Gemengde berichten. Eergisteren is te 's-Gravenhage de tentoonstelling van voorwerpen van fabriek- en hand werksnij verheid geopend. Een 800tal voorwerpen zijn uit alle oorden van Nederland en ook uit Nederlandsch-Indië ingezonden. In een voornaam huis in het Lange Voorhout in den Haag, waarvan de eigenaar met familie afwezig was, ontdekten de dienstboden aan het kraken der trappen Zaterdag avond laat dat er een onbekend persoon in huis was; toen een van haar zich op den gang begaf, zag zij inderdaad een vreemd man de trap afkomen. Zij riep de hulp in van de buren, waarvan een heer met zijn bediende toeschoot en het huis onderzocht, doch zonder iemand te vinden. Daar de tuindeur openstond, vermoedt men dat de indringer, die wel geen al te beste vooinemens zal hebben gekoesterddaardoor was bin nengekomen en weder weggeslopen. Jl. Zaterdagavond hebben de aan het zangersfeest te Arnhem deelnemende zangers, begeleid door het orkest van den heer Stumpff, de kapel van het regiment infanterie en van het muziekkorps der veld artillerie, zich met de vaandels en banieren hunner liedertafels van degroote Markt, door een groot gedeelte der stad, naar Musis Sacrum ^begeven, en daar voor een zeer talrijk gehoor een bij het programma vastgesteld tiental zangstukken uitgevoerd. Aan den gemeenteraad van Amsterdam is door de commissie voor de publieke werken een voorstel gedaan omtrent de verbetering en verfraaing van den stedelijken schouwburg. De commissie had te oordeelen over een door den heer J. Hilmanlid der schouwbnrgcommissie aldaar, ingediend voorstel dat zich beperkte tot vier punten: a. het maken van een voorgebouwop het LeidschepleiD, met overdekten doorgang voor rijtuigen met colonade en vertrekken voor commissarissen, enz.; b. het vergrooten naar de zijde der Leidschestraat voor een ruimen foyer, koffie- of rookkamer, enz. en toegang voor lagere rangen c. vergrooting naar de buiten-singelgracbt voor kleed kamer, magazijnen enz. en uitbreiding van het tooneel; d. verbouwing van het inwendige door aanbrengen vau ruime trappen corridors, foyer enz.; moderniseeren van de zaal, verbreeden van loges en balkons enz. Dit voorstel voldoet de commissie voor de publieke werken echter niet. Zij meent dat nog andere inconve- nienten behooren weggenomen te worden dan de door den beer Hilman beoogde, bijv. den hinder die de balcon- bezoekers van de bakbezoekers bij het binnenkomen ondervinden, het gebrekkige der ventilatie enz. Zij stelt dus voor: de loge tot balcon te maken, de balcons tot loges en den ingang voor de bakbezoekers aan de zijde der Leidschestraat aan te brengende vier eer ste rijen van den bak te hervormen in fauteuils tforcheslre -, verplaatsen van de toegangen naar de koffiekamers, verplaatsen der privaten en waterclosettenen op den zolder waterreservoirs aan te brengen met buizen en kranen voor geval van brand. Enkele veranderingen in het inwendige der zaal, den vorm der loges enz. stelt de commissio mede voor, en besluit haar rapport met haar plan te noemen een uitvoerbaar planveel minder kost baar dan een „ideale schouwburg" en dat tegen den winter van 1872 kan gereed zijn. Zij concludeert dus dat de gemeenteraad burgemeester en wethouders mach tige overeenkomstig het aangeboden plan binnen den kortst mogelijken tijd tot de verbouwing van den schouw burg over te gaan, en hem uitnoodige de noodige voor stellen te doen betreffende de kosten van het werk. Door den heer Watson is concessie aangevraagd voor de oprichting eener duinwaterleiding te 's-Graven- hage, op voorwaarde dat aan den concessionaris gedu rende zeventig jaren do uitsluitende exploitatie van eene drinkwaterleiding gewaarborgd wordt. Na verloop van de helft dezer zeventig jaren kan de leiding in eigendom aan de gemeente overgaan. De concessionaris wil dat zich te 's-Gravenbage een naamlooze vennoot schap voor de concessie vestige, aan wier aandeelhouders vijf percent gewaarborgd wordt, terwijl de gemeente gedurende de eerste vijf jaren der exploitatie aan de aandeelhouders twee en een half percent garandeert over een kapitaal van 1,700,000. Het water moet aan particulieren geleverd worden tegen niet meer dan 0.66 per M3. Volgens l'Anoi du Limbourg is jl. Zondag avond te Limmel tusschen eenige personen die zich met het ke gelspel vermaakten twist ontstaan. Vier personen, naar men zegt Brabanters, machinisten bij de spoorwegen, zijn aan het vechten geraakt met de andere spelers, waarvan een op de plaats dood bleef en een ander den volgenden morgen aan de bekomen wonden overleed- De daders zijn gearresteerd. Een Fransch blad meldt het volgende omtrent te Poligny voorgevallen ongeregeldheden: Jl. Woensdag vond men bij het spoorwegstation van Poligny een Pruisisch soldaat opgehangen. Het bericht verspreidde zich in een oogwenkonderdeDuitsche soldaten, die woe dend door de straten liepen, 's Avonds 11 uren werden twee geweerschoten gelost op Duitsche ulanen, die hun paarden lieten drinken; een der ruiters werd gedood, een ander zwaar gekwetst. Er werd alarm geslagende Duitsche soldaten grepen naar de wapenen en vielen aan op de burgers die zij in de straten tegenkwamengla zen werden stukgeslagen, deuren verbrijzeld. Een twin tigtal personen werd gekwetst, waarvan 8 gevaarlijk. Het paard van een rijtuig werd door de soldaten gedood, de koetsier gekwetst. Na hun twee kameraden te hebben begraven trokken de Duitsche soldaten af in de rich ting van Lans-Ie-Saulniermaar kwamen den volgenden dag vroeg terug, met bericht dat s'middags 800 man het infanterie Poligny zouden binnenrukken. De vreesin 't stadje is groot en de Franscheoverheid doet wat zij kan om de Duitschers voldoening te geven. Een onderzoek is ingesteld en twee personen zijn gearresteerd als de vermoedelijke daders. De maire en de adjunct waren naar Dijon vertrokken om den Dnitschen bevelhebber over het gebeurde in te lichten. Met moeite werden de Duitsche soldaten weerhouden de stad in brand te steken. Te Berlijn is een volksoploop ontstaan door de ont ruiming van een huis waaruit de huurders niet wilden vertrekken; de politie heeft met blanke sabel de straat doen ruimen; een aantal glazen zijn bij die gelegenheid ingeworpen en andere schade is aangericht. Yerkoopingen en aanbestedingen. De directeur der registratie en domeinen in de provin cie Zeeland heeft beden alhier aanbesteed: lo Het verrichten van teerwerk aan de hellingen der gesloopte groote kappen en de scheepshelling op de voormalige rijks-marinewerf van aanbouw te Vlissingen. Hiervoor zijn vier biljetten ingekomen, zijnde van de heeren: A. Rinders, te Breskens, f 493; A. Hendriksete Vlissingen323 D. van Malete Breskens, f 224, en J. F. Maes, te Hoofdplaat f 186. 2° Het uitvoeren van verf werk aan eenige gebouwen op bovengenoemde werf.. Hiervoor zijn zeven biljetten ingeleverd, zijnde van de heeren A. Sprink, te Bres kens, /"635; P. G. Laernoes, te Vlissingen, 378; J. de Visser, te Vlissingen, /360; A. Luitwieler, te Vlissin gen, f 294; H. G. Mos, te Vlissingen, f 290; A. Hen drikse, te Vlissingen, 247en J. F. Maes, te Hoofd plaat, 206. Tliermoiii eterstand. 8 Aug. 's av. 11 u. 68 gr. 9 'smorg.7 u.65gr.!s midd.l n.82gr.'sav,6 u.78gr. buitenland. Algemeen overzicht. In de Duitsche politiek heerscht de volmaaktste rust. lederen dag kan men in de dagbladen nieuwe reisplan nen lezen van Duitsche vorsten, mioisters en andere staatsambtenaren, beschouwingen over onderwerpen, die men zich vleit, dat in de volgende rijksdagszitting in behandeling zullen komen, gissingen naar de namen der personen, die het geluk zullen hebben een deel der 4 millioendotatiën in hun zaktezien vloeien, moeilijkheden die dagelijks oprijzen, om aan zoovele duizenden van re servisten en landweermannen degevraagde ondersteuning te verleenen uit eene som van gelijk bedrag doch van wezenlijke politieke daden of voornemens verneemt men niets. Intusschengaatde katholieke beweging in Duitsch- land langzaam voort en schijnt het, dat de verschillende regeeringen, tot verdediging gereed, rustig den aanval afwachten, die van de zijde der clericalen niet kan uit blijven. Pruisen en Beieren hebben op duidelijke wijze te kennen gegeven, dat zij het hoofd zullen bieden aan alle pogiDgen der kerk, om zich invloed op het gebied van den staat te verschaffen, en met deze wetenschap schijnen zij de verantwoordelijkheid voor den strijd ge heel aan de ultramontanen te willen overlaten. In de kerk wordt dan ook de strijd door beide partijen voorbereid. In Heidelberg zijn sedert de vorige week vele tegenstanders van de onfeilbaarheidsleer onder voorzitterschap van den Munchener hoogleeraar Frie- drich samengekomen, en hebben zij bet besluit genomen, dat eene oproeping gericht zal worden tot alle oud-katho lieken, om den 22en September a. te Munehen bijeen te komen, teneinde middelen te beramen tot bestrijding der nieuwe richting in de katholieke kerk. Daarentegen bevat de Schlesische Kirchen-Zeitung de mededeeling, dat alle bisschoppen van Pruisen eerstdaags te Fulda bijeengeroepen zullen worden, welk voornemen, blijkens de kleur van het blad dat dit vermeldt, uitgaat van de voorstanders van het onfeilbaarheidsdogma. Het voor naamste punt van behandeling op deze bijeenkomst zal dus wel hierin bestaan, dat men de houding wil trachten vast te stellen, die tegenover de oppositie der wereld lijke staten behoort ingenomen te worden. Het schijnt dat aller aandacht in Frankrijk gewijd wordt aan de behandeling van het proces tegen de hoofden der commune voor den krijgsraad, wiens zittingen gisteren aanvingen en voortaan iederen dag zullen plaats hebben. Aangaande het verhoor der beschuldigdendat gisteren plaats had, wordt weinig vermeld, slechts dat de hoofd - beschnidigde Ferré begon met een stuk tot verdediging der commune voor te lezendat zoo uitgebreid was, dat de kommandant Gaveau, die het openbaar ministerie waarneemt, den krijgsraad voorstelde Ferró niet te laten voortgaan en hem zijne conclusiën te vragen. Dit gaf aanleiding tot een hevige woordenwisseling tus schen den advocaat Dupont de Bussac en den komraan- dant Gaveau, waaraan door den president, den kolonel M_erlin, een einde gemaakt werd. Ferré weigerde daarop de vragen der rechters te beantwoorden, doch veranderde van batterij, toen hem het bevel tot brandstichting in het qmrtier de la Bourse, door hem geteekend, voorge houden werd, welk stuk hj valsch noemde. Hierover ontstond discussie tusschen den presidentden beschul digde en den deskundige, die het schrift als dat van Ferré herkend had, welke echter tot geen resultaat leidde. Naar men verwacht zullen de eerste dagen nog geheel door het verhoor der beschuldigden ip beslag genomen worden. Aan het einde van de zitting der nationale vergadering van Maandag zijn de discussiën over de departementale wet opnieuw aangevangen, en naar het blijkt is er inder daad een vergelijk tusschen de regeering en de meerder heid der kamer tot stand gekomen. Gisteren is die be handeling voortgezet, doch de berichten aangaande deze zitting zijn nog te vaag, om met zekerheid te kunnen bepalen, waarin door beide partijen is toegegeven. Aan gaande het lot van het wetsvoorstel van den heer Claude tot het verleenen van schadevergoeding aan de departe menten, welke van den oorlog geleden hebben, hetwelk voor gisteren eveneens weder aan de orde gesteld was, vermeldt de telegraat hoegenaamd niets. In hoeverre feitelijk de toenadering tusschen de verschillende partijen en den heer Thiers tot stand gekomen is, laat zich dus volstrekt nog niet met zekerheid bepalen. Dat die overeenstemming reeds zoo volmaakt is als enkele bladen willen doen gelooven, zou men niet opmaken uit de mededeeling van le Francais, dat het voorstel van het linker-centrum, om aan Thiers het presidentschap der Fransche republiek voor den tijd van 3 j ren op te dra gen, zoo goed als begraven beschouwd kan worden. „Het is zeker, zegt het blad, dat het voorstel niet ingediend zal worden, ten minste niet in den vorm, waarin het vastgesteld was." Allerlei geruchten zijn te Parijs in omloop omtrent de aanstaande ontruiming van de omstreken van Parijs door de Duitschers. Reeds heeft men verzekerddat de Fransche bank opnieuw den minister van financiën een voorschot van 500 millioen gedaan zou hebben, en waar schijnlijk tengevolge van dit gerucht wordt thans uit Parijs gemeld, dat de Duitschers binnen 8 dagen de departementen der Oise, Seine-et-Oise, Seine et-Marne en Seine ontruimen zouden. Evenwel is tot dusverre evenmin van Fransche als van Duitsche zijde eenige officieele bevestiging van dit gerucht gegeven. Het voorbeeld van Poligny heeft opnieuw getoond, hoe noodzakelijk het is, dat spoedig aan de vreemde bezet ting een einde kome, en het is dus te hopen, dat het spoedig blijken zal dat deze geruchten op waarheid berusten. Ültritgclrwcrh. TUSSCHEN HEMEL EN AARDE. „Om 5 urenriep de professor. „Ja, wanneer het niet regent." De professor was vreemdeling in onze stad. Hij was eigenlijk uit de wolken daarin komen vallen. Met zijn assistent was hij in een luchtballon, in de nabijheid neergekomen. De ballon moest, omdat zij op hunne reis een vreeselijken regen gehad hadden, gedroogd en daarna gerepareerd worden. Uit dankbaarheid voor het goede onthaal hetwelk hij genoten had, stelde hij

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2