MIDDELRURGSCHE COURANT. N°- 197. Zaterdag 1871. 19 Augustus. Middelburg 18 Augustus. Zooals wij reeds gisteren meldden, zal den 21e" Sep tember a. te 's Gra venhage worden aanbesteed: het maken van gebouwen op het station Vlissingen en eenige verdere werken ten behoeve van den spoorweg en het kanaal door Walcheren. Uit de Staats courant van heden blijkt, dat aanwijzing op het terrein zal worden gedaan op llcn enl3cn September a., telkens des voormiddags te 11 uren. De minister van financiën heeft beslist dat het niet geoorloofd is in postwissels te vermelden de oorzaak van de schuld, waarvoor de postwissel in betaling strekt, vooreerst omdat bet strijdt met de deswege bestaande bepalingen, maar ook omdat het daarmede beoogde doel niet zou worden bereikt, daar zoodanige postwissel niet onder bereik van den afzender of in handen van den geadresseerde blijft, maar ten postkantore, waar die wordt uitbetaald, moet worden afgegeveu; behalve dat de postwissel niet te beschouwen is als een wissel, door den afzender getrokken op eenig postkantoor, ten be hoeve van den geadresseerde, maar als een wissel door het eene postkantoor op het andere getrokken, ten behoeve en, als het ware, aan de order van den afzender waarvan door deze de invordering wordt opgedragen aan den geadresseerde. Naar aanleiding der opmerkingen van den heer mr. D. van Eek, bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1871 in de tweede kamer der staten-generaal, over den ijk der maten en gewichten, is door den minister van staat en van binnenlandsche zaken een commissie be noemd tot het instellen van een onderzoek omtrent de bepalingen op de ijk van de gasmeters. Tot leden dezer staatscommissie zijn benoemd dr. Ütamkart, hoogleeraar, lid der academie van wetenschappen, F. A. T. Delprat, hoofdofficier bij het wapen der artillerie, en Koster, referendaris der 12e afdeeling (ijk enz.) bij het ministerie van binnenlandsche zaken. De minister van buitenlanclsche zaken heeft bij missive van 11 dezer de commissarissen des konings verzocht aan de verschillende autoriteiten in hunne provincie een aan schrijving te richten waarin op de noodzakelijkheid wordt gewezen, dat personen die zich uit Nederland naar bui tenslands begeven, van een regelmatig buitenlandsch paspoort zijn voorzien, voornamelijk naar die rijken, waar het paspoortenstelsel niet is afgeschaft of weder is ingevoerd. Volgens telegrafisch bericht van eergisteren is de stoomboot Prins van Oranje, van de stoomvaartmaat schappij Nederland, het kanaal van Suez zeer voorspoe dig gepasseerd. Alles was wel. (Utr. dagbl.) Dinsdag jl. werd te Amsterdam een buitengewone ver gadering der aandeelhouders in de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen gehouden, teneinde een definitieve redactie der statuten vast te stellen en een lid van den raad van commissarissen te benoemen in de plaats vau den beer H. A. van den Wall Babe, die door ongesteldheid genoopt werd zijn ontslag te nemen. Na een vrij langdurige discussie werden de door den raad voorgestelde statutenbehoudens enkele wijzigin gen aangenomen. Met groote meerderheid werd de heer H. P. G. Quack benoemd tot lid van den raad van com missarissen. Benoemingen en besluiten. hooger onderwijs. Pensioen verleend, ten bedrage van f 2201 'sjaars, aan mr. J. de Wal, emeritus-hoog leeraar in cle rechtsgeleerde faculteit aan de hooge- echool te Leiden. resistaatie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Zuidhorn F. T. Posthumus, thans ont vanger der registratie en domeinen te Hardegarijp. koloniën. Eervol ontslag uit 'slands dienst verleend, op verzoek, aan den Oost-Indischen ambtenaar J. van Bergen, laatstelijk cipier bij 'slands gevangenis te Mar- tapoera, thans met verlof hier te lande. Kerknieuws. Benoemd tot pastoor te Etten, P. van Wees, pastoor te Axel; tot pastoor te Axel, P. van Vooren, kapelaan te Hulst: tot kapelaan te Hulst, F. Potters, student te Leuven. Marine en leger. Het eskader, bestemd tot het overbrengen der over blijfselen van de strijders van 1830, is gisteren middag omstreeks éen uur van Vlissingen vertrokken naar Ant werpen. Men verneemt, dat bij de te verwachten reorganisatie van het leger ook de muziekkorpsen zullen worden ge reorganiseerdzoodanig, dat door bet vervallen van het getal regimenten in de plaats van de tegenwoordige acht infanterie-muziekkorpseu zes statmuziekkorpsen bij iedere divisie éen te plaatsen, gevormd zullen worden, elk ter sterkte van 60 man, op denzeltdeu voet ais thans reeds bij het regiment grenadiers en jagers het geval is. Jl. Dinsdag is, zooals men ons uit Breda meldt, het examen deradspiranten voor de stafschool aangevan gen hetwelk veertien dagen zal duren. De commissie van examinatoren telt tien leden. Rechtzaken. De advocaat-generaal bij hef pi'ovinciaal gerechtshof in Noord-Holland heeft gistereu requisitoir genomen in zake Johann Egli of Egly, alias baron von Lieben- stein, en een tuchthuisstraf geëischt voor den tijd van zes jaren. De verdediger van den beschuldigde, mr. A. F. K. Hartogh, concludeerde tot vrijspraak. Dinsdag a. zal het hof uitspraak doen. Gemengde berichten. De keizer en de keizerin van Brazilië zijn Maandag avond te Antwerpen aangekomen. Nadat de keizer aldaar verschillende merkwaardigheden bezichtigd en eene zitting van het geografisch congres had bijge woond, zijn HFÏ. MM. Woensdag naar Brussel vertrok ken, alwaar zij zich een paar dagen zullen ophouden. -- In eene te Amsterdam gehouden vergadering van het Internationaal vredebond is het voorstel der heeren Rijnders c. s., tot afscheiding van het Algemeene Neder- landsch vredebond, met groote meerderheid van stem men verworpen. De Afrikaansche handelsvereeniging te Rotterdam hield jl. Dinsdag haar algemeene vergadering, waarop een zeer bevredigend verslag van den toestand der ver- ceniging werd medegedeeld; de werkkring op de Afri kaansche kust had zich uitgebreid, de factorijen waren in getal en in rijkdom van personeel toegenomen, zoo dat er een vrij hoog dividend op de aandeelen, waarvan er 359 op de vergadering vertegenwoordigd warenkon worden uitgedeeld. De vergadering besloot daarop tot het aangaan eener geldleening van twee en een half millioen tegen 5 pet., plus een aandeel in de winsten der onderneming voor de obligatiehouders, wanneer die zeker bedrag zouden hebben overtroffen, en met het oog daarop werden eenige veranderingen in de statuten der naamlooze vennootschap gebracht. Omtrent de te Antwerpen gehouden wordende tentoonstelling van voorwerpen van geografischcosmo- grafisch en mercantiel belang leest men in de Nieuwe Rotterdamsche courant het volgende: „Om nu nog met een enkel woord op de tentoonstel ling terug te komen, deel ik u mede dat zij uitmunt door tal van oude en zeldzame afdrukken der atlassen van Hondius, Mercator, de Witt, en ook vindt men er op perkament geteekende atlassen met uitvoerige b'j- schriften uit de 14«, 15e en 16c eeuwen. Door de regee ring is ter bezichtiging gesteld de prachtig geteekende atlas uit de Bibliothèque de Bourgogne, welke uit de 16e eeuw dagteekenende, zeer uitvoerig is, vooral voor Nederland. Tal van nieuwe atlassen uit Be'gië, Neder land, Frankrijk en Engeland zullen mededingen naar de uitgeloofde medailles, evenals een groot aantal schoolboeken en boekjes. Globes zijn er niet veel, doch daaronder munfnn twee uitstekend bewaarde globes van Bloem uit: fraaier exemplaren zijn er voorzeker niet te vinden. Aan wandkaarten is ook geen gebrek, en menigeen daaronder is uit ons vaderland afkomstig. Onder de geschilderde treft men er aan welke te Ant werpen op eene lagere school worden gebruikt en uit munten door duideljkheid; zij kosten echter 150 a 250 franken! en dat voor eene lagere schoolVoor ethno graphic is er bijzonder weinig; het eenige wat interesseert bij de physische geographie is eene verzameling dieren, planten enz., op Madagascar verzameld door onzen land genoot Framjois Pollenoverigens liggen er wat cliinoi- serries tentoongesteld, welke een slecht figuur maken door de geringe quantiteit. Onder plaatwerken en photo- graphiën munten vooral uit eene keurige collectie van gezichten op oudheden uit Mexico, en een stel platen, gezichten op den Himalaya voorstellende." Het ongeval te Stowmarket in Engeland onstaan, door zelfontbranding van brandbare stoffen nadat een wetenschappelijk onderzoek deskundigen stellig had doen verklaren dat zelfontbranding onmogelijk was, brengt Het Vaderland een soortgelijke logenstraffing van verklaringen van deskundigen te binnen, hier te lande voorgevallen. Voor een jaar of drie vier meldde een vuurwerkmaker uit Rotterdam zich aan bij burgemeester en wethouders van Hillegersberg met verzoek om op een aan den straat weg naar Rotterdam grenzend stukje weiland, dat in de nabijheid van een paar buitenplaatsen gelegen was, een fabriek van vuurwerken te mogen oprichten. Bij de naar aanleiding van dit verzoek gehouden informatiën de commodo ei incommodo brachten de bewoners van naburige huizen veel bezwaren tegen die voorgenomen vestiging in en ook burgemeester en wethouders achtten eene vergunning gevaarlijk voor het veilig verkeer langs den straatweg. De verzoeker trachtte echter die bezwaren weg te ruimen door aan te voeren, dat er geenerlei gevaar bestond, dat de alleen in vereeniging gevaarlijke ingrediënten geheel afzonderlijk in lichte gebouwtjes zouden worden bewaard, dat ze eerst werden vereenigd wanneer stukken vuurwerk vervaardigd werden en dan terstond afgeleverd, en dat zelfontbranding bij den tegenwoordigen stand van de kunst der vuurmakerij volkomen onmogelijk was. Burgemeester en wethouders weigerden niettemin de vergunning, juist met het oog op het gevaar van zelfontbranding. De vuurwerkmaker klaagde over de achterlijkheid, bekrompenheid en domheid van gemeentebestuur en geburen, wilde niets hooreu van den raad om zijn eta blissement te vestigen op een der eilandjes in den Berg- schen plas, waar een ontploffing geenerlei gevaar kon teweeg brengen, en kwam tegen het besluit van het gemeentebestuur in beroep. Hij wendde zich tot gede puteerde staten, doch toen hij vernam dat hij zich tot den koning zou hebben te wenden kwam bij op zijn besluit terug, huurde wérkelijk een eilandje in den plas en verzocht na eenigen tijd vergunning om zijne inrich tingen op dat eilandje te zetten. Bij de informatiën de commodo el incommodo bracht nie mand bezwaar in en onder de noodige voorschriften in 't belang der publieke veiligheid werd de gevraagde vergunning verleend. De werkplaats en de verschillende loodsen tot berging van de brandbare ingrediëten, geheel afgescheiden, en dus zonder eenig gevaar daar zelfontbranding „onmo gelijk" was, werden geheel volgens bet eerste plan ingerichten eenige maanden ging alles goed. Op zekeren middag ontdekte men echter want het eilandje met de gebouwtjes, was van den straatweg te ziendat een der magazijntjes verdwenen was. Men

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1