hoort, heeft men toch gemeend de kosten der meest noodige bestrating, uit te voeren volgens later in te dienen plan, te moeten voordragen. Het bouwen eener draaibrug over de kade in de nabijheid van den toegangweg naar het station, 50,000. Na lange aarzeling heeft men dezen post op den staat gebracht, omdat men overtuigd is dat eene nieuwe verbinding van den spoorweg met de kom der gemeente niet is een artikel van weeldemaar eene dringende noodzakelijkheid. De Ylissingsche en Bellingbruggen zijn nu reeds voor communicatie onvoldoende; vooral de laatste kan niet voldoen aan de drukke passage die er over plaats heeft. Behalve het voorgedragen plan was nog een ander voorgedragen, eene brug als de tegen woordige Spijkerbrug, waarvan de kosten waren ge raamd op f 35,000. Men heeft echter de voorkeur gegeven aan het nu voorgedragen plan eener draaibrug met doorvaartopening van 12 meters en eene breedte van 6.50 meters, zoodat twee rij- of voertuigen elkander op de brug kunnen voorbij gaan. De plaats waar de brug zal worden gelegd, recht over de Segeerstraat of recht over den toegangweg, zal later bepaald worden. Aankoop van straatkeien f 15,000. Vergrooting der begraafplaats aan den Sloeweg, /7000. Bij onderzoek is gebleken dat het aanleggen eener nieuwe begraafplaats, zooals sommige leden der commis sie wenschelijk achtten, niet alleen hoogst moeilijk zou zijn, daar alle landerijen rond de gemeente te laag liggen om zonder ophooging als begraafplaats te worden gebruikt, maar dat de kosten bovendien te hoog zouden worden. Het totaal van den staat der bovengenoemde uit te voeren werken bedraagt ƒ199,913. Verschillende op een vroegeren voorloopigen staat gebrachte werken ziju thans achterwege gelaten, onder anderen de herstellingen aan de Dokbrug. Hieromtrent wordt door de commissie aangevoerd, dat het, tenge volge van het verkrijgen van een vasten waterstand wenschelijk schijnt de sasdeuren weg te nemen en kon het zijn ook de sasdorpels uit te breken. Daar deze zich echter onder de iaagwaterlijn bevinden kan zulks niet geschieden zonder afdamming van de plaats waar zich de sas bevindt. Zeer wenschelijk zou het zijn om, wanneer de aanzienlijke kosten voor die afdamming toch gemaakt zijn, tevens de muren af te kappen en van een nieuwe bekleeding te voorzien. De gemeentebouwmees ter heeft een ontwerp daarvoor ingediend metteekening en berekening eener nieuwe ijzeren brug, ter vervan ging van de tegenwoordige. De kosten der muren enz. werden op 12000, die van de brug op 13000 geraamd. De commissie was echter vrij eenstemmig van oordeel dat het vooralsnog bezwaarlijk scheen zulke aanzienlijke offers van de gemeente te eischen. De beraadslaging over dezen staat wordt, op voorstel des voorzitters, aangehouden en de stukken worden voor de leden ter inzage gelegd, terwijl burgemeester en wethouders zijn uitgenoodigd om zoo spoedig moge lijk voorstellen aan den raad te doen tot regeling der geldelijke aangelegenheden. De voorzitter deelt mede dat, ofschoon bij de gemeen- tebegrooting voor 1871 onder het gewoon onderhoud niet gerekend is op herstelling van den Abdij toren, gebleken is dat de metalen bovenbekleeding van dien toren, denkelijk tengevolge van de vorst in den afge- loopen winter, op verschillende plaatsen is gescheurd. Spoedige herstelling daarvan is noodig. De kosten zullen vrij belangrijk wezendoch met inbegrip van het schilderwerk vermoedelijk hoogstens 1000 bedragen, welke op eenigerlei wijze op de begrooting van het loopende jaar zullen moeten gevonden worden. Hij stelt daarom voor, burgemeester en wethouders te machtigen om voorloopig die uitgaaf te doen en de kosten later te regulariseeren. Aldus wordt besloten. De voorzitter doet de zitting overgaan in eene met ge sloten deuren. Na de heropening niets meer aan do orde zijnde, wordt de zitting gesloten. Öuitrittanö. Algemeen overziclit. Terwijl de verschillende politieke partijen in de natio nale vergadering te Versailles zich scherper afscheiden en heviger tegenover elkander staan, nadert metrassche schreden het oogenblik waarin de beslissing zal vallen, die een einde moet maken aan de crisis waarin Frank rijk thans verkeert. Nadat gisteren de commissie belast met het uitbrengen van rapport over de voorstellen van Rivet, Adnet en de Belcastel nog eene bijeenkomst had gehouden, om eenige moeilijkheden die omtrent de redactie van het rapport waren gerezen uit den weg te ruimenis dit rapport bij de nationale vergadering ingediend. Het concludeert tot de erkenning, dat de nationale vergade ring het recht heeft om als constituante te handelen. Het wil aan het hoofd van het uitvoerend bewind den titel van president der republiek toekennen en hem, met machtiging van de vergadering, de uitvoerende macht blijven opdragen; hij zal de wetten afkondigen en ten uitvoer leggen, kan de zittingen der vergadering bijwo nen en haar vooruit op iets voorbereiden. De ministers, zoowel als de president, zullen verantwoordelijk zijn. Namens den ministerraad heeft de heer Dufaure voor gesteld om aan den considér.nns een paragraaf toe te voegen ter erkenning van de diensten door Thiers bewezen en ter vermelding van de waarborgen die voor de veiligheid van het rijk worden aangeboden. De vergadering heeft de discussie uitgesteld tot Woensdag. Tevens zullen dan in behandeling komen de verschil lende amendementen die op die voorstellen reeds inge diend zijn of nog zullen worden en men schijnt er nog vele te verwachten. Volgens Le Temps is de indiening van een amendement toegezegd,dat zóo geheel in strijd is met de persoonlijkheid en de denkbeelden van Thiers dat men met recht mag betwijfelen of die toezegging wel ernstig gemeend is. Het amendement toch zou de tegen- strijdigste begrippen bevatten, deels ontleend aan de beginselen der constitutioneele monarchie en deels aan die der republiek. Thiers zou, volgens de bepalingen van dat amende* ment, worden benoemd tot president van de Fransche republiek gedurende zijn leven; de vertegenwoordigers van vreemde mogendheden zouden bij hem worden ge accrediteerd; hij zou de diplomatieke agenten en ambte naren benoemen en terugroepen, doch eerst nadat daartoe in den ministerraad zou zijn besloten. De president zou niet verantwoordelijk zijn en hij zou de ministers en den president van den ministerraad benoemendie solidair verantwoordelijk zou wezen aan de nationale vergade ring. Bij boodschap zou de president zich tot de verte genwoordiging kunnen richten. Bij overlijden van den president zoutotdat een nieuwe keus is gedaande president van de nationale vergadering de functiën van president der republiek waarnemen. Dit voorstel, dat men zou te danken hebben aan het initiatief van eenige afgevaardigden die Zaterdag te Versailles eene bijeenkomst hielden in het Hotel de France, zal volstrekt niet i n den smaak van Thiers val len, daar het van den president, door hem geen deel aan de wetgevende macht noch een recht van veto te geven, maar wel een verantwoordelijk ministerie, een geheel onbeduidend wezen maakt. Een ander amendement, dat de ontbinding der natio nale vergadering binnen korten tijd zou voorstellen, wordt van een gedeelte der uiterste linkerzijde tegemoet gezien, dat echter bij de verdeeldheid die in de linker zijde zelve heerschtweinig kans van slagen schijnt te hebben. De gematigde republikeinsche leden der linkerzijde toch hieldenVrijdag eene vergadering, om het al of niet wenschelijke der ontbinding te bespreken en waren het allen eensdat het oogenblik tot voorstellen in dien zin nog niet gekomen was. Het wenschelijke van hetbijeen- blijven der nationale vergadering werd vooral door den heer Billy, vertegenwoordiger van het departement de la Meure, verdedigd in het belang van de door de Duit- schers nog bezette provinciën, omdat de Duitschers eene ontbinding wellicht in strijd met hun belang kon den achten, en omdat een algemeene agitatie het gevolg daarvan zou zijn, die nieuwe ongeregeldheden en langer bezetting na zich zou kunnen sleepen. Zondag avond is te Parijs aangekomen de heer von Arnim, Duitsch gevolmachtigde bij de ouderhandelingen te Frankfort, van waar hij door von Bismarck naar Gas- tein was geroepen. Donderdag was de heer de Rémusat offieicieel op de komst van den Pruisischen diplomaat voorbereid, die de laatste instructies en volmachten van von Bismarck heeft ontvangenom de nog niet afge- loopen onderhandelingen ten einde te kunnen brengen die voornamelijk de betaling van het derde halve milliard, de daarop te volgen ontruiming en de regeling der han delsbetrekkingen voor den Elzas en Lotharingen betreffen. Uit de nota, die door den heer de Rémusat aan den heer Nigra is gezondenbetreffende de wijziging van het tarief der belastingen tusschen Frankrijk en Italië en die door l'Economista Italia wordt medegedeeld, blijkt dat Frankrijk niet voornemens is eenige verandering te brengen in zijne overeenkomsten met Italië of met andere mogendheden aangegaanindien zij niet door beide partijen wordt goedgekeurd. The Daily telegraph, die, zooals reeds meermalen bleek, niet altijd even goed is ingelicht, deelt thans weder een bericht mede, dat ook van andere zijde be vestiging behoeft, voordat men het bepaald geloof kan schenken. Er zou, n.l., volgens dat blad een offensief en defensief verbond tusschen Italië en Pruisen zijn ge sloten waartoe op dit oogenblik volstrekt geen aan leiding bestaat, terwijl men niets van onderhande lingen heeft vernomen. Uit Duitschland. Te Metz is het eerste nommer verschenen van een nieuw dagblad, Zeitung fiir Deutsch Lothringen, dat in het Duitsch en Fransch wordt gedrukt en ten doel heeft om den vrede te bevorderen en te bestendigen, zooals in het programma wordt gezegd. Uit Mühlhausen wordt bericht, dat voor eenige weken in den Elzas en Lotharingen een ware emigratie koorts woedde, daar iedereen terstond zijn boeltje scheen te willen pakken en het land met een algemeene ontvolking werd bedreigd. Men schreeuwde: „nier blijf ik niet!" „Zou ik een Pruis worden?" „Nooit!" enz. Vooral de vrouwen hielden de liefde voor Frankrijk levendig en spoorden tot een spoedig vertrek aan. Nadat echter eenige gezinnen en personen naar Parijs waren vertrokken, begon weldra de lust om te verhuizen te bedarentoen men vernam dat het in Parijs bij lange na niet zoo was als men zich had voorgesteld, en vooral toen menigeen onverrichter zake terugkwam, die door zijn mislukten tocht dikwijls in zeer ongun stige omstandigheden was geraakt, zoodat men nu maar rustig aan zijn werk en in het land blijft. Het schijntdat het gebeurde te Poligny in Frank rijk, dat aanleiding tot zooveel onaangenaamheden en tot verschillende beschouwingen heeft gegeven, zeer over dreven is voorgesteld. Een Duitsch militair, die het voorval heeft bijgewoond, heeft aan de Spenersche Zei tung een juist verhaal daarvan medegedeeld. Daaruit blijktdat op den 3en Augustus 2 eskadrons van het 11e regiment dragonders, die te Dole en Lons in garnizoen warenzouden verwisselen van garnizoens plaats, en te Poligny, waar geen bezetting was en waar de verhouding tusschen de bevolking en de troepen die werden ingekwartierd steeds goed was, marschkwartier hadden. Ook op den 3e» had er tusschen burgers en militairen niets onaangenaams plaats gevonden. Des avonds hing zich, om onbekende redenen, een der dragronders op, en zijn lijk werd naar het hospitaal gebracht, zonder dat ook daarbij eenig conflict plaats greep. Deze gebeurtenis bad echter een groot aantal militairen op straat bij elkander gebracht, die het voor gevallene bespraken. Tegen 10 uren de3 avonds viel, te midden van een groep dragonders, die hun paarden aan den put op de markt te drinken gaveneen schot waardoor 1 dragonder werd gedood en 2 licht gewond werden. Van waar het schot kwam heeft men niet met zekerheid kunnen zeggen, maar van verscheidene schoten of van een peletonsvuur is geen woord waar. De lading waarmede was geschoten had bestaan uit gehakt lood en daardoor was de uitwer king zoo moorddadig. Natuurlijk ontstond onder de dragonders dadelijk een hevige opschudding, en bij de vervolging van den ge- waanden schuldige werden verscheidene burgers door de woedende dragonders door sabelhouwen gewond, éen zelfs zoo zwaar, dat hij na enkele dagen is gestorven. De kommandant liet terstond alarm blazen, eenige per sonen werden gearresteerd en daarmede liep het voor loopig af. Van verdere gevechten, zooals sommige bla den vermeldenis geen sprake. Het vermoeden, dat de daad slechts door een grooten schurk kon zijn bedreven, heeft zich bevestigd. De Fransche autoriteit heeft n. 1. op den 5™ een bekend boosdoener, Jaquis, gevangen genomen, in wiens schuur een geweer met dubbelen loop werd gevonden, waarvan een kortelings was afgeschoten, terwijl de andere met gelijksoortig gehakt lood was geladen als in het lichaam van den doode en van de gewonde dragonders was ge vonden. Bij zijne gevangeneming wilde Jaquis ontvluch ten en werd toen door zijne bewakers in den enkel ge schoten. Ook zijn vader is gearresteerd, omdat hij bedrei gingen had geuit. Over het algemeen is de verhouding tegenwoordig wel koud, doch niet hatelijk, en de schrijver in de Spenersche Zeitung dringt er krachtig op aan, om naar zulke op zich-zelf staande feiten toch de geheele bevol king niet te beoordeelen en om door overdreven berich ten en valsche voorstelling de verbittering niet te doen toenemen. In eene Zondag te Berlijn gehoudene vergadering van metselaarsknechts werd eenstemmig besloten om den arbeid te staken.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3