r 187. MIDDELRURGSCHE COURANT. Dinsdag 1871. 8 Augustus. Middelburg 7 Augustus. In de te Tiel gehouden algemeene vergadering der Geldersche maatschappij van landbouw is o. a. besloten voortaan om de vier jaren een algemeenetentoonstelling te houden en niet jaarlijks, en om de IIollandsche,Frie- scbe en Zeeuwsche maatschappijen uit te noodigen even eens de jaarlijksche algemeene tentoonstellingen af te schaffen; voor die tentoonstelling zal eene som van 1500 beschikbaar gesteld wordenvoorts worden jaar lijks 3 medailles uitgeloofd voor die onderwijzers die in dat jaar voor landbouwers de meeste en doelmatigste volkvoordracbten zullen hebben gehoudeD. Blijkens oproeping in de Staats-courant bestaat tegen 1 October a. gelegenheid tot plaatsing van 14 leerlingen aan de rijks-kweekschool voor vroedvrouwen te Amster dam. Belanghebbendenvan 20 tot 35 jaren oud, moeten zich vóór 10 September aanmelden bij den voorzitter van den geneeskundigen raad der provincie waarin zij wonen. Door het Bataafsch genootschap der proefondervinde lijke wijsbegeerte te Rotterdam zijn benoemd: tot lid consultant de heer N. W. P. Rauwenhoff, hooglceraar te Utrecht; tot leden de heeren A. F. II. van der Toorn, lid der provinciale staten van Noord-Holland en van den gemeenteraad te Amsterdam, en dr. H. C. Dibbets, hoogleeraar te Amsterdam. De sterfte tengevolge van de pokken was gedurende de eerste vijf maanden van het Ioopende jaar in de volgende 12 grootere gemeenten van ons rijk als volgt: Amsterdam 969, dat is 0.34 pet. der 281,805 inwoners. Dordrecht 8 0.03 25,359 r Groningen 163 0.42 38,254 's Bosch 169 0.67 25,373 Leiden 271 0.68 39,959 Rotterdam 1603 1.30 n 123,097 Arnhem 14 0.04 33,081 den Haag 1153 1.23 93,083 Haarlem 6 0.02 30,888 Leeuwarden 4 0.01 26,105 Maastricht 10 0.03 28,440 Utrecht 720 1.18 n 60,587 Jl. Vrijdag avond is te 's-Gravenhage eene algemeene vergadering van de Nederlandsche nationale werklieden- vereeniging gehouden. Zij werd gepresideerd door den heer Beth, die tnededeeling deed van de voorloopige werkzaamheden van het bestuur, welke bestonden in het sluiten van den hand tusscben patroons, werklieden en deze vereeniging, en het opstellen van een programma en reglement. Wat het eerste punt betreft, was gebleken, dat eene verbinding met de vereeniging van patronen en werklieden niet het gewenscht.e resultaat heeft opge leverd, daar die vereeniging nog niet was geconstitueerd en dus eene samensmelting van beide vereenigingen als ontijdig was aan te merken. Deze vereeniging was reeds verder gevorderd; nogtans was men het over en weder eens geweestdat er grondbeginselen zouden gevonden worden, waardoor men elkander bij voorko mende gelegenheid de hand kon reikeu. De voorzitter lioopte dat het door het bestuur vastgestelde reglement de goedkeuring der vergadering zou wegdragen. Voor de lezing van programma en reglement achtte hij het wenschelijk, met een enkel woord de grondbeginselen der vergadering bloot te leggen. Het groote grondbe ginsel ligt in art. 6 van het programma, dat zegt, dat vereeniging van kapitaal en arbeidgepaard met orde en godsdienst, de middelen zijn tot veredeling van den werkman. Dit denkbeeld was reeds op het nijver heidscongres te Haarlem, dit jaar in de maand Juni gehouden, door den president van dat congres voor opgezet; deze noemde het kapitaal de vader en het kind van den arbeid. Spieker geloofde dat deze opmerking juist was, het kapitaal heeft de verplich ting den arbeid te hulp te komen. Menige arbeid blijft in het niet, omdat er gebrek is aan kapitaal; tot verbete ring van het lot van den werkman is vooral noodig kapi taal, dat gezocht zou kunnen worden in de andere stan den der maatschappijmaar omdat die andere standen daartoe niet verplicht zijn, is er een beter middel dat den arbeider verheft, namelijk: het kapitaal in eigen boezem te vinden. Door samenwerking en besparing kan men langzamerhand een kapitaal vormen. Eigen kapitaal is een vcldo :niDg voor den arbeider zeiven. Om gemeld doel te bereiken spoorde de voorzitter de reeds toege treden leden der vereeniging aan, zich toe te leggen op orde, eerbied voor de gestelde machten en zedelijke han delingen, opdat er een roep zou uitgaan, dat dit eene ver eeniging is van fatsoenlijke werklieden. Orde en gods dienst, zijn het eenige ware middel om groot te worden; eerbied voor de gestelde machten is een eerste ver- eischte in ons land. Het Nederlandsche volk is een orde lievend volken de gestelde machten weten zeer goed hoe ver zij de vrijheden kunnen uitstrekken; ieder die anders denkt, gaat op een verkeerden weg, die tot onderga ng en verderf leidt. Voorts zijn in het reglement zoodanige bepalingen opgenomen als het bestuur heeft gemeend dat de algemeene sympathie der vergadering zullen weg dragen. Ten slotte geloofde de voorzitter dat door de bepalingen van het programma aller belangen worden behartigd en daarom velen tot de vereeniging zouden toetreden. Deze rede waarvan wij de genoemde hoofd punten aan de Nieuwe Rotterdamsche courant ontlee- nen werd algemeen toegejuicht. Na de voorlezing van het programma en het regle ment werden onderscheidene p- nteD zoowel door loden als bezoekers behandeld, waarvan het belangrijkste was de bepaling, voorkomende in art. 5 van het programma, dat inhoudt: dat deze vereeniging zich schaart om het stamhuis van Oranje. Daartegen werd krachtig gepro testeerd door een lid, die het heter achtte dit artikel te doen vervallen, terwijl een ander de bepaling goed keurde vooral omdat deze vereeniging een tegenhanger moet zijn van de Internationale. Een bezoeker geloofde dat het beter was, dat de vereeniging zich niet consti tueerde en dat de president de leiding niet verder op zich zou nemen, als deze bepaling kwam te vervallen. Hij achtte het echter wenschelijk dat de vereeniging, nadat zij zou zijn geconstitueerd, zeer spoedig dit punt zou uitmaken. Nadat door een ander bezoeker een krachtig woord om toe te treden was gesproken werd door een lid van het bestuur in het midden gebracht, dat de Nederlandsche werkman moet staan of vallen met het huis van Oranje. Ten slotte nam de voorzitter nog het woord en drong aan tot toetreding, zoowel van reeds ingeschreven als nog niet ingeschreven personen; zij die zouden toe treden, werden geacht met de bepalingen van het re glement in te stemmen. Op de tot hem gerichte vraag, of, wanneer het huis van Oranje valt men heeft bet in 't vorige jaar met een machtiger 3taat gezien de vereeniging niet ontbonden is, antwoordde hij, dat men daaraan nu gelukkig niet behoeft te denken maar dat bij dit geval elk Nederlander betrokken is. Toen werden de discussiën gesloten en werd tot de aanneming van leden overgegaan. .Benoemingen en besluiten. min 1st erie ele departementen. benoemd tot adjUDCt- commies bij het departement van justitie G. A. N. T. Jan sen thans eerste klerkmet den titulairen rang van adjunct-commies, hij het departement van financiën. burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester van Ritthem, J. C. Lantsheer. notarissen. Eervol ontslag verleend op verzoek, aan J. Dolleman als notaris te Heemstedeen benoemd tot notaris binnen het arrondissement te Haarlem,.ter standplaats de gemeente HeemstedeF. H. Dolleman candidaat-notaris aldaar, een en ander in te gaan den 1« September a. Onderwijs. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe bijdragen voor opvoeding en onderwijs van Juli jl., bedraagt het getal vakante scholen: openbare voor gewoon lager 24; gewoon en meer uitgebreid 3: meer uitgebreid onder wijs 1; bijzondere voor gewoon lager 1; meer uitgebreid onderwijs 1; gesubsidieerde bijzondere voor meer uitge breid onderwijs 1. Vakante hulponderwijzers-betrekkin gen, met uitzondering van Amsterdam, waarbij het getal niet wordt opgegegeven43; die van hulponder- wijzeressen 2. Kerknieuws. Aangenomen het op hem uitgebracht beroep tot predi kant bij de Nederduitsch hervormde gemeente te Enge len c. a., door den heer J. J. H. Doorenbos, thans predi kant te Kleverskerke. Beroepen tot predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Bergum de heer A. Steketee, thans predi kant bij die gemeente te Zaamslag. Het bestuur der Fransche kerk te 's-Gravenhage heeft het besluit genomen de zitgeldeu in het kerkgebouw (de dubbeltjes aan koster of kerkeknecht) af te schaffen. Sinds 1 dezer zijn alle plaatsen in de kerk vrijmet uit zondering van de vast verhuurde, die door een kenbaar teeken zijn aangeduid. Na afloop van het vóorgebed echter hebben de huurders hun recht op de plaatsen verloren en kan iedereen gaan zitten waar hij wil, mits in de banken voor het geslacht waartoe men behoort bestemd. Geen andere heffingen mogen door de kerkbe dienden gedaan worden dan voor het gebruik van stoven, waarvoor een vast tarief is vastgesteld en in het kerk gebouw aangeplakt. In het kort overzicht van de handelingen der algemeene synode der Nederlandsche hervormde kerk, in de Kerkelijke courant leest men onder anderen het volgende: „Ernstige discussie lokten de voorstellen uit tot het nemen van maatregelen ter verhooging van de predi- kants-traktementen. Als een onbetwistbaar feit werd aangenomen, dat, met uitzondering van die gemeenten, welke in het bezit van ryke pastoralia zijn in den regel de tractementen veel te gering moeten heeten. Overtuigd dat zij niet slechts geroepen is om alle belangen der kerk te behartigen, maar ook verplicht om in deze handelend op te treden, besloot de synode ter verbete ring de handen aan het werk te slaan. Zij ging daarbij uit van het beginsel, dat elke gemeente, zoo mogelijk, zichzelve helpe, en verwierp den voorgestelden maat regel om een fonds bijeen te brengenwaaruit op den duur de traktementen zouden kunnen verhoogd worden. In dezen geest zal nu een schrijven aan eiken kerkeraad en aan ieder college van kerkelijke administratie ge richt worden, waarin nevens "het billijke, plichtmatige en noodzakelijke eener traktementsverhooging, aanwij zing gedaan wordt van de middelen die daartoe aanbe veling verdienen. Marine en leger. De vorige week hebben de drie monitors Heiligerlee, Tijger en Krokodil een tocht op de Zuid Hollandsche en Zeeuwsche wateren gedaan, om de vaardigheid der schepen in het manoeuvreeren na te gaan. De Heiligerlee fungeerde als admiraalschip. Woensdag nacht was het eskader voor Zierikzee geankerd en Donderdag stoomde het al manoeuvreerende naar Hellevoetsluis terug. De Heiligerlee en Tijger vertrokken toen naar Rotterdam, terwijl de Krokodil te Hellevoet bleef. Rechtzaken. Kapitein Jansen werd onlangs bemoeilijkt wegens een paar door hem geschreven dagblad-artikels. Hij beeft zich alstoen tot het hoog militair gerechtshof gewend met de klacht, dat hij door zijn bataljons-kommandant den majoor Gisser, ten onrechte gestraft was met 8 en 14 dagen arrest, en die hoofdofficier hem in bijzijn van zijn kolonel en een zijner kameraden gelasterd had. Nadat genoemde kapitein gedurende drie maanden in

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1