(Javasche courant van den 14«n Juli.) civiel departement: ontslagen op verzoek, eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pensioen, de ambtenaar op nonactiviteit G, P. Servatius, laatste lijk adsistent-resident van Indramaijoe; uit 's lands dienst, de klerk bij het departement van financiën B. J. Moerkoert. Benoemd: tot referendaris bij het departement van onderwijs, eeredienst en nijverheid, de hoofdcommies bij dat departement L. W. J. Olivier; tot gezagvoerder van den recherche-schooner te Soerabaija J. Langenberg; tot pakhuismeester te Macassar G. G. Piloor, thans die betrekking bekleedende; tot notaris te Tagal, tevens vendumeester aldaar, de gewezen notaris te Poerwo- redjo S. J. Wiselius; bij den zoutaanmaak te Sumanap, tot zout-hoofddepöt pakhuismeester, de zout-hoofddepöt- pakhuismeester te Maringan (Madura) H. J. J. Le Sneur; tot opzichter le klasse, de ambtenaren op wacht geld J. H. de Vos en H. Spiegel; bij het kantoor van den ontvanger der in- en uitvoerrechten te Batavia, voor de werkzaamheden bij het kantoor van ontvangst, tot 3en commies, de ambtenaar op wachtgeld F. J. L. van Maanen; voor de administratie van het entrepot, tot 3e" commies, de ambtenaar op onderstand A. F. Schrader. departement der marine: verleend: een twee jarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den 1CD stuurman bij de gouvernements marine H. Bierings: benoemd: bij het departement der marine in Neder- landsch-Indië, tot le" commies, de 2* commies L C. Agerbeek; tot 22n commies de ambtenaar op non-activi teit A. M. Rocker; tot bootsman bij den marine-maga zijnmeester en de stapelplaatsen te Soerabaija W. van de Putte, gewezen le stuurmansmaat bij de koninklijke Nederlandsche marine, thans met de waarneming dier betrekking belast. Gemengde berichten. Het programma voor de op a. Vrijdag avond, te half zeven uur, op het Molenwater alhier door het muziek korps der schutterij te geven uitvoering is aldus samen gesteld: n<> 1 Marschno 2 potp. de l'opéra Ernani (Verdi); no 3 Valse du pardon de Ploërme! (Meyerbeer); no 4 Lied voor solo trompet (Gumbert)no 5 Potp. de l'opéra Lucrezia Borgia (Donizetti)no 6 Ouverture Dichter und Bauer (Suppé): no 7 potp. La belle Hélène (Offenbach); n° S Marsch. Te Hilversum is jl. Vrijdag de tapij tfabriek van de heeren A. van Rood Zoon, met de bijgebouwen en het woonhuis, geheel afgebrand. Zaterdag is de bliksem geslagen in een groote boerenhuizing te Appingedam, in eene boerderij te St. Maarten en in eene boerenhofstede tusschen Oude Schild en Burg op Texel. Deze perceelen zijn allen afgebrand. Te Doetinchem sloeg de bliksem, behalve in ettelijke boomen, in twee woningen, waarvan hij bij de eene den schoorsteen nederwierp zonder verder^ schade aan te richten, én van daar op een naburig huis, bewoond door twee gezinnenop twee plaatsen door het dak en over den zolder, die vol met brandbare stoffen lag, naar binnen drong, balken vaneen spleet, deuren uit de hengsels rukte. Na verscheidene verwoestingen aangericht, en eene in het vertrek aanwezige vrouw lichtelijk getroffen te hebben, zoodat zij bewusteloos ter neder zonk, boorde de bliksem zich door een glasruit een gat als dat van een kogel en verliet het huis. Bij het andere gezin drong hij door een bedstede heen, sloeg twee malen over een daarin liggend kind zonder het te kwetsen, doch trof de daar voor staande moeder licht, zoodat deze bewusteloos werd; richtte ook in die kamer eenige verwoestingen aan, en verliet zonder dat een van de vier kinderen en den man, aldaar aanwezig, getroffen werden, weder de woning. Naar uit Zaandam gemeld wordt, is de avond van Zaterdag rustig voorbijgegaan. De persoon, die bij de charge gedood is, laat een oude en hulpelooze moeder achter. De gewonden zijn meestal menschen uit den fat soenlijken burgerstand. De eigenlijke belhamels van de kermisongeregeldheden waren niet op het stationsplein aanwezig; ook een bagagemeester der Hollandsche spoor wegmaatschappijdie van zijn diensthuiswaarts keerdej kreeg een sabelhouw op den arm. Men kan nog geen reden vinden, waarom luitenant des Tombes tot den er gerlijken maatregel is overgegaan, of wie daarvan de verantwoordelijkheid moet dragen. Ieder gist er het zijne van. {Handelsblad.) Eergisteren avond heeft een der treinen van den Hollandschen spoorweg nabij Voorschoten een belang rijke vertraging, ondervonden, doordien een goederen wagen gederailleerd en omgeslagen was en daardoor de rails beschadigd waren. De trein, die te half elf uur te 'sGravenhage moest zijn, kwam eerst te circa óen uur aan, doch persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. In de Janskerk te Utrecht heeft eergisteren mor gen eene groote opschudding plaats gehad. Tijdens de preek stond een man op en begon overluid te lezen. Het kostte veel moeite om hem de kerk te doen verlaten. In de vorige week zijn te 'Gravenhage 8 gevallen van kinderziekte en 3 aan die ziekte overledenen aange geven. De voorafgegane week waren 4 personen daar door aangetast en 4 overleden. Jl. Zaterdag is op het IJ voor Amsterdam de wed strijd van de Koninklijke Nederlandsche zeil- en roeiver- eeniging gehouden. Te 10 uren des morgens viug hij aan en te half 6 uur des avonds was hij beslist. De voor zitter, de heer Rutgers van Rozenburg, reikte de prij zen uit. Dejl. Woensdag aangevangen nationale schietwed strijd vanwege het korps koninklijke scherpschutters te Rotterdam is Zaterdag geëindigd. Z. K. H. prins Hendrik heeft de behaalde prijzen uitgereikt. De open plaats van den Doelen, waar die uitreiking plaats had, was luisterrijk vei licht. Het muziekkorps van het korps koninklijke scherpschutters en de liedertafel Rotte's mannenkoor deden zich daarbij hooren. Den prins werd ten slotte dank betuigd voor zijne zo,o ruimschoots betoonde belangstelling in den gehouden wedstrijd, terwijl op zijne uitnoodiging ter eere van den koning een driewerf herhaald hoera werd aangeheven. De groothertog van Luxemburg heeft jonkheer van Spengler, vice-president van den Nederlandschen weer- baarheidsbond, benoemd tot officier en den heer Bos, secretaris der Rotterdamsche Weerbaarheids-vereeni- ging, tot ridder der orde van de Eikenkroon. Omtrent de veelbesproken quaestie over het afleg gen van den eed door Israëlieten met gedektcn hoofde, bevat het Weekblad voor Israëlieten een betoog van den opperrabijn Ferrares, waarin deze tot de volgende con clusie komt: „1° dat hij zich aansluit bij hen, die meer duidelijkheid verlangen in zake het afleggen van den eed door Israëlieten; 2<> dat hij het ongeoorloofd acht dat de eed door den Israëliet met ongedekten hoofde worde gedaan; 3» dat voor den Israëliet, wiens individueele overtuiging hiermede in strijd is en die alzoo ongedekt blijft bij den af te leggen eed, nogtans die eed even verbindend en van dezelfde kracht is, alsof die hande ling met gedekten hoofde heeft plaats gehad." Als een staaltje van de weinig smaakvolle wijze, waarop sommige sprekers op 't Asser zcndingsfcest de feestvierenden onderhielden, deelt een correspondent der Provinciale Groninger courant het volgende mede „Toen een onzer ijverigste zendelingen," zoo verhaalde een der sprekers, „nog een knaap was, ging hij eens naar eene kerk, waar een bidstond voor 't zendeling-ge nootschap werd gehouden. Geene centen voor de col lecte hebbende en gaarne iets aan't genootschap wil lende geven, begon hij te bidden, en toen de collectant kwam om eene gave te vragen, riep hij op het zakje wijzende, uit al zijne macht (te oordeelen althans naar de stem en gebaren van den spreker): lager! lager! nog lager! nog lager! en toen aan zijne begeerte was vol daan, stapte hij met zijn eencn voet in 'tzakje en riep: je kunt mij zelf wel krijgeuü Na afloop der godsdienst oefening verhaalde de collectant het aan den kerkeraad, zeggende: daar was een jongendie zelf wel in-'t zakje wilde, en ziet, het jongetje werd onderwezen en was naderhand een onzer voornaamste zendelingen." Op den catalogus van de rijke collectie kunstvoor werpen, nagelaten door den romanschrijver Alexandre Dumas endezerdagente Parijs verkocht, prijkten, volgens le Siècle, een drietal teekeningen, voorstellende drie too- neelen uit Dumas', roman Les trois Mousquetaires, ge- teekend en aan den beroemden Fransohman ten ge schenke gegeven door Z. M. den koning der Nederlan den. Dit koninklijk kunstwerk heeft, volgens opgave van genoemd blad, op de auctie 515 franken opgebracht. Tengevolge van de toenemende vroomheid van keizer Frans Joseph van Oostenrijk, die voortaan om de 8 dagen zal biechten, is eene wijziging in het hofceremo nieel noodzakelijk geworden. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 3cl1 dezer: Ph. K. Hennemann, jra. 28 j. met W. A. Land man jd. 27 j.W. Slabber, jm. 29 j. met T. Pikkaard, wede. van E. de Rijke, 45 j. A. Baan, jm. 19 j. met A. M. Pas veer jd. 17 j. (Van 26 Augustus2 September.) Vlissingen. Gehuwd: J. F. Waller, jm. 22 j. met U. S. G. Bowbyes, jd. 22 j. BevallenD. P. Bijleveld, geb. Landmeter, z. A. M. Verhoeven,geb.Hulsen, d. A. Serrarens, geb. Peersman d. J. J. de Groot, geb. Frenks, d. Overleden: P. C. Neve, d. 6 m. J. Willemse, z. 7 w, J. B. GijzclSjd. 5m,J. Fret, wedc.vanR. J. Waltman,80j. Goes. Gehuwd: H. van Sprang, wed".van J. Verhulst, 34 j. met J. van Lieren, jd. 30 j. M. B. Schipper, jm. 31 j. met P. Hijman, jd, 24 j. Bevallen: J. de Jonge, geb. de Schipper, d. K.Nonne- kes, geb. Breeker, d. Overlcdeu: J. Almekinders, man van J. F. Oardon, 53 j. Levenloosgeboren een kind van J. de Busscher en M. Dirks, d. Zierjkzee. Bevallen: M. Verbeke, geb. Corzilius, z. D. Maijs, geb. Tuinman, z. S. van den Houten, geb. van de Panne, z M. E. Lcroze, geb. in den Bosch z.,S.Schultz, geb. Trijselaar, z. C. Keijzer, geb. Paret, z. Overleden: A. C. Adamse, man van W. C. den An- trekku, 70 j. Tliermoiueterstaud. 4 Sept. 'sav. 11 u. 64 gr. 5 's morg. 7 u. 65 gr. 's midd. 1 u. 71 gr. 's av. 6 u. 67 gr. Gémeeiiteraad van Middelburg. Zitting van heden 5 September. Installatie raadsleden; resumtie notulen; benoeming wethoudersidem ambte naar burgerlijken stand; idem voorzitter burgerlijk armbestuur; idem vaste commission, missives gedepu teerde staten; beslissing op ingekomen adressen. Voorzitter de heer Schorer. Afwezig de heeren van Diggelen en SnouckHurgronje. In de eerste plaats is aan de orde de installatie der onlangs benoemde raadsledenjonkheer W. H. de Jonge, J, Luteyn, J. F. W. Conrad, rnr. A. J. van Eekelen, m'. W. A. van Hoek en mr. A. P. Snouck Hurgronje. Deze heeren met uitzondering van laatstgenoemde, die bericht heeft ingezonden dat hij verhinderd is deze zit ting bij te wonen worden door den secretaris binnen geleid en leggen in handen des voorzitters de voorge schreven eeden af. De voorzitter wenscht hun geluk met het bij hunne benoeming gebleken vertrouwen der ingezetenen en be veelt hun ten zeerste de belangen der gemeente aan, vooral ook met bet oog op de gewichtige zaken die in den eersten tijd behandeld zullen moeten worden. Nadat de nieuwe leden de voor hen bestemde plaatsen ingenomen hebben worden de notulen van het verhan delde in de zitting van 28 Augustus jl. gelezen en goed gekeurd. Daarna wordt overgegaan tot de benoeming van twee wethouders, ter vervulling der vacatures ODtstaan door de periodieke aftreding van den heer de Jonge en door het bedanken van den heer N. J. C. Snouck Hurgronje als lid van den raad. De heer de Jonge wordt met 14 van de 15 stemmen benoemd: 1 biljpt was oningevuld. Op de vraag des voorzitters, ot de benoemde bereid is die betrekking andermaal aan te nemen, antwoordt de heer de Jonge, dat hij zijn dank betuigt voor het ver- eerend blijk van vertrouwen hem opnieuw geschonken, zich voorneemt naar eed en plicht zooveel in hem is de belanden van Middelburg te bevorderen, en bereid is de betrekking te aanvaarden. Ter vervulling der tweede vacature worden uitge bracht op de heeren: Lambrechtsen van Ritthem 7, van Eekelen 4 en Dronkers 3 stemmen, terwijl 1 biljet oningevuld was ingeleverd. Daar niemand de volstrekte meerderheid had verkre gen, heeft eene tweede vrije stemming plaats waarvan cle uitslag is dat de heer Lambrechtsen van Ritthem met 8 stemmen is gekozen. Yan de overige stemmen verkregen de heeren van Eekelen 4 en Dronkers 2 stem men, zijnde weder 1 biljet oningevuld. De heer Lambrechtsen van Ritthem betuigt zijn dank aan de leden die hem hun vertrouwen hebben geschon ken. hetwelk hij zal trachten te rechtvaardigen door met ijver en nauwgezetheid de hem opgedragen betrek king waar te nemen. Hij verklaart overigens de betrek king te aanvaarden, rekenende op de medewerking van de overige leden van het dagelijksch bestuur. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt de heer de Jonge opnieuw benoemd met 14 stemmen, zijnde 1 biljet oningevuld. Tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur ter vervulling der vaóature ontstaan door het aan den heer Verbrugge op verzoek verleend ontslag wordt be noemd de heer de Jonge met 8 stemmen. De heer van Hoek verkreeg 3, de heer SnouckHurgronje 2stemmen, terwijl 1 stem op den heer van Eekelen was uitgebracht en 1 biljet oningevuld was ingeleverd. Vervolgens zijn aan de orde de benoemingen van leden voor de vaste commissiënwaarbij worden gekozen in a de commissie voor de verordeningen legen wier overtreding straf is bedreigd; de heereu Rekker met 13

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 4