OlIRANT. N°- 209. Zaterdag 1871. 2 September. Middelburg 1 September. De gemeenteraad alhier zal op Dinsdag a., des namid dag te half twee uur een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: beëediging nieuw ge kozen raadsleden; benoeming wethouders; idem leden der vaste commissiën; idem voorzitter burgerlijk armbe stuur; voorstel burgemeester en wethouders: a verkoop gemeentegrond aan L. van Vlaanderen; b uitgifte in erf pacht gedeelte Zoutegracht aan I. de Broekert. Wij vernemen dat binnen kort ten behoeve der staats spoorwegen zal worden aanbesteed het maken der toe gangwegen naar den dam door het Sloe, waardoor deze nog voor den aanstaanden winter voor het verkeer met rij- en voertuigen in gebruik zou kunuen genomen worden. Aan dezen zijde van den Sloedatn zou tot dat'einde de tegenwoordige kleiweg,diedvvars door de Nieuwekerke- en Suzannapolders loopt, tot de plaats waar deze den spoorweg snijdt, beklinkerd eu verder tot den dam door getrokken worden. Aan de overzijde zou de bermweg van den buitendijk des Jacobspolders tot aan den straat weg naar Goes gebezigd worden. Het zal dus binnen kort even ongerijmd zijn om van het eiland Walcheren te spreken als bet thans reeds zonderling klinkt wanneer men gelijk nu en dan nog geschiedt vau het eiland Zuid-Beveland hoort gewag maken. De gemeentebegrooting', vau Amsterdam voor 1872 is in ontvang en uitgaat geraamd op 4,855,685.54j. Voor buitengewone uitgaven komen daarop de volgende pos ten voorƒ150,000, vergrooting van den stadsschouwburg; ƒ400,000, aankoop, aanbouw en inrichting van openbare scholen; ƒ530,000, aanleg van nieuwe straten en wegen; 68,000, reorganisatie van bet brandwezen; ƒ6000, plaatsing van een uurwerk op het paleis voor volksvlijt:/16,000, verhoogde voetpaden in deWarmoes- straat. Gisteren werd te Amsterdam het tweede congres van bestuurders en voorstanders der volksvoordrachten in Nederland geopend, onder voorzitterschap van den heer Testas, die zijne toespraak aanving met op te merken hoe de oorlog de oorzaak was dat in 1870 het congres niet kon plaats hebben, doch dat wij ons thans, nu de vrede geteekend is, kuDneu bezig houden met de werken des vredes, en by durfde er oprekenen, dat allen met ernst en belangstelling de zaken zullen bespreken die in het beiang zijn van het volk. Op de vergadering waren tegenwoordig een dertigtal afgevaardigden en belangstellenden. Het programma van het congres volgende, werden in de eerste plaats de algemeene bepalingenna eenige wijzingen, voor een jaar vastgesteld. De weuscbelijkbeid dat elke vereeniging die 50 'sjaars bijdraagt, door tussclienkomst van het centraal hureau tweemalen in het winterseizoen een letterkun dig of wetenschappelijk gevormd man in haar midden ontvangt, tot het houden eener voordrachtwerd na eenige discussie ten slotte uitgesproken. De overige puuten van het programma lokten belang rijke discussiëu uit die allen getuigden van warme belangstelling in de zaak, en waaruit bleek dat meu den waren weg zocht om met vrucht werkzaam te zijn iu het belang van die klasse der maatschappij, voor wie hoofd zakelijk de volksvoordrachten bestemd zijn. (Nieuws vd. dag.) De Maatschappij tot nut der Israëlieten in Nederland heeft eergisteren te 's Gravenhage haar jaarlijbsche algemeene vergadering gehouden, onder het voorzitter schap van im. Ade Pinto. Uit het door den secretaris mf. J. L. de Leao Laguna uitgebracht verslag bleek dat de Maatschappij ondanks de drukkende omstandigheden van het afgeloopen jaar, niet is achteruit gegaan. Op voorstel van de afdeeling Groningen is besloten, dat voortaan jaarlijks de plaats zal bepaald worden waar de volgende algemeene vergadering zal worden gehou den, mits daar eene afdeeling gevestigd zij. Ook is aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur tot het uitschrijven eener prijsvraag, waartoe door de vergadering is gekozen: eene verhandeling over den tegenwoordigen maatschappelijken toestand der Israë lieten in Nederland. De schrijver die bekroond mocht worden zal eene gouden medaille verkrijgen, terwijl de zilveren medaille als accessit wordt uitgeloofd. De com missie van beoordeeling zal bestaan uit de heeren: mr. H. H. Tels, m'. E van Lier, m'. S. M. A. du Mosch, in'. J. Lopez de Leao Laguna, m'. J. E. Goudsmit, dr. M. van Lier en J. J. Belinfante. Onderwijs. Jl. Woensdag is te Amsterdam de jaarlijksche verga dering gehouden van de Vereeniging van leeraren aan inrichtingen voor middelbaar onderwijs. Deze vereeni ging telt 250 leden, waarvan een vijftigtal ter vergade ring tegenwoordig was. De voornaamste punten van behandeling waren de samenstelling van de commissiën voor de de eindexamens der hoogere burgerscholen, en dc vraag wat te zeggen is voor en tegen de vereeniging van jongens en meisjes als leerlingen op de hoogere burgerscholen. Ten aanzien van het eerstgenoemde punt achtte de vergadering eene beperking .au bet aantal leden der commissiën voor bet examen niet wenschelijk en ver klaarde zij zich voor het opnemen van specialiteiten in die commissiën. Over de toelating van meisjes op de hoogere burger scholen waren de gevoelens zeer verdeeld. Na vele dis- cussiën is ten slotte eene motie aangenomen, die inhield dat tegen eene proefneming, zooals nu op sommige scholen plaats heelt, geen gegroude bezwaren kunnen ingebracht worden. Daarna werd verworpen een voorstel, hetwelk strekte om te verklaren dat de tijd nog niet gekomen is, om vereeniging van jongens en meisjes op een zelfde hoogere burgerschool als wenschelijk te be schouwen. De volgende vergadering zal te Utrecht worden gehou den en voorafgegaan worden door eeneavond vergadering ter afdoening van huishoudelijke zaken. Marine en leger. De scheepsklerk J. P. van Goethemlaatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië, en van daar den 23" Augustus jl. in Nederland teruggekeerd, wordt wet dien datum op nonactiviteit gesteld. De beide officieren die zich aan het examen ter toe lating op de stafschool hadden onderworpende heeren Neelemans en Prins, zijn geslaagd. Koloniën. Het Vaderland ontleent aan een particulier schrijven uit Suriname het volgende: „Door het abuis van een telegrafist werd aan de Ame- rikaanecbe dagbladen uit Londen geseind, datdeNeder- landsche tweede kamer het wetsontwerp aangenomen bad tot afstand van Nederlandsch Guiana (in plaats van Guinea) aan Engeland, en de kapitein van de boot, die de mailberichten hier aanbracht, had dit gerucht op St. Thomas gehoord en vertelde het. „Als een loopend vuurtje verbreidde het zich door de stad. Niemand scheen er om te denken dat vermoedelijk de tweede kamer den afstand van Suriname, waarvan men nog niets gehoord had, zoo maar niet de but en. blanc zou gaan besluiten, noch zich te herinneren dat de afstand van de Kust van Guinea daarentegen wél aan de orde was; allen, vooral de planters, waren blij met dat bericht. Ze staken zelfs de vlaggen uitfelici teerden elkander op straat en dronken er een glaasje op, dat zij nu gered waren, enz., enz. Alles echter tot op het oogenblik dat de brieven en couranten van 't post kantoor werden uitgedeeld en men merkte, dat men te doen had met den bok van een telegrafist, meer niet! „Het is en blijft echter een opmerkelijk en treurig ver schijnsel, dat de vrij algemeene stemming in een Neder- laudsche kolonie, die altoos Nederland zoo trouw is ge bleven, zóo is, dat men afstand aan een vreemde mogendheid als een verblijdend verschijnsel begroet, waarover men in 't openbaar zijn vreugde betoont." Gemengde berichten. Eergisleren wilde een wafel bakker in zijn kraam op de Vlasmarkt te Goes het vuur, dat dreigde uit te gaan, wat aanwakkeren en liet hij daartoe uit eene kan eenige droppels petroleum in het vuur vallen. Het vuur schijnt op eenige wijze de kan bereikt te hebben, althans deze spatte met een luiden knal uiteen, waardoor de handen en een der voeten van den wafëlbakker deerlijk gebrand werden. Een begin van brand in hetkraam zelf ontstaan, was spoedig gebluscht door de welwillende hulp van de andere kramers. Onder de 2600 pleizierreizigers die in twee treinen van 25 en 27 wagens gisteren te 's-Gravenhage zijn aan gevoerd, waren ook een honderdtal kinderen van eender openbare scholen te Utrecht met de onderwijzers. Aan het Mauritshuis zag men den geheelen dag de bezoekers queue maken; terwijl twee politie-agenten de nieuwsgierigen bij afdeelingen van een paarhonderd beurt om beurt binnenlieten. De tentoonstelling is door een kleine 400 van de 2600 bezocht. In de meeste dagbladen wordt medegedeelddat het hoofdbestuur der Vereeniging van het metalen kruis tijdens zijn jongste bijeenkomst te Breda besloten heeft, dat de volgende vijf-jaarlijkscheréunete 's Gravenhage zal worden gehouden. Wij echter kunnen als stellig berich ten dat dienaangaande volstrekt nog geen besluit is genomen eD dat zulks eerst zal geschieden in een eer lang te houden vergadering. (N. Bred, cour.) Aan bet eergisteren te Assen gehouden zendingsfeest is een druk bezoek ten deel gevallen. De Asser courant schat de bezoekers op 10,000. In het geheel werden na genoeg 7000 programma's verkocht. De vrouw van een artn daglooner te Zwolle heeft haar kind voor eenige guldens aan een doortrekkend kermisgast verkocht en is toen met een polderwerker vertrokken. Toen haar man 's avonds van zijn dagwerk te huis kwam, vond hij de kamer in de grootste wanorde, maar vrouw noch kind. Niouws v. d. dag.) De beroemde pianist Alfred Jaell heeft zijn contract met den concert ondernemer Ullmann verbroken. Jaell wil niet dan op concert-vleugels vau Erard spelen en deze fabrikant wil zijne instrumenten niet ter beschik king stellen van Ullmann voor de concerten, die hij in Duitschland meende te geven. Het valt den ondernemer tevens zeer moeilijk een tweede chanteuse te engagee- ren. MHe Battu heeft een honorarium van 3000 thaler per maand geweigerd zij wil voor geen Duitschers zingen. Madame Carvalho zou zich wel in Duitschland willen doen hooren, maar zij is beducht voordeParijsche dagbladen, op wier aandrang de pianist Saint-Saens uit de Sociéte des compositeurs gebanuen is, omdat hij te Baden-Baden in een concert had meegewerkt. Uit Munchen wordt gemeld, dat de pastoor Zimmer man te St. Martin in den Rijnpaltz voor een paar dagea van den kansel heeft verklaard, dat het burgerlijk huwelijk moet beschouwd worden als een „ongeoorloofde, onzedelijke vereeniging van man en vrouw." De recht bank zaï eerstdaags geroepen worden om uitspraak te doen over de vraag of dergelijke veroordeeling van een instelling door den staat gewettigd, strafbaar is. De genoemde pastoor zal deswege binnen kort terecht staan. Te Boulogne is de sterkste man van Frankrijk, Vigueron, omgekomen bij bet verrichten van zyn zwaar-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1