OÜRANT. Zaterdag 12 Augustus. N° 191. Middelburg 11 Angustus. De heer D. Lopse Rocke, in de plaats van wijlen den heer G. H. Stein igeweg gekozen tot lid van den gemeen teraad van Brouwershaven, heeft die betrekking niet aangenomen. Dientengevolge heeft jl. Dinsdag een nieuwe verkie zing plaats gehad, waaraan door 33 van de 93 kiezers is deelgenomen. Bij de opening, der biljetten is gebleken dat 1 biljet oningevuld was, zoodat het getal geldige stemmen 32 bedroeg, waarvan 18 zijn uitgebracht op den heer H. B. Vollenhoveu van Daalendie mitsdien is gekozen. Bij de voortzetting der werkzaamheden van de alge- meene vergadering der Maatschappij tot nut van 't alge meen zijneergisteren nog de volgende besluiten genomen. Een voorstel van bet departement Delft, om voortaan de praeadviezen van het hoofdbestuur en het verslag van den staat der Maatschappij door den algemeenen secreta ris te laten drukken en vóór de vergadering aan de afgevaardigden ter hand te stellen, is urgent verklaard, zoodat het later in behandeling zal worden gebracht. Met 506 tegen 199 stemmen is aangenomen het voor stel van het departement Tilburg—Oisterwijk, om op de jaarJijksche begrooting eene som van f2ó0 uit te trekken, om daaruit medai les of geldelijke premiën te bekostigen door eenig departement, ter zake van wedstrijden van werklieden of tentoonstellingen, aangevraagd; en door het hoofdbestuur de geldigheid der aanvragen te doen onderzoeken en tevens te laten bepalen het bedrag der tegemoetkoming, met het oog op gelijksoortige aanvra gen van andere departementen. Het departement 's Hertogenbosch heeft den wensch uitgesproken dat vanwege de Maatschappij in 't licht worde gezonden een, ook voor schoolgebruik geschikt, geschrift, 'twelk in boeienden vorm de geschiedenis van nijverheid, kunst, wetenschap en zedelijkheid van hen die ze beoefenden op zulk eene wijze in 't licht stelt, dat daardoor degroote voordeelen van den vrede uitko men tegenover de nadeelen van den oorlog. Het beeft daarom het volgende voorstel gedaan: rDat de alge- meene vergadering het hoofdbestuur machtige, om onder zijn toezicht bet bedoelde geschrift te laten vervaardigen door een desbevoegd schrijver, tegen een honorarium van 500. De drukkosten van het werk, dat niet uitge breider dan 10 a 12 vel druks groot 8° behoort te zijn, worden, bij een oplage van 15000 exemplaren, globaal geschat op p. m. f 4000." Dit voorstel is aangenomen met 482 tegen' 167 stemmen. Het departement '3 Gravenhage bad voorgesteldom als eerste kosten van oprichting eener middelbare school voor meisjes te 'sGravenhage uit de kas der Maat schappij eene subsidie van f 10,000 te verstrekken, doch heeft dit voorstel ingetrokken, wegens het gemis aan medewerking van het gemeentebestuur van 's-Gra ven hage. Met acclamatie is, na gevoerde discussie, aangenomen het voorstel van het departement AlphenAarlander- veen, strekkende om, tot weder intrekking van dit "besluit, op de jaarlijksche begrooting /"3000 beschikbaar te stellen, teneinde daaruit cenigeondersteuning, doch niet hooger dan f 100, te verleenen aan een dertigtal departementen, dat zich bereid verklaart tot eene proef neming met het houden van volksvoorlezingen en volks voordrachten, als voortreffelijke middelen om de bedoe lingen der Maatschappij te helpen verwezenlijken. De reden van dit voorstel is dat onderscheidene, vooral de mindertalrijke en onvermogende, departementen schijnen afgeschrikt te worden van hunne krachten in die rich ting te beproeven. Door het departement Rotterdam was het voorstel gedaan om, met het oog op de wenschelijkheicl dat aan de werkzaamheid der Maatschappij de meest mogelijke openbaarheid gegeven worde, art. 30 der wet aidus te veranderen: „De algemeene vergadering is toegankelijk voor alle leden dtr Maatschappij, op vertoon van hun bewijs van lidmaatschap, alsmede voor de verslaggevers der dagbladeD, tenzij de voorzitter eene besloten zitting noodig achte. Het hoofdbestuur heeft recht omtrent de toelating van vertegenwoordigers der pers zoodanige bepalingen van orde vast te stellen als met de waardig heid der vergadering overeenkomt." Na eenige gedach- tenwisseling is dit voorstel bij acclamatie, aangenomen, met weglating van de toespeling omtrent de waardigheid der vergadering. Een voorstel van de departementen Gorinchem en Krimpen a/d Lek, betreffende de benoeming der com missie van urgentie, in art. 44 der wet bedoeld, is met acclamatie verworpen. Daarentegen is, na levendige discussiën, met 355 tegen 305 steramen aangenomen het voorstel van het departe ment Rotterdamom de algemeene vergadering van het jaar 1872 te Rotterdam te houden en daartoe aan genoemd departement een krediet van ten hoogste 1300 te openen. -•-Het hieiboven genoemde urgent verklaarde voorstel van het departement Delft, betreffende het doen druk ken en ronddeelen van de praeadviezen van het hoofd bestuur en het algemeen verslag eenigen tijd vóór de algemeene vergadering, is, nadat daartegen door het hoofdbestuur wettelijke bezwaren waren ingebracht, ingetrokken en zal nu in een volgend jaar onder de punten van besehrijvingopgeDomen worden. Daarna is de vergadering, onder dankbetuiging aan den voorzitter voor zijne leiding, gesloten. In de Staats-courant van heden is opgenomen het aan den minister vau financiën uitgebracht verslag omtrent het vergelijkend examen voor de betrekking van surnu merair der registratie en domeinen, gehouden te Utrecht op den 15en Juni jl. en volgende dagen. Onderwijs. Tot leeraar in de Datuurlijke historie aan de burger en handelschool te Amsterdam is, in de plaats van den heer de Boer, benoemd dr. H. de Vries, van 's Graven- hage. Wij zijn in staat gesteld den uitslag mede te deelen van de onlangs in tien provinciën gehouden eindexamens der boogere burgerscholen. In het geheel hadden zich 129 candidaten aangemeld, waarvan 3 (te Haarlem, Delft en Utrecht) zich vóór het mondeling onderzoek hebben teruggetrokken en dus kunnen beschouwd wor den als niet te zijn geëxamineerd. De overige 126 waren aldus over 23 scholeu verdeeld: Hoogere burgerschool te Getal cand. Toegel. Afgew. Tilburg 3 2 2 Arnhem 8 6 2 5 5 Nijmegen 1 1 '8 Gravenhage 10 5 5 Rotterdam 10 8 2 10 9 1 3 3 5 2 Amsterdam 8 7 1 Haarlem 7 7 Middelburg 5 5 Utrecht 9 8 1 Leeuwarden 4 3 1 3 2 1 I 1 Deventer 4 4 Kampen 3 3 Groningen 9 7 2 Veendam 2 2 Maastricht 4 7 1 Totaal 126 105 21 Van de 2 candidaten, voor Veendam als opgeroepen vermeldhad éen zich voor den geheelen afloop van het mondeling examen teruggetrokken. De uitslag is minder gunstig dan het vorig jaar, daar thans een zesde ge- 1871. deel te der candidaten werd afgewezeD, tegen slechts een zevende in 1870. De Haagsche hoogere burger school maakt onder haar zusters een treurig figuur daar de helft harer leerlingen werd afgewezen. {Eet Vaderland Kerknieuws. Jl. Zondag is de heer J. G. Verhoeff als predikant bij de hervormde gemeente te Wissekerke bevestigd door den heer J. Kromsigt, predikant te Kortgene, die tot tekst zijner toespraak gekozen had 1 Cor. 3, vers 6 en 7. De heer Verhoeff sprak zijn intreerede uit naar aanleiding van Rom. 1, vers 1 Za. Gemengde berichten. In het behang der volksgezondheid is men te Mep- pel begonnen goten en riolen te zuiveren. Aan het personeel stadswerk lieden is te dien einde een aantal arbeiders toegevoegd, die nu met zuigpompen en slangen van brandspuiten de riolen enz. een geheele zuivering doen ondergaan. I)e W inschoter courant iueldt dd. 8 dezer: „Heden middag heeft met dsn trein, die hier te 4.15 moest aankomen, tusschen Zuidbroek eu Scbeemda een ongeval plaats gehad, dat echter gelukkig nog boven verwachting goed is afgeloopen. Er liepen twee koeien op den weg, die door de locomotief zijn gedood en de een totaal vermorzeld. Door den schok geraakte echter ook de eerste passagiers-wagen, le en 2e klasse, half van de rails en bleef daar liggen. Gelukkig bevonden zich er geen passagiers in. De andere wagens kwamen rnet een vrij hevigen schok vrijdoch de ontsteltenis onder de passagiers was natuurlijk niet gering. „Nadat per telegraaf een locomotief en wagen uit N.-Schans waren ontboden, werden de passagiers in dien wagen, een vrachtwagen, overgebrachtvoorzoo ver zij niet vei kozen de reis op andere wijze voort te zetten, waaraan sommigen de voorkeurgaveD. Onge lukkig had, bij 'tvoortzetten der reis per spoor, te Scheerada nog weder een ongeluk plaats, doordien een der passagiers tusschen de locomotief en den wagen ge raakte en zoo ernstig aan het hoofd werd gewond, dat men terstond den heer dr. Tresling uit Winschoten heeft ontboden, die den gewonde de noodige hulp heeft verleend." De „Vereenigde werklieden" te 's-Gravenhage dezelfde Vereeniging die laatst in het Korenhuis haar vergadering hield heeft thans het volgende programma vastgesteld: „Art. 1. Verbetering van het lot van den werkman kan alleen plaats grijpen door ontwikkeling van eigen krachten, besparing en vorming van een eigen arbeiders kapitaal. Art. 2. Regeeringsvorraen of be staande wetten zijn geen hinderpalen om het lot van den werkman te verbeteren. Art. 3. De maatschappelijke oi de is een eerste vereischte tot verbetering van den toestand der arbeiders. Art. 4. Misbruik van sterken drank, onzedelijke handelingen, het zaaien van af gunst en haat tusschen de standen der maatschappij be letten den werkman vertrouwen en achting in te boeze men en moeten dus beschouwd worden als zoovele hin derpalen om den werkeuden stand te verheffen. Art. 5. De Nederlandsche werklieden blijven zich scharen om den troon vau het stamhuis van Oranje als de grond zuil van Neeiland's volksbestaan en om de altaren als vertegenwoordigende den godsdienst, die het wezen uitmaakt van den mensch. Art. 6. Vereeniging van kapitaal en arbeid met vereeniging van orde en gods dienst, zijn de middelen ter verbetering van het lot van den werkman. Art. 7. liet lidmaatschap der vereeniging eischt de erkenning van het programma." Te Arnhem is door f> estgecoramiteerden bepaald, dat bet 1 le Nederlandscb nationaal zangersfeest in 1873 te Utrecht zal worden gehouden. De zorg daarvoor is opgedragen aan de liedertafel Aurora, en de directie aan de heeren R. Hol, te Utrecht, en G. A. Heinze, te Am sterdam. Officiëel te vlaggen voor reeds overleden vorste lijke personen behoort zeker wel tot de curiosa, 't Is te

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1