w- '198. i! Maandag 1871. OÜRANT. 21 Augustus. Middelburg 19 Augustus. Bij de gisteren te Goes gehouden verkiezing van een lid voor den gemeenteraad aldaar zijn 192 geldige bil jetten ingeleverd. Het getal kiezers bedraagt 395. Aan de verkiezing in Juli j!. namen 274 kiezers deel, aan de herstemming 302. Bij de opening der biljetten op heden is gebleken dat zijn uitg£jjr$qkt,,pp de heeren B. Quist 58, J. J. B. Wiecking 48 en m"". J. H. de Laat de Kanter 37 stemmen, terwijl de overigen over verschillende personen ver deeld waren. Er moet alzoo eene overstemming plaats hebben tus- schcn de heeren Qnist en Wiecking. In de Staats-courant van heden is opgenomen het verslagbetreffende den aanleg der staatsspoorwegen van I Jamï&ri tot 30 Juni jl. Kerknieuws. Op het zestal ter beroeping van een predikant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Leidenter ver vulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer A. J. Molenaar, zijn geplaatst de heeren: K. F. Crentzberg, te Arnhem; P. S. van Konkel, te Zutfen; B. Mosselte Benkum en Heelsum; H. J. Ho- gerzeil, te Driebergen; J. J. Dermout, te Vlissingen, en J. A. Gerth van Wijk, te Kampen. Necrologie. De hoogleeraar G. E. Voorhelm Schneevoogt, te Am sterdam, is eergisteren op het buitengoed Heijenoord, in de nabijheid van Arnhem, plotseling overleden. Gemengde berichten. Het stoomschip Prins Hendrik, van de stoomvaart maatschappij Nederland, is eergisteren te Glasgow te water gelaten. Eergisteren is de maarschalk Leboeff, oud-minister van oorlog in Frankrijk, die, zooals men vreet, eenigen tijd hier te lande heeft doorgebracht, weder huiswaarts vertrokken, alwaar hij zijn intrek zal nemen op het kasteel du Moucel, departement Ome. (Handelsblad.) De gemeenteraad van Groningen heeft eergisteren besloten dat de herfstkermis niet zal worden gehouden. In den Haag is een tienjarige knaap doodgeslagen door een paard, dat hij bij den staart trok. Uit het jaarverslag der kweekschool voor de zee vaart te Leiden over het jaar 1870 blijkt, dat tot 1 Januari 1867 van een getal van 607 jongens, 231 tot den rang van matroos 3« klasse, 97 tot den rang van matroos 2c klasse26 tot den rang van matroos lc klasse en 121 tot den rang van onderofficier zijn opgeklommen. Teneindo de ingezetenen zooveel mogelijk van zuiver drinkwater te voorzienheeft de gemeenteraad vau Harlingen besloten een derde filtreermachinete laten vervaardigen; reeds twee machines bestaan er, waar door de ingezetenen achtmaal per dag in de gelegenheid gesteld worden, om kosteloos goed gefiltreerd water te bekomen. In plaats van de verouderde benamingen voor het kaliber der kanonnen, zal in Duitschland met 1 Octo ber a. dat kaliber werden aangegeven door centime ters in plaats van door ponden. Zoo zal b. v. de stalen éponder genoemd worden stalen kanon vaD 8 centimeters; de stalen 6ponder stalen kanon van 9 centimeters; de getrokken ijzeren 12ponder, het getrokken ijzeren kanon van 12 centimeters enz. Hoe men in de Vereenigde Staten zaken die spoed vereischen behandelt, bewijst de herbouw vau een door de Pennsylvania maatschappij aangekochten spoorweg. De rails op een 300 mijlen lange lijndie een ander spoor had, moesten verlegd en de spoorbreedte van 6 tot 4\- voet versmald worden. Des Zondags werd de dienst geschorst en het werk 's morgens te 4 uren gelijk tijdig op alle stations ondernomen en wel met zoodanig gevolg, dat het te 11 uren afgeloopen was en de dienst des namiddags hervat kon worden. Verschillende Italiaansche dagbladen maken met uitbundige vreugde een brief openbaar van den heer Drouyn de Lhuis, als president van de SociéiéFranqaise d'agriculture waarin bij de verschillende bij name ge noemde Italiaansche autoriteiten dank zegt voor hunne belangrijke zendingen zaaikorenen geldelijke ondersteu ningen. Zij zien hierin een bewijs van bijzondere sym pathieker' Italianen voor Frankrijk, dat zij in zijn onge luk zich gehaast hebben te hulp te komen. Daarbij wordt als verblijdend verschijnsel vermeld dat Italië alleen op de Fransche leening voor 50 millioen inschreef. Al deze omstandigheden worden opgesomd en aange haald, en kunnen toch de vrees voor een aanstaanden oorlog in Italië niet wegnemen. Thermometerstand. IS Aug. 's av. 11 u. 64 gr. 19 1smorg.7u.64gr..'smidd. 1 u 67gr 'sav. 6u.66gr Gemeenteraad van Vlissingen. Zitting van Maandag 14 Augustus. Onderzoek geloofs brieven; verhuring gemeentegrondenoverlegging reke ningen en begrootingen; missive gedeputeerde staten betreffende de gemeente-financienmachtiging af- en overschrijving begrooting katholiek armbestuur; missive gedeputeerde statenniet-goedkeuring raadsbesluit; be denkingen verordening kinderziekte; idem verandering rentestand aard leenbank behandeling verordening brug geld; benoeming tijdelijke hul pi eeraar burger-avondschool aankoop teekenborden enz. id em; mededeeüngen; ontslag en benoeming lid commissie van fabricage. Voo'rzitter de heer Winkelman. Afwezig de heeren de Vey Mestdagh, Kleijnhens, van Uije Pieterse, van der 03 en Verkuyl Quakkelaar. De notulen der zitting van 17 Juli jl. worden gelezen en goedgekeurd. Daar art. 2 van het reglement van orde bepaalt dat het onderzoek der ingekomen geloofsbrieven van nieuw benoemde leden iu de eerstvolgende vergade» ing moet geschieden, stelt de voorzitter voor daartoe over te gaan en verzoekt de heeren Ockers, Poten Callenfels zich met het onderzoek te willen belasten. Nadat de commissie dat onderzoek heeft volbracht brengt zij bij monde van den heer Callenfels rapport uit en adviseert tot toelating van de heeren W. deKruijff, Th. van Uije Pieterse, J. G. Hector en J. P. Laernoes; terwijl bij haar eenigen twijfel is ontslaan of niet de betrekking van consulair agent van Amerika, door den heer J. J. P. Hector bekleed wordende, onvereenigbaar met het lidmaatschap van den raad zou kunnen zijn, en zij den raad daaromtrent wenscht te laten beslissen. In overeenstemming met het voorstel der commissie wordt besloten tot toelating van de heeren de Kroijff, van Uije Pieterse, J. G. Hector en Laernoes; terwijl na eenige discussie en eene toelich ting van den voorzitter dat de heer J. J. P. Hector het consulair agentschap met toestemming des konings heeft aanvaard en mitsdien zijne hoedanigheid als Nederlander daardoor niet verloren heeft, mede tot diens toelating besloten wordt. Door deu voorzitter wordt medegedeeld dat het be sluit tot verkoop van weiland door gedeputeerde staten is goedgekeurd, en dat de opbrengst daarvan netto heeft bedragen f 1001.64; alsmede dat zijn verpacht of ver huurd gewordenvoor den tijd van 7 jareneen stuk weiland groot 112.60 aren aan A. Maas, voor f 150; een dito groot 137.70 aren aan J. Koole, voor f 211; de werf aan de Sardijnkaai aan J. Filis, voor 176, en een erf met zich daarop bevindende loods in de Lange Noord straat, zijnde de voormalige vischmarkt, aan K. de Ja ger, voor f 70. De voorzitter deelt mede dat bij het dagelijksch bestuur eenig bezwaar is gerezen tegen het verhuren van het laatste perceel voor den tijd van zeven jaren, met het oog op de mogelijkheid dat dit terrein voor ander ge bruik benoi)digd zou kunnen zijn. De heer de Kruijff is mede van oordeel, dat het met het oog op het terrein, benoodigd voor de te bouwen school, niet wenschelijk zijn zou om deze verpachting, voor zooveel het laatste perceel aangaat, goed te keuren. De verpachting der eerste drie perceelen wordt daarna goedgekeurd eu die van het laatste perceel afgekeurd, beide met algemeene stemmen. Wordt overgelegd de gemeenterekening over het dienstjaar 1870, alsmede de rekeningen en begrootingen van het arm-gast en weeshuis en"van het algemeenarm bestuur over 1870. De voorzitter zegt dat de gemeenterekening wordt gedrukt en aan de leden zal worden rondgezonden ent hij voorts al deze stukken wenscht testellen in handen der betrokken cominissiën tot onderzoek en het uit brengen van rapport. Daartoe wordt met algemeene stem men besloten. De voorzitter doet de openbare vergadering overgaan in eene met gesloten deuren. Na de heropening wordt voorgelezen eene missive van gedeputeerde staten van Zeeland, behelzende eenige be schouwingen over de financiën-dér gemeente Vlissingen in verband met het verzoek tot'voortduren de heffing van accijnsen. Namens de regeering wenscht dat college ingelicht te worden of niet de gemaalbelasting zou kuu- neu verminderd worden met hetgeen voor de subsidie aan de armbesturen minder zal uoodig zijn; of, zoo dit niet kan geschieden, de schuld der stedelijke gasfabriek spoediger af te lossen, teneinde het bedrag der bespaarde rente té doen strekken tot vermindering van den accijns. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten deze mis sive tot onderzoek en advies te stellen in handen van de commissie voor de financiën. Op verzoek van Let roomscb-katholiek parochiaal armbestuur wordt machtiging verleend tot af- en over- sohiijving van eenige posten op de begrooting over 1870. Wordt gelezen eeu kennisgeving vau gedeputeerde staten dat zij hunne goedkeuring hebben onthouden aan een besluit tot af- en overschrijving op de begroo ting voor 1870, op grond dat het dienstjaar reeds zou zijn afgesloten. De voorzitter zegt dat de vorderingen, waar van de overschrijving het gevolg is, in tijds zijn inge komen, doch dat de aanvrage tot af- en overschrijving, eerst na 30 Juni heeft kunnen plaats vinden. Burge meester en wethouders hebben gemeend aan den raad te moeten voorstellen om deze uitgaven te verevenen uit de onvoorziene uitgaven van het loopende jaar. Aldus" wordt met algemeene stemmen besloten. De voorzitter doet alsou voorlezen eenige bedenkin gen van gedeputeerde staten betrekkelijk de iu de vo rige vergadering vastgestelde verordening ter beteuge ling der pokziekte. Daar deze bemerkingen alleen betrekking hebben op onderwerpen van ondergeschikt belang, stelt de voor zitter voor, de daaruit voortvloeiende wijzigingen goed te keuren. Dienovereenkomstig wordt besloten. Geschiedt mededeeling dat het raadsbesluit tot wijzi ging der uren van opening en sluiting der bank van leening door den koning is goedgekeurd en dat bij de regeering bezwaren zijn gerezen tegen het besluit tot wijziging van den rentestandaard dier bank. De regeering wijst er op dat iu Nederland door geen bank van leening meer dan 16 pet geheven wordt met een minimum van 1 et. Zij mag niet medewerken tot eene verhooging van die renteheffing, doch heeft geen be zwaar dat van posten boven de 2C0ook 16 pet. geheven wordt. Mochten de kosten tot onderhoud der bankaldus niet gevonden kunnen worden dan werd in overwegii g gegeven om de kosten der administratie te verminden n. Deze bedenkingen in handen gesteld zijnde van de commissie over de leenbank is door haar hierop rapport uitgebracht, waarin zij haar oordeel uitspreekt dat ver eenvoudiging of bezuiniging in de administratie vol strekt on mogelijk is. Het personeel kan niet verminderd worden zonder den goeden gang van zaken in gevaar te brengen, en de helooningen der beambten aan deze inrich ting verbonden zijn zoo matig gesteld dat ze ter nau- wemood geëvenredigd zijn aau dediensten eneischen die van hen gevorderd worden. Vroeger waren de traktemen ten veel hooger en kwamen de patenten der beambten voor rekening der bank. De commissie kan alleen dan eeu gunstig gevolg verwachten, indien haar primitief voorstel

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1