r 214. Vrijdag öhmmlanö. 1871. O I R A N T. 8 September. IPS?* Burgemeester en Wethouders van Weazen wr*** maken bekenddat de K. E2 IEX TUT IS in die gemeente op de gewone wijze zal plaats hebben van at Maandag den 18en tot en met Zaterdag den 23en September aanstaande. Neuzen, den 5«i September 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, De Secretaris, J. DIELEMAN. Middelburg 7 September. De gemeenteraad van Neuzen heeft eergisteren op nieuw tot wethouder benoemd den heer J. de Jonge. De gemeenteraad van Deventer heeft tot directeur der gemeente gasfabriek benoemd den heer Niermeijer, thans directeur der gasfabriek te Tilburg. Men schrijft ons uit Rotterdam „In uw blad is uit Het Vaderland overgenomen een bericht omtrent het gebeurde, bij den bier gehouden schietwedstrijd, met den Haagschen scherpscbutterBecht, wiens bajounet te kort was en die daarvoor door den koning buiten de mededinging werd gesteld, ofschoon zijn geweer door de commissie was goedgekeurd (eene zaak trouwens die zich later hersteld heeit). Een ander incident van meer belang heeft dienzelfden dag in bet scherpschutterskamp plaats gehad, en tot mijn verwon dering heb ik daarvan in geen der bladen melding gemaakt gezien. „Den tweeden dag namelijk van den schietwedstrijd kwam bet Haagsche scherpsehutterskorps met trommel slag in het kamp aangeheel als een militaire troep uit gerust. De kapitein-kommandant (de majoor was afwe zig) liet den koning verzoeken het korps te willen inspecteeren, doch ontving eea weigering. Z. M. was verstoord, omdat eenige leden van het korps in burger tenue in bet kamp aanwezig waren, hetgeen naar Zr. Ms. oordeel tegen de discipline bij het korps pleitte. De kapitein liet terstond bij bet ontvangen der koninklijke weigering rechtsomkeer maken en het korps marcheerde af naar het station. Daar gekomen scheen men echter te bedenken, dat het gebeurde geen reden was waarom de leden van het korps niet individueel aan de genoegens, die den scherpschutters te Rotterdam waren bereidzou den kunnen deelnemen. De geweren werden nu naar den Haag gezonden en de leden van het korps bleven en kwamen in groepen in bet kamp terug, 's Avonds zag men allen in de Doelen bij bet concert. „Uit het gebeurde blijkt, hoe onze franctireurs geheel als militairen worden beschouwd. Dit bleek ook bij het incident met den heer Becbt, wien, toen hij tegenwer pingen maakte, werd toegevoegd, dat tegenpruttelen in dienst niet te pas kwam. „Toch heeft ook weder dit concours bewezen hoe weinig militaire capaciteit er in onze scherpschutterskorpsen zit. Er werd over het geheel zeer middelmatig ge schoten." In de eergisteren gehouden zitting van den gemeente raad van Rotterdam is van burgemeester en wethouders liet voorstel ontvangen tot de vaststelling eener toelage van 1000 's jaars aan de heeren Nijgh en van Ditmar, voor den tijd van drie jaren, tot tegemoetkoming in de kosten van het officieel gemeenteraadsverslag, onder de thansbe- staande voorwaarden en nadrukkelijke bepaling, dat de som alleen verstrekt wordt voor genoemd officieel verslag. Het voorstel tot het toestaan van f 6500 voor het ge deeltelijk iu orde brengen der schietbaan in Crooswijk, werd met 30 tegen 5 stemmen verworpen, vooral omdat men in het begin dezes jaars een som had toegestaan tot het nemen eener proef, waarvan men eerst in 1872 de uitkomst zou kunnen beoordeelen. Uit de gemeente begrooting van Leiden voor 1872, aan den gemeenteraad ingediend, blijkt dat het cijfer van den hoofdelijken omslag wordt geraamd op ƒ76,400 tegen 75,300 voor 1871. Een bedrag van f 10,000 wordt uitgetrokken voor den aanvoer van duinwater, dat koeteloos wordt verkrijg baar gesteld aan 20 reservoirs. De kosten van het Lier- nurseh stelsel worden geraamd op f2000, de waarde der faecale stoffen op 100. De inkomsten van de gasfabriek worden uitgetrokken op f 55,000 en f G,2C0 voor renten, de kosten der straatverlichting tot de vaste som van 10,000. Onder de kosten van de openbare werken komt als buitengewoon voor de vernieuwing van een ijzeren brug voor f 6500 en de noodzakelijke restauratie van de raadzaal, door het overbrengen van de groote historie schilderij naar het museum in de Lakenhal. Wij lezen met groote verbazing in De Tijd het vol gende: „Onze gevierde geschiedschrijver, dr. W. J.F.Nuyens, is door Z. M. den koning-groothertog benoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon, metdeofficieeleinededeeling, dat hem deze onderscheiding wordt toegewezen „ter erkenning der verdienste van zijne Geschiedenis der Nederlandsche beroerten." Men weet, dat deze histori sche arbeid van dr. Nuyens een doorloopende weerleg ging bevat van de dichterlijke beschouwingen en partij- kreten des begaafden Amerikaans John Lothrop Motley." De wijze, waarop de decoratie van dr. Nuyens bier door De Tijd wordt geëxploiteerd, is weinig gepast. Het maakt een onaangenamen indruk, dat de ultramontaan- sche pers zich terstond als het ware er luide op beroemt, dat Willem III, koning-groothertog, thans zijn sanctie heeft geschonken aan een werk van dr. Nuyens, dat door die pers zelve is voorgesteld als strekkende tot verklei ning van den roem en het karakter van de grondleggers onzer nationaliteit. (Hel Vaderland Behalve het bezwaarschrift bij gedeputeerde staten van Zuid-Holland ingediend door den heer Mock tegen den datum van het onderzoek der geloofsbrieven in den gemeenteraad, is aan hetzelfde college tegen de beslis sing van den raad in zake der al of niet-toelating van dr. de Jong nog een bezwaarschrift ingediend door jonk- beer Mock, jonkheer van Sypesteyn en de heeren Stam, Nierstrasz en van der Kemp. Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester van Axel H. J. van Eek. Kerknieuws. Uit hetgisteren vermelde zestal heeft de kerkeraad der Waalsche gemeente te Rotterdam het volgend drietal van predikanten gekozen de heeren A. G. van Hamel, te Leeuwarden; H. Valès, te Amsterdam, en J. H. de Greef, te Maastricht. Marine en leger. Van de cadetten der militaire academie te Breda van het laagste studiejaar, die na het verlof herexamen moesten doen, teneinde tor een koogerstudiejaar te wor den bevorderdzijn vijf niet geslaagd, zoodat er toch wederom, in strijd met de daaromtrent bestaande plan nen, een laagste studiejaar zal zijn. Het geheele korps cadetten bedraagt 85. Allen zijn teruggekeerd en hebben hunne studiën hervat. De luitenant ter zee le klasse H. Dijserincken de officier van gezondheid 2® klasse D. Matak Fontein, beiden behoord hebbende tot de rol van Zr. M«. schroef- stoomschip Citadel van Antwerpengestationeerd ter kuste van Guinea, en van daar respectievelijk den 31cn Augustus jl. en den 2C" dezer in Nederland terugge keerd, worden met die datums op nonactiviteit gesteld. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft beden de volgende vonnissen uitgesproken. Pieter Zwartepoorte, oud 31 jaren, polderwerker al hier, was beklaagd dat hij den 10CQ Jnni jl. van de kanaal- werken onder Vlissingen, ten nadëele van de aannemers Arntz C°., bij wie hij in dienst was, arglistig twaalf stukken hout heeft weggenomen en zich toegeëigend. Hij is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door een loonbediende ten nadeele van zijn meester, en onder aanneming van verzachtende omstandighedenveroor deeld tot 6 dagen gevangenisstrafalsmede in de kosten. Johanna Hudjesson, oud 21 jaren, en Amalia la Port, oud 24 jaren, beide wonende te Vlissingen, waren beklaagd dat zij den 15en Juni jl. van de kanaal- werken onder Vlissingen, ten nadeele van de aannemers de Wildt O., arglistig eenig hout weggenomen en zich toegeëigend hebben. Zij zijn schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, en, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot 6 dagen gevangenisstraf, benevens in de kosten. Pieter de Winde, oud 37 jaren, smid te Breskens, was beklaagd dat hij den 7CI> April op de openbare straat aldaar J. Masclee heeft uitgescholden voor „schelm dief, afzetter"enz.en twee dagen later evenzeer J. van de Woestijne voor „dronkenlap, smeerlap", enz. De be- beklaagde die, zooals het openbaar ministerie her innerde, reeds herhaaldelijk wegens gelijksoortige feiten is veroordeeld is schuldig verklaard aan het in 't openbaar uiten van beleedigende uitdrukkingen die geenerlei telastlegging eener bepaalde en omschre ven daadmaar van een aangeduide ondeugd behelzen, en te dier zake, met aanneming van verzachtende om standighedenveroordeeld in twee geldboeten, ieder van f16, benevens in de kosten. Nicolaas Johannes de Vries, oud 38 jaren, en Nicolaas van Wilsum, oud 53 jaren, beiden werkman te Vlissingenwaren beklaagd dat zij den 21cn Juni jl. arglistig een blad koper weggenomen hebben van een te Vlissingen hersteld wordend schip, waaraan zij werk zaam waren, en dit voor f 2 aan den koopman de Leeff' aldaar hebben verkocht. Zij zijn schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door loonbedienden ten nadeele van hun meester, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld (de tweede beklaagde bij verstek) tot 14 dagen gevangenisstraf, in eenzame op sluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Job Breur, schippersknecht, was beklaagd dat hij den 9cn April jl. op de openbare straat te Breskens Pieter de Winde moedwillig miahandeld heeft door hem op den grond te werpen, te slaan en te trappen, waar door een beenkneuzing is ontstaan. In o vereenstemming met het requisitoir van het openbaar ministerie heeft de rechtbank niet als bewezen aangenomen dat de ge noemde beenkneuzing het gevolg is der begane mishan deling en den beklaagde, bij verstek, afleen schuldig verklaard aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten, waardoor geene ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en hem, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld in een geldboete van 16 en in de kosten. Abraham Marinus Hermenetoud 21 jaren pol derwerker, thans gedetineerd alhier, was beklaagd dat hij in den nacht van den 12cn Angustus jl. op de open bare straat alhier van een anderen in dronken toestand verkeerenden polderwerker arglistig heeft ontvreemd een blikken tabaksdoos, een geldzakje met eenig geld en een paar laarzen, welke hij dien man uitgetrokken en daarna voor f2.50 aan een ander verkocht heeft. Hij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, in een zame opsluiting te ondergaan benevens in de kosten. Pieter Willem d'Hont alhier, was beklaagd dat hij in de maand April ji. ten nadeele van den landbouwer A. Francke onder St. Laurens uit diens woning een wollen deken, arglistig weggenomen en zich toegeëigend

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1