öuitmlcmïr. Gemengde berichten. Het Vaderland verneemt dat eerlang van regee- ringswege zal worden publiek gemaakt een hoogst be langrijk rapport van den ingenieur van het mijnwezen in Nederlandsch-Indië W. de Greve, over in verschil lende deelen van den Archipel aanwezige steenkolenbed dingen van het beste gehalte. Eergisteren namiddag, omstreeks half zeven unr, heeft een vroeger in het krankzinnigengesticht teUtrecht verpleegde, die bij herstelling daar later als timmerman in betrekking was, waarsch'ynlijk irï beschonken toe stand, een pitoolschot gelost op den hoofdopzichter, toen hem door den portier en door dezen de toegang geweigerd werd tot een vrouwelijke bediende, met wie tij vroeger verkeering had. Voor dat de dadelijk ge waarschuwde agenten van politie mee behulp van be dienden zich van hem meester konden maken, had hij nog viermalen zijn pistool afgeschoten. Gelukkig werd niemand getroffen, en is het voorval, dat in de vestibule in een der corridors plaats had, door de verpleegden niet opgemerkt geworden. {Utr. dagll.) Men schrijft uit Leeuwarden van 10 Augustus Heden ochtend te ruim 5 uren heeft in de stroo-karton- iabriek een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een jongeling van 15 jaren geraakte met zijn hoofd tusschen een der machines waardoor het op eene aller deer 1 ij kste wijze werd gehavend. Hij is zoo spoedig mogelijk naar bet stads-ziekenhuis gebracht, waar bem de noodige verbanden enz. werden aangelegd; doch men vreest voor zijn leven. Hij is het eeuige kind van een oppassend arbeider, wiens vrouw overleden is en die buiten de stad werkt. Te Beetgum beeft een kind, dat met lucifers speelde, eenige koppen daarvan ingeslikt en is aan de gevolgen daarvan overleden. Den 30 dezer zal in het stads bosch te Assen een provinciaal zendingsfeest plaats hebben. Verschillende sprekers zullen bij die gelegenheid het woord voeren. Naar de volgorde, waatin zij op het programma voor komen zijn het de heeren E. C. Segers, prof. J. J. P.Va- leton (feestrede), II. Smeding, oud-zendelingleeraar, W. Vliegeuthart, E. Weiss, zendeling op Jamaica, J. H. Gunning jr., J. Betz, zendelingleeraarF. W. Creutzberg, J. van 't Lindenhout, J. van Aandel, J. van der Linden, zendeling, voor eenige dagen uit Indië teruggekeerdO. S. Adama van Schelteraa (slotrede) L. J. van Rhijnvoorzitter van het algemeen evangelisch nationale zendingsfeest, en G. H. Bleeker. Het feest zal te 9} uur beginnen en omstreeks 5 uren afgeloopen zijn. De heeren J. T. Buys, D. Cordes, H. van Eeghen M. W. Seheltema Ez., B. J. TidemanA. C. Wertbeim en Joh. C. Zimmerman hebben eene commissie ge 'ormd tot het stichten van een Gorterfonds, waaruit zij willen trachten voor de opleiding van de drie kinderen van Gorter te zorgen die met eene weduwe zonder middelen achterblijven. Mot het oog op hetgeen Gorter werkte hoopt de commissie op vele gaven. De Neue Augsburger Zeitung zegt: Sedert eene week worden in de dagbladen mededeelingen gedaan omtrent het voortschrijden der cholera. Deze berichten berusten bijna allen op onnauwkeurigheden en overdrij ving. Volgens officieele berichten, die door ods uit de provincie Pruisen ontvangen werden zijn tot den 4™ dezer in Dantzig acht personen en daaronder twee matrozen van Zr. H*. schip Pommerania door cholera nostras (zomer-cholerine), die niet contagieus is, aange tast. Geen der lijders is overleden. Tot 4 Augustus wa ren geen gevallen van Aziatische cholera voorgekomen. De op het slagveld achtergelaten pistolen van majoor C. F. Krahmer van de rijdende artillerie, die 23 September 1830 te Brussel sneuvelde, zijn, volgens het Dagblad van Zuid-Ho'land en 's Gravenhage, voor de boekverzameling van het regiment rijdende artillerie ten geschenke ontvangen. Een communalist van den eersten rang, zekere Albert Callais, is eergister te Maubeuge in handen der juistitie gevallen. Nadat hij, onder het keizerrijk, een der voornaamste belhamels van het Quartier-Latin was ge weest, werd Callais door Paschal Grousset, in gezelschap van Ollivier Pain en Dacosta, aan de delegatie voor buitenlaDdsche zaken toegevoegd. Als eene merkwaardige bijzonderheid deelt men mede dat men, bij het afbakenen der nieuwe grenslijn tusschen Duitsch-Lotharingen en Frankrijk, een ouden grenssteen gevonden heeft tusschen Gravelotte en Don- court juist op de plaats waar de nieuwe lijn werd vast gesteld. Deze steen heeft aan de eene zijde het opschrift „Terre de France" en is afkomstig vaó het raidden der zestiende eeuw. De Duitsche bladen beschouwen dit als het bewijs dat geleverd zou kunnen worden voor huu beweren, dat zij bi) het sluiten van den vrede volstrekt niet ander3 gevorderd hebben dan betgeen vroeger in hun bezit was en hun een3 door Frankrijk werd ont nomen. Dezer dagen heeft de koning van Italië kwijtschel ding van straf verleeud aan den rooverhoofdraan Gaspa- rone en zijn zes volgelingen, die niet minder dan zes en veertig jaren onafgebroken in het bagno (van 1825 tot 1847 te Civita Vecchia en vervolgens in Spoleto en Civita Castellana) hadden doorgebracht en die de eenige overblijven den waren van eene bende van 22 man, die van 1822 tot 1825 de wegen van Frosinone tot Terracina onveilig maakten en in die drie jaien minstens 50 ver schrikkelijke misdaden moeten gepleegd hebben. Deze kwijtschelding van straf heeft gedurende een poos de aandacht van alle andere zaken in het land afgeleid; want aan 't leven dier boosdoeners is eene zonderlinge historie verbonden. Ziehier wat er met hen is voorge vallen. In 1825 gaf Gasparone met zijn 21 bandieten zich over aan een priester Pellegrini genaamd, dien de kardinaal- legaat Pallotta naar hem had afgezonden, om met hem te onderhandelen. Door welke beloften de priester er in geslaagd was, de bende uit haar roovershol en schuil plaats te brengen en zich aan hem over te geven, kan men niet met zekerheid zeggen. Hut lijdt geen twijfel, dat hij de booswichten lijfsbehoud toegezegd heelt. Maar welke voorwaarden waren verder aan hunne overgave verbonden? Sommigen meenen, dat Pellegrini aan de bende uitzicht heeft gegeven op gratie indien zij zich een tijd lang in de gevangenis goed mocht gedragen, Anderen gelooven dat dc voorwaarde was, dat zij naar Civita Vecchia zou worden gebracht, oin van daar op een schip naar Amerika te vertrekken vanwaar zij bij eede moesten zij éen voor éen zich daartoe verbinden nimmer in den Pauselijken staat zou terugkeeren. Hoe het zij, paus Leo XII hield de booswichten ge vangen en liet hen nimmer vonnisseu. Verscheidene malen dacht de pauselijke regeering er aan, hen in vrijheid te stellen. Io 1859, kort vóór het uitbreken van den Italiaanschen corlog, hoorde men an dermaal hiervan spreken. Men mengde den kardinaal Antonel.i in die zaak. Waarom? Omdat hij van verre verwant was aan Gasparone. Maar vermoedelijk heeft de kardinaal daarin geen aanleiding gevonden, om voorden rooverhoofdman in de bres te springenwant de familie van den kardinaal had zich reeds over Gasparone te be klagen, toen hij nog èen jongeling was van 16 jaren. Immers, toen lichtte hij den vader van den kardinaal op, en eischte hij een losgeld van 200 Romeinsche kronen (circa 500 gulden)'tgeen in zoover geen overdreven som was en zeker menig bandiet van laleren tijd min achtend de schouders over den jeugdigen boosdoener heeft doen ophalen. Gaandeweg is de bende uitgestorven tot op zeven per sonen. Men zegt, dat ze telken jare zich met een ver zoekschrift tot de pauselijke regeering gewend hebbeu, om regelmatig door den rechter gevonnisd te worden. De Italiaaasche regeering heeft hen nu iu vrijheid doeu stellen. Gasparone, de oudste is thans 77 jaren; een ander, Massi, de eenige van den troep die schrijven kan en die ^secretaris" van Gasparone heet, is 70 jaren; de jong ste telt 67 jaren. Zij werden in den laatsten tijd vrij goed in de gevan genis behandeld. Dikwijls werden zij er door Engelschen en andere vreemde reizigers bezocht onder anderen door Alexander Dumas. Voor eenige dageu zijn Gasparone en zijne kameraden te Rome aangekomen. Een gansche stoet nieuwsgierigen hadden zij om zich heen. Hier en daar schenen zij het voorwerp eener ovatie te zijn. Gasparone heeft, in weer wil zijner 77 jaren, nog een levendig oog, en ziet er volstrekt niet uit naar iemand, die bijna twee derden van zijne langdurige loopbaan in den kerker heeft door gebracht. Hij heeft een langen grijzen baard. Hij en zijne makkers bezochten de voornaamste monumenten te Rome, en de levendige geest der Italianen legt Gaspa rone allerlei bons mots in den mond. Op last der ltaliaanscbe regeering is aan den hoofd man en de overige leden van het gezelschap dat weleer de schrik was van den ganschen omtrek, voorloopig kos teloos een onderkomen bezorgd. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren zijn alhier in het openbaar verpacht 22 hek- taren 41 aren 7 centiaren wei- en bouwland, gelegen onder St. Laurens, Serooskerke en Vrouwepolderin 28 perceelen, voor /"2517. Tliermonieterstand. 11 Aug. 'sav. 11 u. 71 gr. 12 'smorg.7u.72gr.'smidd.ln.86gr.'sav.6u.82gr. Algemeen overzicht. Het Engelsche minisierie-Gladstone heeft waarlijk geen geluk. Hoeveel moeilijkheden en dreigende ge varen had het niet reeds met betrekking tot het buiten land te bekampen, wanneer men slechts denkt aan de Alabama-qnaestie, den laatsten Fransch-Duitschen oorlog en de Zwarte-zee-quaestie, en thans ontvangt het op het gebied der binnenlandsche politiek achtereenvolgens gevoelige slagen. Wat is van de hoofdelementen van zijn prograraina.de reorganisatie van het leger en kies stelsel, overgebleven? Van de voorgestelde legerwet kon het ministerie slechts een klein gedeelte handhaven, waaraan bovendien nog door het hoogerhuis moeilijk heden in den weg gelegd werden, die Gladstone tot den wanhopigen maatregel noodzaakten, om het koninklijk praorogatief tebaat nemen, en de wet op de geheime stemming bij de verkiezingen, eene hervorming, die in Engeland door alle voorstanders van orde en vrijheid vurig gewenscht wordt, wordt door de oppositie iu het lagerhuis zoodanig tegengewerkt, dat men somwijlen vreesde, dat de zitting gesloten en de belangrijke wet dientengevolge begraven zou worden. Ten slotte echter gelukt het der regeering iu den aanvang dezer week de wet door het lagerhuis in derde lezing aange nomen te zien, en haast zij zich, om ook de sanctie der lords op deze wet te verkrijgendoch opnieuw wacht het kabinet een nieuwe en niet geringe teleurstelling in het votum van het hoogerhuis, dat met 97 tegen 48 stemmeu het amendement van lord Shaftesbury aange nomen heeft, om tiiet tot de tweede lezing der wet over te gaan. Het is duidelijk, dat deze verwerping groote sensatie in Engeland maken en er veel tce bijdragen zal, om aan de waardigheid en de ci nstitntioneele positie van het hoogerhuisdie toch reeds gedurende den laat sten t:jd merkbaar aan het wankelen gebracht zijn, een gevoeligen schok toe te brengen. Algemeen is men van oordeel dat de regeering, die in deze quaestie.door de intelligente meerderheid der natie gesteund wordt, tegenover dit tweede blijk van wantrouwen en vijandige tegenwerking van het hoogerhuis op doortastende wijze zal'behQoren te handelen, en de gebeele liberale partij geene middelen onbeproefd zal laten, oin het con flict ten koste van den verderfelijken invloed der pairs te doen eindigen. De regeering heeft, niettegenstaande de treurige ge beurtenissen te Dublin, weder een verbod uitgevaardigd tegen de procesaiën en meetingswelke heden te Derby plaats zouden hebben. Deze gewoonte, die geduiende de laatste jaren in Engeland zoo belangrijk toegenomen is, bereidt het kabinet nog groote moeilijkheden. Men zal echter moeten kiezen, en alle meetings moeten toelaten of verbieden, en wanneer zij verboden zijn, ook met kracht de hesluiten der autoriteiten handhaven. De meeling op Trafalgar Square was verboden en had t>ch onder het oog der politie plaats, die te Dublin was het eveneens en werd met geweld uiteengedreven. De meetings te Dei by worden weder verboden, terwijl men de tegen morgen voorgenomen meeting in Hyde-Parkdie toch direct tegen bet openbaar gezag gericht is, schijnt te willen toelaten. De regeering zal moeten beslissen, wat als regel behoort aangenomen te wordenóf dat een meeting op den publirkeu weg een geoorloofde uiting der volksuieeningen is, óf dat zij het verkeer op den publie- ken weg belemmert en als zoo lanig aanleidiug tot rust verstoring geeft, waarom zij behoort verboden te worden. Bij de vele teleurstellingen welke hetEugelsche kabi net ondervindt, kan het zich toch ook weder over een blijk van vertrouwen verheugen, dat het lagerhuis gisteren aan Gladstone schonk. Eene motie van den heer Torrens, waarbij de handelwijze van den minister omtrent de afschaffing van den verkoop van officiers- plaatsen bij koninklijk besluit ten hoogste afgekeurd werd, is door bet lagerhuis met de belangrijke meerder heid van 141 tegen 83 stemmen verworpen. De geruchten betreffende de aanstaande ontruiming van de forten bij Parijs en de departementen der Seine, der Seine-et-Oiseder S-ine-et-Marne en der Oise door de Duitsche troepen nemen meer en meer den schijn van waarheid aan. Volgens het Journal des débats is die ontruiming vastgesteld op den 18" Augustus in een overeenkomst, welke tusschen den minister van financiën en generaal Manteuftel te Cumpiègne gesloten is. Het derde halve milliard zou ree is betaald zijn in wissels op het buitenland, vervallende den len Mei 1872, zoodat hetFransche gouvernement ongeveer tien maanden tijd heeft om voor het noodige fonds zorg te dragen. Nog is door het Journal officiel slechts de ontruiming van het departement der Aube bekend gemaakt, en meldt het officieele orgaan zelts nog niets van deze

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2