Djokdjokarta L. Vree; tot 2<n hulponderwijzeraan de openbare lagere school te Cheribon, de hulponderwijzer aan genoemde school J. H. Bakker; aan de openbare lagere school te Malang, de hulponderwijzer aan ge noemde school H. W. L. G. Brouwer; aan de openbare le lagere school te Soerakarta, J. H. de Puy, onlangs van Nederland aangekomen; tot hulponderwijzer aan de openbare le lagere school te Djokdjokarta, J. C. Elshout, onlangs van Nederland aangekomen. departement van oorlog. Verleend: een tweeja rig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den l«n lui tenant der infanterie J. Geldorp. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, tot majoor de kapitein A. F. Beeckmantot l«n luitenant, de 2eluite- nants G. S. Schultz en L. H. L. Himpe. Geplaatst: infanterie, bij het le bataljon, de le lui tenant L. C. Krak, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd, en als adjudant, de le luitenant W. L. J. Scheepens, vanhet korps; bij het 18e bataljon, de le luite nant N. Kramer, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: infanterie, bij bet le bataljon, de majoor A. F. Beekman, van het 11e bataljon; bij het 3e bataljon, de majoor F. C. A. Stoecker van het le 'batal jon; bij het 4e bataljon, de 2e luitenant P. van Lawick- van Pabst, van het le bataljon, en als adjudant de-le lui tenant M. van de Laan, adjudant bij het garnizoensbatal jon der Wester afdeeling van Borneo; bij het 8C bataljon de kapitein A. Bardok, van het le bataljon; bij bet 13e bataljon, de 1« luitenant P. P. II. van Ham, van bet garuizoens-bataljon der Zuider- en Ooster-atdeeling van Borneo; bij het 16tf bataljon, de lc luitenant J.G.Jansen, van het garnizoens-bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorighedeubij het 17e bataljon, de le luitenant G. M. Slangen, van het 15e bataljon; bij het garnizoens bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorighe- den de 1« luitenants J. Knoop en M. W. Goldbach, benevens de 2s luitenant G. M. Burgerhoudt, de beide eersten vao het 16e, de laatste van het 15e bataljon; bij het garnizoens-bataljon der Wester-afdeeling van Borneo, als adjudant, de D luitenant L. H. L. Himpe, adjudant bij het 4« bataljon. Gesteld: op nonactiviteit, infanterie, de kapitein J. H. Kn'yff, onlangs van verlof uit Nederland terugge keerd, en zulks te rekenen van den 7en Juli jl. departement der marine. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit 's lands dienstde tweede stuurman H. F. Bleuze en de machinist-leerling lc.klasse J. W. Goard, beiden bij de gouvernements-marine. Javasche courant van den 21^ Juli. civiel departement: verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den chef van het teekenbureau bij de statistieke opname van Java C. A. XV. Strauss. Ontslagen: wegen3 intrekking van den zoutaan maak te Pakk>8, eervol, uit zijne betrekking, onder toe kenning van wachtgeld, de zout-hoofddepot-pakmeester aldaar W. R. de la Rambelje. Benoemd: tot postcommies, chef vanhetpostkantoor te Bandong (Preauger regentschappen)de po3tcommies, chef van het postkantoor te Palembang, L. J. Berlijn; bij de in- en uitvoerrechten, tot commies-visitateur bij de contiöle en recherche te Bataviade commies-ont vanger bij de in- en uitvoerrechten te Joana, C. F. Neuendurff; tot commies-ontvanger bij de in- en uitvoer rechten te Joana, de commies-visitateur bij de controle en recherche te Batavia L. Pieters; tot commies-visita teur bij de conlröle en recherche te Batavia, de onder commies le klasse J. C. PhefFerkorn; tot onder-commies le klasse bij de coutröle en recherche te Bataviade ambtenaar op wachtgeld J. P. Sineck en de commies- ontvanger bij de in- en uitvoerrechten te Sampang, J. C. R. von Bannisseth. departement van ooRLQG. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den len luitenant der infanterie J. G. H. L. von Liibtow. Be vorderd: bij den militairen geneeskundigen dienst, tot officier van gezondheid lc klasse, de officier van ge zondheid 2e klasse L. C. A. Rombach. Gemengde berichten. Behalve de gisteren reeds gemelde zijn jl. Zaterdag nog vele andere ongelukken door den bliksem veroor zaakt. Te Winkel is het weeshuis getroffen en verbrand. Een weesmeisje en de weesmoeder werden vrij erg gewond. De inboedel is grootendeels gered.Onder Achelum nabij Hariingen sloeg de bliksem in een boeren hofstede, toebehoorende aan den heer Hingst en bewoond door den laudoouvver Zaudstra. Huis eu inboedel, als mede het reeds ingezamelde koren, zijn verbrand. De helft van het goud en zilver en eenige papieren geldswaarde zijn met moeite gered. Ook teElten is een woning met den inboedel en den binnen gehaalden oogst geheel J door brand vernield. Een begin van brand op het bui tenverblijf van den heer van Hoorn te Oosterbeek werd j spoedig gebluscht. in den Heerhugowaard is eeue I wagenmakerij afgebrand. Te Hoorn sloeg de bliksem door het dak van het hotel de Doelen, ging door eenige kamers tot in de slaapkamer der kinderen en vernielde alle gasornemententerwijl hij, door den kelder zich een uitweg banende, den gasmeter beschadigde. In de nabijheid van Hoorn is eene koe doodgeslagen. Te Pieze kwam de biikssn? door den schoorsteen in eene arbeiderswoning, waar man en vrouw nabij den haard zaten; hij vertrok door het venster, na vooraf 14 glasrui ten verbrijzeld te hebben. De man en zijne vrouw vielen bedwelmd neer, doch bekwamen geen letsel. De toren van de kerk der hervormde gemeente teWenjeterp is ook getroffen, doch het kerkgebouw gespaard. Te Wildervank zijn in de weide twee paarden, te Munten dam éen paarden te Noordbroek mede éen paard door den bliksem doodgeslagen. Het fraaiste verhaal van een bliksemstraal vindt men in de Provinciale Groninger courant uit Ober gum ge- geschreven: „De bliksem sloeg in het huis van den logementhouder A. Borgman, te Winsum, wierp Borgman, die juist van de keuken naar de gelagkamer ging, midden in de zij kamer, baande zich een weg dooreen reet van het schot, sprong naar de overzijde op een ijzeren haakliet den koperen theeketel ongedeerd, ging van daar weer naar de andere zijde door den zoldersloeg op de bovenka mer een plank uit de alkoof en de plint van het beschot, sprong over op de tafel, waarop zich een petroleumlanp en een tafelschel bevonden, liet de scbel staan, maar wierp de lamp op een tafeltje in den hoek. Vervolgens sloeg hij een kastje er naast, dat op slot zat, open, vernielde er eenig porselein en wierp een klein thee potje er uit, dat netjes op het tafeltje te staan kwam; baande zich eindelijk een uitweg door den zolder en toen door een klein gaatje door het dakna er eenige pannen aan de overzijde afgeworpen en een spant in splinters geslagen te hebben. De splinters en scher ven waren in de geheele kamer en over den zolder ver spreid. Men denke zich den schrik en ontsteltenis van het huisgezin. Borgman loopt thans kreupel en was eerst gedeeltelijk verlamd.'' Eergisteren is te Amsterdam de tentoonstelling van schilder- en andere werken van levende kunstenaars in het gebouw der voormalige Academie van beeldende kunsten geopend. Mr H. J. van Lennep, vice-voorzitter der vereenigde commissie, hield daarbij een korte rede, waarin hij dank bracht aan den koning die ook ditmaal weder van zijn belangstelling had doen blijken door een gouden medaille ter beschikking der tentoon- stellings-commissie te stellen. Spreker deelde mede dat namens het gemeentebestuur zes gouden medailles geschonken waren, en dankte vervolgens allen, die het hunne hadden bijgedragen om de tentoonstelling, die dit jaar zeer uitgebreid is, te doen zijn wat zij thans is, eindigende met den wensch dat een druk bezoek haar deel moge zijn. Gisteren is de tentoonstelling voor het publiek geopend. Zij bestaat uit ruim 500 nommers, waarbij vele van buitenlandsche meesters. {Amst. cour.) De groothertog van Luxemburg heeft dr. W. J. F. Nuijens, wegens zijne verdiensten als geschiedschrijver, tot ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Te Hariingen neemt de heer S. Hoekstra eene proef om personen uit den „klei neren burgerstand" in het bezit van eigen woningen te doen komen. Hij heeft een blok van tien woningen.doen bouwen. Acht er van kos ten 900twee de middelste van het blok, van twee verdiepingen ƒ1400. Wie er een koopen wil, moet 2C0 geven en kan dan zijn woning betrekkenterwijl hij zich verbindt minstens 32 stuivers 's weeks af te betalen. Yan het niet afgeloste gedeelte der koopsom, plus de kosten van reparatiën wordt de rente bepaald tegen 5 pet. Is alles afbetaald, dan is het huis het eigendom van den bewoner. Reeds hebben zich eenige personen daarvoor aangemeld. Aan een particulier schrijven uit Japan ontleent de Nieuwe Rott. courant het volgende: „Den 5*» Juli heeft in Hiogo een vreesdijke orkaan gewoed, die ver gezeld werd van eene overstrooming, waardoor de plaats minstens drie voet onder water werd gezet. Er is be langrijke schade berokkend aan huizon en schepeD. 400 Japansche vaartuigen zijn op den wal geslingerd en verbrijzeld. De schade wordt begroot op 1 millioen dol lars. Er zijn bij deze ramp een massa menschen omge komen; men schat het aantal op 600, waaronder ver schillende Europeanen. Oin een klein denkbeeld te geven der kracht van den storm, wordt geconstateerd dat een der entrepots, gebouwd van massief graniet, totaal is weggeslagen, zoodat de daarin opgeslagen goederen onder anderen eene lading tabak, die ter verzending gereed lag zijn weggespoeld." Volgens een bericht in le Gaulois is men te Parijs bezig met het nemen van proeven, betrekkelijk het loopen van stoomwagens op gewone wegen. Het doel is om, zoo de proeven gelukken, deze wijze van ver voer in toepassing te brengen op de buiten-boulevards en in eenige hoofdstraten der stad. Een telegram uit Rijssel deelt een vreeseljjk spoorwegongeluk mededat eergisteren avond op de noorderlijn te Seelin bij Rijssel plaats had. De sneltrein van Parijs geraakte in botsing met een trein die van Douai kwam en 47 minuten te laat was vertrokken. Drie wagons ziju vernield en verscheidene passagiers kregen hevige brandwonden door den stoom. Niet minder dan tien personen werden terstond gedood, terwijl een hon derdtal ernstige wonden bekwam. De rechtbank van Rijssel heeft zich naar de plaats van het onheil begeven, die een vreeselijk schouwspel oplevert. Berichten uit Coomassie, op Afrika's westkust, van den Hen Juli jl., hier te lande ontvangen, melden dat de gewapende benden Ashantijnen een aanval in de naburige landen, die onder het beschermheerschap van Engeland staan, ondernomen, er krachtigen weerstand ontmoet en zware verliezen geleden hadden, maar met duizenden gevangenen, meestal viouwen, knapen en meisjes, in hun land teruggekomen waren. Bij de terug komst der benden in Coomassie was er eerst een alge- meene rouwdag wegens de gesneuvelden in den krijg gehouden, en vervolgens, naar 's lands gebruik, een groot menschenoffer gebracht ter bevrediging van de schi»men der gesneuvelde krijgers. „Die verschrikke lijke gewoonte is bekend genoeg schrijft ecu oogge tuige doch de gruwelen die ik hier thans heb ge zien, gaan alle beschrijving schier te boven." Minstens de helft van het aantal uitgerukte Ashantynen was in den krijg gevallen; ter vereering hunner nagedachtenis werd in Coomassie een plechtstatige omgang door de straten gehouden met tweehonderd hoofden van als offers geslachte vijanden. De afdeeling letteren der Koninklijke academie van België heeft voor het jaar 1872 de volgende prijsvra gen uitgeschreven: „1°. Men vraagt eene proef op het leven en de regee ring van Septimus Severus. „2<>. Breedvoerig de wijsbegeerte van St. Anselmus van Cantelberg uitleggen; er de bronnen van doen kennen; er de waarde van schatten ener den invloed in de ge schiedenis der denkbeelden van doen kennen. „3°. De regeering van Maria Theresia in de Nederlan den beoordeelen. „4°. De economische theorie geven over de betrekkin gen van het kapitaal en het werk. De academie vei langt dat het werk opgesteld zij iu een eenvoudigen stijl, op de hoogte van al de klassen der samenleving. „5°. De geschiedenis maken van de Duitsche wijsbe geerte gedurende de 16e eeuw en tijdens de eerste helft van de zeventiende." De prijs voor de le, 2e en 3C vraag zal een gouden medaille zijn van 600 fr.voor de 4C en 5e is de prijs een gouden medaille van 1000 fr.; te beantwoorden voor 1 Februari 1872. Op het pogramma voor 1873 zijn de volgende prijsvra gen gebracht: „1". Het talent schatten van Chastelain, zijn invloed, zijne staatkundige denkbeelden en zijne letterkundige strekkingen. „2". Verhandeling over de staatkundige geschiedenis van Vlaanderen sedert 1305 tot de opkomst van het huis van Bourgondië (1382), vooral de wijziging aantoonende, welke te dien tijde de algemeene instellingen van het graafschap en de bijzondere instellingen van zijne groote gemeenten ondergingen. „3°. Men vraagt eene beoordeeling over de regeering van Karei den Stoute en van de ontwerpen, door dien vorst opgevat, in het belang van het huis van Bourgondië. „4°. Welke zouden in België de voordeden en do nadeelen zijn van de vrije uitoefening der vrije beroe pen „5°. Het geschiedkundig wonder uitleggen van het behoud van ons nationaal karakter, niettegenstaande al de vreemde beheerschingen." De prijs voor iedere vraag is eene gouden medaille, ter waarde van 600 fr. De antwoorden uiterlijk den 1CD Fe bruari 1873 in te zenden. Voor de mededinging naar den eeuwigdurenden prijs van 3000 frankendoor den baron. De Stassart ingesteld voor de behandeling van eenig punt der nationale ge schiedenis van België, heeft de afdeeling de volgende vraag ten prijskamp voorgesteld: „Uitleggen welke, ten tijde der Frausche overrompe ling in 1794, de grondwettelijke grondbeginselen waren,

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2