sten toer. Deze bestond daarin, dat hij een kanon op zijn rug nam en liet afschieten. De laatste maal ging het kanon niet af; hetzij uit vermoeidheid, of om een andere reden, wilde hij het eenigszins verplaatsen, maar tegelijk viel het schot en Vigneron stortte neder, zijn hoofd verpletterd onder het stuk geschut. Sedert een paar dagen houden ongeveer 150 staat huishoudkundigen te Lubeck in coügres vereenigd, hunne bijeenkomsten. Onder de quaestiën, door hen behandeld, behooren vooral de zoodanigen, welke strekken om de belemmerende formaliteiten en be palingenwaardoor handel en nijverheid worden beperkt of bemoeilijkt, uit den weg te ruimen. Zeer wordt er aangedrongen op de wenschelijkheid, dat Duitschland zal pogen om een doortastende hervorming te brengen in het tariefwezen, in vereeniging met alle of met een gedeelte der staten, met welke Duitschland handelsverdragen heeft gesloten. Is eenmaal de goede weg ontsloten, en het nuttige van de genomen maatre gelen gebleken, dan zullen de overblijvenden zich des te gemakkelijker bij de voorgaugers aansluiten. Sasipada Banerjee uit Bengalen hield in de vorige week in eene vergadering van een wetenschappelijk genootschap te Manchester eene voordracht over den maatschappelijlcen toestand in Indië. Hij deelde daarin mede, dat de eerste stap op den weg van beschaving in zijne woonplaats was geweest het bevorderen van matig heid. De beweging tegen het drankmisbruik had alle andere maatregelen ingeleid, die den toestand van een volk kunnen verbeteren. Heel veel moeite had het ge kost om meisjesscholen in te voeren, daar er groote voor- oordeelen bestonden tegen het onderwijs van de vrouw. Orthodoxe ouders waren er niet toe te bewegen hunne dochters naar de school te zenden ;«zij hielden vol, dat meisjes niet behoefden te werken en dus niet hadden te leeren. Bovendien kwam er een ander bijgeloof bijmen meende, waarom begreep hij niet, dat de ouderwezen meisjes spoediger weduwen zouden worden. Dit was den menschen niet uit 't hoofd te pratenen ook daarom hielden zij hunne kinderen tehuis. Een groote hinder paal tegen de gezegende werking der meisjesscholen zag de verlichte Bengalees in de vroege huwelijken. Reeds op negen-, acht-, zeven-, zes-, ja vijfjarigen leeftijd werden de meisjes verloofd, en een gevolg daarvan was dat ze reeds met het tiende of elfde jaar van de school genomen werden; eea zoo kortstondig onderwijs kon naar zij Ge overtuiging, geen nut geven. Nog een andeie hinderpaal zag hij in het Hindoe gebruik dat de vrouw minder vrijheid heelt dan de man; velen zijner landge- nooten zagen dit niet in en meenden wellicht uit eene afkeurenswaardige zwakheid, die men bij hervormingen behoorde af te leggen, dat verbetering van de opvoeding der vrouw geen onvermijdelijke omwenteling in de maat schappelijke verhouding der beide seksen zou teweeg brengen. Hij echter was van een geheel andere meening; hy geloofde dat met het veldwinnen van het vrouwen- onderwijs de zeden en gewoonten, die allen in zekere slavernij van de vrouw haar grond vonden, van zelve moesten verdwijnen. Zijn reis naar Engeland had daarom, zooals hy mededeelde, het doel om het huiselijk leven der Engelschen van nabij te leeren kennen en betere toestanden, met inachtneming van noodzakelijke afwij kingen tengevolge van klimaat, landaard en dergelyke omstandigheden, voor zijn vaderland te kunnen voorbe reiden. Tliei mometei stand. 31 Aug. 'sav. 11 u. 63 gr. 1 Sept. 'smorg.7u.66gr. 'smidd. lu. 81gr.'sav.6u.78 gr. Öuitcnlattö. Algemeen overzicht. De zitting der nationale vergadering te Versailles, waarin voor de naaste toekomst de regeeringsvorm van Frankrijk zou worden vastgesteld, schijnt althans aanvankelijk gekenmerkt te zijn door een gedrukte stemming, waarschijnlijk een gevolg van den gedwongen toestand waarin de leden zich geplaatst zien. De beraad slagingen toch der verschillende partijen in de nationale vergadering hebben voldoende getoond, dat men over het algemeen niet was ingenomen met het aan de orde zijnde voorstel, maar door de omstandigheden tot eene beslissing wordt gedwongen. Velen, misschien de meesten, zouden, tengevolge van zijn laatste handelin gen en de pressie die bij uitoefent, gaarne met Thiers breken, doch worden weerhouden door de overtuiging, dat hij op 't oogenblik onmisbaar is en door niemand goed kan worden vervangen. Thiers zelve staat bij ma geheel alleen. Hij heeft met de linkerzijde gebroken en de rechterzijde heeft hem verlaten. Dit alles maakt dat de debatten eergisteren over 't algemeen van weinig beteekeuis waren. Het be langrijkste van het in die zitting gesprokene was dat van Gambetta, die het onnutte en gevaarlijke van het voorstel-Rivet betoogde. Hij noemde het voorstel onnuttig, omdat het slechts eene verandering van woorden voorstelde; gevaarlijk omdat het sluimerende hartstochten wakker schudde. Het feit, dat men hier over de constitueerende macht van de vergadering handelde leverde het bewijs, dat die macht haar niet was opgedragenen hij was er van overtuigd dat de vergadering er ook geen gebruik van zou maken, wat hij roekeloos en onstaatkundig zou vinden. Hij zou geene republiek wenschen indien zij door een onbevoegde vergadering was uitgeroepen. Het l.ind moet echter geconstitueerd worden en kan niet linger in den provisioneelen toestand blijven waarin het verkeert. Daartoe moet de nationale vergadering worden ontbonden, daar deze niet kan handelen, en daarom roept hij haar toe: haast u om spoedig voor het algemeen stemrecht te verschijnen. De uren zijn kostbaareene ontbinding is noodig, gij zult baar moeten ondergaan als ge haar niet vrijwillig aanneemt. De heer Benoist d'Azy verklaarde nog uit naam der meerderheid, dat Gambetta aan het land gevoelens toeschreef, die het volstrekt niet koestert. Gisteren bleek niet duidelijk welk het lot van het amendement van den heer de Choiseul was geweest,, daar men de hoop koesterde, dat het amendement zou worden aangenomen, terwijl niet werd gemeld of het in behandeling kwam. Uit het zittingsveislag blijkt thans, dat na de sluiting der algemeene beraadslagingen die weinig belangrijks opleverden en voordat de dis cussies over den considerans van het voorstel-Vitet zou den beginnen, de heer de Choiseul zijn amendement heeft ingetrokken en op het voorbeeld vau den minis ter Dufaure verklaarde zich met het voorstel-Vitet te vereenigen, evenwel onder protest tegen den considerans van het voorstel en tegen den geest van het rapport. De zitting werd eergisteren, nadat paragraaf Ivan den considerans van het voorstel-Vitet was aangenomen, tot den volgenden dag verdaagd. Al spoedig vestigde zich bij de gisteren voortgezette beraadslaging de over tuiging, dat het voorstel met een aanzienlijke meerder heid zou worden aangenomen, daar alleen de uiterste linkerzijde en de uiterste rechterzijde er zich tegen verzetten, terwijl de pftgingen die werdeu aangewend om de linkerzijde te bewegendat zij haar mandaat zou nederleggenschipbreuk leden. De heer Picard heeftin eene herhaaldelijk en levendig toegejuichte redevoering het voorstel-Vitet verdedigd, waarbij hij een krachtig beroep deed op de eensgezind heid van alle partijen en de noodzakelijkheid betoogde, voor het maken van wetten, van een orgauiseerend bestuur nevens een oppermachtige vertegenwoordiging. Het resultaat van de zitting van gisteren waarvan overigens nog geene bijzonderheden bekend zijn, doch die nu en dan nog al' stormachtig moeten zijn ge weest is dat de paragrafen van den considerans achtereenvolgens werden aangenomenevenals de nieuw bijgevoegde paragraaf, door den heer Dufaure voorgesteld, waarin een votum van vertrouwen jegens Thiers wordt uitgedrukt; de laatste paragraaf met 523 tegen 34 stemmen. Artikel I van het wetsvoorstel, waarin aan het hoofd van het uitvoerend bewind de titel van president der Fransche republiek wordt toegekend, welke waardig heid hij zal bekleeden onder toezicht van de nationale vergadering, zoolang deze hare werkzaamheden niet heeft geëindigd' en overeenkomstig het decreet van 17 Februari 1871, werd aangenomen met 530 tegen 68 stemmen. Artikel 2, bepalende dat de president de wetten moet afkondigen, uitvoeren en handhaven, gevestigd moet zijn ter plaatse waar de nationale vergadering hare zit tingen houdt, iu de vergadering kan optreden na van zijn voornemen aan den president der vergadering te hebben kennis gegeven, de miuisters zal.benoemen, die verantwoordelijk zullen zijn en het coutreseign van een minister behoeft, werd evenals art. 3, waarin dc verant woordelijkheid van den president wordt vastgestel d aangenomen, doch het aantal stemmen daaromtrent is niet medegedeeld. Het geheele voorstel werd ten slotte aangenomen met 480 tegen 93 stemmen. Een zoo spoedige en zoo gunstige beslissing had zeker niemand gewacht, na zooveel voor- afgeganen strijd. Hoeveel ook uit zuiver politiek oogpunt wellicht daartegen kan worden aangevoerd, is misschien op dit oogenblik, vooral ten opzichte van Duitschlam', het genomen besluit het meest in het beiang van Frauk- rijk, dat behoefte heeft aan eene stabiliteit die tot meerdere rust eu kalmte zal leiden. Terwijl men het in Berlijn als een bewijs van betere verstandhouding met Frankrijk begroet, dat de Duitsche gezant bij de Fransche republiek, de heer von Walder- seewordt vervangen door den bekenden diplomaat von Arnim, spreekt men ernstig over het vieren van groote feesten op den September, den 1^ verjaardag van Ce gebeurtenis te Sedan in 1870. Als Duitschland prijs stelt op een betere verstandhouding met Frankrijk dan kan bet dat niet beter toonendan zulke feesten te vermijden, die noodzakelijk den baat en de verbittering van de verdrukte Franschen met dubbele kracht zullen opwekken, terwijl zij zeergeschikt zijn om den reeds hoog genoeg gestegen nationalen trots en overmoed der Duitschers te vermeerderen. De aanhangers van den heer Gladstone in Engeland schijnen zich niet rustig neder te zullen leggen bij het votum van het buis der lords over de onlangs verworpen ballot bill. "Van de kalmte die in het politiek leven heerscht, nu de zittingen van het parlement zijn geëin digd, wordt overal gebruik gemaakt tot het houden of organiseeren van meetings ten behoeve van eene hervorming der kieswet in den geest van geheime stem ming. De laatste groote meetings te Leeds en Birmingham hebben het voorbeeld daartoe gegeven en het wen- schelijke uitgedrukt van eene reorganisatie van het huis der lords die een der voornaamste eischen der Engelsche radicalen zal worden. Het proces der communalisteii. Voor den krijgsraad te Versailles wordt het proces der gevangen genomen leden der commune voortgezet. Men is thans bezig met de getuigenverhooren, waarbij soms aandoenlijke tooneelen plaats hebbendaar ook de naaste betrekkingen van de beschuldigden moeten verschijnen. Naarmate bet einde van het proces en de uitspraak nadert, vermeerdert het getal nieuwsgierigen dat de zittingen bijwoont. #ooals van alles, maken de Fran schen ook van deze processen een pretje eene gelegen heid om eens uit te gaan, waar zij hunne nieuwsgierig heid, bun zucht om iets nieuws te zien of te hooien kuunen bevredigen. Onder het publiek, dat zich verdringt om een plaats te krijgen, is het aantal dames niet gering, die, in haar fraaiste toiletten gedost en sierlijk gekapt, dikwijls reeds een uur voor de opening der zitting verschijnen om de beste plaatsen te kunnen bemachtigen. Dinsdag was het getal nieuwsgierigen vooral zeer talrijk. Op de eerste bank van de gereserveerde plaatsen trok een aller liefst meisje van ruim driejaren deaandacht, wier over vloedige en fraaie zwarte lokken door een blauw liut werden bijeengehouden. Aller blikken vestigden zich op het kind, welks tegenwoordigheid het publiek niet wist te verklaren. De kleine werd bedremmeld door die nieuws- gierigheid en ontbladerde een bloem. Achter het kind zat eene vrouw wier gelaat met een zwarten sluier was bedekt, üet meisje was het oudste kind van Billioray en de vrouw was hare moeder. Op dezelfde bank zat een lief meisje, met zeer regelmatige trekken, de dochter van Verdure, en naast haar een jongen met een vrij en open voorkomenhet jongste kind van Regère. Binnen den kring van den krijgsraad zag men nog een jong meisje met roodgeweende oogen het was de zuster van Champy. Op de treden van de verhevenheid, tegenover de bank der beschuldigden, zat een ander jong meisje, geheel in het zwart gekleed met levendige, schitterende oogen: de zuster van Ferré. „Als mijn broeder veroordeeld wordthad zij den vorigen dag gezegd, dan zal hij toch uooit worden geëxecuteerd; hij zal in revisie komenvervolgens in cassatie en intusschen zullen de zaken wel veranderen." Eenige minuten na twaalf uren nain de zitting een aanvang. Toen Billioray in de bank der beschuldigden verscheen, stond zijn dochtertje op en riep, terwijl ze met den vinger naar hem wees, uit: „papa! papa!" Het arme kind wierp zich daarop huilende in de armen van haar moeder, die zat te snikken. Sedert den aanvang van het onderzoek heeft het uiterlijk van Billioray eene verandering ondergaan, die het bewijs levert dat hij veel lijdt. lederen dag is hij bleeker geworden en zijn zijue oogen dieper in hunne kassen gezonken. Hij is niet de eenige die de teekenen van het lijden draagt. Assy die steeds zeer blufferig was, misschien slechts, gemaakt, was nu ook bedrukt, teruedergeslagen en. bleek. Hij scheen vreemd te zijn aan hetgeen buiten hem omging. Lullier, die bij de bekentenis vanzijn schuld den dood. gering scheen te achten, was nu zeer dr ig. Hij is zeer veranderd. Een correspondent verhaalt hoe lij zich

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2