Quitenlanii. het gamizoens-bataljon van de 2e militaire afdeeling op Java, als adjudant, de 2e luitenant G. C. A. de Witt, van het lle bataljonbij het garnizoens-bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden, de kapitein J. A Quack en de le luitenant F. E. Hartmann, van het 16e bataljon, benevens de kapitein E. V. Jetjes, van het 17e bataljon; bij het garnizoens-bataljon van Banka, de le luitenant A. Hekmeijer, van het 8e bataljon, bij de garnizoens compagnie van Bantamde le luitenant G. Lamers, van het 12e bataljon. (Javasche courant van den 16cn Juni.) departement der marine. Overgeplaatst: aan boord Ze. M». Iregat Prins Alexander der Nederlanden, luitenant ter zee 2e klasse W. A. Kok, van Ze. M«. stoom schip Curasaoen de scheepsklerken ïl. J. van der Meer en J. E, Jaatze, respectievelijk van Ze. M\ korvet van Speyk en Ze. Ms. stoomschip Vesuvius; aan boord Zr. M>. stoomschip Curasao, luitenants ter zee 2e klasse J. J. Stooker en J. H. Cremer, respectievelijk van Ze. Ms. stoomschepen Amsterdam en Borneo; aan boord Zr. M». stoomschip Djambi, als kommandant, kapitein ter zee J. F. Koopmanvan Ze. Ms. fregat Prins Alexan der der Nederlanden; aan boord Zr. M». stoomschip Coe- hoorn, luitenant ter zee 2C klasse jonkheer W. Laman Trip, van Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Neder landen; aan boord Zr. Ms. stoomschip Amsterdam, luite nant ter zee 2c klasse G. J. Fisscher, van Zr. Ms. stoom schip Cnragao. Ingetrokken: de overplaatsing van den luitenant ter zee 2® klasse H. J. Boissevain, van Zr. M». stoom schip Madura op Zr. Ms. stoomschip Coehoorn, en over geplaatst aan boord Zr. Ms. fregat Prins Alexander der Nederlanden. Vergund: om naar Nederland terug te keeren, wegens langdurig verblijf in Oost-Indië,kapitein-luite nant ter zee D. L. Feldman, en luitenant ter zee 2e klasse L. P. D. Op ten Noort. Gemengde berichten. Jl. Dinsdag heeft de vergadering der broederschap van notarissen te Maastricht plaats gehad. Zij werd door 77 notarissen, onder voorzitterschap van den heer Obreen, bijgewoond. De volgende bijeenkomst zal te Groningen gehouden worden. In de jl. Maandag gehouden algemeene vergadering van het koninklijk zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam werd door den secretaris een overzicht gegeven van den toestand des genootschaps, welke alleszins verblijdend mocht heeten. Vooral ves tigde hij de aandacht op den rijkdom der diergaarde die tot heden nimmer zulk eene uitgebreidheid had bereikt. De ontvangsten hadden de uitgaven niet onaanzienlijk overtroffen. Te Sneek wil men een zwem- en een badschool oprichten. Het noodige geld zal gevonden worden door het aangaan eener leening van f 7000. De 140aandeelcn van 50 zijn reeds allen geplaatst. De hoofdonderwijzer te Scheemda, W. Kuipers, is de gelukkige die uit de verloting te Haarlem een omnibus-break trok, met zwarte Friesche merrie be spannen. Aan de Tijd wordt het volgende geschreven over de in de St. Janskerk te 's Hertogenbosch ontdekte muurschildering, volgens dat blad uit de eerste helft der 15e eeuw dagteekenende. „Zij vormt het grafteeken eener deftige burger-familie, welke in de eigenaardige en voorname kleederdracht van dien tijd is voorgesteld, knielende aan de voeten van den stervenden Heiland; personen van verschillende leeftijd en stand, geestelijken zoowel als leeken, komen voor onder die biddende groep. „De behandeling van dit oude kunstwerkdat het jaartal 1444 draagt, is zeer plastisch; de teekeniug is fijn en bevallig, doch de kleuren, die twee en een halve eeuw onder een dikke kalklaag doorbrachten, zijn veel verbleekt. De hoofdfiguren, de gekruiste Christus, tevens de heilige maagd en St. Jangetuigen van een traditioneel penseel; de grijze meester heeft zich streng aan de regelen der school van zijn tijd gehouden, en in de gelaatstrekken heeft hij eene uitdrukking gelegd, vol van het innigste en treffendst godsdienstige karakter. De bijkomende figuren (de burger-familie bovenge noemd) die kleiner zijn uitgevoerdonderscheiden zich door eene levendigheid en juiste teekening, welke be wonderenswaardig mag genoemd worden. „Wie de meester is, die dit merkwaardige werk uit voerde, kan nog niet met zekerheid worden opgegeven, doch er bestaat eenige aanleiding, om er Jan van Aken voor te houden, den vader van den beroemden Hierony- mus van Aken, beter bekend onder den naam van Hieronymus Bout; die meester Jan van Aken schilderde destijds veel in de St. Jans-kerk. „De ontdekking van dit eerbiedwaardig overblijfsel der middeleeuwen geeft thans den sleutel aan tot het vinden van meer degelijke kunstwerken." De Helderscbe en Nieuwedieper courant meldt dat eerstdaags gevolg zal worden gegeven aan den vóór eenigen tijd door den heer J. W. Vader geuiten wensch dat de lijken der Nederlandsche militairen, tijdens de belegering der citadel van Antwerpen aldaar begraven door tusschenkomst onzer regeering mochten overge bracht worden, teneinde op vaderlandschen bodem plech tig ter aarde te worden besteld. De lijken zouden met een of meer oorlogschepen worden afgehaald en te Gin- neken in Noord Brabant begraven worden. Men deelt uit Indië een tabel mede, waaruit blijkt dat het „Westersche'' verschijnsel dat verbetering van wegen het verkeer ontzettend doet toenemen, ook in Indië wordt waargenomen, terwijl ze een voorproefje geeft van de ontwikkeling, die de verdere aanleg van spoorwegen op geheel Java zal aanbrengen, niet uitslui tend in de smalle streek die vlak langs den weg ligt. Sedert de spoorweg SainarangSolo goed vorderde, was men een weg van Poerwodadi naar het station Goendih gaan aanleggen een weg die op 20 Novem ber 1870 door den resident van Saraarang feestelijk voor het publiek verkeer werd opengesteld. Nu was het vervoer langs den spoorweg van Goendih naar Solo (naar Saraarang was bet onbelangrijk) van Maart 1870 tot Maart 1871 voor het voornaamste artikel (rijst) als volgt: Maart 1870 1 ton April 4 tonnen. Mei 26 Juni 71 109 Juli 82 V Augustus 59 September 119 October 119 s November 215 December 238 Januari 1871 250 Februari 271 Maart 370„ Men ziet de toeneming van het vervoer in November en December, zoodra de met den spoorweg in verbin ding staande weg gereed kwam. Rijst was verder het voornaamste artikel van vervoer; van het geheel ver voer van Goendih naar Solo 1882 tonnen (30,112 picols) waren 1863 tonnen (29,808 picols) rijst. Naar Samarang werden alleen in Maart van Goendih 152 picols (9| ton) rijst getransporteerd. Het Vaderland.) Bij verschillende door den kantonrechter gewezen vonnissen, was zeker jong heer, wonende op de Prin sengracht te 's-Gravenhage, bij verstek tot geldboeten en bij niet-betaling tot gevangenisstraffen veroordeeld, ter zake van het harder rijden dan in matigen draf door de straten. De veroordeelde bleef nalatig de boeten te voldoen. Gevangenisstraf moest derhalve op hem worden toegepast. Om die straf te ondergaan werd hij herhaaldelijk, docb te vergeefs opgeroepen. Hij liet niets van zich hooren, en men werd onderricht, dat hij nimmmer uitging, hetgeen later bleek werkelijk waar te zijn. Aangezien het tijdstip naderde, waarop de vonnis sen verjaarden, was men verplicht den veroordeelde in zijnhuis te arresteeren, indien bij nalatig mocht blijven zijne schuld aan de justitie te voldoen. Men wist vooraf, dat het moeilijk zou zijn zich den toegang totde woning te verschaften, en daarom belastten zich de heer Beuk- man, als fungeerend hoofd-commissaris van politie, en de beer van Schoonhovenambtenaar van het openbaar ministerie bij het kantongerecht, op zekeren dag met de taak om den heerv. H. in zijn huis in arrest te nemen, indien hij mocht blijven weigeren (want aan onver mogen viel niet te denken) de boeten te betalen. Niet zonder eenige moeite van de zijde der drie dienstboden bereikten beide magistraatspersonen een donkere kamer, waar zij een canapé ontdekten, waarop iemand lag, die zich bijna niet bewoog en die in een toestand verkeerde, alsof hij in geen jaren die canapé verlaten en zich geschoren noch gereinigd had; de lucht, die in dat vertrek heerschte en reeds bij het binnentreden van het huis den bezoekers trof, was alsof er in ontbinding verkeerende lijken aanwezig waren. Na verloop van eenige oogenblikken ontving de heer v. Schoonhoven antwoord op zijn vragenen werd door een der dienstboden een kistje uit een secretaire te voorschijn gehaald, dat, om het zoo uit te drukken, boordevol was van banknoten muntbiljetten en effecten. Daarvan werd de schuld betaald. In hetzelfde vertrek bevond zich ook op een kermisbed een vrouwelijk per soon, wier haveloos toilet als zonderling hoofdkapsel (een grijze pruik) den '.bezoekers in niet geringe mate trof. In het vertrek bij de legerstede van den heer en dame stonden schotels met koude aardappelen en kom men met water, dienende zoo het scheen voor spijs en drank van beiden; terwijl in een ander vertrek nog gerechten op een tafel aanwezig warenwaarvan geen gebruik mocht worden gemaakt en die zich daar reeds een geruimen tijd bevonden. Wat van beiden personen verondersteld moet worden, is niet duidelijk, want men kan bijna niet denken aan een zóo verregaande luiheid en onverschilligheid, dat deze personen zich willens en wetens zouden verdierlijken. (Daghl. v. Zuid-Holl. en's-Qravenh.) Terkoopingen en aanbestedingen. Bij de aanbesteding van de vernieuwing der zeewering te Neuzen is de heer G. van de Vrede, te Neuzen, aan- uemer geworden voor de som van f 4760. Thernionieterstand. 3 Aug. 's av. 11 u. 64 gr. 4 'smorg.7u.64gr.'smidd. 1 n. 63gr,'sav.6u.65 gr. Algemeen overzicht. Het gerucht omtrent het ontslag van Jules Favre eu de benoeming van den heer de Rémusat tot minister van buitenlandsche zaken is gisteren in het Journal officiel bevestigd. Het is echter zeer de vraag of men zich in het algemeen over deze wijziging in het Fransche minis terie verheugen mag. Voor eenige dagen werd gemeld, dat Thiers in het ontslag van Jules Favre toegestemd had, mits zijne plaats op zoodanige wijze vervuld zou kunnen wordendat daaraan niet de beteekenis gehecht kon worden, dat het eene concessie aan de rechterzijde was. Het evenwicht der partijen in het ministerie, dat zooveel bijdroeg tot den steun, dien verschillende partijen aan de regeering schonken, is door deze benoeming eenigszins verbroken. De heer de Rémusat namelijk staat bekend als een vertrouwd vriend van Thiers, met wien hij deel uitmaakte van het ministerie onder de Juli regeering. In geen enkel opzicht bestaat dan ook, zooals men zegt, verschil van politieke meening tus- schen Thiers en hem, slechts met deze uitzondering, dat hij evenals Favre per se eene interventie ten gunste van bet wereldlijk gezag des pausen veroordeelt, en niet als Thiers die overtuiging koestert omdat de omstandig heden thans geen andere meening gedoogen. Alhoewel men aannemen mag, dat hij Thiers steunen zal in zijne pogingen, om rust en orde in Frankrijk te herstellen lijdt het toch geen twijfel of op het beslissende oogen- blik zou hij, tot keuze gedwongen, zich bij de constitutio neel monarchalen scharen. In de zitting der nationale vergadering van Woensdag heeft de minister van binnenlandsche zaken, de heer Lambrecht, verklaard, dat de regeering en de commissie te zamen in overleg getreden waren over verschillende bepalingen der wet, waarover verschil van gevoelen be staat, en dat overeengekomen was, dat de behandeling dezer punten tot een volgende zitting uitgesteld zou worden. Zooals het gerucht vermeldt, hebben die confe- rentiën tot dusverre een gunstig resultaat opgeleverd, en zijn van beide zijden concessiën gedaan met het ge volg, dat de volgende wijzigingen in de wet voorge steld zullen worden1° de departementale commissie zal door bet oudste lid in jaren gepresideerd worden, 2° de prefect neemt ex officio deel aan de beraadslagingen, 3o bet toezicht op gemeentelijke zaken en belangen blijft aan het centraal gezag. Op deze wijze blijft de wet in haar verband en behoudt het department voldoende waarborgen voor een zelfstandig bestuur en behartiging zijner belangen. Na de verklaring van den minister van binnenland sche zaken werd de behandeling der wet door de verga dering voortgezet. Zooveel zij Woensdag in liberaliteit vooruitgegaan is, heeft zij gisteren weder getoond, nog steeds met een reactionairen geest bezield te wezen. Na lange debatten nam zij in hare zitting van eergisteren met de belangrijke meerderheid van 423 tegen 216 stem men het amendement aanwaarbij de duur van het man- daatalslidvandengeneralen raad van 9 op6 jaren vermin derd wordt, met bepaling dat iedere 3 jaar de helft en niet zooals de commissie voorgesteld had 2/a der leden aftreden zal. De commissie had bij meerderheid van stemmen het behoud der oorspronkelijke bepaling voor gesteld, doch na de hevige bestrijding door vele leden der vergadering nam de heer Waddingtonde rappor teur der commissie, wel is waar in strijd met de parle mentaire gewoonten, het woord om in een schoone

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2