort tot een eerst korten tijd geleden in Rusland gestichte secte die zich pirodouyi, noemt en wier leden de vrijheid der vrouw tot in de uiterste gren zen willen toepassen. Hoewel zij het huwelijk erkennen, nemen zij de kenmerkende eigenschap, dat het onver-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2