gekozen, om op het terrein de orde te handhaven. Overigens spelen de geheele week in den stads schouw burg de koninklijke tooneellisten onder directie van den heer Valois, en bij de weduwe van Osselen de acrobaten onder directie van den heer Calp, enz.; verder is ook bij anderen gelegenheid gegeven om deze week evenals of er kermis was door te brengen." Uit New-York wordt per telegraaf gemeld, dat de ketel van de stoomboot Ocean bij Mobile gesprongen is; 70 personen zijn gedood of gewond. De Tacamburo, een Antwerpsch zeilschip, dat naar Rotterdam voer om daar aan een wedstrijd deel te nemen, is Zondag op de Schelde boven Austruweel door een rukwind omgeslagen waarbij de schipper Nic. Correwiju en een Noordsch matroos, die bij de redding der vier personen die in het scheepje waren zich zeer beijverdezijn verdronken. De maarschalk Le Baant is Zondag te Aix begToet met den kreet vanA bas Le Bmif! Ja Bceufa l'abattoir. De cholera woedt nogsteeds vreeselijk in Litthauen; volgens officieele opgaven sterft van de aangetasten meer dan de helft. Te Wilna tast de ziekte in den laat- sten tijd vooral personen aau uit de hoogere standen; overleden was o.a. de vrouw vao den gouverneur-generaal. De grootste verwoestingen worden echter aangericht onder de joodsche proletariërs in de kleine steden en oader de meestal aan drank verslaafde plattelandsbevolking. Men verhaalt het volgende gezegde van Gambetta, „Thiers heeft mijne politiek vergeleken bij die van een dolle dwaas; het is mogelijk dat hij gelijk heeit, maar de zijne gelijkt op die van een wijs dolleman." In geen land der wereld is het geven van bijnamen zoo in zwang als in Amerika, waar de bewoners van iederen staat een bijnaam hebben. Zoo noemt men de inwoners van Alabama hagedissen, die van Arkansas tandenstokers, van Californiëgoudzoekers,vanColorada leegloopers, van Connecticut muskaatnoten, van Georgië muizen-valken, van Illinois lekkerbekken, van Kentucky koornbrekers, van Louisiana creolen, van Maine vossen, van Maryland kraaienschieters, van Michigon veelvra ten, van Missouri breekijzers, van Nebraska luizenvre- ters, van Nevada vlugge kippen van New Hampshire steenen mannen, van New Yevsey blauwen ot lijmroe- denjagers, van New-York vrekken, van Noord-Carolina teerkookers en truffels, van Ohio reeoogen, van Oregon spifsvoeten en bardhuiden, van Pensylvanië Pennanie- ten en lederen koppen, van Ithode-Island vuursteenen, van Zuid-Carolina wezels, van Tennessee jonge honden, van Texas ossenkoppen van Vermont groene bergjon gens, van Virginië jeneverneuzen en van Wiscouain krombeenige gekken. Thermometerstand. 29 Aug. 'sav. 11 u. 61 gr. 30 's morg.7 u.60 gr,'s midd. 1 u. 76gr.'sav.6u.76 gr. OuitmlcmD. Algemeen overzicht. Het rapport van den heer Vitet heeft er niet toe geleid om in de verhoudiug tusschen de verschillende partijen ia de nationale vergadering te Versailles eene eenigs- zins gunstige verandering te brengen. Integendeel is de verwarring aanmerkelijk toegenomen, en bet eenige punt waarin de meeste partijen overeenstemmen is, on tevredenheid over het rapport, hoewel om zeer ver schillende redenen. Thiers zelfs, is naar men verzekert, zeer ontstemd over het rapport van den heer Vitet. Le Paris journal verzekert zelfs, dat Thiers zou heb ben verklaard, dat hij, indien het rapport bleef zooals het nu luidt, zijn ontslag zal nemen, zonder zelfs de be raadslaging af te wachten. Thiers zou vooral ontevreden zijn, om:lat in het rapport wordt gezegd, dat het voor stel ongepast is en dat de commissie het betreurt, dat men meent met het verbond van Bordeaux te moeten brekenomdat in den considerans geen enkel woord voor komt over de verdiensten van Thiers en de erkentelijk heid van bet land, en tevens omdat men hem verant woordelijk wil maken. Eergisteren avond hielden de verschillende fracties van de meerderheid eene bijeenkomst, waarin langdu rige discussies plaats hadden over een voorstel om Thiers tot president van de republiek te benoemen over eenkomstig de bepalingen van de republikeinsche constitutie van 1848. Men kon echter tot geen besluit komen door het groote verschil van opinie. Een der leden maakte de opmerking, dat een dergelijk voorstel bepaald de aftreding van Thiers ten gevolge zou hebben, terwijl een ander de wenscbelijkheid betoogde om ge trouw te blijven aau het verbond van Bordeaux eu voor- loopig den bestaanden toestand te handhaven. De houding van den heer Thiers weTd door vele aanwezigen sterk afgekeurd. Wat de linkerzijde zal doen is nog niet met zekerheid te zeggen. Zij zal zich voornamelijk verzetten tegen de verklaring dat de nationale vergadering als constituante kan handelen, een beginsel dat zij tot nogtoe niet heeft willen aannemen. Gisteren zouden nog verscheidene bij eenkomsten en beraadslagingen tusschen de verschillende fracties plaats hebben en in het belang van het land is bet te hopen, dat zijalthans wat de hoofdpunten be treft, tot overeenstemming zullen komen. Zooveel is thans reeds bekend dat de gematigd repu- blikeinschgezinde fractie der linkerzijde het voorstel van de uiterste linkerzijde niet heeft willen aannemen om de nationale vergadering te ontbinden, omdat zij de ontbinding, op gronden die wij gisteren reeds hebben medegedeeld, ontijdig en in strijd met 'slands belang acht. Le Temps deelt een bericht mede volgens hetwelk de graaf van Chambord zijne aanhangers in de nationale vergadering had aangeraden ooi zich niet te vereenigen met een voorstel waarvoor de rechterzijde schijnt te ijveren en dat de strekking zou hebben om een anderen president voor de Franscbe republiek te verkiezen dan de heer Thiers. Alweder een bericht dat nadere beves tiging behoeft. De ontwikkeling van de gebeurtenissen in Frankrijk wordt overal met belangstelling gadegeslagen, maar vooral in Duitscbland, waar men haar uit een bijzonder oogpunt nagaat, n. 1. uit dat van het eigenbelang. De Berliner Correspondenz, die een officieus karakter heeft^ vestigde er bijzonder de aandacht op. Het blad beweert, dat het lot van de verschillende voorstellen omtrent het uitvoerend bewind in de nationale vergadering van Ver sailles noodzakelijk van invloed moet wezen op de betrekkingen tusschen Frankrijk en andere staten. Eene verzwakking van de positie van Thiers zou de onzeker heid van Frankrijk's toekomst vermeerderen. De dubbel zinnige houding van de meerderheid der nationale ver gadering tegenover de voorgestelde bevestiging van de positie van Thiers kon slechts strekken tot vermindering van het vertrouwen van Europa.... en vooral vauDnitsch- land. pe vrees voor een nieuwen strijd der partijen in Frankrijk heeft ten gevolge, dat in alle quaesties die de ontruiming van Fransch grondgebied betreffen Duitschland op zijn boede en voorzichtig moet wezen. Dergelijke taal is duidelijk genoeg, en moest inderdaad reeds voldoende zijn o,jn de partijen te Versailles tot gematigdheid aan te sporen, als zij zoo nadrukkelijk wor den herinnerdhoezeer het land nog verkeert onder den druk van een overwinnaar, die iedere gelegenheid zal te baat nemen om zijn vijand nog wat dieper te vernede ren of gevoeliger te treffen. Een nieuwe gebeurtenis heeft den bestaanden toestand nog erger gemaakt. De heer Larcy, minister van open bare werken, heeft zijn ontslag aangeboden. Is iedere verandering in het ministerie voor Frankrijk een zeer hachelijke zaak, vooral is dat het geval in een zoo kritiek oogenblik als het tegenwoordige. De verkiezingen in Oostenrijk houden de partijen aldaar ernstig bezig. De officieele Wiener Abendpost heeft een artikel over de verkiezingen openbaar gemaakt, waarin eenige valsche geruchten der reactie worden weer legd en de regeering wordt verdedigd. Den volgenden dag hebben de offieieuse provinciale bladen bet werk van de Wiener Abendpost voortgezet. De Neue freie Presse vaart hevig tegen die bladen uit, en noemt het betoog in de Wiener Abendpost een vrucht van denzelfden leu gengeest waaraan Frankrijk zijn ondergang te danken heeft en die ook Oostenrijk rampzalig zou maken als niet de Duitsche liberalen vast aaneengesloten waren. De meeste leden van den Duitschen bondsraad zijn reeds naar Berlijn teruggekeerd of worden spoedig aldaar verwacht. De werkzaamheden van den bondsraad zullen in de eerste dagen van September worden hervat en beginnen met de onderwerpen die ter behandeling in den rijksdag moeten worden voorbereid. Met het oog op de zittingen van verschillende landdagen in de afzonderlijke staten, wil men den rijksdag zoo vroeg mogelijk bijeen roepen, maar tevens zorgen, dat men geen reden van klagen zal hebben over gebrek aan zaken ter behande ling, zooala in de vorige zitting het geval was. Het nieuwe Beiersche ministerie heeft zijne functiën aanvaard. De ministerieele organen deelenmede, dat het nieuwe kabinet de verplichtingen tegenover het Duitsche rijk eerlijk zal handhaven en in debinnenlandscbeaange- legenheden een conciliantepolitiek zal velgen. Iloewel de Stuttgarter Beobachter zich uit Weenen laat schrijven, dat von Bismarck te Gastein volstrekt niet over Beierente spreken was en gezegd had „dat het loodzwaar aan de ontwikkeling van Duitschland hing," meent men toch in München het er voor te mogen houden, dat von Bismarck met het tegenwoordige Beiersche kabinet tevreden zal wezen, daar de heer von Hegnenberg steeds als een degelijk en bekwaam man bekend stond die in 1870 duidelijke bewijzen van zijn nationalen zin heeft gegeven, en de vereeniging van noorden en zuiden zal bevorderen. De minister van eeredienst heeft aan den aartsbisschop van München het antwoord der regeering toegezonden op het verzoek van dien geestelijke tot opheffing van het koninklijk placet. Men verzekertdat het antwoord afwijzend is. Een gevaarlijk genootschap in Amerika. In het raidden der maand April jl. werd door de beide huizen van het Amerikaansche congres, na korte doch levendige debatten, eene wet aangenomenwaarbij tot den len juni 1872 aan den president bijna de macht van een dictator wordt geschonken. Hem werd daarbij het recht verleend om na voorafge gane bekendmaking de habeas corpus akte, het palladium van de burgerlijke vrijheid in Amerika, voor sommige streken op te heffen en te land en te water met kracht van wapenen een staat tot zijn plicht te brengen, zonder door de autoriteit van dien staat daartoe te zijn uitge- noodigd. Nog andere strenge maatregelen werden bij die wet genomen* alles tengevolge van een geheim ge nootschap dat de rust en de orde in de Vereenigde staten ernstig bedreigt. Het bestaan van dat genootschap is een gevolg van de quaestie der slavernijdie reeds zooveel rampen over de nieuwe wereld heeft gebracht. Reeds vóór 1863, toen Abraham Lincoln zijn beroemde emancipatie proclamatie uitvaardigde, hadden zich vooral in Zuid-Amerika ver scheidene genootschappen gevormd, die de slavernij be vorderden en aanhangers daarvoor trachtten te werven. Toen de oorlog tegen de zuidelijke staten met hunne onderwerping was geëindigd, herleefde daar de oude neiging voor samenzweringen krachtig, en weldra werd in eenige streken van Noord-Carolina het verbond van den Ku klux klan of Ku klux opgericht. In korten tijd breidde bet zich over bijna alle Zuidelijke staten der unie uit en telde in Zuid-Carolina, Georgie, Alabama, Mississippi, Kentucky en Tennessee vele leden. In dit nieuwe verbond herleven alle oude genoot schappen met dezelfde helsche woede en gloeienden haat, die in vroegere tijden de vijanden der unie, de vrienden der slavernij en de vervolgers der negers bezielden. De leden, die onderling door een eed verbonden en op straffe des doods tot geheimhouding verplicht zijn, dein zen voor geen gewelddadigheden, hetzij moorden of bran den, terug. Zij komen op vaste tijden op bepaalde plaatsen bijeen en zijn bij de uitoefening van bun schanddaden van vlugge paarden voorzien en vermomd. Daar de leden van den Ku klux hunne euveldaden slechts tegen negerstegen bekende aanhangers der unie, tegen ambtenaren van de regeering, tegen leden en volgelingen van de republikeinsche partij, die in de Vereenigde staten thans de hecrschende is, tegen de openbaren scholen waarin ook negers onderwijs ontvan gen, in Óen woord tegen alles wat in strijd is met de belangen van de vroegere slavenhouders, ten uitvoer brengen, blijkt hieruit voldoende, dat het bondgenoot schap een politieke strekking heeft en niet een soort veemgericht is, dat op eerlijke wijze zicb-zelf wil versterken. Te meer komt dat uit als men ziet boe gretig de leiders en leden van de democratische partij in de unie elke gelegenheid aangrijpen om de woeste hande lingen van de Ku klux-mannen te verontschuldi gen en in gunstiger licht te plaatsen. De democratische partij in Amerika schijnt over het algemeen de vroegere slavenhouders genegen te z'jn en bestrijdt krachtig de emancipatie-politiek der republikeinen. De weinige gevallen waarin personen zichter bevrediging van particulieren haat, van het masker van den Ku klux klan bedienden bevestigt den regel, dat de ware aanhan gers slechts alles vervolgen wat gunstig is voor de republikeinen en nadeelig voor de democraten. Dikwijls gebeurde het, dat zij die tot slachtoffers werden uitgekozen, eene waarschuwing ontvingen, waarop, indien daaraan geen gehoor werd gegeven, de zwaarste lichamelijke mishandelingen, dikwijls de dood volgden. Geeselingen, ophangen en doodschieten zijn de gewone strafoefeningen van den Ku klux. De negers worden vooral met geeselingen gestraftomdat men hen niet terstond wil vermoorden. Scholen werden ver brand en de onderwijzers met vreeselijke bedreigingen weggejaagd. Vooral de vereeuigingen die de ontwik keling en verheffing van het negerras bedoelen zijn voorwerpen van den haat der leden van den Ku klux

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2