■van Diggelen met 15, Dobbelaer de Wind met 13 en van Hoek met 14 stemmen; h de financieele commisssie: de beeren Scborer, voor zitter, met 14, van Visvliet, Fokker, beiden met 13, Luteijn en Mathon, beiden met 14 stemmen; c de commissie voor de fabricage de heeren Schorer, voorzitter, met 13, Snijders met 9, Dronkers, van Eeke- len, beiden met 14, en Conrad met 13 steromen. Voor de verkiezing van een lid in de commissie van beheer over den staatweg tusschen Middelburg en Veere, in de plaats van bet vroegere raadslid mr.N.J.C. Snouck Hurgronje, hebben de volgende stemmingen plaats. Bij eerste stemming verkregen de beerenLambreckt- sen van Ritthem 6, Dronkers 4, de Jonge 3 stemmen en Snijders 1 stem, terwijl 1 biljet oningevuld was. Bij de tweede stemming werden uitgebracht op de beeren: Larabrechtsen van Ritthem en Dronkers ieder 6 en de Jonge 2 stemmen, zijnde weder 1 biljet niet ingevuld. Bij de hierop gevolgde overstemming tusschen de heeren Dronkers en Lambrechtsen van Ritthem werd eerstgenoemde benoemd met 8 stemmen. Vervolgens worden voor kennisgeving aangenomen drie brieven van gedeputeerde staten dezer provincie, houdende bericht van goedkeuring der raadsbesluiten tot conversie van de gevestigde schuld der gemeente, tot onderhandsche aankoop van gronden ter verbreeding der bermsloot bij den noordwestelijken dijk van het havenkanaalen tot het aangaan eener overeenkomst met het rijk betreffende het begrinden en bet onderhoud van een gedeelte van het om te leggen Aruetnuidsehe voetpad. De voorzitter deelt mede dat van het bestuur der godshuizen is ingekomen een brief, begeleidende de rekening over 1870. Op zijn voorstel wordt besloten, de beraadslaging aan te houden en de rekening te stel len in handen der financieele commissie. Betreffende het in de vorige zitting ingekomen verzoek van L. van Vlaanderen, te Koudekerke, om 200 M1 land buiten de Langevijle-barrière in eigendom te ver krijgen tot het bouwen eener woning c. a., wordt door burgemeester en wethouders gunstig geadviseerd tegen eene koopsom van f 600 zijnde het negenvoudig bedrag der tegenwoordige opbrengst. Zonder beraadsla ging en zonder hoofdelijke stemming wordt overeen komstig dit advies besloteD. Evenzeer wordt zonder beraadslaging en zonder hoof delijke stemming goedgekeurd het advies van burge meester en wethouders tot inwilliging van een verzoek van den heer I. de Broekert alhier, om bij de hom reeds in erfpacht toegestane 1000 M. van de Zontegracht langs den SchouwvegerssiDgel nog 1500 M. in erfpacht te ver krijgen ten behoeve zijner stoomhoutzagerij. Het be doelde gedeelte is verklaard niet langer voor den open baren dienst bestemd te zijn. De voorzitter doet de zitting, overgaan in eene met gesloten deuren. Na de heropening niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. öuitcnlanö. Algemeen overzicht. Een jaar geleden voerde keizer Wilhelm den oorlog tegen Frankrijk, woonde den veldtocht bij en verzond telegrammen, waarin hij zijne erkentelijkheid jegens het Opperwezen te kennen gaf voor de overwinningen die hij behaalde. Thans bezoekt de Duitscbe keizer dc badplaatsen en verzendt op de jaardagen der verschil lende veldslagen uit den oorlog van 1870 telegrammen om zijn dankbaarheid jegens de legerhoofden en het leger uit te drukken, die den veldtocht tot zulk een gelukkig einde hebben gevoerd. Op den eersten September zijn uit Gastein telegram men verzonden aan den minister van oorlog in Berlijn en den opperbevelhebber van de garde aldaar, om ben de erkentelijkheid van den keizer over te brengen voor hetgeen zij hebben toegebracht aan den goeden uitslagvan den Fransch-Duitschen oorlog. Berlijn prijkte in feestdos en een talrijk publiek gaf aan zijn dankbaar heid op allerlei wijzen lucht. Hoezeer men het ook moet billijken, dat de Duitschers zich gestreeld gevoelen door hunne overwinningen, moet men het toch betreuren dat op zoo effectmalcende wijze daaraan wordt herinnerd, waardoor de kloof die tusschen beide landen bestaat voortdurend grooter en de toenadering telkens weder meer onmogelijk gemaakt wordt. Evenmin als men in bet buitenland algemeen ver trouwen stelt in de vredelievende onderhandelingen te Gastein gevoerd, hecht men er in Duitschland zelve veel waarde aan. De Frankfurter Zeitung, waarmede de Volks-Zeitung het in dit opzicht volkomen eens is, ver klaart eerst dan met vreugde aan de Gasteiner vredes onderhandelingen te kunnen gelooven, wanneer aan den heer von Roon wordt opgedragen om het budget van oorlog zoo in te richten, dat men daaruit de inderdaad vredelievende bedoelingen van Duitschland zal kunnen opmaken. Zoolang het Duitscbe ministerie van oorlog zoo betoogt de Frankfurter Zeitung eischen stelt aan den Duitscben rijksdag die slechts eene verhooging der uit gaven ten doel hebbenkan men niet ernstig aan den Europeeschen vrede gelooven. Het bewijs voor de strek king van de laatste onderhandelingen moet gevonden worden in de eerstvolgende begrooting van oorlog. Het is gelukkig, dat men de verzekeringen der diplomaten kan controleeren door de hegrootingen van hunne collega's, de ministers van oorlog. Duitschland, zegt verder het blad, heeft het einde van zijn oorlogsondernemingen bereikt. Het heeft alles, wat bet begeerde, daarenboven nog den Elzas en Lotharingen, waarop het, bij bet uit breken van den oorlog, niet heeft gerekend. Duitsch land is een defensieve mogenheid, vrij van alle wenschen tot uitbreiding. De Duitsche ministers van oorlog kunnen daarom hunne begrootingen gerust verminderen, vooral daar men van bet uitgeputte Frankrijk vooreerst niets beeft te vreezen. Vermeerdering, van uitgaven voor militaire doeleinden zal tot het vermoeden leiden, dat de vredelievende verzekeringen van von Bismarck en von Beust niet het juiste karakter der te Gastein gevoerde onderhandelingen uitdrukken. De bijeenkomst tusschen de keizers van Duitschland en Oostenrijk, die, zooals de Neue freie Presse heeft medegedeeld, heden en morgen zou plaats hebben, schijnt meer en meer een bepaald officieel karakter te zullen aannemen, daar nu wordt bericht dat von Beust, Andrassy en Hobenwart aan die bijeenkomst zullen deelnemen. Terwijl de verkiezingsstrijd in Cisleitaansch Oostenrijk in vollen gang is en de politieke partijen hevig tegenover elkander staan en strijden voor de zegepraal hunner be ginselen, vreest men in Hongarije voor eennien we minis- terieele crisis, tengevolge van de afkondiging van het onfeilbaarheidsdogma door den Hongaarschen bisschop Jekelsalus3y. De Hongaarschepers is zeer ontevreden op het ministerie, omdat het de bisschoppen hun gaDg laat gaan, en wil dat toeschrijven aan het verlangen der regeering om bij de plaats hebbende verkiezingen op den invloed der geestelijkheid te kunnen rekenen. Reeds heett de secretaris-generaal bij het ministerie van bin- nenlandsche zaken zijn ontslag ingediendterwijl de minister van eeredienst, von Pauler, zijn spoedige aftre ding heeft aangekondigd. De berichten uit Parijs kenmerken zich door kortheid en onbeduidendheid, en verzekeren slechts dat op den 4tn September, den dag waarop in 1870 de republiek werd uitgeroepen, geen enkele manifestatie iu Frank rijk plaats bad. Met zekere zelfvoldoening eindigt het telegram met de woorden: „Parijs is kalm!" alsof men er zelf over verbaasd is. Bij de geringste aanleiding vreest men in Parijs zelve voor ongeregeldheden en ver heft er zich op als de rust niet wordt verstoord. Reeds voor eenige dagen was eeu groote meeting aan gekondigd in het Phoenix pa.U te Dublin, om te protes teeren tegen den politiemaatregel, waardoor onlangs eene meeting op dezelfde plaats was verboden. Onder voorzitting van dén heer Smyth, lid van het parlement, had de aan gekondigde»^/;^ Maandag plaats, en, daar de politie zich niet vertoonde, werd deordéMnvankelijk niet verstoord toen echter de vergaderde menigte, na afloop der meeting naar de stad terugkeerde, ontmoette zij eene patrouille politie-agenten, en een hevig gevecht ontwikkelde zich, waarin 50 agenten werden gedood. Het aantal gearres teerde personen is aanzienlijk. In New-Castle had Zaterdag eene meeling van arbeiders plaats, waarin werd besloten om aan te dringen op eene vermindering van het aantal werkuren, tot 54 in de week. Verscheidene werklieden in de kolenmijnen van Northumberland hebben eene grève aangekondigd. Laatste berichten. Brussel Onder de arbeiders in de fabrieken van machineriën is een grève uitgebroken met het doel om het aantal dagelijksche werkuren tot 10 te verminderen, zonder verlaging van het dagloon. De arbeiders willen successievelijk den arbeid staken, doch de patroons trachten zich met elkaar te verstaan over een gelijktijdige sluiting van al hun werkplaat sen. De grève is in de fabrieken van Realier en c». begonnen. Uit Frankrijk. Een groot aantal vertegenwoordigers van vreemde mogendheden bij het Fransche gouvernement woondqn, Donderdag de zitting der nationale vergadering bij, waaronder de gezanten van Engeland, Spanje, België, Brazilië en Rusland. Le Soir verhaalt, dat Da afloop der zitting, deze diplo maten eene bijeenkomst hadden, om te overleggen of zij gezamenlijk den heer Thiers zouden gaan gelukwen- schen met de beslissing die hem tot president der repu bliek had verheven. Daar de vertegenwoordigers van Italië, Oostenrijk en andere landen niet aanwezig waren, werd besloten om niet gezamenlijk te handelen, maar zich ieder afzonder lijk naar de prefectuur te begeven om den heer Thiers te begroeten. Volgens le Bien public zouden de zittingen van de nationale vergadering tegen den 15cn September voor eenigen tijd worden geschorst. Voor de scheiding zou de vergadering de belasting op ruwe katoen behandelen, bij welke gelegenheid men gelooft dat Thiers het woord zal voeren. La Patrie verzekert, dat de vorming van een korps gar diens de la paix te Parijs snel vordert. Dat korps dat uit voormalige politie agenten en oud soldaten bestaat, die goede getuigenissen hebben, zal een zoowel burgerlijke als militaire bestemming hebben. De gardiens de la paix zijn met snelvurende geweren gewapend, en verdeeld in bataljons en compagnies. Met de republikeinscbe garde verecnigd vormen zij uit een militair ogpunt een der beste korpsen. De sterkte der gardiens de la paix bedraagt ongeveer 6000 man, doch men verzekert dat het aantal manschappen zal worden ver meerderd. Zij zijn over verschillende posten verdeeld, die met elkander in betrekking staan, teneinde als de dienst het eisebt, zich in voldoend aantal opeen bepaald punt te kunnen vereenigen. Le Siccle deelt mede, dat de commissie voor de Parijsche leening eene bijeenkomst heeft gehad met den prefect van de Seine en dat de moeilijkheden die nog bestonden geheel zijn uit den weg geruimd. De commis sie zou heden een nieuwe zitting houden voor de vast stelling van haar rapport en waarschijnlijk terstond daarna het wetsontwerp op het bureau van de nationale vergadering deponeeren. De commissie belast met bet onderzoek naar de handelingen van bet gouvernement voor de nationale verdediging beeft den maarschalk Bazaine, die zich in Zwitserland bevindt, verzocht om in deze week voor haar te verschijnen. Gambetta zal den 7«» September worden gehoord. Door generaal Cissey wordt, volgens het Journal de la Menrthe. een medaille aangeboden aan de Elzassers en Lotliaringers die in Franschen krijgsdienst blijven. De medaille is van zilver, heeft op de voorzijde het beeld der republiek en op de keerzijde bet opschrift „Frankrijk aan de Elzassers en Lotharingers." Alleen Elzassers en Lotharingers zullen bevoegd zijn die me daille te dragen. Met het oog op de hervorming van het leger heeft ieder officier van het ministerie van oorlog bevel gekre gen om binnen korten tijd schriftelijk opgave te doen van zijne positie vóór den oorlog en van zijne tegenwoor dige. Te Parijs wordt ij verig gewerkt aan de vervaardi ging van een groot schilderstuk, voorstellende de bele gering van Parijs door de Duitschers, dat bestemd is voor het panorama indeChamps Elysées ter vervanging van dat van den slag van Solférino. De heer Pbilippo- teaux en kolonel Laroque zijn met bet werk belast, dat zij op fort Issy ten uitvoer leggen. Hoe hevig in Frankrijk de haat tegen de Duitschers is kan blijken uit den inhoud van een blad dat in het zuiden van Frankrijk wordt uitgegeven, L'Anti Prus- sien. Daarin komt o. a. in noramer 4 het volgende voor: Alle dagbladen klagen er over, dat de aanvallen tegen het leven en den eigendom op angstwekkende wijze toe nemen, terwijl van September 1870 tot het sluiten van den vrede een in 't oog vallende vermindering van derge- rijke overtredingen merkbaar was. Dit is zeer gemakkelijk te verklaren. In September 1870 werden de Duitschers uit Frankrijk verdreven; na het sluiten van den vrede keerden zij weder terug. Wij raden de politie sterk aan die menschen vooral zorgvuldig na te gaanwant zij komen uit een land, waar de zedeleer van Schinder- hannes, Cartouche en Troppmann op de scholen geleerd en openlijk geprezen wordt. De in Frankrijk begane overtredingen komen voor negen tienden voor rekening van die natie van spionnen en stinkende honden." In ieder nommer leest men eene rubriek„Duitsche kleinigheden" en een andere: „Duitsche gemeenheden,'*

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 5