zen des morgen te 6.30 en 10.15 en des avonds te 6 uren, en van Mechelen des morgens te 6.50 en 10.40 en des avonds te 5.50 uren. De stations zijn te Sluiskil, Axel, Hulst, Clinge, St.-Gillis, St.-Nikolaas, Temsche, Born- hem, Puers, Willebroeck, Blaesveld en Hombeeck. In de Zaterdag gehouden laatste vergadering der Juristen-vereeniging is de preventieve gevangenis behan deld. Van de gestelde vraagpunten is de eerste: „Moeten de misdrijven, bij wier vervolging toepassing der preven tieve hechtenis geoorloofd is, in de wet met name worden genoemd?" met 60 tegen 38 stemmen bevestigend beant woord. Zonder hoofdelijke stemming beaamde de ver gadering ook de drie volgende vragen „2°. Behoort den rechter de verplichting te worden opgelegd de redenen, waarom hij van de bevoegdheid tot gevangenneming of gevangenhouding gebruik maakt, in het vonnis uit te drukken? 3° Behoort den beklaagde tegen het vonnis een rechtsmiddel te worden toegekend? 4° Is het wen- schelijk bij de omschrijving van heeterdaad de thans in art. 38 strafvordering gebezigde uitdrukking „terstond nadat enz." te vervangen door de aanwijzing van een bepaalden termijn?" De 5e vraag: „Behoort ontslag onder zakelijke of per soonlijke cautie te worden ingevoerd?" werd met 50 tegen 45 stemmen ontkennend beantwoord. Daarna zijn verschillende voorstellen van mr. Gregory, op dezelfde zaak betrekking hebbende, behandeld. Aan genomen werd een voorstel, dat de vergadering zou be sluiten, dat „de beklaagde in eiken stand van het geding behoort preventief te kunnen worden gevat, of uit de preventieve hechtenis behoort te kunnen worden ont slagen." Verworpen werd met 66 tegen 23 steramen, het begin sel van schadevergoeding voor preventieve gevangenis wanneer de beschuldigde wordt vrijgesproken. Wat betreft het beginsel om de preventieve gevange nis bij veroordeeling in mindering te doen komen van de te ondergane gevangenisstraf, werd aangenomen de wenschelijkheid, dat de rechter bevoegd zou zijn, maar verworpen het denkbeeld, dat hij verpii cht zou zijn, om de preventieve gevangenis in mindering te brengen. Daarna zijn tot nieuwe bestuursleden gekozen, mr. Aug. Philips, prof. mr. J. A. Fruin en mr. D. J. Mom Visch. De volgende vergadering zal gehouden worden te Arnhem. Benoemingen en besluiten. marine. Bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse, met ingang van den len September a., de adelborsten le klasse J. W. Arkenbout Schokker, G. H. Thomassen Thues- sink van der Hoop, M. F. Tydeman, C. J. de Jong, L. G. Kakebeeke, P. H. Prager, J. SchimmelC. J. de Vriese en W. A. Cambier. posterijen. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ1844 'sjaars, aan jonkheer C. A. L. van der Wyck, inspecteur der posterijen, wegens ouderdom en dienst tijd. Onderwijs. Uit Goes schrijft men ons: „De quaestie der toelating van meisjes op de hoogere burgerschool alhier is eene nieuwe phase ingetreden. „De commissie van toezicht heeft eene missive ge richt tot het gemeentebestuur met verzoek om vóór Maandag 28 Augustus (dag van het toelatingsexamen) eene raadsvergadering te beleggen, teneinde eene beslis sing van den raad uit te lokken in strijd met het besluit van het dagelijksch bestuur. „Tevens was bij het gemeentebestuur eene missive ingekomen van de kleinste helft van de commissie van toezicht, om te verklaren dat zij volstrekt niet homogeen was met de grootste helft dier commissie, die als het gevoelen der commissie had bekend gemaakt, dat de toelating van J meisjes op de school den ondergang dier inrichting zou tengevolge hebben. De burgemeester heeft tegen 11. Zaterdag avond raad belegd en aan de leden van den raad medegedeelddat hij de vergade ring had bijeengeroepen, toen hij den brief van de kleinste helft der commissie nog niet had ontvangen uit deferentie voor de commissie van toezicht. „Hij was echter van meening, dat de raad na kennis name der missive niet anders kan doen dan zich incom petent verklaren, waar het eene beslissing gold, die de uitvoering van de wet op het middelbaar onderwijs en de verordening te dier zake betrof. Mr. Hanlo, lid van den raad en van de commissie van toezicht, las eene bloemlezing voor uit redevoeringen van Thorbecke, en ofschoon de president der vergadering hem er op wees, dat hij hier als lid van den raad en niet als lid van de commissie van toezicht zitting had, zoo bleef hij steeds als lid van de commissie van toezicht en namens die commissie spreken. „De quaestie der gemengde school (in hare nieuwe beteekenis) werd uit velerlei gezichtspunten door hem besproken, ook uit het oogpunt der zedelijkheid. „Een te dier zake ingewonnen advies van een specia liteit in onderwijs (den schoolopziener mf. de Laat de Kanter) beweerde echter met eenig recht, dat tegen het samenzijn van leerlingen van beiderlei kunne onder toezicht der leeraren even weinig bezwaar bestond als tegen het samenzijn in de kerk, catechisatie en de zang school. „Mr Hanlo ging zelfs zoover van te beweren, dat, wan neer de school van den beginne af eene gemengde school ware geweest, de raad zeer zeker andere leeraren zou hebben benoemd. Het voorstel van den burgemeester werd verworpen en daarentegen een voorstel van den heer Pompeaangenomen, luidende: „dat de thans te dezer stede bestaande inrichting voor middelbaar onderwijs alleen toegankelijk is voor mannelijke leerlingen." „Die beslissing beoogde dus cassatie van het besluit van het dagelij ksch bestuur tot toelating van meisjes op de hoogere burgerschool, zoodat de burgemeester aan den raad heeft bekend gemaakt, dat hij art. 70 alinea 2. van de gemeentewet zal toepassen en het besluit van den raad bij gevolg niet zal uitvoeren. Voorloopig zullen dus ook meisjes tot de hoogere burgerschool worden toege laten. Met groote belangstelling wordt natuurlijk, vooral door de ouders, de beslissing van den koning afgewacht, waarvan zal afbangen of de Goesche meisjes van goed onderwijs zullen verstoken zijn, al dan niet." Marine en leger. De officier van gezondheid 2C klasse W. Schutte wordt, met den len September a., geplaatst op Zr. Ms. schroef- stoomschip KijkcluiD. Gemengde berichten. Gisteren begaf zich een ingezeten dezer gemeente met zijne familie naar Domburg in een rijtuig bespannen met éen paard. Op de hoogte van den molen van St. Laurens schrok het paard van den op een velocipöde naderenden postbode van Domburg naar Middelburg en sprong met het rijtuig in een tamelijk diepe, doch drooge sloot. Met behulp van eenige voorbijgangers werden de passagiers, die deels op een aardappelland en deels in de sloot terecht kwamen, op de been geholpen en konden daar allen ongedeerd waren, evenals het paard toen paard en rijtuig weder uit de sloot waren gehaald, weldra hun weg vervolgen. -- In de vorige week zijn in den Haag 4 gevallen van kinderziekte en 4 als aan die ziekte overleden personen aangegeven. De voorafgaande week waren 10 aangetasten en 4 overledenen aangegeven. - Dezer dagen maakte te Deventer een liefhebber van vélocipèderijden het plan, om per vélocipède naar Amsterdam te gaan, en vertrok daartoe des morgens reeds vroeg, zoodat hij reeds des middags te 's Grave- land aankwamhij zou zeker vóór den avond nog te Amsterdam zijn aangekomen, indien hij te 'sGraveland niet door famielje was tegengehouden, om de reis onmid dellijk voort te zetten. Dezelfde persoon maakt gedurig uitstapjes van Deventer naar Zwolle op een dag heen en terug, zoodat hij ook dan een afstand van ruim 12 uren aflegt. De barytonzanger "W. Deckers, te 's-Hertogenbosch, heeft van het feestcomité'tot regeling van het jongste muziekfeest te Arnhem, voor zijn belangelooze medewer king door het zingen der solo's ten geschenke ontvangen een kristallen fruitmand en een fraaien sigarenkoker, de eerste met zilver, de tweede met goud gemonteerd. De koning heeft f 1000 beschikbaar gesteld als bijdrage voor de oprichting van -een monument op de begraafplaats te Ginneken. Uit Chicago, in Amerika, werden binnen korten tijd 200 geheel pasklaar afgewerkte huizen naar Colorado gezonden. Iedere woning heeft 7 kamers met de noodige kasten, alcoven, deuren, vensters, enz. en kan in twee uren geheel bewoonbaar worden gesteld. Bij den heer P. Sierdsma te Baard in Friesland heeft men in den nacht van jl. Donderdag door middel van inbraak al de harddraversprijzenbestaande in zilveren tabakspotten, komforen, fruitmand, inktstel enz., die in eene voorkamer stonden, ontvreemd. De koning is jl. Zaterdag morgen naar Amster dam vertrokken, om den schiedwetstryd aldaar bij te wonen, en werd des avonds in de residentie terug ver wacht. "Vrijdag middag te half 6 uur is te Utrecht aange komen de gepantserde stoom-kanonneerboot n°. 3, kom- mandant luitenant ter zee le klasse Krabbe, komende van Kuilenburg. Het doel dier reis is oefening voor officieren en verkenning van rivieren en binnenwateren. Nabij de stad gekomen is de boot tegen een Keulenaar gestooten en heeft dat vaartuig betrekkelijk zware schade toegebracht. De boot zou tot Maandag blij ven liggen en dan naar Rotterdam vertrekken, om de reis naar Hellevoetsluis te vervolgen. Uit Rome wordt aan Le petit journal geschreven dat sedert Victor Emmanuel zich aldaar heeft gevestigd, de Engelsche liefhebbers van oudheden weder een plan hebben opgevat, dat zij vroeger reeds trachtten ten uitvoer te leggen, en waarin zij echter door de pauselijke regeeringen steeds werden verhinderd. Het betreft n. 1. de afleiding van den Tiber, in wiens bedding men heele of geschonden beelden, kostbaar heden, zelfs goud en zilver hoopt te vinden, dat men denkt door de Romeinen bij de overweldiging van het rijk door de barbaren in den Tiber te zijn geworpen. Men verzekert, dat Titus, toen hij 64 jaren vóór Chris- tes Jeruzalem innam en verwoestte, degroote gouden kandelaar met 7 armen uit den tempel van Salomo als een zegeteeken medenam naar Rome en in den tempel van den vrede plaatste. Daar in de geschiedenis niets te vinden is omtrent het later lot van dien kandelaar vermoeden archeologen en geleerdendat hij in den Tiber is geworpen en zij meenen zelfs redenen te hebben om te gelooven, dat men hem in de nabijheid van den tempel Vesta moet zoeken. Welk een vondst, voor de liefhebbers, indien men hem eens te voorschijn bracht De Fransche namen der overwonnen forten van Metz zullen weldra verdwijnen. Zij zullen voortaan de namen dragen van de uitstekendste generaals van het Duitsche leger: nl. het fort Moltke enz. Het opschrift van het fort Julien: „Begonnen onder het bestuur van keizer Napoleon in 1867", zal als volgt worden veranderd: „In 1867 werd met den aanleg van dit fort, dat tegen Pruisen gericht was, een begin gemaakt; in 1871 werd het ter verdediging van Duitschland vol tooid." Yerkoopingen en aanbestedingen. Jl. Vrijdag heeft te Neuzen andermaal eene berbe- steding plaats gehad van het eenjarig onderhoud der zeeweringen onder hetbeheer der genie te Neuzen, en was daarvan opnieuw de minste inschrijver de heer G. van de Vrede te Neuzen, voor 5150, welke som weder 1950 boven de begrooting is. Theimometerstaiid. 26 Aug. 'sav. 11 u. 62 gr. 27 'smorg.7 u.61gi\'smidd.lu.68gr 'sav. llu.54gr. 28 'smorg.7u.62gr. 'smidd.lu. 70gr.'sav.6u.67 gr. Gemeenteraad van Goes. In de jl. Zaterdag gehouden vergadering, waarbij alle leden tegenwoordig waren, is door den voorzitter medegedeeld dat, daar eenige ingezetenen verzocht hebben dat hunne dochters mochten worden toegelaten op de hoogere burgerschool, burgemeester en wethou ders daarop in hunne vergadering van 19 dezer hebben besloten, die verzoeken in te willigen en daarvan aan adressanten en aan de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs bij extract mededeeling hébben gedaan; dat genoemde commissie daarop bij missive als 'hare 'meening heeft te kennen gegeven, dat zij zich met dat besluit niet kon vereenigen, en de .vernietiging daarvan aan den raad verzoeken zal; dat hij, voorzitter, de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs onbevoegd acht zich te mengen in handelingen van burgemeester en wethouders en tot het inroepen van vernietiging van door hen genomen besluiten, zoodat hij voorstelt den brief van de commissie voor kennisge ving aan te nemen en den raad incompetent te verklaren daaromtrent te beslissen. Dit voorstel is na hevige dis- cussiën verworpen met 5 tegen 4 stemmen. Daarna wordt een voorstel van den heer Pompe van Meerder- voort, luidende: „de gemeenteraad van Goes, gehoord de debattenis van oordeel dat de thans te dezer stede bestaande inrichting voor middelbaar onderwys alleen toegankelijk is voor mannelijke leerlingen" aangenomen met 6 tegen 3 stemmen. Dè voorzitter gaf daarbij, als burgemeester, aan den raad te kennen dat hij gebruik maakt van de bevoegdheid, hem bij art. 70 alinea 2 der gemeentewet toegekend, en het besluit aan het oordeel van den koning zal onderwerpen, alvorens daaraan kracht toe te kennen en datzoolang geene beslissing omtrent dat raadsbesluit is gevallen, hun besluit van 19 Augus tus n". IV van kracht blijft, waarna de vergadering wordt gesloten.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2