MIDDELBURGSCHE COURANT. 1871. N°' 208. Vrij da Middelburg 31 Augustus* Wij vernemen dat het voor de Spoorbootmaatschappij van Middelburg vereischte kapitaal thans is bijeenge bracht, zoodat de gewijzigde dienst met Januari 1872 zal kunnen aanvangen. Aan de vereenig,ing voor de volksgezondheid te .Groningen heeft de raad dier gemeente een krediet ver leend van 1200, teneinde daarmede de kosten te bestrijden van eeue reiniging der woningen van minver mogenden. benoemingen en besluiten. notarissen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan F. M. Schmolck, als notaris te's Graveuhage, en benoemd tot notaris binnen liet arrondissement 's-Gra- venhage, ter standplaats de gemeente 's-Gravenhage, mr. Q. van Zegwaard, candidaatnotaris, thans procu reur bij de arrondissements-rechtbank aldaar, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend. Ouderwijs. Van de voordvacht voor de benoeming van een leeraar iri de scheikunde aan de hoogere burgerschool te Dor drecht, waai op geplaatst zijndr. L. Aronstein, leeraar en onderdirecteur aan de hoogere burgerschool te Breda, en G. Postdoctorandus in de wis- en natuurkunde en leeraar in de scheikunde én natuurlijke historie aan de hoogere burgerschool te Groningen, heeft eerstge noemde verzocht niet in aanmerking te komen. Na aan vulling van het dubbeltal zal de benoeming plaats hebben. Kerknieuws. Voor de keuze van een derden predikant bij de Waal- sclie gemeente te Rotterdam is het volgende twaalftal opgemaakt: de beéren vau Hamelte LeeuwardenPerk, te Breda; de Groef, te Maastricht; Vales, te Amsterdam; Luti, te Middelburg; Nolst Trenitc, te Utrecht; Bonnet Maury, te Dordrecht; van Goens, te Leiden; Prost, te Verviers; Chavannes, te Motier, kanton Freiburg; Fon- tohès, te Havre, en Grotz, te Nimes. Hét provinciaal kerkbestuur van Friesland heeft in zijne vergadering van den 24™ Augustus vernietigd de uitspraak van het. klassikaal bestuur vanSneek, waarbij was geoordeeld, dat do kerkeraad met recht vijf leerlin gen van den beer K. Niemeijerdie lidmaten wenschten te worden, bad afgewezen. Opnieuw uitspraak doende, heeft het bepaald, dat bedoelde vijf personen moesten worden aangenomen, bevestigd en in het lidmaten-regis ter der hervormde gemeente te Sneek als zoodanig ingeschreven. Rechtzaken. De arrondis8ements rechtbank alhier heeft heden de volgende vonnissen uitgesproken. Dirk Jacobus Kuijt, oud 20 jarenzeevarendewo nende te Vlissingen, is bij verstek schuldig verklaard aan het als voor den dienst aangewezen loteling niet voldaan hebben aan den brief van oproeping waarin de tijd en plaats van aflevering waren bepaald. Zijue afwe zigheid als zeevarende is als verzachlende omstandig heid aangenomen. flij is veroordeeld tot eene geldboete van f 3, alsmede in de kosten. Maria Pikan en hare moeder Cornelia Pikan, beide werksters te Breskens, waren beklaagd: de eerste dat zij den 22™ Juni jl. arglistig van de onafgesloten stapel plaats van dijksmaterialen op den zeedijk ouder Bres kens arglistig eenige spaanders en afgekeurd baring band heeft weggenomen en zich toegeëigend; de tweede dat zij het gestolene desbewust heeft geborgen. Met aanneming van bare bekentenis en de geriDge waarde van het ontvreemde als verzachtende omstandigheden zijn zij schuldig verklaard: de eerste, bij verstek, aan eenvoudiger* dief*tal, de tweede aan medeplichtigheid daaraan door het desbewust bergen en helen van het I September. gestolene, en beide veroordeeld tot zes dagen gevange nisstraf alsmede solidair in de kosten. Maria Mombelis, arbeidster te Eede, was beklaagd, dat zij den i™ Juni ten nadeeie van Ch. Martelaareieren heeft ontvreemd na zich den toegang tot een schuurtje te hebben ■verschaft en een plank uit het beschot te heb ben weggeschoven. Zij is bij verstek schuldig verklaard aan diefstal met inklimming op eene plaats welke niet als een bewoond huis wordt aangemerkt of daarmede gelijk gesteld, en, onderaanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene maancl gevange nisstraf, benevens in de kosten. Eduard Coene, oud 19 jaren, en Theophile Dhont, oud 18 jaren, beiden landmansknecht te Eede, waren beklaagd van en zijn schuldig verklaard aau moedwil lige verbreking van afsluiting, in den nacht van deu 30en Mei jl. gepleegd door omverhaling van latwerk in den tuin van den landbouwer'Rotz. Met aanneming van verzachtende omstandigheden zijn zij veroordeeld ieder tot eene geldboete van 8 en solidair iu de kosten. Suzanna Deunink, oud 20 jaren, dienstbode te Znidzande, was beklaagd dat zij tusschen den 21™ en 23™ Junijl.tcunadeeie van Suzanna le Grand, landbouw ster onder Kadzand, bij wie zij in dienst was, arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft een half kilogram boter, 4 kippeneieren 2 kalkoeneieren en 1 eendenei. De beklaagde was op weg om elders kermis te gaan houden en had een mandje bij zich waarin de ontvreemde voorwerpen geborgen waren, toen zij door den veld wachter, die haar vraagde wat zij in dat mandje droeg, aangehouden en genoodzaakt werd hem naar hare meesteres te volgen. Zij bekende het gepleegde feit en werd onmiddellijk door hare meesteres uit haren dienst ontslagen. Zij is schuldig verklaard aan diefstal door eene loonbediende ten nadeeie van bare meesteres, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Johannes de Visser, oud 47 jaren, landmans knecht ouder Groede, was beklaagd dat hij zich den 29en Mei jl. op eene verkooping bedriegelijk twee kisten heeft toegeëigend, door die voor 5.50 te koopeu op naam ,van zijn meester P. Risseeuw, zonder dat deze hem daartoe last of verlof gegeven had. Hij is schuldig verklaard aan het, met gebruikmaking van een valsche qualiteit, zich doen afgeven van losse goederen en langs dien weg zich bedriegelijk meester te maken van een deel van eens anders bezittingen, enmet aanneming van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, benevens in de kosten. L. P. Cammaert en E. Verbeeke waren beklaagd dat zij in den avond van den 8™ Juni jl. op de openbare straat te Aardenburg elkander moedwillig mishandeld hebben, en de eerste bovendien dat hij zich heeft ver zet tegen de maréchaussées door hen stooten toe te brengen. Zij zijn, met aanneming van verzachtende omstandighedenschuldig verklaard (de tweede be klaagde bij verstek) aan het moedwillig toebrengen van slagen en stooten waardoor geen ziekte of beletsel om te werken is ontstaande eerste beklaagde bovendien aan het zonder wapenen en zonder kwetsuren moedwillig toebrengen van slagen aan bedienende beambten in de uitoefening hunner bediening, en beiden veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf, alsmede solidair in de kosten. Gemengde berichten. Op een telegram uit Bodegraven, gisteren nacht door den p'aats-kommandant te 's-Gravenhage ontvan gen, is gisteren in den vroegen morgen in de kazerne alarm geslagen en zijn bet 3e bataljon jagers, en het le eskadron huzaren geconsigneerd in marsch-teuue. Er hebben namelijk te Bodegraven, wegens bet niet door gaan van de kermis, Maandag en Dinsdag avond volks- oploopen plaats gehad, welke Dinsdag avond zoover giDgendat bij een paar leden van den gemeenteraad de glazen zijn ingeworpen, en het volk zich tegen de politie, welke de orde wilde handhaven, feitelijk verzet heeft, zoodat er een gevecht ontstaan is. Dientenge volge heeft het gemeentebestuur assisteutie verzocht en zijn gisteren nacht uit Gouda eeuige compagniëninfan terie te Bodegraven aangekomen. Blijkens een gisteren middag in den Haag ontvangen bericht, was te 2 uren de rust te Bodegraven hersteld, zonder dat het noodig is geweest de bovengenoemde troepen uit den Haag at te zenden. Ook te Zaandam hebben Maandag en Dinsdag volks- oploopen plaats gehad, bij groepen van 200 a 300 perso nen meest bestaande uit jongensdie zingende en scheldende tegen het gemeentebestuuromdat dit de kermis bad geschorst, door de straten trokken. Dins dag werd de schutterij onder de wapenen geroepen en gisteren is e,en detachement huzaren uit Haarlem der waarts vertrokken. Eergisteren middag is de twaalfde spanning van de brug over het Hollandsch diep op de pijlers geplaatst. Gisteren morgen is de nationale schietwedstrijd vanwege het Rotterdamsche korps Koninklijke scherp schutters op het terrein onder Delfshaven aangevangen. De koning, alsmede de prinsen Hendrik en Alexander waren daarbij tegenwoordig. De bekende rooverhoofdman Gasparonedie on langs door het Italiaansch gouvernement op vrije voeten werd gesteld, heeft een verzoekschrift gericht tot den minister van binnenlandsche zaken met de bede toch weer als vroeger op Civita Castellana te worden opgesloten. Het tegenwoordig geslacht en de tegenwoordige tijd zoo schrijft hij zijn niet voor mij geschikt en ik zal de vervulling van mijn bede als een bewijs van bijzon dere welwillendheid beschouwen. Men weet dat Gaspa- roDe gedurende zijne gevangenschap veel bezoeken en veel geschenken ontving en dan tot zekere hoogte een aangenaam leven hadwaaraan men zich kan ge wennen. 't Blijft evenwel een opmerkelijk bewijs van de macht der gewoonte. Een der Duitsche dagbladen, waarin gemeld wordt dat de kosten van een op het Koningsplein te Berlijn op te richten overwinuingszuil geraamd zijn op een half millioen thaler, bevat tevens het bericht dat in een dorp in Pruisen de onderwijzer vijftig thaler minder inkomen geniet dan de schapenhoeder der gemeente, en dat in een andere plaats de schoolmeester heeft gesolliciteerd naar de vacante betrekking van nacht wacht, welke hij meende nog wel extra te kunnen waar nemen. Te Roermond vertoonde zich Maandag avond in een paar straten bij het schijnsel der gaslantaarns, een ware wolk van kleine witte nachtvlinders of lichtinotten, die als dichte sneeuwvlokken eenigen tijd door de lucht zweefden en daarna bij raillioenen op den grond vielen, zoodat weldra eene dikke laag van die gevleugelde insecten de straat bedekte, en de jongens er ballen van maakten om elkander te gooien. De bewoners zagen zich genoodzaakt deze ontzaglijke hoeveelheden kwa lijk riekende insecten tot groote hoopen bijeen te vegen in welken toestand men ze 'sanderendaags nog hier en daar kon zien liggen. Uit Maastricht schrijft men van 29 Augustus: „De vijf luchtreizigers, die per ballon Jules Favre opstegen e» bij Spa te midden van een vroolijkjachtpaitijtje neer kwamen, zijn bij bun terugkomst alhier ontvangen alsof zij van een behaalde overwinning terugkwamen. Het stationsplein was zwart van menschen, en in de nabijge legen straten was hier en daar de vlag uitgestoken. Het bestuur van Momtis en van de Harmony royale stonden met open rijtuigen de luchtreizigers af te wachten. Bij hun aankomst weergalmde de luebt van hoera's. Entoen de stoet der rijtuigen, begeleid dooreen talrijke menigte, de straten doortrok naar de sociëteit Monius, waren alle vensters bezet met nieuwsgierigen, die met toejuichingen en doekgewuif de vijf heeren begroetten, die niet anders gedaan hadden, dan een eenvoudig luchtreisje." Op eenigen afstand van Woudsend woont een arm vrouwtje, bij wie men wel eens aangaat om uit te rusten en van wie de faam zegt, dat zij soms ook een borrel aan

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1