MIDDELBURGSCHE COURANT. r 199. Dinsdag 1871. 22 Augustus. Middelburg 21 Augustus. "Naar wij vernemen heeft jl. Vrijdag eene commissie uit den raad van toezicht op de spoorwegdiensten in Nederland, met den hoofdingenieur van den waterstaat in Zeeland.ejiden ingenieur van den waterstaat te Neu zen, hfit-^edêrlandsch gedeelte van den voltooiden spoor.w'eg MmïelenNeuzen onderzocht eh goedge keurd. De opening van dien weg zal vermoedelijk op 27 of 28 dezer plaats hebben. Aan den rijks-telegraalklerk J. M. Viehoiï isop zijn verzoek, met ingang van 1 September a., eervol ontslag nit zijne betrekking verleend. Met ingang van den 23eo dezer wordt het rijks tele graafkantoor te Heusden met beperkten dagdienst heropend. {Staats-cour.) Benoemingen en besluiten. kolokien. Benoemd tot president vanhet hooggerechts hof van Nederiandsch Indië en tot de daaraan verbonden betrekking van president vanhet hoog militair gerechts hof daar te lande, tor. T. A. der Kinderendirecteur van het departement van justitie in Nederlaudsch-Indië. Onderwijs. Blijkens het onlangs aan het Engelsch parlement ingediend jaarverslag over het onderwijs in Australië over 1870, was het getal scholen in dat jaar toegenomen met 69 en dat der kinderen met 1441, ongerekend 27 nieuw opgerichte scholen waarvan de opgaven nog niet tijdig ontvangen waren. In 1869 was het getal scholen maar met 39 vermeerderd, en het gunstiger cijfer van 1870 was vooral te danken aau de invoering van bet stelsel van halve schooltijden op de plattelandsscholen in zwak bevolkte buurten. Van het schoolbezoek, zoowel op de openbare als op de bijzondere inrichtingen van onderwijs, wordt mede een gunstig cijfer medegedeeld. In 1869 bevatte de school 1 leerling op 5.38 der bevol king, in 1870 1 op 5.30, vooruitgang dus en over het algemeen gunstiger verhouding dan ergens elders ter wereld. De verhouding is in Frankrijk 1 op 8.62, in Nederland 1 op 8, in Zwitserland l op 6.2, in Pruisen 1 op 6.18. Als een der gevolgen van de uitbreiding van het onderwijs deelt het verslag mede dat van de 100 personen die te Victoria in het huwelijk tradenslechts 10.25 pet. de akte niet konden ondeiteekenenterwijl dit percentcijfer in Schotland 16.8, in Engeland 25.8, in Frankrijk 33.42 en in Ierland bijna 50 bedraagt. Van de aanwezige kinderen van den schoolleeftijd bezoeken 68.72 pet de school. De commissie van onderwijs, die het rapport indiende, oordeelde echter dat er nog veel tot verbetering van het onderwijs kon gedaan worden; te midden van eenige kleine verbeteringen beval ze met klem aan den school plicht als een onfeilbaar middel om het onderwijs, zoo als het behoort, tot allen te brengen. Kerknieuws. Beroepen bij de christelijk gereformeerde gemeente te Vlissingen de heer O. C. Doornbos, predikant bij die gemeente te Genemuiden. Marine en leger. De minister van marine 'heeft in de Staats-courant van Zondag en Maandag 20 en 21 dezer ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat, naardien de cholera ook te Dantzig is uitgebrokende schepen die na den 19en dezer die haven verlaten hebben, bij aankomst op een Nederlandsche reedeaan quarantaine-maatregelen zullen worden onderworpen. Blijkens een bij het departement van marine ont vangen telegram, is het eskader, onder bevel van den schout bij nacht J. J. Wichers, bestemd om de stoffe lijke overblijfselen van de in den jare 1832 op de Citadel van Antwerpen gesneuvelde en aldaar begraven officie ren op een plechtige wijze naar het Nederiandsch grond gebied over te voeren, en bestaande uit Zr. Ms. rader stoomschip Valk, ramschepen Buffel en Schorpioen monitors Crokodil, Tijger en Heiligerlee, den IS" dezer, 's middags te 12 uren, ter reede van Antwerpen aange komen. ^L-its..schroefstoom9chip Willem, onder bevel van den kapitein ter zee P. Toutenhoofd, is, volgens een bij het departement van marine ontvangen telegram, in den avond van den 18en dezer uit Oost-Indië ter reede van Texel aangekomen. Aan' boord was alles wel. {Staats-cour.) Rechtzak en. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft eergis- teipd de volgende arresten uitgesproken. jfe/eoba Hendriks, verlaten huisvrouw van J. J. A. Wayts, oud 53 jaren, en Ida Antonia Wuyts, oud 23 jaren, beiden werkster te Middelburg, waren beklaagd als zonden zij te zamen en in gemeen overleg op den 25en Mei jl., des avonds ongeveer te negen uren, ten nadeele van J. L. A.Wijnne, uit diens winkel te Middel burg, welke met zijne woning een geheel uitmaakt, een zwart stuk lustre of Orleans arglistig hebben weggeno men en zich toegeëigend. De tweede beschuldigde is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht ia een bewoond huis, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot een cellulaire gevan genisstraf van 3 maandenen in de kosten der proce dure, terwijl de eerste beschuldigde is vrijgesproken, als zijnde het haar ten laste gelegde feit niet bewezen, de kosten ten haren aanzien gevallen te dragen door den staat. Anthony Casper Christianaoud 31 jarenarbeider, wonende te Axel, thans gedetineerd te Middelburg, was beklaagd als zou hij in den nacht van 31 Mei op 1 Juni jl., omstreeks 12 uren, te Axel uit de woning van H. Kramer, ten nadeele van J. B. Tielemans, arglis tig hebben weggenomen en zich toegeëigend eene porte- mounaie, waarin een gouden vijffrankstuk, 2 dubbele franken, eenige centen en 14 centen nikkelmunt. Hij is schuldig verklaard aan diefstal gepleegd bij nacht in een bewoond huis en veroordeeld tot een correctioneele gevangenisstraf van 6 maanden en in de kosten der procedure. Gerard Braam, oud 56 jaren, arbeider, wonende te Goes, thans gedetineerd te Middelburgwas beklaagd: 1°. als zou bij op den 25"" Mei jl. zich hebben vervoegd ten huize van de weduwe J. Blok te Krabbendijke, val- schelijk voorgevende te zijn genaamd Jan van der Heiden, vrachtrijder te Bieze'inge, en gezonden te zijn door de weduwe de Roo te Biezelinge, om aan genoemde weduwe Blok te berichten, dat zij, weduwe de Roo, ongesteld wasen als zou hij voor het doen van die boodschap van genoemde weduwe Blok hebben gevraagd 25 cents, die hij van haar heeft ontvangen, benevens eenig brood, spek en een kop koffie; 2<>. als zou hij op den 5CD Juni jl., des namiddags omstreeks half vier uur, de met een grendel geslotene deur der woning van C. de Jonge, te Kruiningen, met geweld hebben open gebroken en in die woning ten nadeele van genoemden de Jonge arglistig hebben weggenomen en zich toege ëigend eenig brood, boter, suiker en spek; en zulks na bij arrest van het hof van assises in de provincie Zee land dd. 14 December 1837 te zijn veroordeeld geweest tot een half uur tepronkstelling en een confinement van 5 jarenen bij arrest van het provinciaal gerechtshof in Zeeland dd. 18 October 1861 tot een correctioneele ge vangenisstraf van twee jaren. Hij is schuldig verklaard 1». aan oplichting door met gebruikmaking van een valschen naam en een valsche qualiteit, zich ten deele meester te maken van de bezittingen van een ander, en 2». aan diefstal gepleegd in een bewoond huis door middel van buitenbraak, en zulks na reeds te voren tot een lijf- en onteerende straf alsmede tot eene gevange nisstraf van meer dan éen jaar te zpn veroordeeld geweest, en, onder aanneming van verzachtende om standighedenveroordeeld tot een correctioneele ge vangenisstraf van éen jaar en in eene geldboete van f 25? met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen, alsmede in de kosten der procedure. Koloniën. De per mail uit Oost-Indië aangebrachte berichten loopen tot 8 Juli jl. Zij behelzen echter weinig belang rijk nieuws. Omtrent den stand van zaken te Sumatra's Westkust wordt gemeld, dat de ontstane twist in het Kolanggebied door den resident van Tapaloni beslecht en geheel geëin digd is. Het gerucht dat ook in Silindong een oorlog was uitgebrokenheeft zich niet nader bevestigd. De sectio Tjepper Klatten van den spoorweg SamarangVorstenlanden zou den 9™ Juli voor het publiek opengesteld worden. De sectie Boom-Parapattan van den spoorwegBatavia Buitenzorg zal in September of October kunnen geopend worden. De onteigeningsprocessen voor de tweede sectie, naar Meester-Cornelis, zouden in Juli aanhaDgiggeruaakt worden. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indie heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 27en Juni.) civiel departement. Benoemd: totlidindenraad van justitie tePadang D. J. Soeterik, controleur bij de inko mende en uitgaande rechten aldaarbij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werkentot ingenieur 2e klasse, de ingenieur 3e klasse C. E. S. Verschueren; tot ingenieur Be klasse H. W. de Roosvroeger die be trekking bekleed hebbendethans belast met de waar neming der betrekking van adspirant-ingenieurtot adspirant-ingenieur J. E. de Meijier, daartoe gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Neder landsch-Indie. departement van oorlog. O n t s 1 a g e nop verzoek, eervol, uit Zr. Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de rit meester bij het regiment Oost-Indische cavalerie A. J. Metzier. Bevorderd: bij het wapen der cavalerie, tot rit meester, de le luitenant F. K. T. van Woelderen; tot 1"> luitenant, de 2e luitenant J. G. Martens. (Javasche courant van den 7«n Juli.) civiel departement. Benoemd: tot ingenieur 2e klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke open bare werken, de ambtenaar op nonactiviteit P. J. Sie- denburg, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende, thans tijdelijk gesteld ter beschikking van den directeur van binnenlandsch bestuur, voor bet behandelen en regelen van waterquaestieu met de voortzetting der gou- vernements-suikercultuur in verband staande. departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, uit Zr.Ms. militairen dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de 1< lui tenant der infanterie A. C. Bellaart. Bevorderd: bij den militairen geneeskundigen dienst tot officier van gezondheid 1® klassede officieren van gezondheid 2e klasse H. J. Alken, J. H. Celen en J. J. Granpré Molière. Gemengde berichten. In den afgeloopen nacht is alhier op twee plaatsen inbraak gepleegd, zonder dat de daders vooralsnog bekend zijn. Tot het lompenpakhuis van den heer Emanuel in de Lange Geere heeft men zich door overkliraining van een muur en verbreking van het slot der deur toegang weten te verschaffen. Uit een openstaanden lessenaar is circa f 5 en uit een gesloten lessenaar, dien men heeft opengebroken, circa f 1 aan centen ontvreemd. De tweede inbraak had plaats in de woning van den schaarslijper de Vos in de Winterstiaat, die met zijne vrouw op reis is. Men heeft zich daar toegang verschaft door het uitsnijden eener glasruitverschillende goede ren doorsnuffeld en hier en daar op den grond verspreid, doch zoover men kan nagaan geen kleederen of derge-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1