„De oplevering van de werken van dit bestek kan alzoo spoedig worden tegemoet gezien. „In het begin van Januari werd de bovenbouw van de draaibrug met vast gedeelte over het kanaal bij Middel burg voltooid en kon tot de beproeving worden over gaan. „De uitslag van de waargenomen doorbuiging was alleszins voldoende. Voor het puliek verkeer werd de brug eerst later opengesteld, daar de aansluitende be stratingen door het invallen van de vorst niet dadelijk gemaakt konden worden. „De brug wordt dagelijks rondgedraaid. „Men is thans begonnen de ijzerwerken van de brug voor de laatste maal te verven. Met het aanbrengen van het signaaltoestel en het plaatsen van de afsluithekjes is dit werk geheel voltooid en zal de eindoplevering kunnen plaats hebben. „Nadat de voorzieningen tegen de vorst van de muren van het hoofdgebouw op het station Middelburg waren weggeruimd, en men zich overtuigd had dat zij daarvan niet geleden hadden, werd begonnen met het stellen der kozijnen en kon men in het begin van April met het optrekken der buiten- en binnenmuren een begin maken. „De beide vleugelgebouwen werden zoo ver voltooid dat de kappen konden geplaatst wordendeze zijn voor het grootste gedeelte met leien afgedekt. „De buiten- en binnenmuren van het middengebouw werden opgetrokken tot de hoogte van de bindlagen der eerste verdieping. „De verschillende zinkputten en riolen onder het ge bouw werden gemetseld, alsmede de teerlingen voor de kolommen der marquise. „De kap voor het middelgebouw en de kroonlijsten liggen ter opstelling gereed. De ramen en deuren zijn allen pasklaar afgewerkt, doch nog niet opgesloten. „De beide marquisen zijn nagenoeg gereed. „De rijtuigenloods moet nog opgevoegd worden en is, op het inhangen der deuren en het inwendig bestraten en begtinden na, geheel voltooid. „Het regelwerk en de beschieting der deuren liggen pasklaar gereed. „De goederenloods werd inwendig geheel aangevuld en moet nog bestraat worden. „De deuren zijn afgewerkt, doch moeten nog afgehan gen worden. „Aan het uitwendig voegen en het afwerken der eind gevels is men bezig. De keermuur van de verhoogde los- en ladingplaats werd voor de helft afgewerkt; de leuningen zijn daarop geplaatst. „De houten balie langs het jaagpad is geheel gesteld en twee maal gegrondverfd. „De steenen fundamenten voor de jukken van de brug voor voetgangers over het station werden allen ge durende den in het bestek bepaalden tijd met hetnoodige aantal spoorstaven belast en na het wegnemen der be lasting werden geen noemenswaardige zettingen waar genomen. „Al het gegoten ijzerwerk voor de brug voor de voet gangers is gereed, terwijl de plaatijzeren liggers en de trapboomen hunne voltooiing naderen, zoodat spoedig met de opstelling een begin kan worden gemaakt. „Het stations-emplacement te Middelburg en het daar langs liggende gedeelte van het kanaal zijn, met de ver schillende daartoe behoorende werken, omschreven in bestek 289, gedurende den onderhoudster mijn, die 1 Octo ber van het voorgaande jaar was ingegaan, in goeden toestand gebleven. „Na verstrating der omgelegde wegen, het teeren van de remmingwerken en der deuren in de doorgangen, en het herstellen der voegwerken werd het geheele werk op 1 Maart andermaal opgeleverd. „Met de uitvoering van de verschillende werken voor den bovenbouw van het station Middelburg volgens be stek 458 werd geregeld voortgegaan. „De insponning voor de oeververdediging van het ka naal langs het station werd geheel voltooid, en de grond daaruit voortkomende gebezigd, gedeeltelijk tot aanvul ling van de bazaltkade en gedeeltelijk tot afwerking van de verschillende glooiingen. „Het aanbrengen van de schorklei en de bekleeding met krammat werd voortgezet, zoodat beide over de ge- heele lengte nagenoeg voltooid zijn. „Van het boventalud werd een oppervlakte van 1100 M1 met vilvoordschen steen en van het beneden talud een oppervlakte 1850 M1 met doornikschen steen bezet. „De keibestrating van de omgelegde wegen werd vol tooid. „Het riool tot Ioozing vaD de verschillende gemaakte riolen op het emplacement werd voltooid. „De houten balie langs den straatweg en een gedeelte van het rasterwerk werden geplaatst: met het stellen van de houten afrastering langs den binnenkant van den waterkeerenden dijk werd een begin gemaaakt. „Het ijzeren hek met toebehooren tot afsluiting van het station langs den omgelegden straatweg is in de fa briek gereedzoodat spoedig met de opstelling een begin zal worden gemaakt. „De ontgraving voor de koffers van de verschillende spoorbanen is nagenoeg gereed: men is begonnen met het inbrengen van de eerste laag ballast; ongeveer 1300 M3 ballast werd op de baan gebracht. „Voor zoover dit geschieden kon, werden de drai- neerbuizen gelegd en de sleuven met grind en ballast aangevuld." Wordt vervolgd.) Z. M. de koning is gisteren middag van het Loo in de residentie wedergekeerd. Gisteren is te Amsterdam de vergadering der Juristen- vereeniging door den voorzitter van het bestuur m«".G. de de Vries Az. geopend. Op diens voorstel werdmr.A. Brug- mans, deken der orde van advocaten te Amsterdam, bij acclamatie tot voorzitter dezer vergadering benoemd. Voorts werden gekozen: tot onder-voorzitters de heeren ims. A. de Pinto, van's Gravenhage, en J. C. Reepmaker, van Rotterdamtot secretarissen de heeren mrs.G.A. van Hamel, secretaris van het bestuur, W. H. van Tienhoven van Gorinchem, jonkhr. B.deBosch Kemper van Amster dam en P. W. A. Cortvan der Linden van 's-Gravenhage. De voorzitter aanvaardde zijne betrekking met een kort inleidend woord, waarna het door het bestuur ontworpen reglement vastgesteld werd. Na uitvoerige debatten werd de vraag: of, gesteld dat geene jury ingevoerd wordt, hooger beroep in strafzaken kan worden ontbeerd zonder dat aan de rechtsbedeeling wordt tekort gedaan? op voorstel van m>\ G. de Vries in de drie volgende vragen gesplitst lo. Is in strafzaken het appèl van vonnissen van rechtscolleges een wenschelijk rechtsmiddel 2o. Moet het middel van appèl zoowelaan het openbaar ministerie als den veroordeelden worden toegekend? 3°. Zoo ja, zal dan daarenboven het middel van cassatie worden toegelaten? De eerste vraag werd met 62 tegen 36, de tweede met 78 tegen 15 en de derde met 66 tegen 23 stemmen beves tigend beantwoord. Daarna is de vergadering tot heden morgen gescheiden. Het Nederlandsche vice-consultaat te Campos, in Brazilië, is ingetrokken. (Staats-cour) Benoemingen en besluiten. schutterijen. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan n. H. Dansdorp, als 2<luitenant bij de dienstdoende schutterij te Vlissiugen; en benoemd tot 2en luitenant bij de dienstdoende schutterij te Zierikzee J. J. vanUije, thans schutter. marine. Ontslagen uit den zeedienst de officier van administratie 2c klasse C. J. P. Furnée, onder toeken ning van een voortdurendeu onderstand tot levensonder houd ten bedrage van 186 's jaarsmet ingang van 1 September a. Bevorderd tot officier van administratie 2e klasse de officier van administratie 3e klasse E. H. W. Wijnmalen, en tot officier van administratie 3e klasse de scheeps klerk J. H. de Sauvage. leger. Benoemd bij het wapen der infanteriebij den staf van het wapen tot kapitein 3e klasse, bij keuze, de le luitenant-adjudant C. P. van Pommeren, van het instructie-bataljon. Onderwijs. Uit Goes schrijft men ons „De school van uitgebreid lager onderwijs voor meis jes alhier bevindt zich sedert eenigen tijd in een treu- rigen toestand. De benoeming eener hoofdonderwijzeres is uitgesteld, toen die betrekking openviel, omdat er plannen bestonden om eene school van middelbaar onderwijs voor meisjes op te richten, welke plannen in duigen zijn gevallen toen de hoop op eene subsidie van staatswege verviel. Zonder de onderwijzeres, die thans tijdelijk de betrekking van directrice aan de meisjes school waarneemt, te kort te doen kan men gerust aan nemen dat het onderwijs te wenschcn moet overlaten waar aan een enkel persoon de taak is opgedragen een groot aantal leerlingen in alle mogelijke vakken te onderwijzen. Reeds vóór geruimen tijd beloofde het raadslid Pompe van Meerdervoort een uitvoerbaar plan tot reorganisatie der meisjesschool aan de hand te doen, maar reeds sedert maanden wachten de ouders der schoolgaande meisjes op vervulling dier belofte. Onder- tusschen blijft het status quo voortduren en is men ver plicht zijne dochters elders onderwijs te doen geven, of hare opvoeding te verwaarloozen. In den bestaan den toestand hebben zich de ouders van acht meisjes gewend tot het dagelijksch bestuur dezer gemeente en verzocht dat hunne dochters zouden worden toegelaten tot de les sen der hoogere burgerschool. „Het dagelijksch bestuur heeft op die vraag geant woord, dat het met het oog op de wet van het middel baar onderwijs en de verordening hier ter stede op dat onderwijs bestaande, zich niet gerechtigd acht de toelating van meisjes tot dat onderwijs te weigeren. „De commissie van toezicht schijnt voor de helft plus éen tegen dat besluit gekant te zijn en heeft den ouders die bij haar aangifte deden van hunne dochters voor het aanstaande toelatings examen, medegedeeld, dat zij de namen dier meisjes slechts voorloopig zou opnemen, maar dat het niet onmogelijk was, dat er toch geene meisjes op de hoogere burgerschool zou den worden toegelaten. ,,Men verdiept zich in gissingen op welken grond de commissie van toezicht, waarvan twee juristen en een oud burgemeester leden zijn, op die wijze eene cas satie van het besluit van het dagelijksch bestuur voor uitloopt, en vraagt zich af of de commissie in dezen niet have bevoegdheid van toezicht uitoefenend college te buiten gaat. Hoe de uitslag ook moge zijn,, zeker is het te wenschen, dat er een einde kome aan den treurigen toestand waarin het onderwijs voor het jeugdige vrou welijke geslacht in Goes verkeert." Curatoren der Latijnsche scholen te Amersfoort heb ben voor de openstaande betrekking van leeraar in de wis- en aardrijkskunde aanbevolen de heeren: G. C. Wouters, te Voorthuizen; M. H. Helderman, te Deven ter, en P. Brug, te Breda. Marine en leger. Het eskaderouder bevel van den schout bij nacht Wichers, dat de overblijfselen der bij de citadel van Antwerpen gesneuvelde officieren naar Moerdijk heeft overgebrachtis eergisteren middag te 1 uur weder van daar te Hellevoetsluis aangekomen. Rechtzaken. Voor het kantongerecht te Heerenveen is een be langrijke beslissing gevallen betrekkelijk de verplichting tot betaling van een kerkelijken hoofdelijken omslag, waartegen door den heer M. Meinesz aldaar werd geop poneerd. Door den kantonrechter is beslist, dat op grond van het reglement op de administratie der kerkelijke fondsen en de kosten van eeredienst bij de hervormde gemeente in de provincie Friesland, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 12 December 1823, n». 83, ieder, die lid is van de hervormde kerk, en woont in het res sort der kerkelijke gemeente, waar hoofdelijke omslag wordt geheven, tot betaling van dien omslag is verplicht, ook al is hij in eene andre gemeente als lid maat aangenomen en heeft hij zijne attestatie niet over gebracht naar de gemeente van zijn woonplaats. Tevens ia bij dat vonnis uitgesproken, dat de voorloopige orga nisatie en het definitief reglemeDt op het beheer van de kerkelijke goederen der hervormde gemeente, vastgesteld door het algemeen college van toezicht, voor de leden der hervormde kerk verbindend zijn. Gemengde berichten. Men heeft dit jaar in verscheidene grootere en kleinere gemeenten van ons landonder den invloed eener- zijds van vrees voor pokken- en choleraziekte, aan den anderen kant van den met meer of minder nadruk te kennen gegeven wenseh van „neringdoende ingezete nen" een nieuwe soort van vermakelijkheden doen plaats hebben, waaraan men den naam van „gewijzigde" kermis heeft believen te geven. Bedoelde vermakelijk(?)heid bestaat in een kermis zonder spellen, tenten, kramen straatmuzikanten enz., maar met drank, en gelijkt even veel op een echte kermis als een afschaffings tractaatje op een wetenschappelijke verhandeling. Al wat amusant, geestig, pittig en eigenaardig was in eenoud-Nederland- sche kermis, is weggedaan, en alleen de minder loffelijke eigenschappen van het ouderwetsche volksvermaak tre den op den voorgrond. De proef, die men pour ménager la chcvrc et le clioux heeft genomen, kan als totaal mislukt worden bsschouwd. De gemeentéraden zullen een vol genden keer een meer absoluut ja of neen over het voort bestaan der kermissen moeten uitspreken. Men lette maar eens op de wijze, waarop Rotterdam dit jaar ker mis viert. Terwijl alles, wat in meerderen ot minderen graad nuttig, leerzaam, geestbeschavend of werkelijk vermakelijk is, wordt gemist, heeft het bezoeken van kroegen en andere minder aanbevelenswaardige publieke plaatsen, het geestelooze „hossen" en schreeuwen langs

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2