de vermoeiden schenkt, zonder patent te hebben als kroeg houdster. Twee calangeWzvQXiCie kommiezen, die hiervan de lucht hadden gekregen, zouden haar in flagranti gaan betrappen. Zij komen bij haar, gaan zitten en vragen om een borrel, die zij hun verschaft. Dus hield zij eene sluipkroeg, en was de vogel geknipt l Althans zoo meenden de ambtenaren. Doch vragende, hoeveel zij schuldig waren voor de borrels, antwoordde de vrouw: „niets, die geef ik om godswil; ik houd geen kroeg, want dan zou ik er een patent voor moeten hebben maar wie van mijn huisje zich bedient, om er te rusten, moet mede in de huur er van bijdragen, en die bijdrage is voor elk der heeren éen gulden. Daartegen viel uit een belasting-overtredend oogpunt, weinig te zeg gen, en de ambtenaren zagen zich ten slotte, hoewel zij eerst hoog en laag sprongen genoodzaakt, die buitenge wone kamerhuur te betalen, tot uiterst groot vermaak van de aanwezigen. NRoti. cour.) De te Parijs achtergebleven paarden van deu ex- keizer van Frankrijk werden Zaterdag aldaar verkocht, meerendeels voor zeer hooge prijzen, schoon het de min-' ste uit de keizerlijke stallen waren; velen werden voor den heer Thiers aangekocht. De nog overige rijtuigen van Napoleon III zullen morgen (St. Sedan) verkocht worden. Uit Petersburg wordt gemeld, dat in het gouver nement Wladimir rondom de stad Iwanow in een omtrek van zes tot zeven kilometers reeds verscheidene dagen de dorpen en de bosschen in brand staan. Iwanow ligt te midden van de vlammenzee en is dagen nacht in een dichte rookwolk gehuld; de verstikkende damp dringt in de verborgenste hoeken der huizen. De zon gelijkt een doffe vnurroode bol en tegen deu avond slaat de rook als nevel ter neder en huitalies in dikke duisternis, zoo dat men ternauwernood vier tot vijf passen van zich af kan zien. Therm om eter stand. 30 Aug. 'sav. 11 u. 67 gr. 31 'smorg.7u.66gr. 'smidd.lu. 72gr.'sav.6u.70 gr. Gemeenteraad van Goes. In de gisteren gehouden zitting, waarin alle leden tegenwoordig warenwerd door den voorzitter medege deeld 1° dat de verfwerken aan de gemeentegebouwen den 19en Augustus jl. in publieke aanbesteding zijn aan genomen door G. de Jonge Az., voor 439 en 2<> dat het examen voor een hoofdonderwijzer aan de nieuwe school zal plaats hebben op 21 en 22 September a. Vervolgens zijn ingekomen de volgende stukken a procesverbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger dd. Augustus jl., hetwelk iu afschrift aan gedeputeerde staten is medegedeeld; b bericht van goed keuring van het raadsbesluit tot af- en overschrijving op de begrootiiig voor 1S71: c idem der raadsbesluiten tot verhuring van koetshuis en stal aan de familie van der Bilt, en afstand van grond in erfpacht aan de heeren K. en H. L. Enthoven: cl kennisgeving van de commissie van toezicht op bet middelbaar onderwijs der toelating van leerlingen. Alle deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Een adres van C. J. Witte, hoofdonderwijzer aan de school 2e klasse, houdende verzoek tot overplaatsing, wordt verzonden aan burgemeester en wethouders, om later met het rapport van den schoolopziener te worden behandeld. Een adres van jonkheer J. L. H. Pompe van Meerder- voort, houdende verzoek om gedeeltelijke vrijstelling van sas- eu havengeld, wordt om bericht gesteld in han den van burgemeester en wethouders, teneinde in een volgende vergadering in behandeling te worden gebracht. Eene aanvrage van het bestuur van het gasthuisom machtiging tot belegging van gelden, wordt aangehou den tot een volgende vergadering. Uit het rapport der commissie van onderzoek der rekening van de oeconomische spijsuitdeeling over 1870 blijkt dat die rekening door behoorlijke bescheiden was gedekt en in orde bevonden, en in ontvang bedraagt 1869.27^, in uitgaaf 1486.42, sluitende dus met een batig saldo van 382.85J. Der commissie wordt dank betuigd voor hare bemoeiingen het rapport voor kennis geving aangenomen. De rekening der gemeente over 1870 wordt naar aan leiding der conclusie van het rapport der financieele commissie voorloopig vastgesteld in ontvang op f 80,140.12, in uitgaaf op 76.772.ll.j-, alzoo met een goed slot van f 3,368 001. De rekening van het burgerlijk armbestuur over 1870 wordt, omdat geen genoegzaam getal leden tegenwoor dig is, daar vier der aanwezige leden tevens lid zijn van genoemd armbestuur, aangehouden en voor de leden ter inzage gelegd, ora later in behandeling te komen. Tpt lid van het burgerlijk armbestuur, waar, voor zijn aanbevolen de beeren mr, Sterk en J. Meijler, wordt eerstgenoemde met 5 stemmen benoemd, terwijl 2 briefjes op den heer J. M. Kakebeeke en twee oningevuld werden ingediend. De begrooting van den schuttersraad voor 1872 is overeenkomstig het rapport der financieele commissie, voorloopig goedgekeurd en vastgesteld. Gemeenteraad ran Zierikzee. Iu de gisteren gehouden zitting waren 12 leden tegenwoordig. Op een adres van J. A. Spiesz, ora remissie van hoof dei ij ken omslag voor 10 maandenwegens vertrek naar elders, is gunstig beschikt. Een voorstel der commissie van fabricage, om aan het plan tot demping der Schuithaven en Oudehaven eenige uitbreiding te geven, en wel om de demping der Schuit haven uit te strekken tot aan de brug bij den watermolen en van de Oudehaven tot 44 in plaats van 35 el voorbij de Steenenbrug, is goedgekeurd. De kosten worden als dan globaal begroot op f 35000. De gemeentebegrooting voor 1872 is door burgemees ter en wethouders aan den raad aangeboden en in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Koole, Muiock Houwer en Mooleubnrgh. Het totaal cijfer der geraamde ontvangsten en uitgaven bedraagt f 145,082.76. Het voorstel van de heeren Moens, Koole en Labrijn, tot verlegging van den provincialen straatweg bij het Zelke-terrein, is na discussie afgestemd met 8 tegen 4 stemmen. öuitenlanö. Algemeen overzicht. In de nationale vergadering te Versailles is gisteren de beraadslaging aangevangen over het wetsvoorstel waartoe de commissie van rapporteurs over het voorstel van den heer Rivet heeft geadviseerd. Eergisteren had den de verschillende fracties nog bijeenkomsten gehou den eu hunne amendementen ingediend. Een amendement dat vooral de aandacht trekt en ge steund wordt door de gematigde en radicale linkerzijde en het linkercentrum, terwijl het gouvernement er zich mede vereenigt, is dat van den heer de Choiseul. De considerans van zijn voorstel bevat slechts éen paragraaf, luidende: „Overwegende dat het noodzakelijk is om aan het gouvernement van Frankrijk de stabiliteit te verlee- nen, die het noodig heeft en de openbare machten onder ling hechter te verbinden, door een nieuw votum van vertrouwen aan het hoofd van het uitvoereud bewind te schenken voor de gewichtige diensten die hij reeds aan het land heeft bewezen, en die hij nog kan verleenen, besluit:" Het voorstel wil aan Thiers het uitvoerend bewind blijven opdragen, zooals hem dat bij decreet van 17 Februari 1871 is verleend, onder den titel van presi dent der republiek, voor den tijd dat de nationaleverga- dering blijft bestaan. Hij zou verantwoordelijk wezen; hel contreseign van eeu minister behoeven en aan de beraadslagingen van de nationale vergadering kunnen deelnemen. De ministers zouden eveneens voor al hunne handelingen verantwoordelijk wezen aan de vergadering. Men koestert de hoop dat dit voorstel, dat uitmunt door de kortheid van den considerans en de vereeniging van het goede in de voorstellen van Rivet en Vitet,.zal worden aangenomen-. Gelukkig heeft de beraadslaging aanvankelijk getoond, dat de geest der leden meer ver zoeningsgezind is en dat de gemoederen eenigszins tot be daren zijn gekomen, daar de discussies veel gematigder waren dan men had kunnen verwachten. Voordat de beraadslagingen werden geopend ver klaarde de heer Vitet namens de commissie van rappor teurs, dat deze zich met het voorstel van den heer Dutaure had vereenigd om in den considerans een para graaf op te neinen ter erkenning van de diensten van Thiers. Hierop gaf de heer Dufaure te kennen, dat de regeering zich met het alzoo gewijzigde voorstel van de commissie vereenigde. De algemeene beraadslagingen v erden na een kort debat gesloten, terwijl verscheidene tegenvoorstellen werden ingetrokken. Paragraaf 1 van den considerans van het voorstel der commissie, waarin de vergadering verklaart de bevoegd heid van constituante te bezitten, kwam daarop in be handeling met een amendement van den heer Pascal Duprat, waarin het recht der vergadering, om als con stituante te handelen werd bestreden. Gambetta verde digde die meening, viel paragraaf 1 van het voorstel hevig aan en noemde de verklaring daarin nedergelegd onnuttig, onstaatkundig en lichtzinnig. De heer Be.ioist d'Azy verdedigde de paragraaf, die met 433 fegen 227 stemmen werd aangenomen, nadat het amendement van den heer Pascal Duprat was verworpen. Het voorstel van den heer Ravinel zal in behandeling komen, zooals het op de volgorde voorkomtin de vol gende week. Na al hetgeen hierover is voorgevallen is. deze beslissing karakteristiek en evenzeer een bewijs voorde toegevendgezindheid van de vergadering. Terwijl reeds aan de Oostenrijksche hofbeambten op officieele wijze is kennis gegeven, dat op den 5™ en 6*n September a. eene ontmoeting tusschen de keizers van Duitschland en Oostenrijk te Salzburg zal plaats hebben, weet men nog niet met zekerheid wat er te Gastein ver handeld is. De officieuse Berliner correspondent verklaart, nogtans dat de bijeenkomst der rijkskanseliers van Duitschland en Oostenrijk onder een gelukkig gesternte is gehou den, want dat er eene wisseling van denkbeelden heeft plaats gehad, waardoor men de overtuiging verkreeg, dat de regeeringen van beide landen door dezelfde be langen werden geleid en denzelfden wensch koesterden, den wensch naar eene entente cordiale tusschen Duitschland en Oostenrijk in het belang van de bevestiging van deu vrede van Europa. Er was geen sprake geweest van het sluiten van verdragen en overeenkomsten, waartoe, vol gens genoemd blad, ook geen reden zou bestaan. De Neue freie Presse verzekert, dat dit inderdaad het resul taat is van de plaats gehad hebbende bijeenkomsten. Volgens de Deutsche Reichscorrespondenz heeft de bijeenkomst te Gastein ook nog een ander gevolg gehad, want door de eenstemmigheid van de Duitsche en Oos tenrijksche diplomaten bestaat de mogelijkheid dat, bij de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland, ook overeenstemming tusschen de kabinet ten vau Weeneu en Petersburg worde tot stand gebracht, omtrent de verschilpunten die nunogbestaan. DeKreuz- .Zeitung laat zich ongeveer in denzelfden geest uit omtrent den uitslag der onderhandelingen, en verzekert, dat Italië zijne instemming heeft te kennen gegeven in de bedoelingen der beide mogendheden en in zijn poli tiek dezelfde vredelievende richting zal volgen. Na al hetgeen reeds over de verhouding tusschen Rusland en Duitschland en Rusland en Frankrijk is ge- schreven, is het inderdaad karakteristiek, dat kort na de terugkomst, van keizer Alexander uit Duitschand eene ukaze is uitgevaardigd, waarbij aan het Russisch minis terie voor onderwijs wordt opgedragen om te zorgen, dat in de erkende bijzondere scholen en opvoedingsge stichten overal het onderwijs in de Duitsche taal boven dat in de Franscbe taal worde gesteld en dat op de lijsten van werkzaamheden in de scholen meer leeruren voor het onderwijs in het Duitsch dan in het Fransch voorko men, terwijl de inspecteurs van het onderwijs moeten toezien op de strenge toepassing van dit bevel en in hunne verslagen daarvan melding moeten maken. Duitschland, dat nog altijd zooveel te doen heeft met eigen organisatie, heeft het niet minder druk met de waarneming van hetgeen in naburige rijken plaats vindt, en tracht ook daarop, in zijn eigen belang, invloed uit te oefenen. Niet alleen Frankrijk en Rusland, maar ook Oostenrijk houdt de Duitsche 'politici ernstig bezig, natuurlijk met het oog op de quaestie of in den politie ker! strijd aldaar de Duitsche partij de overwinning zal behalen, wat Duitschland gaarne zou zien. De Berliner Volks-Zeitung betoogt, dat de Oostenrijksche regeering de beslissing over de vraag naar het bestaan van Oosten rijk aan de orde heeft gesteld en dat alleen de Duitschers en Hongaren ernstig aan het behoud van Oostenrijk willea werken, daar zij geene verdeeling in kleine sta ten wenschen en een tegenwicht tegen Rusland vormen, terwijl de Czechen Russische sympathiën koesteren. De Post wenscht de zege der Duitschers in Oostenrijk, omdat zij het verval van Oostenrijk niet verlangt. Vooral tegenover Rusland is die wensch der Duitschers zeer verklaarbaar. De zege van het Duitsche element kan altijd voordeelig zijn voor Duitschland zelve. De Duitsche rijkskanselier is voornemens om een internationaal postcongres bijeen te roepen. Het pro gramma daartoe is reeds door hem naar de overzeesche regeeringen gezondenwier medewerking hij heeft ingeroepen. Zoodra hij de verzekering daarvan heeft ontvangen zullen ook de Europeesche mogendheden tot deelneming worden uitgenoodigd. Rapport in de nationale vergadering over het voorstel Ravinel. Namens de commissie van rapporteurs, betreffende het voorstel van den heer Ravinel ora de ministerieele departementen te Versailles te vestigen, is door den heer Cézanne een belangrijk rapport uitgebracht.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2