3rrttjöina,rrt. €ianöelsümcl)trn. eene zijde was gebeeï verlamd, en op tachtigjarigen leeftijd komt men dit zoo licht niet meer te boven. Drie dagen achtereen bleef de zieke ook in denzelfden toe stand, bewegingloos en buiten bewustzijn. Intusscheh kwam het bericht van den slag van Worth te Parijs aan. Gij herinnert u wel op welke ritefkwaardige wijze. Tot den avond geloofdeh wij aïleh flan een groote overwin ning, men Sprak van 20,000 gesneuvelde Pruisen en de gevangenneming van den kroonprins. Als door een wonder en door een magnetischen stroom troffen eenigè tonen van de nationale vreugde de ooren van onzen ongeluk- kigen grijsaard, en denzelfden avond reeds had een merkbare verandering ten goede plaats gehad. Zijn oogea waren bijna helder en zijn tODg niet meer belem merd. Hij lachte mij toe en stamelde twéémalen: „Vic- toireJa overste, zeide ik, een groote overwinning. En hoe meer détails ik over Mac-Mahon's heldenfeit mede deelde, des te gladder en rustiger worden zijne trekken en verhelderde zijn blik. „Toen ik heen ging wachtte de kleindochter mij wee- nende voor de deur. Elij is gered, zeide ik, hare handen nemende. Het ongelukkige kind had nauwelijks den moed mij te antwoorden. Juist sloeg men de ware berichten omtrent den slag bij Reicbshofen aan, de vlucht" van Mac- Mahon en de vernietiging der gebeele armee. Het arme kind was troosteloos, wanneer zij aan haren vader dacht. Ik was bevreesd voor het leven van den grootvader, want dezen nieuwen slag zou hij niet kunnen dragen. Wat moest gedaan wordenHem zijne vreugde, zijne illusiën laten, die hem weder hadden doen opleven? Dan moest men echter liegen. „Goed, zeide het moedige meisje, ik zal liegen"; zij droogde zich de tranen af en trad met vreugdevol gelaat de kamer binnen. „Dit was een zware taak, die zij ondernam. De eerste dagen ging het nog vrij goed. De arme oude was nog zeer zwak van hoofd en liet zich als een kind alles vertellen. Naarmate zijne gezondheid echter beterde werd zijn hoofd steeds helderder. Men moest nauwkeurig de bewe gingen der legers nagaan en bem daarvan op de hoogte houden en militaire bulletins verzinnen. Het was waar lijk treffend te z'ien, hoe dat kind dag en nacht de kaart van Duitschland bestudeerde, daarop vlaggetjes van ver schillende kleuren stak en zich moeite gaf om een roem rijken veldtocht te bedenken: Bazaine naar Berlijn,Mac- Mahon in Beieren en Frossard aan de Oost-zee. Alles werd eerst met mij overlegd en ik hielp haar zoo goed mogelijk. Gelukkig echter was de grootvader zelf de beste steun, die ons bij dezen denkbeeldigen inval te pas kwam. Hij had Duitschland onder den eersten keizer zoo goed leeren kennen en wist alle veldslagen vooruit: „Nu zal men hierheen gaan nu zal men dat doen!" Eu zijne voorspellingen kwamen altijd uit, waarop hij niet weinig trotsch was. Wij moesten zoo spoedig steden inne men en veldslagen winnen, want de arme grijsaard had geen rust en was onverzadelijk. Dagelijks vernam ik nieuwe wapenfeiten. „Dokter, wij hebben Mainz geno men," zeide het meisje en ik boorde door de opene deur een vroolijke stem, die mij toeriep: „Dat gaat goed! In acht dagen trekken wij Berlijn binnen." Op dat oogenblik stonden de Pruisen reeds niét ver meer van Parijs. Wij overlegden of het niet beter zou zijn, hem naar de pro vincie te transporteeren; daar echter zon hem de treurige positie van Frankrijk weldra duidelijk geworden zijn en ik achtte hem nog te zwak, om de waarheid te kun nen vernemen. Men besloot dus te blijveD. „Den eersten dag van het beleg kwam ik,herinner ik mij, in vrij bewogen stemming over de geslGten poorten van Parijs en de gevechten onder de muren, bij den oude aan, die mij toeriep: „De belegering heeft dus een aan vang genomen?" Ik zag hem verwonderd aan en vroeg: Wat? overste, gij weet„Ja dokter, viel de klein dochter mij in de rede, grootvader weet reeds de groote tijdiug: de belegering van Berlijn is begonnen! Zij zeide dat met zoodanige kalmte, dat de grijsaard er ook niet aan twijfelen kon. Hij kon het geschut der forten niet booren en het ongelukkige Parijs niet zien. Het eenige wat hij uit zijn bed zien konwas de top van den Are de Triomphe en in zijn kamer herinneringen aan het eerste keizerrijk, die zijne illusiën opwekten: por tretten van maarschalken, slagvelden, den koning van Rome als kind, medailles, een stuk rots van St. Helena onder een glazen stolp, enz. Arme mandeze atmospheer van overwinningen en veroveringen van het jaar 1.806 moest bij hem het geloof aan de belegering van Berlijn versterken. „Yan dat oogenblik werden onze militaire operatiën zeer vereenvoudigd. Berlijn te nemen was slechts een zaak van geduld. Yan tijd tot tijd, wanneer de oude zich te zeer verveelde, las men hem ook een brief van zijn zoon voor, die natuurlijk ook verdicht was, omdat Diets meer binnen Parijs kwam en sedert Sedan de adjudant van Mac-Mahon als gevangene in een Duitsche i vesting was. Men kan zich de smart van het jonge meisje Voorstellen, dat zonder tijdingen van haren vader, wist dat hij gevangen was, misschien alles ontbeerde of ziek was, terwijl zü gedwongen was hein in losse en/ korte brieven, zooals de soldaat in het veld ze schrijft, steeds van den marsch in 't vijandelijk land te laten verhalen! Zeer dikwijls ontbrak haar de kracht en dan bleef men weken lang zonder tijding. De oude werd onrustig en sliep niet meer. Dan kwam weder een brief uit Duitschland aan, dien zij hem'vroolijk voorlas, of schoon zij hare tranen nauwelijks kon bedwingen. De overste luisterde met ingehouden adem, verklaarde zich nu eens eenstemmig, kritiseerde daartegen weder een andermaal, en helderde ons de eenigszins on duidelijke plaatsen op. Waarlijk schoon waren ook zijne antwoorden aan zijn zoon. „Vergeet nooit dat gij Franschman zljt. Wees grootmoedig, jegens die arme meDSchen. Maak hun den inval niet te hard." En zoo ging het voort met raadgevingen en waarschuwingen, om den particulieren eigendom te sparen, het vrouwelijk geslacht te eerbiedigen,enz. Hij dicteerde een eigenlijken codex der militaire eer ten gebruike voor overwinnaars. Ook voegde bij algemeene beschouwingen over de poli tiek en de vredesvoorwaarden er bijdie men den over wonnenen moest opleggen. Wat dit betreft stelde hij geen booge eischen „De oorlogsvèrgoeding en anders niet. Waarom hun provinciën nemen? Frankrijk kon toch met Duitschland niets aanvangen." „In al dezen tijd duurde inderdaad de belegering voort, maar ongelukkig niet die van Berlijn. Het was de tijd der strenge koude, van bet bombardement, van de epidemische ziekten en van den hongersnood. Doch door onze zorgen en bemoeiingen en door onvermoeide en verdubbelde teederbeid gelukte het ons, dat de vroolijk- heid van den grijsaard, geen oogenblik gestoord werd. Tot het einde konden wij hem wittebrood en versch vleesch verschaffen, doch dat was slechts voor hem. Men kan zich niets treffender voorstellen, dan deze onbewuste egoïstische maaltijden des grootvadersde oude zat rechtovereind in bed, het servet onder de kin saamgebouden, f'risck en vrooiijk, en daarnaast zijn kleindochter, bleek door ontbering, hem behulpzaam in het toereiken en nuttigen der spijzen, die allen voor haar verboden waren. Gesterkt door het krachtige eten en zich behagelyk gevoelende in zijn goed verwarmd vertrek, verhaalde de oude kurassierwanneer hij den noordenwind hoorde gieren en do sneeuwvlokken langs het venster zag jagen, voor de honderdste keer zijne kleindochter van zijne tochten in het noorden en den ongeiukkigen terugtocht uit Rusland, waarop men niets dan bevroren beschuit en paar den vleesch tot voeding verkrijgen kon. „Begrijpt gij dat, kleine? wij aten paar- denvleesch!Zij verstond het maar al te goed, sedert twee maanden at zij niet anders. Van dag tot dag nam de zieke in beterschap toe, doch naar die mate ook werd onze taak moeilijker. Zijn helderheid nam dagelijks toe, en reeds twee- of driemaal hadden de salvo's voor de Porte Maillol hem als een jachthond opgeschrikt, en een nieuwe overwinning van Bazaine voor Berlijn moest 1 deze salvo's als zegesckoten van het Hotel des Invalides verklaren. „Toen ik eens 's avonds binnenkwam kwam de klein dochter mij onthutst tegemoetMet bewogen stem riep zij uit: „morgen trekken zij de stad binnen!" Was de deur van den grijsaard ook open? Ik weet het niet, doch zijn uiterlijk was den ganschen dag geheel veranderd en als ware hij bang, dat men hem beletten zou om den intocht te zien sprak hij dien dag geen woord over den oorlog, noch over overwinningen. Wij hadden van de Pruisen gesprokenhij echter dacht aan de Franschen en aan dien intocht, welken hij zoolang reeds wachtte. Mac-Mahon, aan het hoofd van zijn staf onder fanfares en bloemenregen langs de Avenue naderende, zijn zoon als adjudant ter zijde van den maarschalk en bij zelf op zijn balkon, in gala tenue, zooals bij Liitzen de doorschoten vaandels en de door het kruit zwartge worden adelaars begroetend! Arme vader Jouve! Den volgenden dag, toen de Prui sische regimenten behoedzaam in de stad marcheerden, en van de Porte Maillot naar de Tuileriën optrekken zoudenwerd het venster zachtkens geopend en de overste verscheen op het balkon in volle wapenrusting en den helm op het hoofd als oud-kurassier van Millaud. Het is mij nog een raadsel, hoe zijn wilskracht hem in staat stelde zich zoover to bewegen. Zeker is het, dat hij zich aan de balustrade vasthoudend met verwonde ring de Avenue zoo breed en stil voor zich liggen zag de buizen gesloten, Parijs somber als een groot hospitaal, overal wel vlaggen, maar vreemde, allen wit meteen rood kruis, en niemand op straat om onze soldaten jubeleud te ontvangen. Hij dacht een oogenblik, dat hij verkeerd verstaan had. Doch neen! In het verschiet, verachter den Are de Triomphe, was een donkere groep, een j zwarte linie die zich voortbewoog! Reeds zag hij de uniformen en geweren blinken en hoorde de trommels roeren. Onder muziek naderden de trcepen Plotseling vernam men op het ruime pleindat zwijgend voor hem lag, den vreeselijken kreet: Aux amies, les Prussieiisf" en de vier uhlanen der voorhoede zagen bij hun uitrijden van den Are de Triomphe boven op het balkon een langen grijsaard wankelen en met opgeheven handen in elkander zinken. De overste Jouve was dood." Te Vlissingen zijn, met bestemming voor die stad, in de haven gekomen de Nederlandsche galjoot Adriana Francisca, gezagv. A. van Eijk, en de Engelsche brik Union, gezagv. Wodell, beide van Engeland met steen kolen. Gisteren is ter reede van Veere gekomen de Engel sche schooner Sarah Rebekka, gezagv. R. Reele qq., van New-Castle met kolen naar Middelburg bestemd. Heden is van Veere naar zee gezeild de Engelsche schooner Gleaner, gezagv. P. Press, in ballast van Middelburg naar New-Castle. Graanmarkten enz. Rotterdam, 7 Augustus Tarwe was bij middelmatigen aanvoer 50 cent lager. Puike tarwe f 12 a 12.50, af wijkende soorten 11.50 a f11.75. Rogge met beperk ten aanvoer f.40 cent lager, f 8.00 a f 8.60. Noord- Brabantsche f 7.75 a f 8, overige artikelen in onveran derde lustelooze stemming. Amsterdam, 7 Augustus. Raapolie op 6 weken f 46$. Lijnolie op 6 weken f 35$. Prijzen van effecten. Amsterdam 7 Augustus 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 54$ ♦dito dito dito 3 63 ♦dito dito dito 4 85 ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 108 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 96$ ♦Certific. adm. Hamburg5 66$ ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 79$ ♦Cert. 1000 1864 5 94$ ♦dito 1000 1866 5 94$ ♦Loten 1866 5 „242 ♦Oblig. Hope Co.Leening 1860 4$ 86 ♦Certific. dito4 68$ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 69$ ♦Obl. 1869 4 69$$ ♦Certificaten 6 43$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatseh. 5 „217 ♦Oblig. dito 4 167 ♦dito dito 4$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 87$ dito dito Jelez Orel 5 dito dito CharkowAzow. 5 85$ Polen. ♦Schatkistobligatiën5 67$ Pruisen. ♦Obligatiën 4 Oostenrijk. *0blig. metall. in zilver Jan.Juli 5 55$$ ♦dito dito April/Oct. 5 55$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47 7'$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 „47$$ Italië. Leening 18615 55 ♦Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligatiën2$ thans 3 31$ ♦dito 1867 3 31$ ♦dito Binnenlandsche3 26$ Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 34 }-$ ♦dito 1867 3 34$$ Turkije. dito (binnenl.)5 44| Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte Obl. 1868 7 77$ Amerika. *Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97$ ♦dito dito dito (1885) 6 97$ ♦Obl. Illinois - .7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec. (7p) 79$ dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 46$ Obl. St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 69$ dito dito dito 2esec. 7 70$ dito dito 1869 dito 7 „71$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 91$ Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld 6 „21$ ^Venezuela, dito3 'Ecuador. dito1

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3