Harliugen geschied op den 5«n Augustas, ter eere van den geboortedag van wijlen prinses Louisa, in leven koningin van Zweden en Noorwegen. Vroeg in den mor gen werd van overheidswege de nationale driekleur uit den toren van het raadhuis gestoken en bleef tot den laten avond hangen. (Alg. dagll. v. Ifederl.) Jl. Dinsdagavond, na afloop van het zendingsfeest, heerschte te Utrecht aan de stations van den Rijn-, cen traal- en staatsspoorweg zulk een buitengewone drukte, als in geen jaren het geval is geweest. De aandrang, voor namelijk aan het kleine station aan de Bilt, was soms zoo groot, dat het publiek, door hetvreeselijke dringen, zelf de oorzaak er van geweest zou zijn, indien er onge lukken hadden plaats gegrepen. Van onderscheidene personen werden de kleedingstukken gescheurd, en velen besloten daarom liever naar de stad te wandelen, dan zich daaraan bloot te stellen. De directiën, vooral die van den centraalspoorweg, hebben al't mogelijke gedaan, om aan alle billijke eisc-hen van een zoo enormen toevloed van reizigers te voldoen, en zijn daarin zeer goed ge slaagd. Het juiste getal van ben die op Houdringen aan wezig waren, is nu nog niet op te geven en zal wel niet anders dan bij benadering te bepalen zijn. Nu evenwel deelt men ons reeds mede, dat met de treinen van Am sterdam ruim 1200, met die van het noordernet der staatsspoorwegen 11 1200, van het zuidernet ongeveer 550 personen zijn aangebracht, terwijl drie feesttreinen van Utrecht hebben bestaan elk uit 40 wagons, in ieder waarvan 40 reizigers plaatshadden. Door de spoorwegen zijn dus alleen meer dan 71 duizend personen aangevoerd, naar 't schijnt niet medegerekendzij die per gewonen trein van Utrecht naar de Bildt gingen; rekent men daarbij hoeveel per rijtuig en te voet naar Houdringen kwamen, dan is het aantal op het terrein aanwezigen wellicht op 20,000 te berekenen. l'trdagblad Jl. Maandag overleed te Deventer een kindje aan de pokken. De vader had uit vrees van zijne betrek king te verliezen, waardoor hij met de zijnen geheel broodeloos zou worden, geen geneeskundige hulp inge roepen en had daarvan ook geen aangifte bij het gemeen tebestuur gedaan. Toen men het huis binnentrad, bemerkte mendat de vrouw reeds voor eenigen tijd door die ziekte was aangetast en dat ook haar geen geneeskundige hulp was verleend. De vrouw scheen echter weder aan de beterhand te zijn. Dinsdag is we der in datzelfde huisgezin een kind door die ziekte aangetast en ook reed3 bezweken. Tegen het hoofd van het gezin is proces verbaal opgemaakt, ter zake van het in gebreke blijven van het doen van aangifte bij- het gemeentebestuur van het uitbreken eener epide mische ziekte in zijn gezin. Nieuwe Rolt. cour.) Verknopingen en aanbestedingen. De uitslag der eergisteren te Heinkenszand gehouden verkooping eener ambachtsheerlijkheid, heerlijke rech ten en tienden is als volgt Eerste perceel: de heerlijkheid en ambacht van Cleeu- werskerke, met al de gevolgen van dien, de rechten van jacht en visscherij over 401 hektaren 48 aren 01 cen tiare, gelegen in de gemeenten Arnemuiden (Klevers- kerke en Nieuwerkerk) en Vrouwepolder, en tweede perceel: 4hektaren70aren87 centiaren haven en dijk als weiland, in de gemeente Arnemuiden. Samen verkocht voor 3430. Derde perceel: een vierde deel in 215 hektaren 26 aren 22 centiaren ambacht in Tbolsende binnen en buiten, gelegen in de gemeenten Yerseke enKruiningen. Verkocht voor 2040. Vierde perceel: een derde deel in eene ambachtspor tie der gemeene ambachten van 's Heer-Arendskerke c. a. in Znid-Beveland, ter grootte van 55 hektaren 18 aren 21 centiaren, in de gemeenten'3 Heer-Arendskerke, Ovezand en Nieuw- en Sint-Joosland. Verkocht voor 3920. Vijfde perceel: een blok tienden op landen, gelegen in den West-Kraaiert, gemeente \s Heer-Arendskerke, ter gezamenlijke grootte van 8 hektaren 98 aren 70 cen tiaren, met een gemiddelde jaarlijksche opbrengst van 30, en zesde perceel: een blok halve tienden op lan den, gelegen in den West-Kraaiert, ter gezamenlijke grootte van 16 hektaren 34 aren 40 centiaren, met een gemiddelde jaarlijksche opbrengst van f 67.61. Samen verkocht voor 1660. Zevende perceel: een jaarlijksche cijns, groot f 5.20, gevestigd op 5 aren 20 centiaren huis en tuin in de ge meente Arnemuiden. Verkocht voor 70. De gezamenlijke opbrengst dezer verkooping is alzoo f 11,120. Burgemeester en wethouders van Middelburg heb ben heden namiddag in het openbaar, bij enkele inschrij ving, aanbesteed: 1» Het maken van eene waterleiding langs den noord westelijken dijk der nieuwe haven van Middelburg, over eene lengte van 2642 meters. Hiervoor waren 7 biljetten ingekomen, te weten van de heeren: G. van de Vrede, te Neuzen, voor 5660; Ringhout, te Walsoorden, voor ƒ5400; Kalis te Slie- drecht, voor f 5270; A. Rinders, te Breskens, voor f 5142; P. Sandée, te Yerseke, voor 4960; Ditmars Pagé, te Middelburg, voor f 48C0, en C. Wiase, te Zaamslag, voor f 4742. 2<> Het pensen van oude en het inslaan van nieuwe wrijfpalen, het uitvoeren van eenige timmerwerken aan plankieren enz., benevens het eenmaal teren van eenige beschoeiingen, palen, hekken, rasterwerken enz. De 3 biervoor ingekomen biljetten waren van de hier wonende heerenP. J. van Puffelen, voor 579; C. Pelle, voor 552en A. Geldof, voor f 549. 3o Het witten van eenige gemeentegëbouwen en lokalen. Hiervoor was slechts 1 biljet ingeleverd, zijnde van den heer C. de Rijk alhier, voor f 158.90. 4°. Het verven van eenige gemeentegebouwen en lokalen. Hiervoor waren 5 biljetten ingekomen van de hier wonende heeren: K. Sloover, voor f 348.74; J. J. Wor rell, voor 282; A. N. Dikkenberg, voor f 262.75, I. de Broekert, voor 228, en G. J. Sterk zoon, voor 215.95. De uitvoering der genoemde werken isonder nadere goedkeuring, aan de laagste inschrijvers gegund. TheriHometerstand. 10 Aug. 'sav. 11 u. 70_gr. 11 'smorg.7 u.70gr 'smidd. 1 u.83gr.'sav.6 u.81 gr. töuitcnlanö. Algemeen overzicht. In de nationale vergadering is gisteren eindelijk in derde lezing over het lot der wet op de generale raden beslist. Met 519 tegen 129 stemmen werd het ontwerp aangenomen zooals het door de commissie was voorge steld, behoudens de wijzigingen, die daarin tengevolge van de schikking tussclien de regeering en de commissie gebracht waren, en met uitzondering van éen arneude- ment, dat niettegenstaande het ongunstig praeadvies der commissie door de vergadering aangenomen is. Het gold het voorstel van deii minister van onderwijs, den heer Jules Simon, om in art. 68 de bepaling op te nemen, dat ondersteuningen van kloosters, kerken semenariën, inrichtingen van weldadigheid,scholen, landbouwkundige genootschappen, enz. op voorstel der generale raden door den minister verleend zouden worden, terwijl de commissie de vcrdeeling der snbsidiën aan de departementale com missie overgelaten wilde zien. Van overwegend belang is deze wijziging echter niet; slechts levert zij een be wijs te meer hoezeer enkele partijen in Frankrijk den invloed van het centraal gezag duchten, voornamelijk tengevolge van het misbruik, dat daarvan door het keizerlijk bestuur gemaakt is, om zijn aanhang op het platteland te versterken. Blijkens het zittingsverslag van Woensdag was de redevoering van den heer Daumas, waarvan gisteren reeds in ons overzicht melding gemaakt isvan dien aard, dat zelfs de gematigde linkerzijde hare veront waardiging daarover te kennen gaf. Ofschoon de zaak op zich-zelve een meer waardige verdediging verdiende, omdat zij uit een liberaal oogpunt in de wet niet ontbre ken mocht, heeft de onhandigheid van den ultra- republikeinscliHn afgevaardigde ten slotte toch niet zooveel nadeel berokkend als zich bij de heftige discus- siën daarover deed aanzien. Hoewel slechts met een geringe meerderheid (304 tegen 290 steromen) heeft ten slotte de vergadering toch art. 73 aklus aangenomen, dat in iedev speciaal geval de generale raden eene schadeloosstelling verleenen kunnen aan de leden der departementale commissiën voor hunne reis- en ver blijfkosten. Het additioneel artikel, hetwelk door de regeering terstond na de tweede lezing der wet voorgesteld werd, namelijk om deze wet Diet van toepassing te verklaren voor het departement der Seine, schijnt ook door de ver gadering aangenomen te zijntenminste de telegraaf brengt de korte roededeeling, datde minister Lambrecht terstond een speciale wet voor het departement der Seine zal indienen. Ofschoon voorzeker de omstandig heid, dat het geheele departement bijna uitsluitend uit de gemeente Parijs is samengesteld, en de werkkring van een generalen raad grootendeels met dien van den Parijschen gemeenteraad zou samenvalleneen bijzon dere voorziening vereischt, is bet echter te hopen, dat de Fransche regecring in dit voorstel niet te zeer aan haar wantrouwen jegens Parijs zal toegeventeneinde te voorkomen, dat meerdere redenen tot ontevredenheid en misnoegen aan de Fransche hoofdstad gegeven worden. De heer Lucet heeft een dergelijk wetsvoorstel voor Algerië aangekondigd. De herstelde overeenstemming tnsschen Thiers en de meerderheid der nationale vergadering heeft het voor stel van het linker-centrum weder op het tapijt gebracht, om aan Thiers het presidentschap der republiek op te dragen. Blijkens bericht uit Parijs zal het heden bfj de nationale vergadering ingediend worden. Het ontwerp schijnt echter gewijzigd en vereenvoudigd te zijn. In het kort stelt het slechts voor, om de volmachten van Thiers, onder den naam van president der Franscho republiek, voor drie jaren te verlengen, en hemde ver plichting op te leggen om, wanneer de vergadering binnen dien tijd ontbonden mocht worden, zijne macht op de nieuwe vergadering over te dragen. Terecht meent le Temps, dat dit voorstel niet alleen niet veel betee- kent, maar zelfs gevaarlijk zou kunnen worden. Het schijnt namelijk, dat de verhouding tnsschen het uitvoe rend en het wetgevend gezag geene verandering zal ondergaan, zoodat de bedreigingen van Thiers, om zijn ontslag te zullen nemen, dagelijks wederkeeren kunnen en dus feitelijk de toestand niet verandert. Onmogelijk kan men toch van hem verlangen, dat wanneer hij niet boven de partijen geplaatst wordt, hij de vrijwillige uit voerder worden zal van de wetten en besluitendie met zijne meeningen in lijnrechten strijd zijn. Het ge vaar, dat buitendien nog in dit voorstel ligt, is de moge lijkheid eener verwerping door de vergadering, hetgeen natuurlijk de ondermijning van het bestaande gezag ten gevolge moet hebben. Deze en andere reeds vroeger medegedeelde redenen leiden er dan ook toe, om dit voorstel vooral in dezen vorm ten hoogste onvoorzichtig en afkeurenswaardig te noemen. Dat die overeenstemming tusschen de meening van de meerderheid der vergadering en de verouderde begrippen van Thiers blijkbaar slechts tijdelijk wezen zal, bewijst de beslissing der com.jissie voor het budget betreffende de regeeringsvoorstellen tot verhooging van 's lands in komsten. Niettegenstaande de ijverige verdediging van het aangeboden stelsel tot heffing van 20'pct. invoer rechten op de grondstoffen, door Thiers en Pouyer- Quertier in de voorlaatste bijeenkomst der commissie, heeft deze in hare zitting van gisteren dit stelsel met groote meerderheid van stemmen verworpen. Een nieuw, ofschoon lang verwacht, conflict dreigt dus weder uit te breken, en het voorstel der linkerzijde tot verlenging van de volmachten van Thiers zal deze onvermijdelijke catastrophe niet kunnen verhoeden. De ontevredenheid over de gebeurtenissen te Dublin neemt in Engeland in hooge mate toe. Tegen Zondag is een groote meeting in Hyde-Park belegd om tegen bet verbod tot het houden der meeting in het Phoenix park en de handelwijze der openbare macht te Dublin te protes teeren. Tevens is door de ontwerpers der uiteengedreven meeting een proclamatie tot de bevolking van Dublin ge richt, welke 0. a. onderteekend is door een lid van het parlement, den heer Smith, waarin het gedrag der politie hevig gelaakt en eene interpellatie in het lager huis over deze quaestie toegezegd wordt. De twee schrikbeelden der moderne maatschappij. Onder de bladen, welke te Berlijn verschijnen en zich aldaar in een groot aantal lezers verheugen, behoort de Volks Zeitung. Die populariteit heeft zij evenmin aan de regeering als aan het proletariaat te danken. Wegens hare liberale denkbeelden en hare onpartijdige beoor deeling van toestanden onverschillig of zij in de hoogste of in de laagste kringen gevonden worden, zoovel op militair als op civiel gebied was zij bijvoorbeeld een verboden orgaan voor alle militairen in werkelijken dienst gedurende den ganschen veldiocbt in.Frankrijk voornamelijk tengev( Ige van hare hartstochtelijke ver dediging van d<\ Jacohy en hare gestrenge veroordeeling van het gedrag en de willekeur van het militair gezag en van het plichtverzuim der civiele autoriteiten, die zijne onrechtmatige gevangenhouding zoolang deden voortduren. In de oogen der sociaal-democraten is het liberale blad nog veel verachtelijker. Deze kunnen het der Volks-Zeifhng niet vergeven, dat zij zich een „orgaan voor een ieder uit het volk" noemt en niet terstond de dolzinnige theoriën aanneemt en verkondigt welke onlangs nog te Leipzig door den heer Liebknecht verdedigd werden. Hnn haat tegen dit blad gaat zóóver, dat onlangs op eene \ergadering te Berlijn met acclama tie de verachting van dit orgaan uitgesproken werd,

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2