sen overvallen. Het gevolg was, dat op den middag van den lfn September de troepen beiderzijds weder dezelfde stellingen innamen als den dag te voren. In den nacht namelijk waren het 9®, 3C en 10e armcekorps door Frie- drich Carl aan von Manteuffel ter hulp gezonden. Zoo had Bazaine door eigen schuld voor de tweede maal het voordeel laten ontglippen, dat bij weder de meerder heid had, terwijl hij den 1«» September weder minder troepen dan de Duitschers in het vuur had. Er werd hevig gevochten en de Franschen verdedigden Noisse- ville, wat zij steeds bezet hielden, zoo moedig, dat de Pruisische troepen bij iederen storm afgeslagen werden. Zooals in de meeste groote slagen gedurende dezen oor log het geval was, moest de artilerie weder de eindbe slissing geven.Vijftig stukken geschut verjoegen eindelijk de Franschen uit Noisseville, waaruit zij echter in de beste orde aftrokken. De Fransche infanterie heeft in dit gevecht zijn roem gehandhaafd en toonde zich vooral in het dorpgevecht volkomen tegen de Pruisische troe pen opgewassen, ja over het geheel overtrof zij die." Zulk een oordeel beeft men zelden van een Duitscber vernomen en heeft als zoodanig groote waarde. Het ge volg was dat de Duitschers sedert deze geweldige waar schuwing voorzichtiger werden en daardoor iedere poging om uit Metz te ontkomen voor Bazaine moeilijker werd. Alle latere gevechten mislukten dan ook steeds,te meer daar die bijna zonder uitzondering met zulk gering aantal troepen ondernomen werden, dat zij eerder het doel schenen te hebben, om proviand buitte maken dan om de vijandelijke linie te forceeren. Ten slotte geeft von Wickede de volgende waarschijnlijk zeer juiste be schouwingen „Even zoo goed als het in Augustus en het begin van September mogelijk geweest was, om zich door de Duit- sche linie heên te slaan, even ondoenlijk was dit later. De Fransche troepen zouden doelloos door de Pruisische batterijen verpletterd geworden zijn. Dit wist Bazaine zelf ook zeer goed. Waarschijnlijk hebben politieke redenen den maarschalk bewogen om aan het einde van Augustus en het begin van September zijn leger zoo intact mogelijk te laten, en geen krachtiger pogin gen tot doorbraak te beproeven dan geschied zijn. De maarschalk geloofde waarschijnlijk niet, dat von Moltke het stoute plan zou uitvoeren, om een stad als Parijs in te sluitenzoolang Metz nog 150,000 man bezetting had en de vestingen Langres, ToulVerdun, Montmédy, Longwy en Thionville met hare garnizoenen nog in den rug der Duitschers lagen en vermoedde zeker niet, dat von Bismarck in September reeds den afstand van den Elzas en Lotharingen eischen zou. Hij verwachtte eer der, dat ernstige vredesonderhandelingen aangeknoopt zouden wordenen Pruisen met de betaling der oorlogs kosten tevreden zon zijn. "Wanneer in September inder daad over den vrede onderhandeld waredan was het ongetwijfeld voor Frankrijk van het grootste belang, wanneer in het sterke Metz nog een geheel leger van minstens 150,000 man der beste troepen ter dispositie stond. Bazaine wilde ook dat Napoleon op Frankrijk's troon bleef, en voor hem was het eveneens van onbere kenbaar belangdat hij dan in Metz dit groote leger en daaronder bijna zijn geheele garde ongeschonden we dervond. „Deze politieke beweeggronden hebben den maar schalk Bazaine waarschijnlijk tot zoo groote werkeloos heid genoopt, anders is zijne handelwijze uit een mili tair oogpuDt onverklaarbaar. De maand September liet hij zoo voorbijgaan, doch daardoor kon hij in October niet anders handelen dan hij deed en was de treurige capitulatie onvermijdelijk. Het beweren van sommige Fransche generaals, dat hij in de tweede helft van Octo ber nog had kunnen doorbrekenspruit slechts voort uit de gewone lichtvaardigheid, waarmede in Frankrijk over dergelijke toestanden geoordeeld wordt en bewijst een volkomen onbekendheid met de belangrijke ver schansingen en batterijen, welke door de Duitschers op de insluitingslinie opgericht waren. Voor een passieven tegenstand, heeft Bazaine alles gedaan, wat slechts mogelijk was." paardenboonen fr. 21.50koolzaad fr. lijnzaad fr. 40.koolzaadkoeken fr. 27.00; lijnkoeken fr. 21. boter per kilogram fr. 2.80, eieren fr. 1.95 per 26 stuks. Middelburg, 18 Augustus. Raapolie 46. Patentolie 48. Lijnolie f 38 Raapkoeken f per 1040 stuks. Lijnkoeken: zachte harde per 104 stuks. Vlissingen, 18 Augustus. Boter 1.35 a ƒ1.45 per kilogram. Prijzen van effecten. Amsterdam 18 Augustus 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 54$ *dito dito dito 3 63 ♦dito dito dito 4 84tV ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 109$ België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. ♦'Obligatiën 1798/1816 5 96$ *Certific. adm. Hamburg 5 67$ ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 81$ ♦Cert. 1000 1864 5 ♦dito 1000 1866 5 94f ♦Loten 1866 5 247 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 486 ♦Certific. dito4 68 *Inscript.8tieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 71 ♦Obl. 1869 4 „70$ ♦Certificaten .6 44$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 218 ♦Oblig. dito 4 168 ♦dito dito 4$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 88$ dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 86$ ♦Schatkistobligatiën5 68$ ♦Obligatiën .4 ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 57$ ♦dito dito April/Oct. 5 „57$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 48 f$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 49 Leening 18615 55$ ♦Certific. bij Lamaison c. s.5 ♦Obligatiën2$ thans 3 32$ ♦dito 1867 3 32$ ♦dito Binnenlandsche3 27 ♦Obl. 1856—1862 3 „35$ ♦dito 1867 3 „35$ dito (binnenl.)5 dito (blauwe)5 Obl. 1868 7 ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 ♦dito dito dito (1885) 6 ♦Obl. Illinois .7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec. (7p) dito dito geconsolideerde 7 dito dito debentures 8 Obl St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 dito dito 1869 dito 7 ♦Obl. 1863 4J ♦dito 1865 Polen. Pruisen. Oostenrijk. Italië. Spanje. Portugal. Turkije. Griekenl. Egypte Amerika. 9$ 78$ 95$ 97$ Brazilië. Mexico. Grenada. Venezuela. Ecuador. dito 18513 dito dito dito 70$ 71$ 83 92$ 14 21$ 3 3$ 1 80$ Nieuwe Fransche Leening Prezen van coupons. Amsterdam, 17 Augustus. Metall. f20.32$ Dito zilver 24.45; Dito Eng. per 11.77$; Eng. Russen per Eng. Portugal per 11.77$; Fransche /55$; Belg. 55$; Pruis, ƒ35; Hamb. Russen fRussen in Z. R. 31^; Pools, in Fl. f per Z.R. Spaans. Amerik/ Dollars 2.39; dito papier 2.11; Spaans, in 11.77$; Pias ters 2.25$. Tlöwrtmlicn. 3fctt)ötngm. Ondertrouwd: Jhr. S. F. T. DE VAYNES VAN BRAKELL, Luit. ter zee, en A. B. STRATÉNUS. Ginneken, 17 Augustus 1871. Zeitung weder eens eenige kolommen met een opstel van den kundigen en onpartijdigen Julius von Wickede ge vuld te zien. In een der laatste nommers stelt hij een onderzoek in Daar de verdediging van Metz door Bazaine, dat wegens de wijze, waarop hij als Duitscher deze zaak behandelt, bijzonder de aandacht verdient. Hij begint met te zeggen, dat Bazaine evenmin als Mac-Mahon zijn naam als veldheer gehandhaafd, maar groote fouten be gaan heeft, die de insluiting van Metz bijzonder gemak kelijk heeft gemaakt. In de eerste plaats behandelt hij eigenlijk met schou derophalen de laffe beschuldiging van vele Franschen dat Bazaine de stad aan de Pruisen verkocht of zich in iedergeval aan verraad schukliggemaaktzonbebben. Het schijnt den Franschen niet mogelijk te zijn te begrijpen, dat bevelhebbers fouten kunnen begaan of ongeschikt heid aan den dag kunnen leggen, terwijl zij tegelijkertijd die maunen met het grootste gemak van verraad beschul digen. „Bij ons Duitschers, zegt von Wickede, is het. juist omgekeerd. Dikwijls hoort men hoogere officieren van ongeschiktheid en ondoortastendbeid beschuldigen, doch nooit van verraad." Hiervan geeft hij talrijke voor beelden uit de oorlogen van 18021806 en zelfs uit den bevrijdingsoorlogen in 1813—1815; uit de oorlogen van 1859 en 1866, waaruit hij de verregaande onwetendheid der Oostenrijksche bevelhebbers aantoont, enz. „De eerste fout van Bazaine was, dat bij den 16en Au gustus (slag bij Mars-la-Tour) met niet meer energie en krachtiger de poging tot het doorbreken der vijande lijke linie doorzette." Volgens von Wickede had hij dien dag verreweg de overmacht, en wanneer hij in den nacht zijne kolossale reserve vooruit had laten rukken dan v as deu 17™ waarschijnlijk zijne poging gelukt. „Wanneer Bazaine dit niet doen wilde of kon, dan was het naar mijne meening een groote fout, dat bij het den 18CB Augustus (slag bij Gravelotte) met alle geweld op nieuw probeeren wilde. Hij moest toch weten, dat thans eene macht tegenover hem stond, die met 50,0G0 tot 60,000 man versche troepen versterkt was en hij nu bepaald de minderheid had. De zorgeloosheid, waarmede de Fransche legerhoofden en vooral hunne generale staven steeds verzuimen, om naar de stellingenplannen en sterkte des vijands onderzoek te doenwas ook hier weder merkbaar." Zeer terecht schrijft von Wickede dit ver schijnsel toe aan de oorlogen van 1840 1870 in Algerie, die de school voor alle Fransche legerhoofdenook voor Bazaine en Mac-Mahon, geweest zijn evenals aan den gueriila-öorlog in Mexico, waar zulks onmogelijk en ook onnoodig was. „Hoe geljeel anders wist Napoleon I strategische plannen te maken roept von Wickede uit dan thans de maarschalken van Napoleon III! Het is niet te loochenendat de latere generaals der repu bliek, Aurelles de Paladines, Faidherbe, Bourbaki en vooral Chanzy, dien ik ongetwijfeld voor den bekwaam ste onder hen houd, veel beter manoeuvreerden dan Mac- Mahon, Bazqine en Frossard gedaan hebben." De dei de fout, zegt von Wickede, beging Bazaine bij den uitval van 31 Augustus bij Noisseville. Terecht scheen hij te begrijpen, dat wanneer hij zich door de vijandelijke linie wilde heenslaan, dit slechts mogelijk was in den eersten tijd der insluiting. Die insluiting van Metz kon tengevolge van den wijden kring der om liggende forten niet zoo volkomeD zijn, dat Bazaine geheel van de buitenwereld algesloten was. Bij wist derhalve dat de Duitschers als het ware een tweede ves ting om Metz maakten. De positie der Duitschers werd dus dagelijks sterker, terwijl het gehalte van Bazaine's macht dagelijks afnam. Bazaine ondernam dus zijn uit val op den 31en Augustus met groote kans van slagen, en slechts aan zich-zelven beeft hij het te wijteD dat hij zijn doel niet bereikte. Von Wickede geeft van het gevecht ongeveer de volgende beschrijving: „Des morgens vroeg stelde Bazaine zijne legermacht op in de richting der dorpen Noisseville en Servigny op den rechter oever der Moesel. De rechtervleugel steunde op het sterke fort St. Quentin, de linker op het fort St. Julien. Waarom hij echter zoo uren lang in slagorde staan bleet en niet in den vroegen morgen reeds aan greep, is tot dusverre een onoplosbaar raadsel. Die fout wërd echter weder eenigszins hersteld door de kracht waarmede de Franschen tegen den middag den aanval begonnen. Tegen den namiddag vielen dan ook de dor pen Noisseville en Servigny in hunne handen. Dit was zonder twijfel een overwinning d er Fran se hen, doch waarom Bazaine daarvan geen gebruik maakte en zijn voortdringen staakte, terwijl hij anders zonder eenigen twijfel de Duitsche linie geforceerd zou hebben, is onverklaarbaar. In plaats van in den helderen zomernacht weder voort te gaan, liet hij zijne troepen in de veroverde dorpen stellingen innemen. Methunnegewone zorgeloosheid en slechten voorpostendienst lieten de Fransche regimenten zich reeds in den nacht door de Prui- Gisteren is uit de haven van Vlissingeo vertrokken de Engelsche brik Elisabeth, gezagv. Wright, in ballast naar Engeland. £janDrlsbcricl)tctt. Gent, 18 Augustus. Roode en witte tarwe fr. 27.50; a fr. 30.- weinig aanvoer; rogge fr. 18.—, afslag fr, 1; gerst fr. nieuwe haver fr. 14.25; boekweit fr. 23.00; Middelburg, den 17 Augustus 1871. Heden overleed mijn echtgenoot de heer P, PELLE, M. J. S. NEMAN, Wed. P. Pelle. De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de belangstelling bij hun 25jarig Huwe lijk ondervonden. Vlissingen, C. G. DEKKER, en 18 Augustus 1871. MARITJE SCBUHMAN.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3