MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 194. 1871. Woensdag 10 Augustus. Middelburg 15 Augustus. Het Provinciaal blad van Zeeland n*. 90 bevat de vol gende circulaire van den commissaris des konings in deze provincie aan de burgemeesters der gemeenten: „Tengevolge van mijne circulaire, van den 12«» Juli jl. A, n°. 4481, 3e afdeeling (Provinciaal blad n<>. 86), zijn door mij ontvangen aanvragen, tot ontheffing van het in het koninklijk besluit van den 8cn December 1870 (Staatsblad n°. 194)bedoelde verbodtot invoer van ongedorscht graan. „Dit geeft mij aanleiding u op te merkendat, bij genoemd koninklijk besluit, niet is verboden de in- en doorvoer van ongedorschte veldvruchten zooals tarwe, rogge, gerst, enz., en dat men daarvoor derhalve geene bijzondere vergunning behoeft. „Evenmin wordt die vergunning gevorderd voor den in- en doorvoer van klaverhooi, gelijk Z. E. de minister van staat en van binnenlandsche zaken aan een mijner ambtgenooten heeft medegedeeld. „Gelieft dit ter kennis te brengen van de ingezetenen uwer gemeente, die daarbij belang hebben, en hen tevens in te lichten, dat de aanvragen tot ontheffing der verbodsbepalingen van genoemd koninklijk besluit niet op gezegeld papier behoeven geschreven te worden." Volgens het Provinciaal blad van Zeeland no. 91 van 1847 kunnen de kohieren der personeele belasting en de registers der patenten, waar dit verlangd wordt, ter bewaring in het gemeente-archief verkregen worden. De minister van financiën beeft thans aan den com missaris des konings in deze provincie gemeld, dat uit een schrijven van een der provinciale inspecteurs der directe belastingen enz., gebleken is dat sommige ge meentebesturen de oude kohieren der personeele belas ting en de registers der patenten niet langer in hun archief wenschen te bewaren. De minister verzoekt daarom dat aan de burgemeesters en wethouders worde medegedeeld, dat, voor zoover dergelijke schrifturen in het archief hunner gemeente geheel doelloos bewaard worden, deze aan den ontvanger der directe belastingen in hunne gemeente, tegen bewijs, ter vernietiging kunnen gezonden worden. Aan dit verzoek is door den commissaris des konings, blijkens Provinciaal blad c°. 93, voldaan. Gisteren avond had in bet Schuttershof „De edele handboog" alhier een concert plaats van de gunstig be kende Rotterdam scire kapel, onder directie van den heer M. van Leeuwen. Gelijk te verwachten was, heeft het publiek van deze gelegenheid gebruik gemaakt om, begunstigd door het prachtigste weder, de kennis met deze kapel te hernieuwen. De opkomst was dan ook zóo groot, dat een belangrijk gedeelte van het publiek niet dan ver van het oikest plaats kon vinden en daardoor zeer vele schoone passages verloren gingen. Dit was voornamelijk het geval ten aanzien der strijk instrumenten, wier tonen in de open lucht zeer dik wijls wegsmolten, ja soms onhoorbaar werden. Misschien was dit ook voor een groot gedeelte toe te schrijven aan de keuze der stukken, waarvan enkelen ongetwijfeld beter effect gemaakt zouden hebben in eene zaal. Zoo zouden b. v. de Rêverie van Vieuxtemps en het Noc- turno voor solo violoncel van Dekker ongetwijfeld beter voldaan hebben dan gisteren het geval was, toen men de fijnste nuancen miste. Over bet geheel echter moet men der kapel en haren kundigen directeur alle eer geven voor de schoone uitvoering van het programma, en bijzonder trof ons daarbij de vastheid van maat en de uitstekende eenheid, waarmede de ver schillende stukken voorgedragen werden. Zoo wij nog êene opmerking maken, dan is het deze, dat éene pauze ver reweg de voorkeur verdient boven twee, zooals gisteren het geval wasomdatwil men de aandacht van het publiek boeienmen niet te veel van zijn geduld moet vergen. De^ stoomvaart-maatschappij Nederland te Amsterdam ontving eergisteren avond een telegram van den gezag voerder Braatvan den volgenden inhoud: „Port Saïd 5 u. 20 m. Zondag middag. De prins van Oranje is te Port Saïd aangekomen, de gezondheidstoestand is vol komen en er heerscht de grootste tevredenheid." Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan M. graaf van j Limburg Stirum, 's konings kamerheer, dienstdoende bij Z. K. H. prins Frederik der Nederlandentot het aannemen en dragen der versierselen van het koraman- deurskruis der Wendische kroonhem door den groot hertog van Mecklenburg-Schwerin geschonkenen aan mr. J. C. W. Merkuste 'sGravenhage, tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder van het Le gioen van eer, hem door het hoofd van het uitvoerend bewind van Frankrijk geschonken. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw mr. G. J. E. E. Zilckenhoofdcommies aan het departement van buitenlandsche zakeD. middelbaar onderwijs. Eervol ontslagen W. J. van Goor uit zijne betrekking van leeraar aan de rijks-hoo- gere burgerschool te Warff'um, en benoemd tot leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Winterswjk zijnde ff. J. Wansink eervol ontslagen uit zijne betrek king van leeraar aau laatstgemelde en benoemd tot leeraar aan eerstgemelde school. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbauk te Almelo jonkheer mr. O. Q. van Swinderen, thans substituut-griffier bij de arrondis- sements-rechtbank te Arnhem 5 en tot substituut-griffier bij de arrondissements rechtbank te Arnhem mr. A. ff. Philipse, advocaat te 's-Gravenhage. leger. Overgeplaatst in hun rang van 1" luitenant bij het regiment grenadiers en jagers, de 1« luitenant adjudant G. J A. Verstegen, van het 8e en de Ie luite nant jonkheer F. A. G. Beelaerts van Blokland, van het le regiment infanterie. Onderwijs. De gemeenteraad van Vlissingen beeft gisteren tot adsistent-leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de bur geravondschool aldaar benoemd den heer J. van der Poel. Blijkens bekendmaking in de Staats-courant van heden, zullen de examens voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van school- en van huisonderwijs dit jaar gehouden worden op Woensdag 4 October a. en volgende dagen. Belanghebbende moe ten zich daartoe uiterlijk op 6 September a. aanmelden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen. Marine en leger. Volgens een bij het departement van marine ingeko men telegram, was Zr. Ms. schroefstoomschip Willem, onder bevel van den kapitein ter zee P. Toutenhoofd op zijne terugreis van Batavia naar Nederland, in den namiddag van den 13c« dezer te Portsmouth binnenge- loopen en zou den volgenden dag zijne reis herwaarts voortzetten. Aan boord was alles wel, De minister van oorlog tot de overtuiging gekomen zijnde, dat er op het oogenblik onder de officieren der schutterijen hier te lande geen zoodanig getal gerech tigden tot het dragen van het Metalen kruis, of van de medaille der Citadel van Antwerpen gevonden wordt, dat er grond is om aan te nemen gelijk aanvankelijk geschied is dat het korps dier officieren onder de met genoemde onderscheidingsteekenen versierde oud officieren en militairen genoegzaam zal vertegenwoor digd zijn bij het overbrengen naar het kerkhof te Ginne- ken van de stoffelijke overblijfselen der op de Citadel van Antwerpen gesneuvelde Nederlandsche officieren, beeft, na daartoe bekomen machtiging des konings, het in de Staats courant van den 80 dezer gepubliceerde programma van genoemde plechtigheid in dier voege ge wijzigd, dat nevens de daarbij vermelde deputatiën der officieren van de vloot, en het leger hier te lande en in Indië, ook eene deputatie van het korps officieren der schutterijen, ter sterkte van 3 hoofd-en 3 subalterne officierendeel van den optocht zal uitmaken. St.-cour Gemengde berichten. Het programma voor de a. Vrijdag avond, te 7 uren, op het*Molenwater alhier door het muziekkorps der schutterij te geven uitvoering luid als volgt: r.o. 1 Marche; n°. 2 Wals; no. 3 fant. Don Juan (Mozart); no. 4 Marcbe triumphale (Raïff); n°. 5 Largo (Beethoven); iw. 6 fant. Freischutz (Weber); no. 7 potp. La grande duchesse de Gérolstein (Offenbach). Bij de trekking der weerbaarheids-loterijleening is heden, naar wij vernemen, de prijs van f 250C0 geval len bij een makelaar alhier. De leden der Vereeniging van onderofficieren en korporaals der dienstdoende schutterij alhier, onder de zinspreuk: „Door de wapens vrienden," hebben gisteren namiddag een schietwedstrijd gehouden. Te 2.uren be gaven zij zich in optocht naar de schietbaan. De eerste prijs, bestaande in een inktkoker en geschonken door de heeren I. le Clercqen W. Zoeller, eereleden der Vereeni ging, werd behaald door den sergeant Munters. Vanwege de Vereeniging zelve waren zes prijzen beschikbaar gesteld. Deze zijn behaald als volgt de eerste, een etui met tabaks- en sigaarpijpen, door den oud-sergant T. Meskes: de tweede, een sigarenstaander, door den korporaal Hendrikse; de derde, een sigarenkoker, door den sergeant Castenmiller; de vierde, een album, door den sergeant Steenbnizen; de vijfde, een porte-monnaie, door den korporaal van Lodcnsteinde zesde, een luci fersdoosje, door den fonrier van der Harst. Voorts wer den door eenige liefhebbers drie prijzen geschonken, die de sergeant-majoor Boone, de korporaal ffoupt en het buitengewoon lid A. de Graag verwierven. Gisteren morgen is de provinciale schietwedstrijd ter gelegenheid, van het vijfjarig bestaan der Weerbaar- heidsvereeniging te Utrecht in het fort bij den BiJt- schen straatweg aangevangen. De koning en prins Hendrik der Nederlanden woonden dien wedstrijd waarvoor 44 prijzen zijn uitgeloofd bij. De redactie voor den Utrecbtscben Stndenten-alma- nak van 1872 heeft een plan ontworpen om dezen alma nak, welke dan zijn 50?" jaargang beleeft, wet ongewoaen luister te doen verschijnen. Zij wil den dag der uitgave tot een feestdag maken en aan de verschillende oud redacteurs de gelegendeid verschaffen elkander op dien dag te ontmoeten. Daartoe tracht zij eene réttuie van oud-redacteurs te organiseeren, waartoe eene regelings commissie benoemd is, bestaande uit de heeren N. de Rid der en J. C. Costerus, te Utrecht, en J. C. Knuttel, te 'sGravenhage. De tegenwoordigeredactie wenscht tevens een bundeltje uit te geven versierd met de bijdragen uit sluitend van oud-redacteurs. Tot algemeene deelneming noodigen verder uit de heeren d«\ A.G.C. de Jongh, predi kant te Waardenburg, J. J. L. ten Kate, predikant te Amsterdam, L. Bouman, te Utrecht, ff. de Veer, te Delft, dp. Jan ten Brink, te 's Gravenhage, m<\ J. J van Door- ninck, te Zwolle, F. J. L. Kramer, te Utrecht, L. C. Schuilei' tot Peursum, predikant te Woudenberg. Te Rotterdam, waarschijnlijk ook wel elders, tracht men winkeliers op to lichten door het betalen met zoogenaamde knappers of rollen van 50 cents die voor een deel aangevuld zijn met een rond stuk compositie ter grootte van 14, 20 of meer centen. Iu de diergaarde van het zoölogisch genootschap Nat.ura Artis Magistra te Amsterdam zijn aangekomen twee jeugdige exemplaren van de veelvraat Guloarcticus Desm., een geschenk van professor E. J. Bonsdorff te Helsingförs. Hoewel roofzuchtig en bloeddorstig van aard, draagt het dier ten onrechte den naam van veel vraat, door de onjuiste overzetting van het Finlandsche Fial-frasdat rotsbewoner beteekent, waarvan de Duit- 8chers Fiel/rass maakten. (Amsl. cour.) De heer P. F. L. Waldeck, tcLoosduiue, schrijft aan de Landbouw courant„In 1866 is uit een broedsel van eene kip van mij 0. a.een wit kuiken voortgeko men. In U67 gaf ik haar om te broeden ter leen, en

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1