het verder) geven door het invullen en alom aanbieden van het inteekenbiljet, „het onweêrsprekelijk bewijs, dat zij een dagblad der ehristelijk-historische richting willen. Door dat te willen, om zich het blad aan te schat ten, houden zij op te steunen do organen der nltramon- tanen, der democratender radicalen, der liberalen en der conservatieven, om zich op eigen terrein te verza melen, onder de banier, die het gulden motto draagt: Met God voor Nederland en Oranje!" De circulaire werd op het terrein van het zendings- feest in 16,000 exemplaren verspreid. Het plan vond algemeen bijval. Van vele zijden werd tot het verzame len van 5000 inteekenaren ondersteuning toegezegd. (iV. JioU. cour.) Over de al of niet besmettelijkheid van de cholera bestaat onder de geneeskundigen nog steeds veel ver schil van gevoelen. In een door dr. W. Bosch in de Tijd spiegel geplaatst artikel wordt die besmettelijkheid tegengesproken. In 1853, bij hetuitbreken eenereholera- epidemie op Java, werd door den geneeskundigen dienst aldaar aan de regeering verklaard„de cholera is niet besmettelijk; er behoeven geen quarantaine- of andere maatregelen van afzondering te worden genomen; maar alleen die door de hygiene zijn voorgeschreven." Deze regelen werden allerwege in de dorpen bekend gemaakt en aanbevolen en hadden ten gevolge, dat de ge moederen werden gerustgesteld vrees of angst voor de besmetting die voor zoo velen verderfelijk is en de aanleidende oorzaak (predispositie) bij velen is om door de ziekte aangetast te worden werd nergens waarge nomen; het onderling verkeer was overal vrij en onbe lemmerd. De dorpen, waar de ziekte heerschte, werden door niemand vermeden en nergens heeft de bevolking een voorbeeld gegeven van verhuizing of tijdelijke verwijdering uit hare woningen ot dorpen, uit vrees voor de cholera, die er in meerdere of mindere mate heerschte. Op Java was er geen denkbeeld van besmettelijkheid. Geen choleralijder zag zich uit angst er voor geschuwd of verlaten dat toch een verschrikkelijk lot moet zijn. Buren, vrienden en magen waren ijverig in hulpbetoon waar het vereisebt werden de geneeskundige dienst mocht de voldoening smaken, zijne kordate uitspraak, zonder omwegen ot dubbelzinnigheid, op zijn eigen verantwoordelijkheid aan de regeering gegeven, bij de uitkomst bewaarheid te zien. Tien millioen inboorlingen waren in gestadige aanraking met de overal verspreide choleialijders, en niet meer dan 35,000 werden er op het geheele eiland door aangetasteen derde percent van de bevolking (35 van 10,000), wat (naar dr. Bosch meent) wel ondenkbaar zou wezen, als de cholera op zich-zelve besmettelijk was. De vereeniging ter bevordering van de belangen des boekbandels hield Maandag in het lokaal Claudius Civilis te Amsterdam onder voorzitting des heeren D. A. Thieme, hare jaarlijksche algemeene vergadering, die door circa 80 boekhandelaren uit alle oorden des lands werd bijgewoond. In plaats van de aftredende bestuurs leden D. A. Thieme, B. van Dijk en J. C. Loraan jr., zijn gekozen A. C. Kraseman, J. II. Gebhard en J. Noor- dendurp. Het programma van den „nationalen schietwedstrijd", die 30 dezer te Rotterdam zal gehouden worden, loopt over vierdagen. Dinsdag 29 Augustus voorloopige werk zaamheden, aanwijzing der tenten voor de vrijwilligers, wier ijver voor de zaak grooter is dan de zorg voor hunne gezondheid, en die dus in de tenten wenschen te over nachten; 's avonds, eerste samenkomst in den Doelen met soiree musicals. Woensdagochtend, begin, van den wed strijd, muziek op het terrein;'s avonds, concert in het Park, door het muziekkorps der schutterij te geven. Donderdag als Woensdag, met concert in den Doelen door het korps der grenadiers. Vrijdag avond, gala voorstelling in den schouwburg, waarbij alle wedstrij ders voor halfgeld worden toegelaten. Zaterdag mid dag te zes uren diner in de greote zaal van den Doelen; daarna uitreiking der prijzen door prins Hendrik, en laatste soiree musicale in den Doelen, opgeluisterd met Bengaalsch vuur. De afdeeling der Friesche werklieden-vereeniging hield te Harlingen eergisteren in het hof van Holland een buitengewone vergadering, geleid door bestuurders der provicciale vereeniging uit Leeuwarden. Een tab ijk ge hoor was opgekomen, waaronder enkele genoodigden buiteu den standderwerklieden. De werklieden Romraerts en Potharts uit Leeuwarden hielden voordrachten, van welke de eerste uitmuntte door goeden stijl en bezadig- den toonterwijl de tweede voor de vuist nutte wenken en opmerkingen gaf betrekkelijk den stand, de houdiug en de vooruitzichten der Nederlandsche werklieden. Daarna namen de heeren JaDsen en Lieftinck uit het gesprokene aanleiding om van hunne sympathie voor de vereeniging getuigenis te geven en de werklieden op sommige punten liunne inzichten mede te deelen. Men verneemt, dat de telegraafkabel over de Azo- rische eilanden,door het koninklijkNederlandschmeteo rologisch instituut te Utrecht, voorgeslagen, te Edin- burg groote belangstelling heeft gewekt, en dat de British Association besloten heelt een gedeelte van dc onkosten der meteorologische telegrammen te dragen. (Utr. dagbl.) Aan de Augsburger Algemeine Zeitung wordt uit Berlijn geschreven: De rijkskanselier heeft in de voor de Duitsche belan gen zoo nadeelige wending van zaken in Rumenië aan leiding gevonden, zijn reisplannen te veranderen. Hij zal namelijk van Varzin niet naar een badplaats aan de Noordzee reizen, maar zich naar Gastein bege ven om daar gezamenlijk met graaf von Benst maatrege len te treffen tot bescherming van de Duitsclie belangen en tot handhaving der orde. Men zegt, dat er reeds op éen punt tusschenbeide regeeringen overeenstemming bestaat. Zij zijn beide er van overtuigd, dat de gevaarlijke crisis alleen door handhaving van de dynastie kan voorkomen worden. Daartoe zal een militaire interventie onvermijdelijk zijn; 't zij van de Tnrksche regeering zelve of met haar toestemming van een andere mogendheid. Dat ook Rusland het hiermede eens is, schijnt boven alle tegenspraak verheven. Maar hoe de houding van Engeland, Frankrijk en Italië hierbij zijn zal, is nog onzeker. Waarschijnlijk zal de geheime legatieraad von Keudell, die eenige dagen te Varzin doorbracht, den heer von Bismarck naar Gastein vergezellen. Dezer dagen ging een vreemdeling te Bazel het groote Kerkpein overwaarop het standbeeld van Oecolampadius (Johannes Rausschcin), den bekenden kerkhervormer, staat. Daar zag hij toen een jonge maagd, neergeknield en met gevouwen handen, blijkbaar in het gebed verzonken, vóór het monument. Hierover verbaasd vroeg hij haar met eenigen aandrang, wat zij daar toch eigenlijk deed. Eindelijk gaf zij ten antwoord, dat zij gedurende den laatstcn oorlog dagelijks dezen heilige, wiens naam haar onbekend was, had gesmeekt om toch te verhinderen dat de Pruisen haar koe en kalf kwamen roovenen wijl zij nu inderdaad in 't bezit van beiden was gebleven, meende zij, en hierbij wees zij op bet beeld van den hervormerdat hij wel een groot heilige moest zijn! Dit voorval doet denken aan zekere gemeente, in welke een „heilige Viator"'werd vereerd, waarvan het opschrift aanving met de woorden: „St. Viator" verkorting van „Sta viator" dat is: wandelaar, sta stilwaarmede de Latijnscbe grafschrif ten veeltijds aanvangen. Ook heeft men een zonder linge heilige te Keulen kunnen zien, tijdens de laatste tentoon°telling van gewijde voorwerpen, toen een recht schapen burger een omkranst beeldje van de Venus van Milo voor den gevel van zijn huis had geplaatst, in stede vanzooals hij bedoeld had, eene Madonna. In de eerste dagen van Juni 1872 zal te Londen een internationaal congres gehouden worden over het gevangeniswezenwaartoe het plan is gerijpt op het in 't najaar van 1870 gehouden nationaal congres van den zelfden aard te Cincinnati. Het plan wordt sterk ge steund door de Amerikaansche regeering, die den ont werper rev. E. C. Wines D. D. en secretaris der Ameri kaansche vereeniging voor het gevangeniswezen met de overige regeeringeu heeft in aanraking gebracht. Te Antwerpen is Zondag het geografisch congres geopend. Het telt 150 leden uit alle landen van Europa Op de tentoonstelling is Nederland zeer goed vertegen woordigd, minder op het congres zelf. De overste Ver- steegh, de verdienstelijke bewerker van den prachtigen atlas v m Nederlandsch Indië, zal als vertegenwoordiger voor ons land bij het centr-ml-bureau optreden, zoolang prof. Veth en diens plaatsvervangers, de kapiteinster zee Janssen en Bloemendaalnog niet tegenwoordig zijn. Terkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Vlissingen te koop aangebodeneen huis met afdak en bakkeet en 2 aren 35 centiaren grond. Verkocht voor 535. ThermoTiieterstand. 15 Aug. 's av. 11 u. 65 gr. 16 '8morg.7u.63gr.'smidd. 1 n.77gr'sav. 6u.72gr. Gemeenteraad Tan Goes. In de gisteren gehouden vergadering, welke door 7 leden werd bijgewoond, werd mededeeling gedaan: a dat J. F. W. van den Dungen bericht heeft dat de voorwaarden waarop de door hem gevraagde grond in erfpacht kan worden afgestaan te bezwarend zijn, en hij daarom dien grond niet kan aannemen, zoodat het besluit niet aan de goedkeuring van gedeputeerde staten is onderworpen; b dat de heer C. Risseeuw, griffier ter secretarie der gemeente, is benoemd tot secretaris der gemeente Kattend ij ke c. a. en burgemeester en wet houders hem vergunning hebben verleend die betrek king waar te nemen, onder uitdrukkelijke bepaling dat de werkzaamheden, aan eerstgenoemde betrekking ver bonden, daardoor niet lijden; c dat burgemeester en wethouders op een rapport der gezondheidscommissie omtrent de drinkbaarheid van het water hebben besloten do pompen met bordjes te merken; d dat J. C. Kolen brander weigerachtig is de gemeente te erkennen als eigenares van het land achter het huis door haar aange kocht van de familie van der Bilt, thans door hem in pacht bezeten, en burgemeester en wethouders hem daarom bij deurwaarders exploit hebben doen beteekenen een extract der koopakte; e dat 0e dijken buitende 's Heer-Hendrikskinderen-barrière voor 7 ja-en zijn ver pacht aan L Rijk voor f 30 en de heer Kakebeeke voor f 36 'sjaars; /dat het schoolgebouw op de Vlasraarkt is aangenomen door A. de Beste, voor f 3480, doch later de noodzakelijkheid is gebleken van het pleisteren der muren met portlandceraent, waarvan de kosten zullen bedragen f 100. Vervolgens wordt mededeeling gedaan van de navol gende ingekomen stukken, waaromtrent wordt goed gevonden als bij ieder hunner is vermeld 1° goedkeuring door gedeputeerde staten der rekening van den schuttersraad over 1870, en begrooting voor 1872, zijnde een exemplaar van elk aan den schutters raad toegezonden; 2° jaarverslag van den toestand der provincie over 1870; 3° jaarverslagen van de gemeenten Maastricht en Leeuwarden. De sub 2 en 3 vermelde stukken worden ter inzage voor de leden gelegd, om daarna in het archief te wordeu geplaatst; 4° aanbe veling voor de nog vaceerende plaats in het burgerlijk armbestuur, waaropzijn geplaatst de heeren M. Sterk en J. Meijler; wordt voor kennisgeving aangenomen; 5° pro gramma van den cursus 1871/72 voor de hoogere bur gerschool; ter inzage gelegd voor de leden; 6° eenige staatsbladen, welke in het archief worden nedergelegd. Daarna worden in behandeling gebracht: 1°. Een voorstel der commissie tot wijziging in het onderwijzend personeel aan de naai- en breischool voor minvermogenden wordt door burgemeester en wethou ders overgenomen, zonder discussie in stemming ge bracht en met algemeene stemmen aangenomen: om dat personeel te vermeerderen met een hulponderwijzeres ad f 75 een kweekeling ad f 50 en een dito ad f 25, benevens twee naaisters ieder ad f 50 'sjaars. 2<>. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot verhuring van het koetshuis en stalling op de Vlasraarkt aan de familie van der Bilt, voor 7 jaren en 7 jaren op zicht voor 100 'sjaars, wordt zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, onder bepaling dat die huur opzegbaar is ten allen tijde, mits drie maanden te voren waarschuwende indien het gebouw mocht blijken tot een ander einde dienstig te zijn, en welke huur wordt gerekend te zijn ingegaan den 1« Juli jl. 3°. Een voorstel van burgemeester en wethouders tot af- en overschrijving op de begrooting voor 1871 eener som van 98.62.y wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 4°. Een voorstel tot benoeming eener commissie tot het onderzoek der rekening van het burgerlijk armbe stuur over 1870 wordt aangenomen en daartoe benoemd de heeren Fransen van de Putte, tevens voorzitter Callenfels en Rentergbem. De eerste en laatste, ter vergadering tegenwoordig, verklaren zich bereid die benoeming te aanvaarden. 5°. Tot leden van het stembureau voor de aanptaande verkiezing van een lid voor den gemeenteraad op den 18en a. worden gekozen als le lid dr. G. T. Callen fels en 2e lid de heer A. Norticr Pz, terwijl tot plaats vervangers al de andere leden beschikbaar worden gesteld. De voorzitter geeft kennis dat de heeren A.NortierPz. en mr. A. B. M. Hanlo zijn herkozen en de heer R. M. den Boer gekozen is als leden van deD raad; dat van die heeren de geloofsbrieven zijn ingekomen, welke worden gesteld in handen eener commissiebestaande uit de heeren G.n.Kakebeeke,B.Meylink en dr. C. A. van Ren tergbemhij verzoekt dat die commissie haar onderzoek aanvange en schorst voor eenige oogenblikken de verga dering. Na heropening brengt de heer Kakebeeke rapport uit, met de conclusie van welk rapport, strekkende tot toelating, de vergadering zich vereenigtwaarvan aan gedeputeerde staten zal worden kennis gegeven. 7°. Het voorstel om aan dc heeren van Enthoven te

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2