MIDDELBURGSCHE COURANT. N°" 190. Vrijda 1871. Augustus. Middelburg 10 Augustus. In de 86« algeraeene vergadering der Maatschappij tot nut van't algemeen zooals wij gisteren meldden Dins dag jl. te Amsterdam geopend zijn eergisteren de vol gende besluiten genomen. Naar aanleiding van een volgens besluit der algemeene vergadering van het vorige jaar uitgebracht rapport van het hoofdbestuur, door prof. A. D. Loman toegelicht, is bij acclamatie besloten aan de Maatschappij tot nut van den Javaan een som van 1000 ter hand te stellen tot het uitgeven van school prenten of geïllustreerde school boeken, onder voorwaarde dat de permanente commissie dier maatschappij mededeoling doe van het gebruik dier gelden, en inlichting geve omtrent verdere behoeften, die aan leermiddelen bij hetinlandsch onderwijs bestaan. De commissie, ten vorigen jare benoemd tot onder zoek naar de bezoldiging der openbare hoofd en hulp onderwijzers, werd diligent verklaard. Naar aanleiding van een voorstel van het hoofdbestuur, werd bij acclamatie besloten aan alle leden der maat schappij uit te reiken een exemplaar der herziene en vernieuwde uitgave van het werkje der Maatschappij: „Leven en gezond zijnwaartoe in het vorige jaar, op voorstel der departementen Rotterdam en Kampenwas besloten. Vervolgens had een uitvoerige gedachten wisseling plaats over het voorstel van het hoofdbestuur, om 1° te worden gemachtigd om zoo spoedig mogelijk een ge schrift te doen samenstellen, niet uitgebreider dan 4 vel len druks groot octavo, waarin het vraagstuk der in den toestand der arbeidende klasse te brengen verbeteringen in zijn ontstaanaard en beteekenis wordt gescnetst; 2°. alle departementen uit te noodigen om het bedoelde maatschappelijk vraagstuk tot een voorwerp van nauw gezette behandeling te maken en zoowel over den toe stand en de onderlinge verhouding van arbeidgevers en arbeiders in hun kring, onder opgave van feitelijke bijzonderheden, als over de middelen, die aan het depar tement ter verbetering van dieu toestand het beste voor komen, aan het hoofdbestuur rapport uit te breDgen; en 3°. aan het hoofdbestuur op te dragen om in de alge meene vergaderiug van 1872 mededeeling te doen van het resultaat waartoe de rapporten der departementen hebben geleid, en daaraan zulke voorstellen te verbin den, als in het belang der zaak wenschelijk zullen toe schijnen. Punt 1 van dit voorstel werd met groote meer derheid van stemmen, de beide overige punten bij accla matie aangenomen. Evenzeer werd uitvoerig beraadslaagd over het voor stel van het hoofdbestuur: dat de vergadering besluite I. Tot weder intiekking van dit besluit wordt op de jaarlijksche begrooting eene som van f2500 beschikbaar gesteld tot veredeling van het volksvermaak: II. Het hoofdbestuur wordt gemachtigd deze som jaar lijks uit te keeren aan de departementen, die zich het eerst daartoe aanmelden; en wel onder de navolgende voorwaarden: a. de uitkeering bedraagt ten hoogste f 250 en kan niet meer dan tweemaal aan hetzelfde departement ge schieden; b. het departement dat de ondersteuning verzoekt moet ten genoege van het hoofdbestuur doen blijken, dat in ae gemeente, waar het gevestigd is, hetzij het departement zelt, hetzij eene vereeniging van het depar tement uitgaande, ot waarin leden van zijn bestuur als zocdanig zitting hebben, in den besproken geest tot veredeling van het volksvermaak werkzaam is; III. De vereischte middelen voor het loopende jaar worden ontleend aan den eersten post van de begroeting. Bij de uitvoerige over deze voorstellen gehouden de batten vroeg de heer Hugenpoth, of het de bedoeling is alleen voor veredeling van het volksvermaak deze men te geven en niet voor elke organisatie van een volksvermaak, zooals b. v. harddraverij, zakloopen, muziekfeest, enz. De heer Modderman antwoordde na mens het hoofdbestuur, dat de heer Hugenpoth de be- doeling juist vatte, daar de Maatschappij niet als ondernemer van publieke vermakelijkheden moest op treden. Punt I van het voorstel werd alsnu met 441 tegen 197 stemmen, de punten II en III bij acclamatie aange nomen. Een voorstel van het hoofdbestuur om eene commissie van desbevoegden uit te noodigen een onderzoek in te stellen omtrent den staat en den werkkring van spaar- bailkèhï spaarkassen, hulp- en beleenbanken, werd door nf. Aug. Philips, namens het hoofdbestuur, toegelicht in den zin dat men licht verlangde, zonder dat men wantrouwen in eenige inrichting bedoelde, gelijk ver leden jaar wegens de toen bestaande tijdsomstandig heden gevreesd werd. Daar dezó tijdsomstandigheden thans niet bestaan, beveelt de spreker nu de aanneming van het voorstel aan. Na eenige discussie, wordt dit N^orstcl bij acclamatie goedgekeurd. ESfi®tï>órstel van het. departement Dordrecht betref fende de oprichting van spaarbanken en het toestaan van f 750 aan het hoofdbestuur om daaruit aan de 25 zich eerst aanmeldende departementen ter dekking van opriebtings kosten een subsidie van f 30 te verstrekken, is ingetrokken. Vervolgens werd de vergadering tot Woensdag ver daagd. Het Volksblad zegt het volgende omtrent „loonsver- hooging" „Er zijn twee middelen van loonsverhooging door de staathuishoudkunde aangewezen, die wel in hare oorza ken en gevolgen behooren onderscheidon te worden. Wanneer door overvloed van het circuleerend medium dat in het geld dea maatstaf der waarde heeft, die maatstaf vermindert, dan rijzen de prijzen, en het is natuurlijk dat op loonsverhooging wordt aangedrongen. Sedert de ontdekking van Amerika is telkens op loons verhooging van den handenarbeid aangedrongen, en het is te voorzien, dat zulks nog zeer lang zal geschieden. De verhooging in geld zal echter weinig baten, want juist door de loonsverhooging komt meer geld in al de klassen der maatschappij in omloop, en na weinige jaren zullen de prijzen stijgen. Met den geheelen gang der samenleving in den tegen woord igen tijd, waardoor tel kens het circuleerend medium toeneemt, zullen de prijzen in geld uitgedrukt telkens stijgen en is loonsver hooging in vele opzichten billijk maar men verwachte van die loonsverhoogingen geen duurzame welvaart. De loonsverhooging met 5 pet. bijv. zon weinig baten wanneer de prijzen van het benoodigde met 6 pet. rezen. „Er is echter nog een andere loonsverhooging, die veel duurzamer is. Zij is dat de voorraad van nuttige zaken voor de arbeidende klasse aanzienlijk vermeerderd wordt, en de zaken daardoor in prijs dalen. Wanneer vele arbeiderswoningen worden aangebouwd en de huis huur daardoor beterkoop wordt, wanneer de kleding stoffen en de voedingsmiddelen vermenigvuldigd worden en daardoor in prijs dalen, dan wordt het loon in waarde vermeerderd, ook dan wanneer de uitdrukking in pry's dezelfde blijft. Zoo heeft de Engelsche economist Mac Culloch in een boekje over de werkloonen de stelling doen uitkomen, dat in waarheid de waarde van het loon bestaat in hetgeen voor het loon te verkrijgen is, zoodat bij lage loonen en geld betrekkelijk meerder welvaart kan plaats hebben dan bij hoogere loonen, wanneer door schaarschte alles duurder wordt. „De staathuishoudkunde zal telkens meer een weten schap worden, die noodig is om volkstoestanden te doen kennen. Het onderwijs daarvan op de middelbare scholen kan veel toebrengen om gezonder denkbeelden te ver spreiden, maar inderdaad moet ook dat onderwijs op de lagere scholen niet geheel ontbreken." Benoemingen en besluiten. ridderordes. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen leeuw de regent van Bandongraden adhipati Wira Nata Koesoema. ■11 rechterlijke macht. Eervol ontslag verleendop verzoek, aan jonkheer mL J. W. M. Schorer als plaats vervangend kantonrechter te Middelburg. belastingen. Eervol ontslag verleend, op verzoek aan J. J. H. de Ponthier uit zijne betrekking van ont vanger der directe belastingen, in- en uitgaande rech ten en accijnsen te Oude PekeJa (Groningen), behoudens aanspraak op pensioen. Onderwijs. In de Staats-courant van heden is opgenomen een koninklijk besluit van den 5en dezer, waarbij wordt beschikt op adressen van J. C. de Back, hoofdonderwij zer aan de openbare school teAlmkerk, en van den kerkeraad der hervormde gemeente aldaar'skonings voorziening inroepeude tegen een besluit van gedepu teerde staten van Noord-Brabant van 23 Februari jl., waarbij aan eerstgenoemden de vergunning is geweigerd om, tegelijk met zijne onderwijzersbetrekking, die van voorzanger in de hervormde kerk waar te nemen. Op advies van den minister Thorbecke hetwelk in strijd is met dat van den raad van state, afdeeliDg voor de geschillen van bestuur is bet besluit van gedepu teerde staten van Noord Brabant gehandhaafd en het verzoek der adressanten afgewezenop grond dat de gevraagde vergunning het bekleeden van een kerkelijke bediening betreft en de taak van den openbaren onder wijzer, zooals de wet die voorschrijftin den regel niet wel vereenigbaar is met kerkelijke dienstbetrekking, waarom gedeputeerde staten dienovereenkomstig gewei gerd hebben de gevraagde vereeniging goed te keuren, en geen voldoende reden blijkt om de gevraagde ver gunning bij uitzondering toe te staan. Marine en leger. Aan den 1" luitenant M. de Bas van het 8e regiment infanterie is door den koning een buitenlandsch verlof voor zes maanden verleend, teneinde hem in de gelegen heid te stellen om aan de Fransche expeditie in Algerië deel te nemen. Rechtzaken. De rechtbank te Arnhem heeft eergisteren uitspraak gedaan in de zaak van den persoon, die beklaagd was als hoofd des huisgezina geen aangifte te hebben gedaan aan het gemeentebestuur zijner woonplaats, van ten zijne huize geheerscht hebbende pokken. De rechtbank beeft overwogen, dat het wettigen overtuigend was be wezen docr de verklaringen der deskundigen en van sommigen der gehoorde getuigen, dat die persoon zelt in April en Mei de pokken had gehad, zonder dat hij daarvan aangifte had gedaan, die hij volgens de verorde ning der gemeente Barneveld, binnen 6 uren had moeten doen. De rechtbank nam aan, dat deze bepaling moest worden uitgelegd, als beteekenende 6 uren nadat het ver moeden van het bestaan der ziekte was geconstateerde Dit vermoeden had volgens de rechtbank ontwijfelbaar bij den beklaagde bestaan, hetgeen was gebleken uit de verklaringen van onderscheidene getuigen en uit de bonding van den beklaagde. Diens opgave, dat hij den aard der ziekte niet had gekend, kon dus niet aannemelijk worden geacht; een dergelijk excuus zou trouwens altijd de bepaling der verordening illusoir maken. De rechtbank vernietigde het vonnis van den kantonrechter te Nijkerk, waarbij de beklaagde was vrij gesproken en veroordeelde hem tot 3 dagen gevauge- nisstrat en een geldboete van f 25. Het provinciaal gerechtshof in Gelderland behan delde de vorige week in appèl de zaak van een persoon die door de rechtbank te Tiel wegens hoon tot f 20 boete was veroordeeld, omdat hij, vooreen kantonge recht wegens een ander feit terechtstaande, op de vraag van den kantonrechter of hij iets had aan te merken op de getuigenis van een veldwachter, tot laatstgenoemden gezegd had: „jij bent een gauwdief; met jou kan ik wel een paard stelen." De advocaat-generaal was het eens met het vonnis der

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1