naamde nationaliteits beginsel,dat Duitschland beweerde als grondslag voor de inlijving van een gedeelte van Frankrijk te bezigen, voor zulk een kleinigheid niet in aanmerking behoeft te komen. Voor verwante stammen is de spreuk: so -weit die Deutsche Zunge /dingt reeds niet zonder gevaar; dit voorbeeld van Frankrijk toont bovendien nog aan, hoe streng Duitschland bet met de toepassing van dat beginsel neemt. De werkstakingen nemen in Duitschland meer en meer toe. In Offenbach heb lien 600 portefeuille werkers gemeene zaak gemaakt; zij eischen dat de werktijd per dag op 10 uren zal worden bepaald en dat het loon 25 percent zal worden verho. gd. Uit Elberfeld wordt aan de Kölnische Volks-Zeitung geschreven over den stand van zaken aldaar „Toen na het einde van den oorlog onze fabrieken begonnen te herlevenmeenden onze werklieden het oogenblik te aioeten te baat nemen om eene aanzienlijke verhooging der werkloonen te eischen. De werklieden der talrijke bandfabrieken traden het eeist met dezen eisch op Toen deze van de hand werd gewe zen, organiseerden zij eene werkstaking. Er werd beslo ten dat niet alle werklieden van dezen tak van industrie tegelijk zouden ophouden te arbeiden, maar dat beur telings slechts de werklieden van twee of drie groote fabrieken den arbeid zouden staken, die door hunne confraters zoolang zouden worden onderhouden, totdat hunne eischen waren ingewilligd. Dc meeste fabrikan ten waren spoedig verplicht toe te geven en het gevolg hiervan was, dat de loonen der band werkers in Barmen met ongeveer 20 percent ztju gestegen. Spoedig sloten zich andere werklieden bij de arbeidloozen aan. Leer touwers en ijzerwerkers deden den eisch, dat de werktijd verkort en de loonen verhoogd zouden worden. Toen deze werklieden op de wijze als de bandwerkers den arbeid wilden staken, gelukte bet eenigen fabrikanten zich te vereenigen, om zich daartegen te verzetten. Zij verklaarden, dat ingeval in eene fabriek de arbeid ge staakt wörd, alle andere fabrieken onmiddellijk zouden gesloten worden. In den laatsten tijd hebben ook werk lieden van andere industrieele vakken den arbeid ge staakt: b. v. de rood ver vers._Deze hebben eene circu laire gericht aan. de fabrikanten, waarin zij verlangen, dat de werktijd met een uur per dag verkort zal worden. Vooralsnog is die eisch niet ingewilligd. Zoowel hier als in Berlijn en andere plaatsen schrijft men de bewe ging onder de arbeiders toe aan den invloed van den „Allgemeinen Deutschen Arbeiterverein.In sommige plaatsen, b. v. in Barmen, is men zelfs beducht voor ongeregeldheden; deze zijn echter nog niet voorge vallen. De vrees is evenwel zeer gegrond, nu de machine- en ijzerwerkers in de fabriek der hoeren "Wever O. den arbeid hebben gestaakt, niettegen staande de bovengenoemde coalitie der fabrikanten. Laatstgenoemden hebben hunne werklieden aangekon digd dat, als de arbeid binnen acht dagen in die fabriek niet zou zijn hervat, alle etablissementen gesloten zul len worden." In _Berlijn ziet men weldra eene arbeidstaking der sckrijnwerkersgezeilen tegemoet. In eene vergadering, welke zij onlangs hebben gehouden, werd besloten om de metselaars met 500 thaler te ondersteunen. Een ze kere Grotthau, president van de algemeone Duitsche metselaars-vereeniging, dankte voor die gift, die hij aanmerkte als een bewijs, dat ook de schrijnwerkers het gevoelen waren toegedaan dat de belangen der werk lieden solidair waren. De arbeiders hadden slechts éen vijanddus sprak hij, n. 1. de macht van Het kapitaal. Tegen deze moesten de werklieden gezamenlijk ten strijde trekken. Hij voorspelde dat de metselaarsbazen spoedig gedwongen zouden zijn toe te geven. Hij raadde den schrijnwerkers den arbeid niet te stakenvoordat de eischen der metselaars waren ingewilligd. Uit Frankrijk. Het Journal de Belfort meldt, dat aan de vestingwer ken van Belfort en Besangondie tengevolge van den afstand der andere oostelijke vestingen van bijzonder belang geworden zijn, belangrijke verbeteringen aan gebracht zullen 'worden, welke voor Besangon op 28 milüoen en voor Belfort op 31 millioen geraamd zijn. Het plan bestaat om eene rij van gedetacheerde forten te bouwen, die door onderaardsche wegen met elkander verbonden zijn, waarlangs zich infanterie en artillerie van het eene punt der aan vals- of verdedigingslinie uaar het andere zullen kunnen begeven. De omvang vau de vestingwerken van Belfort wordt 18 kilometers uitge breid, d. i. tot de nieuwe Duitsche grei.zen. Le Courrier de St. Quentin deelt mede, dat de Duitsche bezetting die stad reeds morgen (Zondag) ont ruimen zal. Het Journal officiel heeft in zijn nommer van Don derdag het volgende opgenomen. „Men heeft het gerucht verspreid, dat den 15cn Augus tus (den Napoleonsdag) door de autoriteiten bijzondere maatregelen genomen zijn om de orde te Parijs te hand haven, dat men de verschillende posten verdubbeld, de troepen in de kazernen geconsigneerd had, enz. „Geen dezer geruchten, verspreid door angstige zielen of door kwaadwilligen, rust op eenige waarheid. Integendeel is niets in den gewonen dienst veranderd, en de orde is dan ook geen enkel oogenblik op éenig punt der hoofdstad gestoord. Deze logenstraffing schijnt de regeering noodig ge acht te hebben, omdat zij den schijnniet wilde aannemen voor BoDapartistische woelingen bevreesd te wezen. Het démenti is echter eeuigszius apocrief, temeer daar enkele dagbladen de verdubbelde posten, enz. beweren gezien te hebben. Het heeft den schijn alsof de regeering eerst na den goeden afloop van den dag te kennen wilde geven dat zij zich volstrekt niet ongerust maakte. Bij besluit van het hoofd van het uitvoerend be wind blijven de leden der kamers van koophandel in functie, totdat tot nieuwe verkiezingen overgegaan zal kunnen worden tengevolge van een nieuwe regeling, die eerlang op dit gebied zal plaats hebben. Een ander besluit heft de 0 regimenten lanciers bij het leger op, welke in jagers te paard en huzaren ge transformeerd worden. Zou men misschien door den oorlog tot de ondervinding gekomen zijn, dat zij de vergelijking met de „beruchte" Pruisische uhlanen niet kunnen doorstaan? Dc zesde commissie uit de nationale vergadering voor het parlementair initiatief heeft Woensdag het wetsontwerp in behandeling genomen van den heer Hervé de Saisy, strekkende tot den verkoop der dia manten en juweelen van de kroon ten bate van de door den oorlog verwoeste steden. Volgens le Siècle is na lange en hevige debatten tot het in behandeling nemen van het voorstel besloten. De rapporteur der commis sie zal namens haar aan de nationale vergadering voor stellen, om de voordracht uaar de commissie voor het budget te renvoieeren. Het systeem van de wapening der infanterie is sedert eenigen tijd aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De ondervinding van den laatsten oorlog heeft geleerd dat het chassepotgeweer niet aan de ver wachtingen voldaan heeft, die men er zich van voor stelde. De grootste gebrekendie men er aan waarge nomen heeft, bestaan in de beweegbare kulas en in de omstandigheid, dat de loop spoedig vuil en door het snelle vuren zoo heet wordt, dat het geweer voor een juist schot onbruikbaar is. Volgens de Impartial de l'Est is een comité van artillerie-officieren belast met het onderzoek dezer quaestie. Het proces tegen de coomune-maanen wordt voortgezet zonder dat het publiek veel belangstelling toont. Uit de laatste ver hooren bleek o.a. dat er ontplofbare kogels wa ren gemaakt, waarin Pruisisch zuur was zoodat elke wond onvermijdelijk doodelijk was. Ook strychnine en andere vergiftige zelfstandigheden waren aangewend; even eens waren vergiftige spijkers in de bommen aanwezig. Een ooggetuige zegt dat de beschuldigden, toen zij uit de mededeeling van den heer de Ploeuc vernamen, dat er tijdens de commune 3 milliarden in de bank aan wezig waren, elkander aanzagen alsof zij wilden zeggen: dat hadden wij moeten weten De meest interessante zittingen waren tot dusver die, gewijd aan de verhooren van Jourde en Billioray. „Men gevoelt," zoo schrijft men aan het Handelsblad, „dat men hier niet langer te doen heeft met tweeslachtige indi vidu's als Assy, Ferré en Urbain." Zij verheerlijken de schaudaleu der commune nieten ontkennen alle deelne ming aan den moord der gijzelaars en aan den brand der gebouwen. Zij waren, voor zoover men kan nagaan, republikeinen ter goeder trouw, die als ,het ware ondanks zich-zelven, medegesleept werden door den groeten stroom der revolutie, en die ook uit de commune tradentoen hun gebleken wasdat zij buiten alle ver houding geraakte tot recht of billijkheid. Billioray was tot het laatste oogenblik toe een der ijverigste voorstan ders eener schikking tusschen Parijs en Versailles. Alle getuigenissen aangaande Jourde zijn even gun stig voor zijn karakter en levenswandel. Een der getuigen in zijne zaak, een zijner huren uit de straat Monge, heeft verklaard, dat de beschuldigde ondanks zijne hoedanigheid van gedelegeerde, zijne vroegere leefwijze in het minst niet veranderd had. De vrouw met wien hij samenwoonde, ging, evenals vroeger, zelve hare waseh op de bleek of in het waschhuis opdoen, en zijn kind bleef, evenals te voren, de armenschool bezoeken. Qattöclsbmcljtm. Prijzen van effecten. Amsterdam 19 Augustus 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 54$ *dito dito dito 3 63$ ♦dito dito dito 4 84$ *Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 110 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. ♦Obligatien 1798/1816 5 96$ *Certilic. adm. Hamburg 5 67§ *dito Hope O. 1855, 6e serie 5 81 ♦Gert. 1000 1864 5 ♦dito 11000 1866 5 94$ ♦Loten 1866 5 2462- ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 4$ ♦Certific. dito4 ♦Insci'ipt. Stieglitz Co. 2e a 4e L. 4 ♦Obligatien 1867 4 71 *0bl. 1869 4 71 ♦Certificaten .6 *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 217f- ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 4$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 88$ dito dito Jelez Orel 5 88 dito dito Charkow Azow. 5 Polen. *Schatkistobligatiën5 68$ Pruisen. ♦Obligation 4 Oostenrijk. ♦Oblig. meta.ll. in zilver Jan.Juli 5 57$ *dito dito April/Oct. 5 57 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 49 ♦dito dito Febr./Aug. 5 49 Italië. Leening 18615 *0ertific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligation2$ thans 3 32$ ♦dito 1867 3 „32$ ♦dito Binnenlandsche3 27^ Portugal ♦Obl. 18561862 3 36 ♦dito 1867 3 36 Turkije. dito (binnenl.)5 44$ Griekenl. dito (blauwe)5 p Egypte Obl. 1868 7 78$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 95 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97$ ♦dito dito dito (1885) 6 97$ ♦Obl. Illinois7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 Obl. St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 71$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld 6 21$ Venezuela, dito3 8§ Nieuwe Frausche Leeaing,80 Pr lissen van coupons. Amsterdam, 18 Augustus. Metall. 20.32$ Dito zilver 24.45; Dito Eng. per 11.77$; Eng. Russen per fEng. Portugal per 11.77$; Fransche 55g Belg. ƒ551; Pruis, f 35; Hamb. Russen fRussen in Z. R. 31 iV, Pools, in Fl. f per Z.R. fSpaans. Amerik. Dollars 2.39$; dito papier 2.11; Spaans, in 11.77$; Piasters/2.25$. Voorspoedig bevallen van een Jongen Y. BAGGER MAM—KR AAI J. Middelburg, 19 Augustus 1871. Middelburg, den 17 Augustus 1871. Heden overleed mijn echtgenoot de heer P. PELLE. M. J. S. NEMAN, Wed. P. Pelle. Heden, den 14 Augustus 1871, overleed te Wissen- kerke, de Weledelgeboren heer A. S. VAN DER LOEFF, Oud-Ontvanger der directe belastingen. In de vorige advertentie was abusievelijk de naam van Wïi. VERSLUIS er onder geplaatst. Tot mijne diepe droefheid overleed heden, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn dierbare echtgenoot MARINUS LEENDERT VANNOrPEN, in den ouder dom van 55 jaren en 10 maanden. - Hij ontsliep zacht en kalm in de hope des beteren levens. Hoe zwaar dit verlies mij en mijne kinderen valt, zal een ieder beseffen, die den overledene van nabij gekend hebben. Koudekerke, ADRIANA VAN NOPPEN, 18 Augustus 1871. geb. Wielemaker. Algcmeene kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3