MIDDELBÜRGSCHE COÜRAN T. r 195. Donderdag 1873. 17 Augustus. A1ABESTEDIXG. Burgemeester en Wethouders der gemeente I.Ize»- 7>\€lljke, zullen op Maandag den 28 Augustus 1871, des --..^vB^ormiddags te 11 uren, in de raadzaal aldaar, in het openbaar aanbesteden: Het stichten met bijlcvering der matc- nialen, van een post- en telegraaf kantoor niet directeurswoning, In de kom dier gemeente. Het geschreven bestek en voorwaarden ligt van heden op de gewone dagen en uren ter gemeente-secretarie ter inzage, zullende er op Maandag den 21 bevorens, des voormiddags te elf uren, aanwijs in loco gedaan worden. IJzendijke, den 14 Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. BEKAAR, Burgemeester. F. J. M. BE VIN, Secretaris. ©mnmlitnö. Overeenkomstig de conslusie van bet rapport der commissie tot beoordeeling der voordrachten tot het uitreiken van vereereude getuigschriften aan werklie den, zal, voor zooveel Middelburg betreft, die uitreiking geschieden aan J. Mulder, 50 jaren, P.C.Hamburg, '~f4ft£en, W. F. Weber, 26 jaren loodgietersknechts, werkzaam bij de heeren G. van Nederveen en Zoon; H. F. van Simmeren, 29 jaren, J. P. van Rooijen25 jaren, j koperslagersknechts, werkzaam bij de heeren Gebroeders j Peek; H. P. van v. Rotte, 50 jaren, J. C. v. d. Heil 39 jaren, J. Labr, 35 jaren, winkelbedienden bij de heeren -J. Fak Brouwer en Zonen; M. H. Klercq,27 jaren, metselaarsknecht bij de heeren M. K. Jeras en zonen; F. M. Rosset, 26 jaren, menbelmakersknecht bij den heer I.J Milborn; A. Brouwer, 27 jaren, C. Adriaansen, 26 jaren, hontzagersknechts bij den lieer J. deBroekert; '®tW. Blokpoel, 50 jaren, meesterknecht in de lijnbaan, J. Hutten, 46 jaren, kneclit in de leerlooierij. J. Hoppe, 40 jaren meesterknecht in de leerlooierij werkzaam bij den heer B.'A. Fokker;S.Laroes, 49jaren, ijzerwerkers- knecht bij de heeren Gebroeders Boudewijnse. Middelburg 16 Augustus. In de heden namiddag gehouden zitting van don ge meenteraad van Middelburg zijn de geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden van de onlangsgekozen raadsleden jonkheer W. H. ,,de Jonge, J. Luteijn, J. F. W. Conrad, rar. A. J. van Eekelen mr. W. A. van Hoek en mr. A. P. Snouck Hurgronjeen is tot toelating dier heeren besloten. Een adres van den heer A. van Alphen, houdende be zwaren tegen zijn aanslag in de plaatselijke directe be lasting op de inkomsten, is afgewezen. Het rapport van de plaatselijke schoolcommissie be treffende de adressen van hulponderwijzers der verschil lende scholen om verhooging hunner jaarwedden, waar van de conclusie niet ongunstig voor adressanten luidt, is gesteld in handen van burgemeester en wethouders, teneinde bij de gemeentebegrooting over 1872 daarom trent een voorstel te doen. Voordeleden zijn ter inzage gelegd twee door den eerst aanwezend ingenieur der staatspoorwegen ingediende concept-contracten bet eerste betreffende hetbegrinden en het onderhoud van het gedeelte van het om te leg gen Arnemuidsche voetpad, en het tweede wegens het onderhonden der verlichting van de over het station Middelburg te maken voetbrug. Op voorstel van burgemeester en wethouders is beslo ten 1° twee der op de begraafplaats aanwezige draag baren te vervangen door twee nieuwe, die aan goeden vorm lichtheid paren en waarvan de gezamenlijke koe ten f 100 zullen bedragen; 2» te voorzien in de behoefte aan vernieuwing van dekluiken voor drie gravente zainen ad f 90; 3° tot het aankoopen van houten scher men teneinde de soms opengevallen graven tijdelijk af te scheiden van den nieuw gegraven kuil en de reeds bijgezette kisten aan bet oog van het publiek re onttrek ken, waarvoor f 50 is geraamd, samen alzoo f 240. De begrooting van het bestuur der godshuizen is overeenkomstig bet advies der financieele commissie, goedgekeurd. Tot hulpondcrwijzeres op de school B voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes (hoofdon derwijzeres A. M. B. Achilles) is met. 5 van de 9 stem men benoemd nejufvrouw J. van Klaveren, hulponder wijzeres te Amsterdam. Mejufvrouw W. J. Veeneman hnlponderwijzeres te Veenendaal, verkreeg 4 stemmen. In een volgend nommer geven wij een meer uitvoerig verslag. Eergisteren is te 's Gravenhage, onder voorzitterschap van den heer J. D. baron Mackay, de 20e algemeene vergadering geopend van de Vereeniging ter bevorde ring van fabriek- en handwerksnijverheid. Vertegen woordigd waren de afdeelingen Amsterdam, Arnhem, Dordrecht, 's Gravenhage, Middelburg, Noord wijk, Utrecht, IJselsteiD en Zwolle. Het Vaderland vestigt wederom de aandacht op de opbrengst der posterijen. Niettegenstaande de belang rijke verlaging van het port van brieven, dagbladen en huprimés, de invoering der briefkaarten enz.bleef de opbrengst in de zeven eerste maanden van dit jaar nog geen /78,000beneden die in gelijktijdvak voor het vorige jaar, en overtrof ze bet 7/12 der raming reeds met 110.000. Een nieuwe bevestiging van de bewering dat verlaging van briefport slechts een tijdelijke verminde ring van opbrengst geeft, en het verlies weldra inge haald wordt. Onder degenen aan wie door de jury van den nationa- len wedstrijd voor werklieden te 'sGravenhage eervolle vermeldingen zijn toegekend, komen uit Middelburg voor A. J. Bos, werkzaam bij den heer J. de Broekert, en E. J.Peij, werkzaam bij de heeren F. M. Beunke zoon. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Eervol ontslag verleend uit 's lands dienst aan den heer mr. W. K. C. Sassenals procureur-generaal in de kolonie Curasao. Kerknieuws. Het kiescollege der Nederdnitsche hervormde gemeente te Dordrecht heeft, ter vervulling der vacature ontstaan door het aan den heer Fruin als predikant verleend emeritaat, het volgende zestal van predikanten samen gesteld: R. Mossel, te Renkum J. P. Nonhebei, te Middelburg; (P. P. S. Ronkelte ZutfenL. Schouten, te Harderwijk; R. W. A. Verkoeff, te Charlois; en dr. G. J. Vos, te Goes. Marine en leger. De luitenant ter zee le klasse P. ten Posch wordt met den lei> September a. geplaatst op Z. M. wachtschip te Willemsoord. Rechtzaken. In de zitting van den hoogen raad van gisteren heeft het openbaar ministerie geconcludeerd tot vernietiging van bet arrest van het hof van Zeeland in zake Iman Dorst, en verwijzing dier zaak naar een aangrenzend hof, naar aanleiding van bet eerste namens den requi- rant aangevoerd middel van cassatie, dat het hof den feitelijken toestand van het lijk waaruit geredeneerd is tot verdrinking heeft aangenomen op grond van het visum reperlum als bewijsmiddel. De uitspraak is be paald op 29 Augustus. Koloniën. Blijkens bericht uit Paramaribo van 21 Juli jl. bebben de West-Indische koloniale staten de koloniale huishou delijke begrooting voor 1872 niet goedgekeurd; de stemmen staakten tweemaal over het ontwerp (vóór stemden de heeren Benjamins, Arlaud, Ruhmann, Co* j hen Stuarfc, Verbeek en de voorzitter,- tegen de heeren j Bosch Reitz, A. J. van EmdenMollinger, van Aftelen van Oorde, ColaQo Belmonte en Bouguenon). j Reeds bij de gewisselde stukken liet bet zich voorzien dat de begrooting met het oog op hetgeen in het moeder land ten aanzien van Suriname werd gedaan (liever niet I gedaan) en op de behoeften der kolonie sterken tegen- j stand zou ondervinden, en de discussie, die op 12 Juli begon, logenstrafte die verwachting niet. j De heeren Mollinger, Van Affeleu van Oorde, Van Emden, Calo<jo Belmonte en Bosch Reitz verklaarden zich ongeneigd hetzelfde onvruchtbaar werk te verrich ten als in 't vorige jaar, omdat de minister van koloniën volstrekt geen acht slaat op de behoefte van Suriname, zooals zij door de koloniale staten gemotiveerd wordt voorgedragen, maar, alleen lettende op de wegcijfering van het subsidie, uit de hier te lande voorloopig vast gestelde begrooting willekeurig schrapt dringend nood zakelijke posten, zonder daarvoor eeuig motief aan to voeren, en dat de vertegenwoordiging in Nederland zich by de voorstellen van dien minister nederlegt zonder notitie te nemen van althans de vereischte aandacht te wijden aan hetgeen de koloniale staten by beoordee ling van het budget voor Suriname, als gronden van hunne handeling hebben aangevoerd: zoodat de zin, de bedoeling en de beteekenis van hetregeerings-reglement, ten aanzien van de begrooting, geheel uit het oog wor den verloren en de wetgever in Nederland zich-zelven plaatst op het standpunt van de koloniale vertegenwoor diging, en zich zei ven toekent eene betere kennis van de behoefte der kolonie dan deze, in weerwil dat de onmogelykheid daartoe door den tegenwoordigen eer sten staatsman van Nederland, met krachtige woorden in geschrifte is betoogd. De heeren Cohen Stuart, Arlaud, Verbeek, Ruhman en Benjamins daarentegen meenden dat het niet over eenkwam met. de bedoeling van het regeerings reglement en den plicht der staten de begrooting af te stemmen, doch dat de tegenstanders veeleer moesten medewerken, de begrooting zoodanig samen te stellen als hun wen- schelijk voorkwam, aan de vertegenwoordiging in Ne derland overlatende, zoodanig daarover te beslissen, als waartoe de grondwet van Suriname haar de bevoegd heid toekent. De tegenstanders hooptendat de vertegenwoordiging in Nederland er prijs op zoude stellen den waren toe stand van Suriname te leeren kennenwaarvoor zij de vereischte stukken in banden heeft. Zij hoopten voorts dat de regeering in Nederland haar geprononceerde richting; de minister van koloniën zijn gemanifesteerde houden tegenover Suriname zouden verlatenerlangde men hier waarborgen voor een eerlijke toepassing vau het regeerings reglementdan zullen die tegenstanders zich volgaarne scharen aan de zijde vau het koloniaal bestuur en zijne pogingen in het welbegrepen belang van Suriname krachtdadig ondersteunen. Op 14 Juli volgde de stemming met den reeds vermelden uitslag. Gemengde berichten. De passage over de voormalige uitrustingswerf te Vlissingen, die sedert geruimen tijd ten gebruike voor het publiek was opengesteld, is thans weder afgesloten. Aan de „vrienden van Nederland en Oranje" is door de uitgevers van de Heraut een oproeping gedaan tot stichting van een dagblad van Christel ij k-historische richting. „De roep (zeggen zij) om een dagblad voor ons christenvolk houdt aan. Vooral sinds de laatste verkie zingen klopt men rusteloos van alle zijden op dit aanbeeld. Het moet komen, dat weet ieder. De vraag is maar: van welken kant?" De vereeniging van de Heraut is bereid het „grootsche werk" voor te bereiden indien er slechts 5000 vrien den worden gevonden die voor den tijd van éen jaar, het proefjaar, op bet blad willen inteekenen. Het nieuwe dagblad zal een dagelijks verschijnende couraat zijn, de hoofdartikelen onder leiding van dr. Kuijper. Dc Heraut wordt aan de abonnés cadeau gege ven De vrienden van Nederland en Oranje (zoo heet

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1