Öuitcnlartü. ftlcngclröcrh. preventief arrest heeft doorgebrachtomdat hij die klacht had ingesteld, heeft eindelijk het hoog militair ge rechtshof in deze zaak conclusie genomen. De klacht over de straf van 8 dagen arrest i3 onge grond, doch die over de straf van 14 dagen gegrond verklaard; terwijl het hof de wijze, waarop genoemde majoor zich in tegenwoordigheid van den kolonel tegen over den kapitein Jansen heeft uitgelaten, zeer heeft afgekeurd(JJtr. dagblad.) Gemengde berichten. Jl. Vrijdag is Z. M. de koning aan een groot ge vaar ontkomen, waaromtrent het Handelsblad het vol gende meldt: „Des avonds circa half negen kwam Z. M., vergezeld van H. D. adjudant den generaal vanPanhuys, in een rijtuig met 2 paarden van Soestdijk, langs den Soester straatweg nabij Amersfoort in sterken draf aan rijden op weg naar het Loo en stond op het punt den overweg van den centraal-spoorweg, terwijl juist de trein van Utrecht in aantocht was, kort bij het station te Amersfoort over te stekentoen de heer C. E Bum, directeur der onderneming van van Gend &Loos aldaar, die zich op eenigen afstand op den weg bevond, door herhaaldelijk te wenken, den postiljon onraad deed ver moeden, zoodat deze de paarden inhield, toen het rijtuig op ongeveer een meter afstands van den sluitboom was genaderd (alwaar geen rood licht brandde, zoodat de postiljon den sluitboom op een afstand niet kon bemer ken). "Waren de paarden niet ingehouden, wellicht zou den zij den sluitboom, die van geen zware houtsoort is vervaardigd, hebben verbrijzeld, dan ware misschien het rijtuig met den trein in aanraking gekomen. Toen de trein voorbij was, zette Z. M. de reis naar het Loo voort, wellicht toen, wegens het spoedig beloop der zaak, niet gissende aan welk gevaar hij wa3 ontsnapt." De Vereenigingtot bevordering der gezondheid, te Groningen, heeft zich tot het gemeentebestuur aldaar gewend met het verzoek, om voor ongeveer de helft te willen deelnemen in het kapitaaldat zal moeten worden bijeengebracht, teneinde een flinke bad- en zweminrichting tot stand te brengen, waaraan zoo groote behoefte is. Het noodige kapitaal bedraagt f 25,000, en wanneer de gemeente de kleine helft ver strekt, zal de vereeniging trachten de groote helft bijeen te brengen, door te dien einde eene vennootschap m,t kleine aandeelen in het leven te roepen. Uit Zwolle schrijft men dat de aardappelziekte in den omtrek aldaar door den dauw der laatste nachten een onrustbarende uitbreiding heeft verkregen. Het loof waarop des ochtends dauw valt is reeds vóór den avond zwart en kort daarna gaat de knol tot rotten over. Jl. Vrijdag had te Amsterdam voor het huis van den directeuren kommandant der marine een ongehoord schouwspel plaats. Aan een werkman, die wegens gerin- gen diefstal met aanneming van verzachtende omstan digheden door den krijgsraad aan boord van het wacht schip, tot drie maanden cellulaire gevangenisstraf is veroordeeld, werd daarvan ten aauhoore van al het per soneel en werkvolk van 's rijks werf voorlezing gedaan. Hij was hiertoe van het wachtschip tusschen mariniers naar de executieplaats geleid, ten aanschouwe eener talrijke menigte, die zich daartoe op het Kattenburger plein verdrong. Wij vermeenden, dat de tepronkstel- ling voor goed afschaft was en begrijpen niet, waarom indien zij nog bij de zeemacht geoorloofd is zij thans plotseling wederom is te voorschijn gehaaldna zoo lan gen tijd zelfs niet voor zwaarder vergrijpen te zijn toe gepast. Handelsblad Het Handelsbad deelt mede dat van rijkswege weldra zal worden overgegaan tot den publieken ver koop van een gedeelte der boerderijen, behoorende tot het rQksbedelaarsgesticht Ommerschans. Het plan daar toe moet reeds lang bestaan hebben, doch thans is be paald besloten om een vijftal boerderijen, te zamen een oppervlakte van ongeveer 200 hektaren weide- en bouw land uitmakendein veiling te brengen. De verminde ring der werkkrachten, wegens het kleine aantal«bede- delaarskolonisten, sedert de invoering der nieuwe armenwet daar aanwezig, is de hoofdoorzaak van dit besluit. Jl. Vrijdag avond heeft in de nieuwe concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem de ontvangst plaatsgehad van de zangers die aan het 10e Nederlandsch nationaal zangersfeest deelnemen. De heer D. A. Thieme, voor zitter van het comité, richtte tot hen eene toespraak, welke door den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer M. A. Gaspersvan Amsterdam, werd beantwoord. De directie van de werkplaatsen der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegente Zwolle geves tigd, heeft zes werklieden die zich bij de Internationale hadden aangeslotenuit haren dienst verwijderd. Met den grootmeester van 's konings huis hebben eenige generaals cn hoofdofficieren der land- en zeemacht, gedecoreerd met het metalen kruis en de Citadel-medaille, eenige leden van de beide kamers der staten-generaal en de voorzitters van de vereenigingen Het metalen kruis en Het zilveren kruis en van den Nederlandschen weerbaarheidsbondzich in commissie vereenigd, ten einde de oprichting van een gedenkteeken te verzekeren op het graf dergenen die op de Citadel van Antwerpen gesneuveld zjjn. Burgerlijke stand. (Van 29 Juli—5 Augustus.) Vlissingen. Gehuwd: A. Verkam, jm. 25 j. met H. P. R. de Bie, jd. 23 j. C. van Eekelen, jm. 26 j. met A. van der Kruk, wed. van A. van der Eende, 23 j. BevallenC. I. Dehenauw, geb. Beije, z. W. Laffree, geb. Dieterich, d. C. E. Smit, geb. van Opberghen, z. D. Willemsen, geb. Dees, d. Overleden: L Huser, z. 19 m. K. F. Kokelaar, z. 8 j. W. J. Kole, d. 3 w. Goes. Gehuwd. K. Loobeek, jm. 21 j. met C.Kegel, jd. 27 j. L. Melse, jm 23 j. met C. Boer, jd. 22 j. C. M. van de Velde, jm. 23 j. met B. I. de Keijzer, jd. 20 j. Bevallen: E. Geluk, geb. Belois, d. P. W. Kok, geb. Reijerse, z. A. A. van der Hoek, geb. Moll, z. Overleden: M. B. Mulder, d. 5 w. E. N. Veibeem, z. 6 w. Zierikzee. Gehuwd: W. L. J. Spoor, jm. 44 j. met C. F. Keiler, jd. 42 j. TV. van der Velde, jm. 36 j. met M. C. Hausser, jd. 23 j. Bevallen: J. Berrevoets, geb. Bakker, d. A. Hoger- heijde, geb. Adriaanse. z. J. Boot, geb. Kostense, d.C.E. Bockling, geb. Weiand, z. A. Schippers, geb. de Jonge, z. N. de Looze, geb. Luitens, d. P. J. van Bloppoel, geb. Renkler, d. J. J. Rodoe, geb. Hagesteijn, d. OverledenC. van de Panne, d. 75 d. ïlierniometerstaud. 5 Aug. 's av. 11 u. 61 gr. 6 'smorg.7 u.66gr.|'smidd. 1 n.72gr.'sav.llu.64gr. 7 'smorg.7u.64 gr.'smidd.lu. 74gr.'sav.6u.72 gr. Algemeen overzicht. De overeenstemming tusschen den heer Thiers en de commissie van het initiatief ten opzichte van haar rap port over het voorstel van den heer Claude tot het uit- keeren van schadeloosstelling aan de departementen, die tengevolge van den oorlog geleden hebben, schijnt nog niet van dien aard te zijn als zich Vrijdag liet aanzien. De discussie daarover is in de zitting van Zaterdag voortgezet en voornamelijk over het beginsel is strijd gevoerd. Enkele sprekers deden deze zaak voorkomen als een eenvoudige theoretische quaestie en volstrekt niet als iets van politiek belang. Zeer terecht echter werd o. a. door den heer Buffet opgemerkt rdat het voor de verwoeste departementen niet onverschillig was, om te weten of de geldelijke tegemoetkomingen hun verstrekt worden als nationale schadevergoeding of als aalmoezen en eenvoudige hulp. Tevens is het voor den staat van belang, om te weten of, wanneer aan de gedeelten van bet grondgebied die onder den oorlog leden hulp verleend wordt, hij daarmede een plicht vervult, die onmiddellijk voortvloeit uit de nationale eenheidof dat hij daarmede slechts een daad van edel moedigheid en weldadigheid verricht." Over dit beginsel wordt eigenlijk de strijd gevoerd, en men kan niet zeggen, dat Thiers hierin de schoonste partij gekozen heeft. In hoeverre PIndépendanee Beige gelijk heeft van te beweren dat het duidelijk merkbaar is, dat Thiers hierdoor reeds veel in achting en aanzien verloren heeft,is moeilijk tebepalen, doch buitendien kan men evenmin zijne handelwijze politiek noemen omdat zijne weigering niet anders dan een slechten indruk maken kan op de bevolking der bezette provinciën, die reeds met wangunst in den Elzas en Lotharingen op Duitsche staatskosten alle geleden verliezen zien herstellen. Wel is waar moet men niet uit het oog verliezen, dat men in dit opzicht geene landen met elkander vergelijken kan, waarvan het eene, voor een groot deel verwoest, nog bovendien 5000 millioen in de schatkist van het andere moet laten vloeien, doch evenmin mag men vergeten dat de mensch, die zich terecht of ten onrechte verongelijkt gevoelt, voor dergelijke redeneeringen weinig vatbaar is. De meerderheid schijnt dan ook in geenen deele te willen toegeven, tenminste Thiers heeft eindelijk de verdaging der discussiën verlangd, waarmede de verga dering zich vereenigde. Men zal een nieuwe redactie voorstellen, waarover Thiers zich met de commissie in betrekking zal stellengebaseerd op een nieuw onder zoek naar de schade, die hersteld moet worden en eerst dan zal het cijfer der schadevergoeding vastgesteld wor den. Dit vergelijk schijntechter niet veel meer te zijn dan een vorm, waarachter de regeering hare verandering van zienswijze verbergen kan. De discussiën zullen reeds morgen voortgezet worden, dus kan men dit nieuwe onderzoek gerust een wassen neus noemen. Het blijkt thans officieel, dat Thiers zich in de samenkomsten der bureaux van de nationale vergade ring met vuur verzet heeft tegen het voorstel van den heer Ravinel, om de ministeriën definitief te Versailles te vestigen. Merkwaardig is het, dat de stemming der nationale vergadering in dit opzicht niet veranderd is, want in bijna alle bureaux sprak de meerderheid zich tegen de verplaatsing van den zetel der regeeriug naar Parijs uit. Een telegrafisch bericht uit Parijs vermeldt de aan staande indiening eenerwet van den heer-Dufaure tegen de Internationale. Gelijk zich verwachten liet en reeds meermalen voorspeld i3, zal de reactie, gedwongen door het gedrag van de zoogenaamde voorvechters der vrij heid, met nog meer kracht de ontwikkeling der vrijheid belemmeren. De ultra-radicalen hebben zeiven de vrij heid gedood. Het is echter treurig te zien, wanneer men de hoofdbeginselen dezer wet nagaat, dat de heer Du- faure zich waarlijk schijnt voor te stellen, dat hij door zijne wet de Internationale uitroeien zal. De reactie moge voor eenigen tijd de macht in handen hebben en te vuur en te zwaard het kwaad voor het oog trachten weg te nemen, het ongelukkige Frankrijk zal echter vroeg of laat ondervinden, dat de gevreesde vereeniging door de strenge vervolging eerder aan kracht gewonnen dan verloren zal hebben. Ieder Franschman, die aan de Internationale zich verbindt of na de uitvaardiging dezer wet verbonden blijftverliest zijne burgerrechten en zal bovendien met eene gevangenisstraf van twee maanden tot drie jaren gestraft worden. Dezelfde straf ondergaat ook ieder vreemdeling, die lid der Internatio nale is en zich op het Fransche grondgebied ophoudt. Zulke wetten zijn geheel doelloos en men behoeft slechts aan de vele bepalingen tot beteugeling en uitzetting der jezuïeten te denken, om er overtuigd van te zijn, dat zij den invloed evenmin als het aantal der aanhangers ook maar eenigszins kunnen verminderen. 1)e belegering van berlijn. In het Fransche blad le Soir komt het volgende tref fende verhaal van den heer A. Daudet voor, dat hij verzekert geheel op waarheid te berusten. „Wij gingen met onzen vriend dr. B. de Avenue des Champs-Elysées op, waarin de door granaten doorscho ten muren en de door bommen verwoeste trottoirs aan de geschiedenis der laatste maanden herinnerden, toen de dokter plotseling voor den Are de Triomphe stilstond en, naar een der groote gebouwen wijzende, het volgende verhaalde: „Ziet gij daar boven die vier balkon vensters? In de eerste dagen van de treurige maand Augustus van het vorige jaar werd ik wegens een geval van beroerte daarheen geroepen. De zieke was de overste Jouve) kurassier van het eerste keizerrijk, een oud en stijfhoof dig man die, niet aan den roem van het Bonapartisme twijfelende, bij het begin van den oorlog in de Champs- Elysées deze balkonwoning gehuurd had. En raadt eens waarom? Om den feestelijken intocht der overwinnende troepen uit de eerste hand te hebben. Arme dweper! het bericht van den slag van Weiszenburg trof hem zoo diep, dat toen hij den naam van Napoleon onder het bulletin van de nederlaag las, hij door een beroerte getroffen werd. „Ik vond den ouden krijgsman op den grond liggen, met bebloed gelaat en zonder teekenen van leven, alsof hij een zwaren slag op het hoofd gekregen had. Hij moest een schoone figuur zijn tenminste liggende was hij zeer groot. Schoone trekkenprachtige tanden en zilverwitte haren versierden den 80jarigen grijsaard, dien men op het oog niet meer dan 60 jaren geven zou. Zijne kleindochter lag bij hem geknield en baadde in tranen. „De smart van dit kind trof mij. In de eerste plaats verwijlden hare angstige gedachten bij haren vader, die tot den staf van Mac Mahon behoorde, en niet min der wekte het ongeval van haren grootvader de vreese- lijkste voorstellingen in haren geest op. Ik tracütte haar te troosten, ofschoon ik eigenlijk weinig hoop had. De

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2