OURANT. r 202. Vrijdag 1871. 25 Augustus. Middelburg 24 Augustus. Den 28cn September a. zalte's-Gravenhage, ten behoeve der staatsspoorwegenworden aanbesteed de voltooiing van het kanaal van Veere naar Middelburg. 'Het verslag betreffende den aanleg der staatsspoorwe gen van 1 Januari tot 30 Juni jl. luidt, voor zooveel de sectie GoesVlissingen betreft, als volgt: Gedeelte Goes—Sloe en spoorwegdam door het Sloe. „Tusschen den dijk van den Nieuwen Kraaiertpolder en het Sloe waren de werken gereed, uitgenomen het heien 'van den bovenbouw, waarmede moest wordeu ge wacht op de onteigening van den dijk. „De itaat kwam in Maart jl. door gerechtelijke ont eigening in het bezit van genoemden dijk en sedert is de spoorbaan volgens bestek 450 tot het Sloe verlengd terwijl de doorgangen in de dijken van de Nieuwe- en West-Kraaiertpolders gemetseld ziju. De spoorweg Goes—Sloe, kan alzoo gerekend worden geheel voltooid te zijn. „Nadat een groote hoeveelheid bouwstoffen was aan gevoerd is met de afdamming van het Sloe, volgens bestek 450, in Maart een begin gemaakt, door het be zetten van den oaderzeeschen oever van den Suzanna- polder. „Deze bezettingwaarvan het eerste stuk 7 Maart gezonken is, dekt den onderzeeseken oever over 375 M. lengte en reikt van laagwater tot de grootste diepte van den Sloestroom. „Bij de voltooiing der bezeting op 23 Maart, vorderde de gang van het werk dat de grondbezinking op den Zuid-Bevelandschen oever zou gelegd worden en daar wegens den loop der onteigenings-procedure tusschen den staat en ambachtsbeeren van 'sHeer- Arendskerke over dezen oever niet kon beschikt worden, moest op-laatstgenoemden datum het werk der afdam ming worden gestaakt. „De regelingen betrekkelijk den afstand van den rneër- genoemden Zuid-Bevenlandschen oever hebben er toe geleid, dat de zinkwerken 11 April hervat zijn kunnen worden. De groadbezinking was 30 April daaraanvol gende gelegd. Zij is gezonken in drie strooken, verdeeld in 10 stukkenwaaronder Óen van 150 M. lengte bij 20 M. breedte, en heett met inbegrip der 11 stukken tot verdediging van den Suzannapolder bezet eene opper vlakte van circa 42,000 M2. „Op de grondbezinking is, binnen het profil van den rijzen dam, eene tweede laag stukken gezonken, opdat mogelijk minder volkomen bedekte plaatsen van den bodem beter verzekerd zouden zijn, alvorens het vaar water merkelijk vernauwd werd. Daarna is het opzinken yan den rijzen dam met buitengewone voortvarendheid en met het beste gevolg voortgezet. Aan de oevers, alwaar de stukken op laagwater bloot vieleu, is door kleivnllingengedekt met rijslagenieder bij belangrijke .vulling in het vaarwater verkregen, evenals door de zandstortingen die ter bevordering der dichtheid en vastheid van den rijzen dam op en tegen de rijswerken dagelijks verricht zijn. „Op 14 Juni kwam de rijzen dam op laagwater over de geheele breedte van het vaarwater boven. „Toen is de voormalige 10 M. diepe vaargeul van het Sloe voor het eerst te voet overgegaan. „De zuidelijke helft van de kruin van deu rijzen dam is sedert met bermlagen en rijspakwerk, breed ongeveer 8 M.r trapsgewijze verhoogd, van de boorden naar het midden; aan de Walchersche zijde over 60 M. lengte tot 2,6 M. -f- AP. en aan de Zuid-Bevelandsche zijde over 150 M. lengte tot 1 a 2 M. -j- AP.het overige gedeelte van den dam ligt ter hoogte van AP., zoodat het door- stroomingsprofil op hoogwater tot circa 450 M\ of 13 pet. van het oorspronkelijke vernauwd is. „De grootste stiiwboogte tot heden waargenomen bedroeg over de eb 50 c. M. en over den vloed 81 c. M., de grootste stroomsnelheid over de eb 3 M. en over den vloed 3,18 M. in de seconde. De beroering en de neeren door den stroom en de overstorting in het water veroor zaakt, zijn zeer belangrijk. Daardoor is echter, behalve eenig strandverlies aan de Zuid-Bevelandsche zijde en het wegstroomen van eenige kleine gedeelte zinkstuk en bermlaaggeen schade teweeggebracht. sïtfÊkfa 14/'April de eerste of noordelijke strook der grondbezinking den Sloebodem genoegzaam verzekerde, begon men op het voorland van den Jacobpolder een aarden kade op te werpenvallende binnen het profil van den spoorwegdam en reikende van den zeedijk tot aan de grondbezinking. Deze eerste keering is vervol gens verzwaard en verlengd, zoodat de grondvulling van den spoorwegdam tot aan den boord van het voor malig vaarwater kan gerekend worden te zij d aangebracht. Dit "gedeelte dam is aan de noordzijde op het waterbe loop genoegzaam geheel en op den berm en het boven- beloop gedeeltelijk van de kleibekleeding voorzien. „Met de vulling van het vaarwater is op den boord aan de Zuid-Bevelandsche zijde een begin gemaakt; de grond wordt per locomotief uit een omkaad gedeelte groot 16 H.A. van het schor, gelegen voor den Jacob polder ten zuiden van den spoorwegdam, aangevoerd. „Dit schor, benevens die voor de polders Oranje-Rapen burg en St. Joosland, zijn ter aardhaling door het' domeinbestuur voorwaardelijk aan den aannemer afge staan in ruil voor de in het Schenge gelegen, volgens bestek 450 ter vergraving bestemde schorren." „b. Gedeelte Sloe-VIissingen en kanaal door Walcheren. „De hardsteenen dekzerkeu op de bazaltmuren en de borstweringstukken op den ..^tieidingskolkmuur aan de dubbele schutsluis te Vlissingen zijn gesteld, en met het leggen van de hardsteenen afdekking op de sluis- hoofden wordt voortgegaan. „Van de ijzeren halsbeugels voor de sluisdeuren zijn de acht kleine en vier groote gesteldvastgegoten en ingemetseld, en de overige zijn aangevoerd en worden gesteld. „De aardebaan van den spoorweg en het kanaal tus schen Middelburg en Vlissingen zijn, voor zoover ze in het daarop betrekking hebbend bestek begrepen zijn, gereed en opgeleverd. „De doorgraving van den zeedijk bewesten Vlissingen voor de uitwateringsluis, benevens de voorziening der nollen en boezemdijken, waaromtrent bij staat van meer werk werd overeengekomen, ziju geheel voltooid. „Met de ontgraving van de buitenhaven binnendijks te Vlissingen werd voortgegaan en de hieruit voortge komen grond ten bedrage van ruim 20000 M3 verwerkt tot vorming van het havenemplacement en den daar langs strekkenden ring- en keerdijk. „Het grondvervoer geschiedde hoofdzakelijk per loco motief. „De oostelijke bazaltkade is over de geheele lengte tot den onderkant van de hardsteenen afdekking opge metseld. „Het gedeelte bazaltmuur, aansluitende met het bui- tenhoofd der groote sluis, is opgetrokken tot 4 M. -f- AP. De westelijke bazaltkade van genoemden aansluitings- bazaltmuur is opgemetseld over eene lengte: van 10 M. tot 3 M. -r AP. TO 4,85 50 5 „De ijzeren bovenbouw der draaibrug te West-Souburg is geheel gereed, werd 16 Juni aan de bij het bestek beschreven beproeving onderworpenen voldeed aan de daarbij gestelde eischenzoodat ze eerstdaags voor het publiek verkeer zal opengesteld kunnen worden. „Het baggeren der buitenhaven buitendijks te Vlis singen werd voortgezet met twee stoombaggermolens. „In het geheel werden 100,317 M3. grond gebaggerd, welke deels gelost werd op de gezonken stukken in verband met de verlenging van den westhavendam, deels vervoerd per stoomboot. „De verlengde kop van den westhaveudam is aan de westzijde opgewerkt tot 2,25 M. -f- AP. afnemende naar de oostzijde tot 0.30 M. "f AP. en tegen den golfslag verdedigd met een tijdelijk rijsbeslag. „Met den aanvoer van hout voor het paalhoofd en de ducdalven is een aanvang gemaakt. „De ijzeren draaibrug over de binnenkeer- en schut sluis te Vlissingen isvoor zoover het ijzerwerk betreft, behoudens eenige ondergeschikte deelen tot de bewe ging behoorende, in de fabriek gereedmet het gereed maken van het hout voor het dek houdt men zich bezig. „Voorbereidende maatregelen voor het opstellen wor den genomen. „Op éen binnen ebdenr na, liggen al de ijzeren deuren voor de groote doorvaart-opening der buitensluizen te Vlissingen gereed om vervoerd en ingehangen te worden. „De zeedijk te Vlissingen wordt tot het overbrengen der deuren plaatselijk afgegraven en van afsluitbare doorgangen voorzien. „Met het plaatsen der bewegingstoestellen voor de deu ren, schuiven enz. aldaar is men begonnen. „In verband met het leveren en inhangen van houten deuren voor de schutsluizen te Vlissingen is men als volgt gevorderd: „Twee buiten vloeddeuren, twee binnen ebdeuren en een buiten ebdeur voor de kleine opening der dubbele schutsluis zijn geheel afgewerkt. „Van twee binnenvloeddeuren en een buitenebdcur is het timmerwerk gereed, het beslagwerk, behoudens eenig ijzerwerk en de halsringen aangebracht, de vilt- bekleeding geschied en de bekopering aangevangen. „Aan het regelwerk voor eene reserve-buiten vloed deur worden de gaten en pennen gemaakt. „Aan de- bewegingstoestellen voor de houten deuren werd geregeld doorgewerkt. Vier der tandhengeis zijn geheel gereed, de vijfde is uitgeschaafd. „Twaalf draagbalken werden gegoten en de metalen daarin pas gemaakt. „Van de draagplaten werden vijf stuks gegoten, ter wijl aan de kamwielen, steunstoeien en rondsels voort durend gewerkt wordt. „De waaiertrommel voor het groote riool der schut sluizen wordt in elkander gewerkt. Aan het maken der modellen voor de onderdeelen daarvan wordt begonnen. „De levering van zuilenbazalt te Vlissingen werd geregeld voortgezet; thans zijn ruim 13,398 scheepston geleverd. {Wordt vervolgd.) Uit Breda schrijft men ons van 23 dezer: „De Metalen-kruisfeesten zijn geregeld afgeloopen, geheel overeenkomstig de daarvoor uitgegeven pro gramma's, met dit onderscheid evenwel dat, wegens den aanhoudenden regen op Maandag avond, het vuurwerk toen niet afgestoken, maar tot den volgenden avond is uitgesteld moeten worden, waardoor de feestelijkheden als van zelve verlengd en de teraardebestelling van het overschot der bij de verdediging van de citadel van Antwerpen gesneuvelde officieren onwillekeurig er in opgenomen werd. Maandag ochtend had de tocht der feestelingen naar het Liesbosch plaatswaar een een voudig dejeuner en de muziek van het 6C regiment infan terie het samenzijndat door uitmuntend zomerweder en een opgewektenecht kameraadschappelij ken geest werd gekenmerkt, nog veraangenaamde. Des middags gaven de verschillende zangvereenigingen op de Markt eene uitvoering, ingeleid en besloten door een stuk van het muziekkorps der grenadiers en jagers, des ochtends aangekomen en feestelijk door de verschillende te dezer stede gevestigde harmoniën ontvangen en naar hun tijdelijke verblijfplaats, de militaire academie, begeleid. „Des namiddags te 5 uren vereenigde men zich aan een feestmaal in de bevallig versierde achterzaal van het Hof van Holland. Natuurlijk ontbrak het daarbij niet aan toasten en een telegram van hulde aan den koning en de koninginhetwelk door hen minzaam werd beant woord. Des avonds werd op de Markt door het muziek korps der grenadiers een concert gegeven en na afloop daarvan bad in de haven een Venetiaansch feest plaats

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1