N° 213 Donderdag ©mnenlonïr. 1871. OÜRANT. 7 September. KERMIS. Burgemeester enWethouders van St.Maartensdijk, brengen ter kennis van belanghebbendendat door don raad dezer gemeente is besloten om op de Kermis alhier, aanvangende den 6en October aanstaande, alleen en uitsluitend ingezetenen dezer provincie met kramen, tenten, loodsen, caroussels of orgeldraaiers, liedjeszan gers enz. toe te laten; dat derhalve de zoodanigenwelke daarvan wenschen gebruik te makenvoorat aan het gemeentebestuur be- hooren over te leggen eene verklaring van den Burge meester hunner gemeente, waaruit blijkt dat zij aldaar metterwoon gevestigd zijn en dat in die gemeente gedu rende ten minste de laatste vier weken geenerlei geval van kinderpokken of andere besmettelijke ziekten is voor gekomen. St. Maartensdijk, den 30 Augustus 1871. De Burgemeester. LUIJK. - De Wethouder, D. HAGE. Middelburg 6 September. Zijn wij goed ingelicht dan zou, met het oog op de zoo voorspoedige voltooiing van den Sloedam, het plan bestaan om den spoorweg tot Middelburg nog in de allereerste maanden van 1872 in exploitatie te brengen. Daartoe zou de afdamming der Arnemuidsche haven alleen' nog definitieve regeling vorderen, doch het schijnt dat de daartegen bestaan hebbende bezwaren thans als opgelost kunnen worden beschouwd. Bij beschikking van den minister van financiën is be- ~~paald dat de surnumerair der posterijen G. de Wit zijne functien zal uitoefenen ten postkantore te Zwolle. Benoemingen en besluiten. marine. Benoemd tot scheepsklerken bij dezeemacht, met ingang van 1 October a., do jongelingen M. I. "Ram- bonnet, D. M. van der Veen, J. F. de Meester, A.A.Kleijn- bens, J. S- C. F. Blankenstein en II. A. Engeringb. hypotheken enz. Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, bet kadaster en de scheepsbewijzon te Maas tricht, J. L. 0. de Suarz, thans in dezelfde betrekking te Hoorn Onderwijs. De gemeenteraad van Dordrecht, heeft gisteren met algemeene stemmen tot leeraar in de scheikunde aan de hoogere burgerschool, in de natuur- en scheikunde aan de middelbare school voor meisjes en in dezelfde vakken aan de burger avondschool, op een jaarwedde van f 2300, benoemd den heer G. Postdoctorandus in de wis- en natuurkunde en leeraar in de scheikunde en natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool te Groningen. Haar aanleiding van het verhandelde in de jongste bijeenkomst der inspecteurs van het lager onderwijs, heeft de minister van binnenlandsche zaken, bij circulaire aaD de gewestelijke besturen, de burgemeesters en wethouders doen uitnoodigen, bij het uitreiken van ge tuigschriften van zedelijk gedrag aan de onderwijzers met omzichtigheid te werk te gaan, daar gebleken is, dat de invulling dikwerf veel te wenschen overlaat, zoo dat daarop niet steeds kon worden afgegaan, en bij zijn departement voorbeelden zijn, dat er met aangifte dier getuigschriften lichtvaardig gehandeld werd. - Volgens de schoolberiehten in de Nieuwe bijdragen voor onderwijs en opvoeding van Augustus jl., bedraagt het getal vacante scholen: openbare voor gewoon lager- 33, gewoon en meer uitgebreid- 2, en meer uitgebreid onderwijs 1; bijzondere voor gewoon lager- 1 en gewoon en meer uitgebreid onderwijs 1; gesubsidieerde bijzon dere voor meer uitgebreid onderwijs 1; vacante hul pon- derwijzersbetrekkingen, met uitzondering van Amster dam, waarbij het getal niet wordt vermeld, 47, die van hulponderwijzeressen 2. Blijkens het verslag nopens den staat der lagere scholen door den minister van binnenlandsche zaken, namens den koning bij de staten-gencraal ingediend bedroeg het getal openbare scholen in 1869, over het geheele koninkrijk der Nederlanden, 2596; dat der bijzondere gesubsidieerde scholen 954 en der niet gesubsidieerde 174; te zamen dus 3724 scholen. Onder de bijzondere scholen waren er gesticht door de ver- eeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs 78 voor gewoon en 38 voor meer uitgebreid lager onderwijs. Door geestelijke orden ges' icht waren 64 voor gewoon lager en 128 voor meer uitgebreid lager onderwijs; van deze laatste in Noord-Brabant alleen 60 en in Limburg 24. Het getal onderwijzers beliep bij alle lagere scholen in 1869 3229 hoofdonderwijzers en 3290 hulponderwijzers, benevens 2216 mannelijke kweokeJingen; 442 hoofdon derwijzeressen, 1126 hulponderwijzeressen en 430 vrou welijke kweekelingen; te zamen 11,733 personen. Het getal leerlingen beliep over het geheele jaar gemiddeld 181,664 jongens en 146,510 meisjes, te zamen 328,114 leerlingen aan de openbare scholen; 40,714 jongens en 52,443 meisjes aan de bijzondere niet gesubsidiëerde scholen; het middelgetal van alle scholieren 225,458 jongens en 202,134 meisjes, te zamen 427,592 leer lingen. Het getal kinderen, dat op 1 Januari 1869 geen gebruik maakte van de dagschool, beliep vermoe delijk bij de jongens ljk en bij de meisjes l/B van het ge heel e getaldaarentegen werden de avondscholen bezocht door gemiddeld 7820 jongens en 3974 meisjes, te zamen 11,794 leerlingen. De kosten voor het onderwijs beliepen over 1869 voor het onderwijzend personeel 7 2,690,360.82; vergoeding wegens huishuur f 73,116.60.jvoor nieuwe schoollokalen en onderhoud van schoollokalen f 718,983.60; voor schoolmeubelen, schoolbehoeften enz. f 429,387.24; onderwijzerspensioenen f 124,838,97; subsidiën voor bijzondere scbo'en f 56,704.56; opleiding van onderwij zers f101,815; onderwijzers-gezelschappen f5100; school toezicht f 93,399totaal der kosten van onderwijs f 4,730,256; hetgeen ruim f 10 per scholier is. Kerknieuws. Uit het in ons nommer van jl. Vrijdag medegedeelde twaalftal ter beroeping van een predikant bij de Waal- sclie gemeente, te Rotterdam is het volgende zestal opge maakt: de heeren van Hamel, te Leeuwarden; Valès, te Amsterdam; de Greef, te Maastricht: Chavannes, te Motier; Perk, te Breda, en Fontanès, te Havre. Marine en leger. De luitenant terzeelcklassse C.A.Bosch, de luitenants ter zee 2e klasse J. C. Coramijs, jonkheer J. C. L. von Schmidt auf Altenstadt, C. Vreede, W.J.Struick P. de Groot, de adelborst D klasse B. J. G. Volck, de officier van gezondheid lf klasse W. C. A. Ilajenius, de officier van gezondheid 2e klasse C. H. Schröder, de officier van administratie 2« klasse W. J. Medenback en de scheeps klerk W. D. J. Bezemer, allen dienendeopZ<\ M«.schroef- stoomscbip Willem, de eerstgemelde als le officier, wor den, uithoofde van de buitendienststelling van dien bodem, met den 15e« dezer op nonactiviteit gesteld. (Staais-cour.) Het volgende gewichtige besluit betreffende het leger is door den koning onder datum van 18 Augus tus 11. genomen: Z. M. heeft in overweging genomen, dat in het alge meen belang des rijks wensehelijk is, dat voor het leger hier te lande partij worde getrokken van dekiijgservaring, de militaire ondervinding die door officieren bij het Nederlandsch-Indische leger kan worden verkregen, en dat voorschreven belang tevens medebrengt dat aan officieren van laatstgenoemd leger gelegenheid worde gegeven na hun in Indië opgedane ervaring bij de korp sen of militaire inrichtingen hier te lande hunne theore tische kennis zoowel als hunne kennis op technisch gebied te vermeerderen; en dat in een en ander zal worden voorzien, op zoodanige wijze dat aan de voor uitzichten op bevordering der officieren van de beido legers, zoo min als aan die der naar den officiersrang dingende onderofficieren nadeel kan worden toegebracht. Op grond van die overwegingen wordt bepaald dat jaarlijks eenige subalternejen bij voorkeur ongehuwde officieren van het wapen der infanterieen van dat der artillerie van het leger hier te lande bij het Neder landsch-Indische leger, en omgekeerd van dit leger bij het eerstbedoelde zullen wordeu gedetacheerd. Voor dusdanige detacheering komen alleen in aanmerking: 1°. jeugdige kapiteins, die, gelet hunne plaats op de ranglijst, in hun rang vermoedelijk nog een vijftal jaren zullen moeten dienen alvorens tot bevordering aan de beurt te zijn; en 2°. luitenants van zes a zeven jaren dienst als zoodanig. De hier bedoelde officieren moeten bovendien in alle opzichten gunstig bekend staan en tot detacheering genegen zijn. Het. getal en de rang der jaarlijks te detacheeren officieren zal voor ieder wapen afzonderlijk bij beide legers gelijk zijn, doch in geen geval bij ieder van de beide legers meer bedragen dan zes officieren van het wapen der infanterie en 2 van dat der artillerie. De duur der detach eer in g wordt op 5 jaren bepaald, de heen- en terugreis daaronder begrepen. De gedetacheerde officieren genieten, zoo voor zich als casu quo voor hunne gezinnenop den gebruikelijken voet vrijen overtocht van en naar Nederland en omge keerd van en naar Nederlandsch Indië. Zij ontvangen bovendien eene gratrificatie voor eerste uitrusting ten bedrage van 600. (E'et Vadcrl.) Teneinde te doen blijken of de officieren, die den gekeelen cursus bij de stafschool hebben doorloopen hun studiën met vrucht volbrachten of zijde vereischte kennis als stafofficier bezitten en met oordeel weten toe te passen en alzoo in staat zijn bij hun wapen als com pagnie?-, eskadrons- of batterij kommandant op te tre den en gecombineerde onderdeden van de verschillende wapens aan te voeren, heeft de minister van oorlog bepaald dat na bet einde van den vierden win tercursus in de maand April te Breda het eindexamen voor de bij de stafschool gedetacheerde officieren zal worden afgenomen. Koloniën. Behalve de gisteren reeds vermelde, heeft de gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië nog de volgende beschikkingen genomen. (Javasohe courant van den .18™ Juli.) civieldepaktement. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de commiesophetadsistent residentie-kantoor teMontrado (Wester-atdeuling van Borneo) en vendumees ter aldaar, J. F. Th. Rijnenberg; op verzoek, eervol, uit 's landsdienst, met behoud van recht op pensioen, de ge wezen klerk op het residentie-kantoor de Kediri A. Winter- 8teyn;'eervol, wegens vertrek, als buitengewoon substi tuut-griffier, buiten bezwaar van den lande, bij den landraad te Ponorogo (Madioen), J. A. Mulder. Benoemd: tot controleur le klasse bij de landelijke inkomsten en cultures, P. H. baron van Reede van Oudtshoorn, onlangs van verlof uit Nedei land terugge keerd; tot commies-visitatenr bij de contióleen recherche te Soerabaija, de benoemde commies-ontvanger der in- en uitvoerrechten te Siboga J. Swar; tot commies ontvanger der in- en uitvoerrechten te Siboga, de ambtenaar op nonactiviteit P. Koppeschaar; bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken, tot ingenieur 2e klasse, de ingenieur 3C klasse R. H. van Os; tot ingenieur 3e klasse, de adspirant-ingenieur J.M. Wap; tot adspirant-ingenieur- J. W. Le Corate, daartoe ter be schikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ne derlandsch-Indië; tot i™ hulponderwijzer: aan de openbare lagere school te Cheribon, de 2* hulponderwij zer aan de openbare le lagere school te Soerakarta J. H. Toorop; aan de openbare lagere school te Malang, de hulponderwijzer aan de openbare 1° lagere school te

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1