gemeen aan onze verschalende provinciënen die waar door zij ondereen verschilden." De termijn voor beantwoording dezer vraag, die 1 Februari van dit jaar verviel, is verlengd tot 1 Fe bruari 1873. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond is alhier te koop aangeboden een huis •en erve op het Vlissingsch wagenplein, wijk Q n°. 114. Verkocht voor f 1000.25. Tiiermometerstand. 5 Sept. 'sav. 11 u. 61 gr. 6 'smorg. 7 u.62gr. 's inidd.lu.77gr.'sav.6u.77 gr. Gemeenteraad van Goes. In de gisteren gehouden zitting waren 9 leden tegen woordig. De voorzitter deelt mede dat hij, alvorens tot de be handeling der punten van de agenda over te gaan, de heeren mr. A. B. M. HanloA. Nortier Pz. en B. M. den Boer als leden van den raad zal installeeren. Genoemde heeren worden door den secretaris binnengeleid, leggen de eeden af, voorgeschreven bij art. 13 der grondwet en art.-39 der gemeentewet, en nemen zitting. Daarna worden achtereenvolgens benoemd ter voorziening in de vacature tengevolge der periodieke aftreding a. Tot voorzitter van het bestuur van het gasthuis de aftredende lieer A. Nortier Pz. met 5 stemmenterwijl 2 stemmen werden uitgebracht op den heer G. T. Callen- fels en óenbrielje oningevuld was. b. Tot hoofdcommissaris der vereeniging van werk lieden de aftredende heer A. Nortier Pz. met 7 stemmen, terwijl de heer G. T. Oallenfels 1 stem bekwam; een briefje was niet ingevuld. De benoemden verklaren zich bereid de hun opgedragen betrekkingen te laten welge- gevallen, waarna de vergadering wordt gesloten. Öuitcnlatiö. Algemeen oyerziclit. Een der belangrijkste quaesties die na de beslissing over den voorloopigen regeeringsvorm ïn de nationale vergadering te Versailles in behandeling zullen komen, is die over het reces. De heer Target heeft die vraag aan de orde gesteld door de indiening van een voorstel, dat. de vergadering op den 15cn September voor den tijd van twee maanden uiteen zou gaan, doch vooraf een vaste commissie zou benoemen om met het bureau de noodzakelijke loopende zaken te kunnen afdoen. In de toelichting van zijn voorstel heeft hij alle redenen er voor en tegen breedvoerig ontwikkeld. Hij gelooft dat het eenige punt, dat tot discussie aauleiding kon geved, zou kunnen zijn, of de vergadering zou mogen scheiden alvorens de financieele wetten te behandelen, die in den tegenwoordigen toestand noodzakelijk zijn. De minister van financiën, Pouyer Quertier, heeft de zienswijze der regeering op dit punt medegedeeld en verzocht, dat alle belastingwetten aan de orde zouden worden gesteld, die noodig zijn om aan de aangegane verbintenissen te kunnen voldoen. Het voorstel van den heer Target zou gisteren in de bureaux worden onderzocht, die eene commissie zouden benoemen om met de regecring te overleggen over het geschikte oogenblik om de werkzaamheden te schorsen cn over de maatregelen tot de instelling van een vaste commissie. Eergisteren werd in de nationale vergadering door den heer Journault eene interpellatie tot den minister van oorlog gericht, om te vernemen hoever men gevor derd was met de enquête naar het gedrag van maarschalk Bazaine, dio reeds voor drie maanden werd aangekondigd. De minister antwoordde hierop, dat het gouvernement bezig is met de samenstelling van commissies die het onderzoek zullen instellen en die legen 15 September zijn bijeengeroepen, om in tijdorde de verschillende capitulaties te behandelen, te beginnen met die van Se dan. Deze mededeeling werd door de vergadering over het algemeen met genoegen vernomen. Gisteren is liet voorstel van den heer Kavinel in behandeling genomen en hebben verscheidene sprekers het verdedigd, anderen het aangevallen. De discussie heeft echter nog tot geen resultaat geleid, maar zou heden worden voortgezet. Eenige dagen geleden nam de heerSéverin Abbatucci, afgevaardigde van Corsica, zijn ontslag als lid van de nationale vergadering. Terstond verzekerde men, dat bij zich terugtrok om plaats te maken voor den heer Kouher, oud-voorzitter van den senaat onder Napoleon. Deze onderstelling is volkomen bevestigd, want in den Gaulois van gisteren wordt een brief van een driehon derdtal CorsikaaDsebe kiezers openbaar gemaakt, waarin zij den heer Konher de candidatuur aanbieden, die hij in een eveneens door den Gaulois medegedeelden brief verklaart aan te nemen. Duidelijk blijkt uit den brief aan Rouher, dat de Corsi- kanen hun afgevaardigde streng imperialistische begin selen willen doen vertegenwoordigen, daar "zij in hem den man meenen te zien die „getrouw is aan het onge luk." Kouher neemt dien lastbrief aan en is bereid den wensch der Corsikaansche kiezers te vervullen. Sommige geruchten doen vermoeden, dat de president der Fransche republiek geen vertrouwen stelde in de houding van Italië met betrekking tot de onderhande lingen te Gastein. Zij verzekeren dat door den heer Nigra aan Thiers ophelderingen zijn verstrekt over het aandeel dat de Italiaansehe diplomatie in die onderhan delingen heeft gehad. Van ander ez ijde wordt uit Ver sailles verzekerd, dat de heer Nigra aan Thiers heeft verklaard, dat het behoud van den vrede het eenige streven van Italië is, en dat het volstrekt niet de goede verstandhouding met bevriende mogendheden zou wil len benadeelen. Onder de Europeesche gekroonde hoofden heerscht veel beweging en reislustigheid, en de nieuwe Dnitsche keizer heeft voor velen groote aantrekkelijkheid, even als de vlam van de kaars voor de muggen. De koning der Grieken, George I, heeft ook een kort bezoek te Gastein afgelegd, en, na de bijeenkomst te Salzburg, zal keizer Wilhelm zelf op den 8en over München naar Hohenschwangau vertrekken, om aldaar een bezoek aan de koningin-moeder te brengen. De koning van Spanje bezoekt de Noord-Oostelijke provinciën van zijn land en ondervindt overal waar hij zich tot nogtoe heeft vertoond, een zeer goede ont vangst bij zijn nieuwe landgenooten. De geestdrift waar mede hij op menige plaats wordt begroet, overtreft de verwachting die men daarvan koesterde. Gelukkig zou het voor Spanje wezen, als een nadere kennismaking tusschen vorst en volk tot eene verstandhouding kon leiden, die althans voor eenigen tijd een einde maakte aan de voor het land zoo noodlotttige woelingen der poli tieke partijen, die daar zoo talrijk en krachtig zijn. Nu er zoozeer sprake is van de goede verstandhou ding tusschen Rusland, Duitschland en Oostenrijk, herinnert men aan een keizerlijke ukase van den 17«D Juni ji, die voor de talrijke Duitsche kolonies niet gunstig is en niet getuigt van bijzondere genegen heid voor het Duitsch element. Die kolonies genoten steeds een communale zelfstandigheid wat hun eigen belangen betrof ea zekere onafhankelijkheid tegenover het bestuur der Baltisehe provinciën. De ukase van 17 Juni echter heft die voorrechten op en onderwerpt die kolonies aan het gemeen Russisch recht. Hoewel deze handeling op zich-zelve niets onbil lijks bevat en in overeenstemming is met een goede staatsinrichting, die den een geen voorrechten boven den ander behoort toe te kennen, is het waar, dat zij niet geschikt is, om de welwillendheid van de Duitsche volksstammen tegen Rusland te doen toenemen. Uit Parijs. In de Neue freie Presse komt een brief van een Parijzenaar voor van den 27en Augustus, dio omtrent sommige onderwerpen belangrijke opmerkingen bevat. „Een nieuwe pretendent voor het uitvoerend bewind is opgestaan, zoo wordt geschreven. Het is generaal Faid- herbe, die, om de algemeene opmerkzaamheid op zich te vestigen, tot het kloek besluit is gekomen om aan den president der nationale vergadering zijn ontslag als lid in te zenden. Op verzoek van Grévy hebben persoon lijke vrienden van Faidherbe pogingen aangewend om den generaal te bewegen zijn ontslag in te trekken voordat het in de vergadering werd voorgelezendoch zonder gevolg. „De handeling van generaal Faidherbe was zeer goed zij .drukt het gevoelen der openbare meening uit, die zeer voor eene ontbinding der nationale vergadering gesterad is ener zich over begint te verwonderen, dat de linkerzijde nog niet den vinger op de wond heeft gelegd en haar ontslag heeft genomen. Daar dit toch bin nen korter of langer tijd het einde der politieke crisis zal wezen, heeft Faidherbe zich in de oogen van de pu blieke opinie de verdienste verworven, dat hij het ini tiatief heeft genomen, den eersten stoot heeft gegeven. „Tot nogtoe zag men in Faidherbe slechts den aan staanden minister van oorlog van Gambettadoch het komt mij voor dat hij een hooger doei in het oog heeft gehad, dat hij naar de hoogste waardigheid streeft, dat hij de Cavignac der derde republiek wilde worden, en dat hij van zijn standpunt Gambetta tot zijn toekomstigen minister van binnenlandsche zaken bad uitgekozen. Faidherbe speculeert blijkbaar op de ongelukkige nei ging van het Fransche volk om de zorg voor zijn lot in de handen van zijn soldaten neder te leggen. Uit dit oogpunt kan ik mij alleen verklaren, dat Faidherbe het hem door Thiers tijdens de tweede belegering van Parijs aangeboden kommando afsloeg, evenals onlangs het opperbevel over het Afrikaansche leger. „Om zijn eerzucht volkomen te bevredigen ontbrak hem nog slechts éen ding en >vel de hatelijke aanvallen der reactionaire pers. Van het oogenblik dat zijn brief openbaar werd gemaakt zal het hem daaraan niet meer ontbreken. Dezelfde aanvallen zijn het waaraan Ranc voor een groot gedeelte zijn naam te danken heeft; niet dat hij als voormalig prefect van politie van Gambetta een man zonder eigenlijke beteekenis is, maar het is toch zeker, dat de positie die hij door de polemiek van de Parijsche Union de la presse heeft verkregen, niet in overeenstemming is met zijne verdien sten. „Ranc behoort tot een in de vorige eeuw reeds geëerd geslacht. Zijn vader was raadsheer in het. gerechtshof te Poitiers. Rancdie tijdens den coup iïclal ongeveer 18 jaren was, werd tengevolge van een samenzwering tus schen eenige studenten in het Quartier latin in 1853 gevangen genomen. In de gevangenis maakte hij kennis met een moutondat is een spion der politie, wiens doei het was om hem in eene samenzwering tegen het leven van den keizer te wikkelen. Ik weet niet in hoeverre Rane zich daarin liet betrekken, doch zeker is dat hij in boeien geslagen en in gezelschap van een veroordeelde tot de galeien van Parijs naar Toulon werd gebracht en van daar naar Lambessa. „Hot gelukte aan Rane spoedig te ontvluchten, naar Tunis te gaan en van daar naar Lausanne te vertrekken. Hij werd aldaar onderwijzer aan een kostschool en keerde na de algemeene amnestie ia 1859 naar Parijs terug. Door het geven van onderwijs voorzag hij ook daar in zijn levensonderhoud ea verkreeg met veel moeite eene betrekking als journalist. Als getrouw bezoeker van het Café de Madrid begon hij zijn journa- listische loopbaan door in kleine bladen te schrijven, die slechts een zwak bestaan voortsleepten en werd later mede-hoofdredacteur van de Nain jaunehet blad van Gregory Ganexo. „Toen Yillemessant, geprikkeld door het succes van JRochefort's Lanterne, den Diable a quatre begon uit te geven, werd Ranc een van de vier medewerkers aan dit blad, dat spoedig een grooten opgang maakte. Tevens redigeerde hij toen het theater-feuilleton in het Journal de Paris en schreef in le Temps „De roman van eene samenzwering." Hoewel kort en duidelijk, ontbreekt het den stijl van Ranc aan warmte en gloed, want de ver beeldingskracht gaat zelden gepaard met een scherpen geest. „Toen f)ele3eluze den Reveil stichtte bood hij Ranc daarbij eene positie aan in overeenstemming met diens politieke richting en den aard van zijn talent, doch spoedig ontstond er tusschen de beide politieke vrienden door hunne onverdraagzaamheid tweedracht, waarvan eene scheiding het gevolg was. De 4e September brak aan en Ranc werd door Etienne Arago benoemd tot maire in het 9e arrondissement en door Gambetta tot prefect van politie. Voor deze betrekking was hij door de habiéuérs van het Café de Madrid reeds langen tijd aangewezen tengevolge van eene begripsverwarring die in iedere samenzweerder een goed profeet van politie ziet. „In dien kring van journalisten werd Ranc evenzeer gewaardeerd als aan de Duitsche universiteiten een goed vechter. De vriendengroep, die dagelijks tus schen 5 en 7 uren in het Café de Madrid bijeenkwam is thans door de laatste gebeurtenissen geheel uit elkan der gestoven en slechts enkelen ontmoeten elkander nog iederen dag in het Café Froutin op den Boulevard Poissonnière waar men Rauc dagelijks met zijne vrienden aan tafel kon vindenterwijl de reactionaire bladen verzekerden, dat hij met een pas van Jules Siuuon naar Engeland naar Jersey of naar Zwitserland op de vlucht was." Be Internationale in Italië. Een onderzoek, onlangs te Napels ingesteld naar den zetel van het comité van de Internationale, heeft tot de ontdekkinggeleid, dat, hoewel die vereeniging hare ver takkingen in Italië tracht te vestigen, hare pogiDgen nog tot geen bijzonder gunstigen uitslag hebben geijld. Uit het register van de leden te Napels, dat men in beslag heeft genomen, bleek dat aldaar slechts een dui zendtal leden van de Internationale waren. Als men in

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3