öuitmlanïr. lijke voorwerpen medegenomen. Wellicht zijn voorwer pen van meer waarde ontvreemd, doch dit is, bij afwe zigheid der bewoners, nog onzeker. Een machinist van een der bij de spoorweg- en kanaalwerken alhier dienstdoende stoombootjes schijnt eene liefdesbetrekking te hebben aangeknoopt met de dochter van een te Ylissingcn wonenden winkelier. Deze winkelier, die daarmede geen vrede heeft, heeft zich jl. Vrijdag uit Vlissingen hierheen begeven, den machinist buiten de Havenbarrière opgewacht en, na tevergeefs getracht te hebben dezen over te halen dat bij zijne betrekking met het meisje verbreken zon, hem in woede met een dolkmes aangerand, doch zonder bem te treffen: alleen is een gat gestoken in het bovenste klee- diDgstuk van den aangevallene, die zich door de vlucht heeft gered. De dader is in arrest genomendoch spoe dig weder op vrije voeten gesteld. Jl. Donderdag is door den veldwachter W. de Steur, te Oostkapelle, aangehouden e-n in het huis van verzeke ring alhier overgebracht een persoonwerkzaam aan de spoorweg- en kanaalwerken, in wiens bezit zijn gevon den vijf snoeren bloedkoralen met plat gouden slot, zooals gewoonlijk door den boerenstand in Walcheren gedragen worden, een zilveren pepermunt doos, een aantal sleutelseenig geld enz. De man trachtte te ver geefs den veldwachter te ontkomen. Hij wordt verdacht die voorwerpen gestolen te hebben, doch ontkent dit. Later is gebleken dat de genoemde voorwerpen het eigendem zijn van een te Meliskerke wonenden land bouwer, alwaar zij bij inbraak ontvreemd waren. De aangehoudene schijnt ongunstig te ziju aangeschreven. Bij bevindt zich nog steeds in arrest. Jl. Vrijdag namiddag is de schuur op de hofstede van van Staaleu, onder Bruinisse, met den daarin aan wezigen veldoogst totaal afgebrand. Men vermoedt dat de brand veroorzaakt is door den bliksem." Naar men verneemt waren zoowel het gebouw als hetgeen er zich in bevond tegen brandschade verzekerd. Eenige heeren te Botterdam hebben zich in com missie vereenigdomgoed drinkwater aan de ingezetenen te bezorgen door het naar het stelsel van professor Gunning te zuiveren en tot lagen prijs door de stad te doen verkoopen. Het heeft den koning behaagd aan Jonas Melhado, die in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwar den gedetineerd was wegens deelneming aan het Rotter- damsche oproer, kwijtschelding te verleenen van zijn overigen straftijd. Van de 15 jaren confinement, waartoe hij was veroordeeld, had hij nog 4 jaren te zijnen laste. Behalve de Vletter, zijn nu nog slechts twee terzelf der zake veroordeelden gedetineerddie eene straf van 7 jaren moeten ondergaan. Bij de vijfjaarlijksehe reünie van het Metalen kruis te Breda zullen vertegenwoordigd zijn de afdee- lingen Alkmaar, Amersfoort, Amsterdam, Bergen op Zoom, Breda, Brielle, Dordrecht, Friesland, 's-Graven- hage, Helder, 's HertogenboschHoorn, Leeuwarden, Middelburg, Monnikendam, Nijmegen, Rotterdam Schiedam, Sommelsdijk, Vlissingen en Woerden. In het Handelsblad wordt gemeld dat de kolossale zee- en uitwatering-sluizen voor de werken van de doorgraving van Holland op zijn Smalst te Schelling- woude zijn voltooid. Eergisteren zou het water er inge laten en met het opruimen der dammen aangevangen zijn. In de vorige week ziju te 's Gravenhage 10 geval len van kinderziekte, zijnde 2 meer dan de voorafgaande week, en 4 personen als aan die ziekte overleden aan gegeven. Het muziekkorps van het regiment grenadiers en jagers is toegevoegd aan de plechtigheid van het over brengen der stoffelijke overblijfselen van de op de cita del van Antwerpen gesneuvelde officieren. Het muziek korps zou heden naar Breda vertrekken. Den 31e" dezer zal te Amsterdam gehouden wor den het tweede congres van bestuurders en voorstanders der volksvoordrachten in Nederland. Het centraal-bureau heeft de volgende punten ter bespreking voorgesteld: a. Is het wenschelijk, dat elke vereeniging, die ƒ50 'sjaars bijdraagt, door tusschenkomst van het centraal- bureau tweemalen in het winter-seizoen een letterkun dige of wetenschappelijk gevormd man in haar midden ontvangt, tot liet houden eener voordracht? b. Kunnen de volksvoordrachten dienen om bij vol wassenen datgene aan te vullen wat hun ontbreekt doordien zij in hun jeugd geen of geen voldoend lager onderwijs hebben genoten? Zoo ja, hoedanig moet dan de inrichting zijn? c. Leert de ervaring dat de volksvoorlezingen met aanschouwelijke voorstellingen de meest gunstige uit komsten hebben opgeleverd, zoo wordt de vraag gesteld in hoeverre kan aanschouwelijk onderwijs gepaard gaan met mondelinge voordrachten? d. Is het niet noodig de gewone bezoekers onzer volksvoorlezingen meer en meer op bevattelijke wijze kennis te doen krijgen van de inrichting van ons staats bestuur? e. Zou het wenschelijk en doelmatig zijn, om met die arbeidersvereenigingen, in wier midden voordrachten gehouden worden, samen te werken en gemeenschappe lijke voordrachten te organiseeren? f. Zou het, vooral op kleine plaatseu,geen aanbeveling verdienen om aan de volles-voordrachten een persoonlijk bezoek te verbinden, ter opwekking tot geregelde bij woning? (j, Met het oog op het nut der verspreiding van volksli teratuur, ook door onze tusschenkomst, is het van belang een nauwkeurig overzicht te hebben van al wat op dat gebied gedurende de laatste jaren is verschenen en de meeste lezers viudt. Daartoe is de benoeming eener spe ciale commissie noodig, aan wie worde opgedragen op liet derde congres daaromtrent verslag te geven, en des gevorderd voorstellen te doen tot het uitschrijven van prijsvragen om in bestaande leemten te helpen voorzien. h. Wat moeten wij doen inde kermis-quaestie? i. Is de Zondag aanbevelenswaard voor volksconcerten? k. In hoeverre kunnen wij deelnemen aan de pogingen tot veredeling van het volksvermaak? I Welke volksvermakelijkheden zijn het meest ge- wenscht? De Kölnische Zeitung meldt uit Riga, dat zich sedert 3 weken een onbekende rupssoort op de vlasvelden heeft vertoond en wel in zulk eene hoeveelheid, dat men vrees koestert dat de geheele oogst verloren zal gaan. Deze rups is buitengewoon vraatziek; eerst wer den door haar de bladeren verteerd, daarna de zaad bollen en nu tast zij den stengel aan. De vlasvelden zien er uit als landen, waarop graan verbouwd werd dat binnengehaald is. In de zitting der nationale vergadering te Ver sailles van Donderdag beefi zich het volgende incident voorgedaan. De president las een brief voor van den afgevaardigde voor Corsicaden heer Abbatncciwaarin de woorden voorkwamen, dat hij zijn mandaat neêrlegde yjxoïir obéir a des devoirs imjpérieuxImpérieux ou impériaux" riep terstond een lid der vergadering, welke opmerking hevig toegejuicht werd en een aigemeene hilariteit ver wekte. Men zegt namelijk, dat de heer Abbatucci plaats maakt voor den heer Kouher. Burgerlijke stand. Miduelbükg. Eerste huwelijksafkondiging van den 20«n dezerJ. Stijnman, wedn. van C. van Tongeren, 44 j. met E. Poerstamper, jd. 40 j. C. van Leerdam, jm. 23 j. met A. Pagter, jd. 22 j. S. F. T. de Vaijnes van Brakell, jm. 28 j. met A. B.Stratenus, jd. 17j. (Van 12—19 Augustus.)* Vlissingen. Gehuwd: J. J. Stnuyf, jm. 40 j. met J. A. de Wit, wede. van C. L. Donckerwolck, 34 j. Bevallen: P. de Visser,geb.Uiterschout,d.S.J.Loncke, geb. Scherpings, d. M. J. Dees, geb. v^n Hee, z. M.E.Sie- reveld, geb. de Wolf, d. Overleden: A. C. de Doelder, z. 3 nr. W.M.Verstraten, d. 8 m.- J. M. H. Noyons, d. 7 w. J. C. Darse, jd. 62 j. Goes. Gehuwd: K. K. Maartense, jm. 29 j. met S. A. Glerum, jd. 27 j. M. Hermans, jm. 30 j.metl.M. van Calsteren, jd. 21 j. P. Verplakke, jm 22 j. met J. Leijs, jd. 23 j. J. de Kok, jm. 33 j. met E. M. Elsman, jd. 36 j. K. Scheffers, jm. 30 j. met M. van Buijsse, jd. 25 j. M. Adriaanse, wedn. van D. C. Arnooijs, 54 j. metT. Ver hagen, wede. van F. Kopmels, 39 j. BevallenP. Dalleu, geb. Almekinders, z. I. Geluk, geb. Bal, z. M. C. van CalmLhout,geb. de Wijs, z. M. Siemons, geb. Wollaert, z. P. D. Stokmans, geb. Sloover, z. M. Harinck, geb. Hoogerwerve, z. I. Hengstmengel, geb. van Put, d. Overleden: E. de Nooijer, d. 14 j. C. Breugelmans, d. 26 j. Doodgeboren een kind van H. van Siere en J. van den Boogaart. Zierikzbe. Bevallen: J. in den Bosch, geb. van der Loo, d. P. C. Henniag, geb. de Graaf z. H. J. Gaselle, geb. de Looze, z, M. Verschuur, geb. Berrevoets, z. F. A. Bezooijen, geb. Guóxée, z. Overleden: P. den Boer, z. circa 1 j. G. Alburg, man van II. Wessels, 62 j. M. Huson, man van J. Buskop, circa 70 j. P. Willemse, z. ruim 14 maanden, G. van Gils, z. circa 3 m. Thermometerstaml. 19 Aug. 's av. 11 u. 57 gr. 20 'smorg.7u.62gr.'smidd.lu.72gr'sav. llu.67gr. 21 'smorg.lu.GOgr. 'smidd.lu, 74gr.1sav.6u,70gr. Algemeen overzicht. De dagbladen der constitutioneele partij in Oostenrijk bevatten allen een vermaning aan cle Duitschers, om van hun stemrecht gebruik te maken bij de aanstaande verkiezingen voor de landdagen. „Wecst eensgezind!" zoo roepen zij uit. „Geen Oostenrijksche volksstam heeft deze vermaning meer noodig dan de Duitsche. Deze vooral is moeilijk aan vaste partijdiscipline, aan den strijd van man aan man, aan het vechten met geslo ten gelederen te gewennen." De jongste geschiedenis der Oostenrijksche monarchie heeft geleerd, dat dit vonnis der bladen over hunne eigene partij niet ten onrechte uitgesproken wordt. Door inwendige verdeeld heid verzwakt, bad na de vaststelling der jonge consti tutie die partij slechts kracht genoegom alle voorge slagen maatregelen tegen te houden, den gang der regeeringszaken te belemmeren en successievelijk den gematigden en den ultra-liberalen het regeeren onmoge lijk te maken. Met vertrouwen ziet men vooral in de bijna geheel zuiver Duitsche provinciën deze eensge zindheid tegemoet, te meer daar de manoeuvre der regee ring mislukt isom vóór de aanstaande verkiezingen nog tot eene herziening der kiezerslijsten te besluiten, teneinde daarop ambtenaren en geestelijken te kunnen laten brengenvan wier stemmen zij verzekerd is. De regeering heeft namelijk de omstandigheid over het hoofd geziendat in Oostenrijk de kiezerslijsten voor de landdagen niet afzonderlijk herzien en gewijzigd kun nen wordenmaar van de kiezerslijsten voor de ge meenteraden overgenomen moeten wordenwelke laat- sten volgens de wet gedurende zes weken ter inzage moeten liggen om geldig te kunnen zijn. De vreugde der constitutioneele bladen over deze teleurstelling der regeering is natuurlijk bijzonder groot, doch des te verwoeder is ook de taal der regeeringsge- zindë bladen tegen hunne tegenstanders, die cler regeering deze teleurstelling bereid hebben. Dit moge ten slotte voor een groot gedeelte der Duitsch Oostenrijkschepartij de overwining verzekeren wanneer zij zich eenstemmig lot het bereiken van betzelfde doel vereenigt, doch zij vergete dan ook nietdat die overwinning haar dub bele plichten oplegt. Wil zijgelijk hare bladen in niet altijd te gekuischte taal zich uitdrukken, Oostenrijk voor het federalisme en ultramontanisme bewaren, dan behoort zij te bedenkendat die eenstemmigheid moet blijven bestaan, om langs anderen weg tot stand te breDgen, wat von Hohenwart thans beproeft: eene verzoening met de verschillende nationaliteiten. Reeds tweemalen schoten hare krachten voor dezen arbeid te kort; mislukt ook de derde poging, dan doet zij beter die verzoening aan andere partijen over te laten. De grootste hinderpaal voor het gelukken harer pogingen is de onwillekeurige mceniog, dat zij als de meest be schaafde stam onder de Oostenrijksche nationaliteiten daardoor het recht erlangt, om dezen op te dringen, wat zij meent en niet het minste in haar eigen belang dat voor Oostenrijk noodzakelijk is. Dit is het bezielende element der Cis-Leitaansche constitutie, geen wonder dus, dat de Duitschers daaraan vasthouden, maar dat Czechen, Polen en Croaten die zoo spoedig mogelijk op zijde wen- Bchen te zetten. De samenkomst der Duitsche eu Oostenrijksche kei zers met hunne rijkskanselieren en gevolg in het bad plaatsje Gastein in Duitsch-Tirol maakt het onderwerp uit van talrijke beschouwingen in de dagbladen der verschillende landen. Voor het oog der wereld draagt deze bijeenkomst het eenvoudigste karakter, daar men niet anders gewaar wordt dan tal van beleefdheidsbezoeken en contra-bezoeken, wederzijdsehe uitnoodigingen voor diners eo soupers, enz. enz. Dat echter achter die be- leeldheden geen politieken achtergrond verborgen zou zijn, is reeds onwaarschijnlijk, wanneer men let op de raden van legatie, die de beide rijkskanselieren om zich verzameld hebben. Bovendien, gelijk men zich twee hanen niet in dezelfde afgesloten ruimte voorstellen kan zonder met elkaar in gevecht te geraken, evenmin kan men zich twee rijkskanseliers eenigen tijd bijeen denken, zonder dat zij politieke vraagstukken behandelen. Men denke slechtsaan het geheim traetaat tusschen Ruslanden Pruisen men zal toch het bestaan van dit feit gedu rende den laatsten oorlog wel mogen aanne men hetwelk het groote gevolg had, dat de oorlog gelocaliseerd bleef en zich niet over geheel Europa verspreidde. Dit belangrijk verbond kwam toch als het ware terloops tot stand bij gelegenheid eener korte ontmoeting van den Duitschen en Russischen kanselier op een kleine Duitsche badplaats. Het is daarom volstrekt niet onmogelijk, dat op dit oogenblik te Gastein de grondslagen gelegd worden voor

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2