r 193. MIDDELRURGSCHE COURANT. 1871. Dinsdag 15 Augustus. Middelburg 14 Augustus. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a.des na middags te half twee uur, een openbare zitting houden ter behandeling der volgende zaken: onderzoek geloofs brieven nieuwbenoemde raadsleden; ingekomen missives van gedeputeerde statengoedkeuring raadsbesluiten adres A. van Alphen, plaatselijke directe belasting 1871; voordracht halponderwijzeres school B voorstel burge meester en wethouders, vernieuwing van gereedschap pen enz. op de begraafplaats; begrooting bestuur der godshuizen 1872. Van Donderdag tot Zaterdag der vorige week heeft de verkiezing plaats gehad van een commissaris in het polderbestuur van Walcheren, ter vervulling der vaca turen ontstaan door de benoeming vanmr.N.J.C. Snouck Hurgronje tot lid van gedeputeerde staten van Zeeland. Van de ruim 1000 kiezers hebben slechts 167 aan deze verkiezing deelgenomen, waarvan 130 te Middelburg, 23 te Westkapelle en 14 te Serooskerke. De volstrekte meerderheid bedroeg alzoo 84 stemmen. Bij de heden gedane opening der biljetten is gebleken dat zijn uitgebracht op de heeren J. Peper, te Aagtekerke. 45 stemmen. Mr. A. M. Becius, te Middelburg. 43 W. Cevaal, te Ritthem31 P. de Pauwer Az., te Grijpskerke 23 P. de Visser Pz6 C. Midavaine3 J. van den Broeke, te Ritthem 2 C. Louwerse, te Domburg2 Voorts verkregen 12 verschillende personen ieder 1 stem. Er moet das eene overstemming geschieden tusschen de heeren J. Peper en mr. A. M. Becius. De Staats-courant van Zondag en Maandag 13 en 14 dezer bevat de wet van den 25en Juli jl., houdende rege ling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerlijke akten en van de consulaire rechtsmacht. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan jonkheer mr. R. A. A. E. von Pestelraad van legatie bij het gezantschap te Londen, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van den Witten valkhem door Z. K. H. den groot-hertog van Saksen geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tct procureur bij de arrondi8sements-rechtbank te Goes mr. N. J. de Witt Hamer, advocaat aldaar. hooger onderwijs Pensioen verleend, ten bedrage van 2750 's jaars, aan H. O. van Hallemeritus hoog leeraar in de faculteit der wis- en natuurkundige weten schappen aan de hoogeschool te Groningen. Marine en leger. De kapitein luitenant ter zee D. L. Feldmann,laatste lijk gediend hebbende bij de zeemacht in Oost-Indië, en van daar den 4«» dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Bij koninklijk besluit van 15 Juli 11. is aan den gewezen sergeant-titulair F. J. G. Canter Visscher gratie verleend van de vervallenverklaring van den militairen stand, zoomede de vlek van eerloosheid en al de gevolgen van dien, welke krachtens na te melden gewijsde alsnog geacht zouden kunnen worden op hem te kleven, en kwijtgescholden het nog onvervulde gedeelte der krui- wagenstraf van 3 jaren, waartoe hij in hooger beroep was veroordeeld, bij sententie van het hoog militair gerechts hof van 25 April 1871, ter zake van afspraak tot desertie, in tijd van vrede, tusschen twee militairen gemaakt, werkelijk gevolgd door desertie (naar Frankrijk). Uit Harderwijk schrijft men van 11 Augustus: Ons plaatsje levert weinig nieuws op; evenwel heb ik u iets mede te deelendat zeer zeldzaam voorkomt in de jaar boeken van het werfdepot alhier. Wij zijn wel gewoon, dat dagelijks baronnen en graven zich hier komen aan melden om als koloniaal dienst te nemen, maar dat een prins zich als gewoon soldaat voor den kolonialen dienst engageert, zie dat is iets zeer bijzonders. En toch is dit thans het geval. Son altesse Sérenissime le prince de Loóz de Corswarrem, wonende au Chateau d'Ahin bij Huy, is bier eergisteren aangekomen en met zijn gelei der, den heer J. Freson, rechter van instructie te Huy, afgestapt aan het Hotel de la paix van den heerFran^ois Nys. De prins is den volgenden dag als soldaat aange nomen, en is dadelijk daarop met den heer Freson weder afgereisdmet het doel om binnen eenige dagen terug tp keepen,, en,, met het eerstvolgende transport naar Oft§t-IndTe~tSvertrekken. Daar er tegenwoordig geene vre^Kdelingenvan welken landaard ook, worden aan genomen voor den kolonialen.dienst, is de aanneming van den prin^eene groote onderscheiding, die hij door tusschenkomst van de ministers van buitenlandsche zaken en van oorlog, aan zijne hooge geboorte te dan ken heelt. De prins is nog maar 20 jaren oud en zijn vader moet indertijd page zijn geweest bij koning Wil lem I. Zijne ouders leven beiden nog en wonen te Huy. Arnhcour.) Rechtzaken. Voor den hoogen raad werd jl. Vrijdag behandeld een beroep in cassatieingesteld door Iman Dorst, tegen een arrest van het hof in Zeeland, van 2 Juni jl., waarbij deze tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeldter zake van moord door hem den 18cn Februari jl. gepleegd op Apolonia Belia Ligtendag, eene dienstbodedie met hem op de hoeve van L. Boudeliug onder Tholen werk zaam was. Mp.D. van Eek, die voor denrequirant optrad, bepleitte twee middelen van cassatie, bestaande in 1°. schending van artikel 348 in verband met art. 427 van het wet boek van strafvordering, en 2°. schending der artt. 206 en 211 van betzelfde wetboek. Het eerste middel beeft betrekking op het visum repertumdat als bewijsmiddel was aangenomen; terwijl het tweede middel doelt op het bijeenvoegen van bewijsmiddelen, zijnde niet omtrent elk bewijsmiddel beraadslaagd of beslist. Pleiter con cludeerde tot vernietiging van het arrest en verwij zing der zaak naar een aangrenzend hot. Morgen zal het openbaar ministerie conclusie nemen. Gemengde berichten. Gisteren werd in de ochtend-godsdienstoefening der roomsch-katholieke gemeente te IJzendijke de heer B. Raessen, sints 26 jaren pastoor en deken dier paro chie, tijdens hij op den kansel stond, door eene beroerte getroffen, tengevolge waarvan hij binnen een uur over leed. Gedurende de vorige week zijn te 's-Gravenhage 12 gevallen van pokziekte bij bet gemeentebestuur aan gegeven. De Nederlandsche Spectator is Zaterdag op de helft harer gewone grootte verschenen. In de rubriek correspondentie wordt de reden van die haltheid op de volgende wijze medegedeeld: „De redactie van den Nederlandschen Spectator, „Overwegende dat het te warm is om te lezen „Nog meer te warm om veel te schrijven, „En boven alles te warm om veel te zetten en met de stoompers te drukken „Geeft deze week slechts een half bladde lezers zul len bij lagere temperatuur, schadeloos gesteld worden." Burgemeester en wethouders van Amsterdam heb ben betreffende het houden der kermis aan den gemeen teraad voorgesteld: aan de personen, die op den 16cn a. in het bevolkingsregisterder gemeente zijn ingeschreven, te vergunnen met de tenten en kramen, die zich tbaDS in de gemeente bevinden, voor te staangedurende den tijd bij art. 470 der algemeene politie-verordening voor de najaarsmarkt of kermis bepaald, wanneer vóór of in de maand September de cholera zich niet in Nederland heeft vertoond. Voor het geval, dat de cholera zich gedu rende den kermistijd in het land vertoontwenschen burgemeester en wethouders gemachtigd te worden de kermis te doen ophouden. Dezer dagen werd een schipper op de Zuiderzee door een grooten zwerm vliegen plotseling overvallen. Van vaartuig, zeilen en tuigage was bijna geen spoor te zien: alles was met een zwarte, gonzende massa overdekt. De opvarenden ondervonden spoedig dat de gasten, wanneer zij met vereenigde krachten aanvielen, het den mensch la3tig genoeg kunnen maken, tenminste de bemanning was genoodzaakt zich beneden te verschui len, om voor de stekende insecten beveiligd te zijn. Toen er een koeltje opstak, verwijderde zich het onge« noodigde gezelschap, tot groote vreugde der schippers. {A/nsteri. cour.) Naar het Nieuws van den dag uit goede bron ver neemt is de hoogste prijs in de trekking der weerbaar heidsloterij groot f 75,000gevallen bij een effectenhan delaar in Zeeland. Een bejaarde vrouw te Zutfen blies Woensdag avond bij bet naar bed gaan bare petroleumlamp uit, waarop de lamp oogenblikkelijk uiteen sprong, waDt de vlam was met de olie in aanraking gekomen. Het brandende vocht deelde zich mede aan hare kleederen die daarop vlam vatten, waardoor zij zulke ernstige brandwonden bekwam dat zij den volgenden dag onder hevige pijnen is overleden. De honderdste verjaardag van den geboortedag van sir Walter Scott is verleden Woensdag met veel luister te Edinburgh gevierd. Sir William Sterling-Maxweil heeft bij die gelegenheid een redevoering gehouden welke hij met de volgende woorden besloot: „De eeuw, die met den bondersten verjaardag van Scott's geboorte dag eindigt, is rijk geweest aan groote verdiensten, groote daden, ontzaglijke en nooit geëvenaarde ge beurtenissen. Bij bet leven van Scott zijn Gliveen Has tings, de stichters van ons rijk in Indië, gestorven; heb ben Chatham in den senaat en Nelson op het halfdek den adem uitgeblazen; Fox, Burke, Pitt (de jongere), CaDniDg en vele anderen stierven in bet midden van bun parlementairen roem; Wellington leefde en behaalde overwinning en de namen van een menigte schrijvers, wijsgeeren en uitvinders werden in het boek der faam ingeschreven. Van al die staatslieden, soldaten en hunne koningen zijn er slechts twee onze nationale erkenning waardig gekeurd, beide dichters, beide Schotten, Burns en Scott." Nog vele andere redenaars voerden het woord, zoo o. a. de deken van Westminsterdie betoogde wat éen man vermag voor de wedergeboorte en het onderricht van volgende geslachten. D,e toast, door den voorzitter „op de vreemdelingen" uitgebracht, is voor Engeland door lord Lawrence, voor Ierland door sir Bernard Burke, voor Amerika door den heer Cyrus W. Fuld en voor Nederland door dp. N. Beets beantwoord. Eergisteren morgen begaf zich te Scheveningen een heer te paard in zee, die ten gevolge van bet warme weder zeer stil was. Het paard was nog ai tot op groo ten afstand van het strand in zee gegaan. Bij het terug- keeren zonk het met zijn heer in de diepte weg. Op het aanhoudend geroep om hulpdaagden spoedig eenige Scheveningers op, die beer en paard, welke reeds niet meer te zien waren, na veel moeite behouden aan wal brachten. Op 5 dezer zijn te Schevingen twee haringschuiten, de Jonge Arie, Stuurman A. Verheijreeder G. den Duik, met 15,000 stuks steurharing en 32 ton pekelha ring, en de Neerlands koning, stuurman L. Mos, reeder A. Pronk, met 20 ton pekelharing aangezet. Van Neer lands koning zijD, terwijl zij aan hare netten lag, door een voorbyzeilend schip 28 stuks netten afgezeildwaar door de pink verplicht was de visscherij te staken en huiswaarts te zeilen. Op den 9c° en 10en zijn aangezet acht schuiten, te weten: 1°. de Vriendschap, stuurman A, Mos met 36,000 stuks steurharing en 20 ton pekel haring 2°. de Jonge Maarten stuurman M. de Ruiter, met 30,300 stuks steurharing en 40 ton pekelharing; 3°. de Jonge Arie, stuurman K. Roeleveld Czn.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1