^an&clsbericljtm. Jl&ucrtentim. hetgeen echter tot dusverre zijne populariteit nog geens zins verminderd heeft en zijne redactie niet verhindert in liberalen zin werkzaam te blijven en de sociale vraag stukken moedig onder de oogen te zien. Reeds voor eenigcn tijd wezen wij op het gevaar, dat de moderne maatschappij niet alleen direct maar ook indirect van het ultramontanisme cn socialisme dreigt. Betreurenswaardig toch is het, dat men van verschil lende zijden middelen tot bestrijding ziet aanwenden, die in de gevolgen blijken zullen nog erger te zijn dan het kwaad zelf. De ingediende wet van den Fran sehen minister Dutaure tegen de Internationale is weder de jongste uiting van dit streven, dat met het oog op de uitroeiing van het sociale kwaad niet de gevolgen hebben zaldie men er zich van voorstelt, en tevens het nog grootere nadeel zal opleveren, dat aan de politieke en individueele vrijheid opnieuw een gevoelige slag wordt toegebracht. Het Berlijnsche liberale orgaan wijdt aan de beide vijanden van den modernen staat een paar artikelen die in menig opzicht de aandacht verdienen. „Er zijn twee spoken zegtdcVolks-Zeitung welke de verbeel ding licht verschrikken en in spanning brengen. Het zwarte spook der onfeilbare jezuïeten en het roode spook der internationale communisten. Hoe verdienste lijk het ook zijdeze spoken in het daglicht te brengen en hunne doeleinden bekend te maken, zoo schadelijk is het tevens, wanneer men het gevaar overdrijft en de hulp der regeeringen inroept, om de maatschappij van deze richtingen te zuiveren. Ware de maatschappij inderdaad in zoo groot gevaar, als men vaak doet voor komen, dan zou zonder twijfel de reddiDg door den staat het eenige middel zijn doch tevens het graf voor alle vrijheid, waarvoor wij zoo langen tijd gestreden hebben." De Volks-Zeitung ontkent het niet, dat die spoken beide door Europa trekkendoch gelooft, dat het gevaar meer ia de overdreven vrees daarvoor als in hunne vreeselijkheid gelegen is. „Het jezuïetisme verraadt weinig doorzicht, door te raeenen dat het met verou derde kindersprookjes de heerschappij over de wereld zou kunnen heroveren. Hiervoor bevreesd te zijn is het bewijs leveren, dat men den geest der 19e eeuw mis trouwt." In Italië, Spanje en Oostenrijk, waar het eeuwenlang de macht in handen had, vindt het zelfs geen steun meer in de massa van het volk. Waarom dan zoo bevreesd te zijn voor zijn invloed in protestant- sche landen? „De jezuïeten hebben door de onfeilbaarheidsleer hnn eigen graf gegraven," en slechts de scheiding van kerk en staat, waartoe in Duitschland in de eerste plaats behoort de geheele opheffing van den dwang en den invloed, welke door ae priesters op het burgerlijk leven uitgeoefend worden, kan het gevaardat in deze richting gezien wordt, geheel doen verdwijnen. De vrees voor bet roode spook acht de Volks-Zeitung ook zeer overdreven. „Evenals het ultramontanisme zich-zelven den doodsteek gaf door de onfeilbaarheids verklaring, zoo heeft het socialisme zijn graf gegraven door de schanddaden der Parijsche commune." Het blad waarschuwt voor de opgesmukte beweringen der soci aal-democratische organen, dat de roode vaan zegevie rend boven Parijs gewaaid heeft. Het waren bijzondere omstandigheden welke het laagste gepeupel gewapend hadden en tot de treurige omstandigheden aanleiding gaven. Had Jules Favre zich niet tegen de ontwapening der nationale garde verzet, de geheele bloedige revolu tie zou onmogelijk geweest zijn. De verheerlijking van het bloedige schrikbewind door de verschillende dema gogen en sociaal-democraten vindt, volgens de Volks- Zeitung, geen weerklank bij de groote massa van het volk, integendeel hebben de daden der commune den afkeer voor deze richting nog meer versterkt. Het blad gaat echter o. i. te ver, wanneer het zegt, dat „geen gevaar van deze zijde de burgerlijke maat schappij bedreigt." Misschien niet op den duur en nim mer weder voor zoo langen tijd als het der Parijsche commune gelukte haar bloedig zwaard te zwaaiendoch wanneer deze richting ook slechts een paar dagen de macht in handen heelt, kan zij reeds genoeg schade aan de geordende maatschappij-berokkenen. Voor bare meening geeft echter de Volks-Zeitung een zeer gron dig motief. Deoverdreven vrees voor de Internationale is een fout, waarvoor men niet genoeg kan waarschuwen, want „daardoor wordt slechts de nimbus der demagogie verhoogd." Buitendien spreekt het blad, wanneer het beweert dat het gevaar, waarmede de maatschappij door het roode spook bedreigd word, grooteudeels overdreven en denkbeeldig is, niet van andere sociale bewegingen welke slechts de verbetering van het lot van den werk man en niet de vernietiging der maatschappij en de ver rijking van het proletariaat ten koste der gegoeden, in éen woot d geene regeering van het gepeupel ten doel hebben. Ongelukkigerwijze worden in het algemeen deze au fond rechtvaardige eischen ook aan politieke drijfveêren toegeschreven. „In deze verkeerde beoordee ling eener beweging ligt een ernstig gevaar dat afge wend moet worden. Wanneer men arbeidersbewegin gen als pogingen tot communistische omwentelingen beschouwt, drijft men een deel der bevolking juist in de armen der demagogie en roept het gevaar in het leven dat men met kracht bestrijden wil." Dit valsche oordeel over den tegenwoordigen raaat- schappelijken en socialen toestand waaraan bovenal ook de gestrenge reactionaire wetten toegeschreven moeten worden, welke het doel voorbijstreven, met het wezen lijke kwaad zooveel goeds en rechtvaardigs meêsleepen en den geheelen arbeidersstand tot ultra-revolutionairen en communisten maken zullen wordt zeer juist door de Volks-Zeitung veroordeeld. „De strikes voor loonsverhoo ging en verkorting vau den arbeidstijd zegt het blad hebben even weinig gemeen met de communistische be wegingen als het politieke liberalisme met de demagogie. Evenals de demagogen zeer vaak een politiek conflict tusschen staatsmachten te baat nemen, om alle politieke ontevredenen tot zich te trekken, zoo doen ook de com munisten bj iedere gelegenheid, wanneer een sociale strijd uitgebroken is tusschen arbeidgevers en arbeid- nemers. In opgewonden tijden, wanneer de werkman het drukkende van zijn toestand dieper voelt, is hij ook vaak geneigd, om aan verleiders gehoor te schenken, die hem in een zoogenaamd nieuwe maatschappelijke orde gouden bergen beloven. Zulke verschijnselen mogen ons echter niet tot het oordeel verleiden, dat een werksta king eene communistische beweging is, maar moeten ons vermanen om de rechten van den arbeiderstand te eerbiedigen en dien niet in de valstrikken der dema gogie te drijven. „Het vorderen van hooger loon en korteren arbeidstijd is zeer vaak geenszins onbillijk. De prijzen der levens middelen en de huren worden hooger, de algemeene levensbehoeften eischen grootere uitgaven. In den laatsten tijd komt bij ons (de Duitsche natie) nog daarbij het uitzicht op een geweldig giooten toevloed van geld, die een prijsverhooging van alles ten gevolge moet heb ben. Wanneer arbeiders, in welk vak ook, gebruik maken van bet coalitie-recht en gemeenschappelijk besluiten nemen tot verbetering van hun toestand, dan is dit geheel iets anders dan de communistische eischen tot opheffing van kapitaal en eigendom, welke hun oorsprong voornamelijk vinden in verregaande luiheid. De eischen der arbeiders kunnen overdreven zijn en de arbeidgevers kunnen misschien onmogelijk daarin be willigen, een misdadige beweging is dit evenmin als elke prijsverhooging, die op iedere markt zonder coalitie plaats grijpt, wanneer de vraag grooter is dan het aanbod." Het communisme, zooals hit zich te Parijs vertoond heeft, waar het door allerlei buitengewone omstandig heden de macht eenigen tijd in handen kou houden, noemt de Volks-Zeitung in strijd met de menschelijke Datuur. „De eigendom is ook voor den armste beiJig. Hij die zich door arbeid een eigendom verschafte, heeft zijn eigendom lief en haat het algemeen bezit als een droombeeld. De misdadiger, die aan zijn lust naar vreeraden eigendom toegeeft, is nog veel minder gene gen om zijn geroofd bezit met iedereen te deelen. Men denkc zich de menschelijke maatschappij zooals men wil, het egoïsme zal steeds verhinderen, dat zij als een bijen zwerm leeft en leven kan. De communist besluit ook zeer consequent tot de afschaffing van het familieleven en van het erfrecht. Zulke theoriën hebben echter voor den raensch niets verleidelijks, eerder iets afschrikwek kends, wanneer men ziet, dat de liefde voor de familie en de persoonlijke zorg voor het welzijn der kinderen zelfs bij de grootste misdadigers nog grooten invloed uitoefent." Juist de openbaring der theoriën zoowel van bet socialistisch" communisme als van het ultramontanisme zullen het gevaar voor de moderne maatschappij kunnen verminderen, en slechts door de repressieve maatregelen, welke tegen deze richtingen voorgenomen worden, zullen zij genoodzaakt worden in het geheim te werken, en buitendien daardoor een gewicht en beteekenis ver krijgen, welke wezenlijk dreigendegevaren voor de maat schappij kunnen opleveren. „Het zwarte zoowel als het roode spook, zij worden beide verjaagd, wanneer men ze slechts geheel onthult, het zwarte door den geest der ontwikkeling en der volle vrijheid het roode door een gezonde organisatie, welke billijke eischen van dwaze droombeelden leert onderscheiden." Graanmarkten enz. Gent, 11 Augustus. Roode en witte tarwe fr. 30.00, weinig handel; rogge oude fr. 18.75, nieuwe fr. 19.25; gerst fr. 21.00; haver fr. 16.25, afslag; boekweit fr. 23.00; paardenboonen fr. 22.00: koolzaad fr. lijnzaad fr. 40. koolzaadkoeken fr. 27.00; lijnkoeken fr. 21. boter per kilogram fr. 2.85, eieren fr. 1.95 per 26 stuks. Amsterdam, 11 Augustus. Raapolie op 6 wekeu f 46$. Lijnolie op 6 weken f 35 J. Prijzen van effecten. Amsterdam 11 Augustus 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 54$ *dito dito dito 3 „63 ♦dito dito dito 4 85^ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 108} België. *Certificaten bij Rothschild 2$ 58| Rusland. ♦Ooligatiën 1798/1816 5 97$ ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 „80 ♦Cert. 1000 1864 5 94$ ♦dito 1000 1866 5 94 ♦Loten 1866 5 247$ ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ 85 ♦Certific. dito4 69 *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligation 1867 4 70$ *Obl. 1869 4 70$ ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 217$ ♦Oblig. dito 4 168 ♦dito dito 4$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 88 dito dito Jelez Orel 5 „89 dito dito Charkow Azow. 5 85$ Polen. ♦Schatkistobligatiën5 67$ Pruisen. *Obligatiën 4 Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 56$ ♦dito dito April/Oct. 5 56$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 48A Italië. Leening 18615 55 •Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligatiën2$ thans 3 31 Hf ♦dito 1867 3 3 li ♦dito Binnenlandsche3 26 Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 „35$ ♦dito 1867 3 35$ Turkije. dito (binnenl.)5 44$ Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte Obl. 1868 7 77$ Amerika. ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 98-^r ♦dito dito dito (1885) 6 - 98$ ♦Obl. Illinois .7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec. (7p) 80$ dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 Obl St.Paul Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 69$$ dito dito 1869 dito 7 „71 Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 82$ Mexico. dito 18513 13$ Grenada. dito afgestempeld 6 2 li Venezuela, dito3 8tV Ecuador. dito1 8 Prijzen van coupons. Amsterdam, 10 Augustus. Metall. 20.25; Dito zilver f 24.45; Dito Eng. per 11.75; Eng. Russen per f—.—i Eng. Portugal per £f 11.75; Franscho 55$; Belg./55$; Pruis, f 34^; Hamb. Russen fRussen in Z. R. 31 ,V; Pools, in Fl. fper Z.R. f Spaans. Amerik. Dollars 2.39: dito papier 2.11; Spaans, in francs 55$; Piasters 2.25$. De DIRECTIE der „Nederlandsche Bank" bericht, dat zij, tengevolge van het meest eervol ontslag, op zijn verzoek verleend aan den heer J. FRANSEN VAN DE PUTTE, met inirang van 15 dezer, tot baren Correspondent te Goes benoemd heeft den beer J. A. A. FRANSEN VAN DE;PUTTE, Wethouder en Lid van de Provinciale Staten. Amsterdam, 10 Augustus 1871. De Directie der Nedp. Bank J. VAN HEUKELOMWaarna President, I. G. GLEICHMAN, Secretaris,

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3