MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 215. Zalerdag 1871. 9 September. 6trmenlrtrtïi. AANUE^TEDimCi. Op Vrijdag 22 September 1871, des voormiddags ten 11 ure, zal, onder nadere goedkeuring, door den Com missaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedepu teerde staten, en in bijzijn van den hoofdingenieur van den waterstaat in het llde district, aan bet gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed: Met doen van eenSge buitengewone werken aan de haven te Sïreskens. Deze aanbesteding zal geschieden bij enkele inschrij ving, volgens 434 der algemeene voorschriften. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het ministerie van binnenlandscbe zakenaan dat van het provinciaal bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijuofp Raam straat n°. 49 te 's Gravenhage, en door zijne tussehen- komst in de voornaamste gemeenten des rijks. Den zesden en vierden dag vóór de besteding wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den hoofdingenieur van den waterstaat te Middelburg en bij den ingenieur van den waterstaat te Sluis. 's Gravenhage, 21 Augustus 1871. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, ÏÏUBREOflT. Middelburg 8 September. Gisteren morgen is H. M. de koningin met haar jong- sten zoon, prins Alexander, uit den Haag vertrokken, tot het doen eener reis over Neuwied en Friedrichshafen naar Bex, kanton Waadtland, in Zwitserland. Het voor nemen bestaat om tot den 14«n dezer te Friedrichshafen en tot den 30cn dezer te Bex te vertoeven, waar de koningin den verderen loop harer reis bepalen zal. De minister van financiën heeft nopens de toepassing der wet op het recht van zegel op zaken betreffende de schutterij, het volgende te kennen gegeven: 1° dat de aanvragen om ontslag uit den schutterlijken dienst en de bezwaai'scüriftenbedoeld bij art. 16 der wet op de schutterijen, op ongezegeld papier kunnen worden inge diend; 2o dat de bevelschriften van betaling van door de gemeenten verschuldigde kosten ten behoeve der rus tende schutterijen, meer dan tien gulden bedragende aan het zegelrecht zijn onderworpen; 3<> dat dit recht, volgens den gewonen regel, moet worden voldaan door den schuldenaar, dat is, in casude belangstellende gemeente. Bij koninklijk besluit is verworpen het appèl van den gemeenteraad van 's Hertogenbosch tegen een besluit van gedeputeerde staten van Noord-Brabant, waarbij de goedkeuring geweigerd was aan de begrooting, omdat daarop twee posten voorkwamen voor buitengewone bezoldiging van den amanuensis van het armbestuur en van den commissaris van politie. Dat beide posten sedert jaren op de begrooting voorkwamen doet terzake niets af. Eerstgenoemde post had, als zijnde een subsi die aan het armbestuur, bij afzonderlijk gemotiveerd besluit moeten bepaald zijn. En de andere post was een ongeoorloofde verhooging van het door den koning bepaalde traktement van den commissaris van politie. Onderwijs. De minister van binnenlandscbe zaken beeft den heer Jan8ma van der Ploeg, candidaat-notaris te Groningen, die in de rechten wil studeeren, ontheffing verleend van het verplichte admissie-examen en ook van de verplich ting om zich te laten examineeren bijhetpropaedeutisch examen in het Latijn en Grieksch. Naar men verneemt zullen vier jonge dames uit de provincie Groningen na de vacantie zich. laten inschrij ven, om de lessen aan de Groninger hoogeschool te kunnen bijwonen. {N.Rott. cour.) De gemeenteraad van Deventer heeftop voorstel van de plaatselijke schoolcommissie, besloten 100 be schikbaar te stellen tot het oprichten eener schoolbi bliotheek, en vervolgens jaarlijks 50 voor deze biblio theek op de begrooting te brengen. Kerknieuws. Benoemd tot pastoor der parochie Yzendijkeen deken van het dekanaat Aardenburg P. van Oers, pastoor te Sas van Gent; tot pastoor te Sas van Gent A. Weterings, kapelaan te Breda. Marine en leger. Eergisteren morgen omstreeks 7.£ uur verzamelden zich de troepen van het garnizoen der residentie op het Alexandersveld, tot het uitvoeren van manoeuvres in het vuur, onder het opperbevel van den generaal-majoor Mac-Leod, buitengewoon adjudant des konings, bevel hebber in de le militaire afdeeling. Er werd ondersteld dat de brigade, bestaande uit 2 bataljons grenadiers, 2 bataljons jagers, 2 batterijen veldartillerie en 4 esca- drons van het D regiment huzaren, over den straatweg naar en de vlakte van Waalsdorp naar Wassenaar mar- cheerende, op het einde dier vlakte, ter hoogte van het oude Reijs, een sterkere vijandelijke troepenmacht ont moette, waarmede de voorhoede zich in gevecht wik kelde, doch te zwak zijnde om zich te kunnen staande houden, op de hoofdmacht terugtrok. Het gevecht werd nu eenigen tijd met afwisselende kansen voortgezet, totdat de reserve kwam opdagen, die den strijd in ons voordeel besliste, waarna de Vijand genoodzaakt werd, den terugtocht aan te nemen. De bewegingen werden met veel juistheid en vooral met vlugheid door onze tirailleurs op het moeilijk begaanbaar terrein uitgevoerd, terwijl een aantal toeschouwers, ook in verband met het schoone weder, zich een genoegelijken morgen verschaf ten. Omstreeks 12J- uur kwamen de troepen in hun re spectieve kazernen terug. JOagblv. Z.-K. en 's Gravenh.) Gemengde berichten. Naar het Handelsblad verneemt, heeft de Neder- Iandsche maatschappij voor grondkrediet, te Amsterdam, haar aan den hoogen raad der Nederlanden gedaan ver zoek om surséance van betaling ingetrokken. Aan het Utrechtsch dagblad wordt gemeld, dat op de tusschen Rotterdam en Utrecht varende stoombooten de geheele bemanning sedert eenigen tijd zonder vaste gage is geëngageerd. Allen, zoowel de gezagvoerder als de minste jongen, varen voor overeengekomen percen ten van ,de bevaren wordende vrachtgelden, welke percenten in evenredigheid zijn gesteld met de waarde der diensten die van; ieder gevorderd worden. Behalve eene onderling welwillende verhouding wordt door deze wijze van handelen bij de bemanning ook de lust opge wekt, om door ijver, goede behandeling en zorg voor de haar toevertrouwde goederen de onderneming te bevor deren cn zoodoende vermeerdering van inkomsten te verkrijgen. De tentoonstelling voor den nationalen wedstrijd van werklieden te 's Gravenhage zal a. Zondag namiddag gesloten worden. De verloting zal a. Maandag worden gehouden. De tijd voor de uitreiking der bekroningen bestemd is nog niet bepaald. Eergisteren voormiddag is de heer mr. O. Q. van Swinderen als lid der rechtbank te Almelo geïnstalleerd, en wel zonder het traditioneel ceremoniëelde presi dent alleen hield een korte toespraak, terwijl zoowel openbaar ministerie als de nieuwbenoemde rechter en de balie zich van het houden van toespraken onthielden. De uitslag van den le°door de Haarlemsche duiven- sociëteit de Korenbeurs uitgeschreven prijskamp op jl. Zondag is als volgt: de duiven waren te 12 uren 15 minu ten te Rozendaal opgelatende le prijs werd behaald door een duif van Gebr. Gij zenaankomst te Haarlem 3 u. 9 m.; 2e prijs P. de Nobel, 3 u. 12 m.; 3e prijs Gebr. Gijzen, 3 u. 15 m.; 4C prijs P. de Nobel, 3 u. 17 m.; 5e prijs Gebr. Gij zen 3 u. 20 m.; 6e prijs A. A. J. G. baron van Heemstra, 3u.21m. ;7eprijs dezelfde 3u.26' m.; 8e prijs P. de Nobel 3 u. 22 m. Zondag a. zal de tweede prijskamp plaats hebben. Ditmaal van Antwerpen naar Haarlem. De commissarissen des konings in Friesland en Gronïïrgen hebben de besturen van havensteden in die provincie, welke in rechlstreeksch verkeer staan met de Oost-zeehavensaangeschreven nauwlettend toezicht te houden op schepen uit die havens komende, afgeschei den van hetgeen van regeeringswege moge geschieden. Het houden van eene soort kermis op een particu liere weide te Delft, niettegenstaande het raadsbesluit tot schorsing der kermis, heeft eene interpellatie in den gemeenteraad ten gevolge gehad. De burgemeester gaf ten antwoord dat hetgeen geschied is op het land of in de woningen van particulieren moeilijk door het dage- lijksch bestuur kon worden tegengegaan. Wij vernemen, dat te Utrecht in 1872 voor het eerst een nationale zwemwedstrijd zal plaats hebben, waartoe alle bestaande zweminrichtingen zullen uitge- noodigd worden. Handelsblad Het Handelsblad meldt het volgende: „In het Vader land van heden komt een bericht voor omtrent een aan bod, dat aan de stoomvaartmaatschappij Nederland zou zijn gedaan, door een maatschappij te Glasgow, welke voornemens was een geregelden mail-dienst van daar op Oost-Indië te exploiteeren, en wel van' deze strekking, dat de beide maatschappijen zich zouden combineeren en hare booten, allen van het Nieuwediep, om de veertien dagen naar Indlë zouden laten afvaren. „Bij onderzoek is ons gebleken, dat van het boven staande aan de directie der maatschappij Nederland niets bekend is." Als eene bijzonderheid wordt uit Boskoop medege deeld, dat in de boomkweekerij van den heer A. Kos- terMz. eene lelie (Lilium auratum) bloeit met 40 bloemen. Zoover bekend is schrijft men er bij is zulk een sterke groei en bloei van deze prachtige Japansche leliesoort nog niet voorgekomen. De politie te Leiden heeft ongeveer 1000 kilogram men lood aangehoudenhetwelk in den laatsten tijd op onderscheidene buitenverblijven was ontvreemd. Donderdag middag der vorige week is een matroos, J. Prins (in de Hoflaan te Rotterdam woonachtig), aan boord van het schip Johanna Maria, gezagvoerder van Aalborg, op zijne reis van Hellevoet naar Rotterdam, tus schen Ylaardingen en Nieuwesluis overboord geslagen. De gezagvoerder liet hem onmiddellijk twee redding boeien toewerpen, doch de vaart, waarmede het schip liep, belette iets meer ter zijner redding te beproeven. De drenkeling begon, uitgeput door het werken tegen den golfslag achter het schip, reeds te zinken en kon de boeien niet bereiken, toen de sckeepsroeier H.Kleij, die met een kleine boot bezijden het schip op sleeptouw was, bemerkende in welk gevaar Prins verkeerde, zon der aarzelen zijne boot lossneed, het schip, waarop hij zijn brood moest verdienen, liet varen, en den drenke ling te hulp snelde. Na veel moeite mocht het hem ein delijk gelukken, den reeds zinkenden matroos met zijne riemen te bereiken en een er van hem tegen het lichaam stootende, dezen als het ware werktuigelijk door den drenkeling te doen grijpen. Nn moest deze nog in de boot geholpen, hetgeen aan Kleij, alleen zijnde met den drenkeling, die meer dood dan levend was, niet dan met veel moeite kon gelukken. Toen echter was het schip uit het gezicht. Na een poos roeiens kwam een schooner opzettendie de boot alsnu naar Rotterdam op sleep touw namwaarna genoemde Kleij de zelfvoldoening mocht smaken, den drenkeling weder behouden alhier aan boord van de Johanna Maria terug te brengen. (N. Roti. cour.)

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1