MIDDELBURGSCHE N°' 184, Vrijdag 1871. COURANT. ©mitmlcnï). 4 Augustus. Bij dit nommer ontvangen onze geabon- neerden het zevende gedeelte (vel 15 en 16) van het Verslag van het verhandelde in de openbare vergaderingen van de staten van Zeeland gedurende de zomerbijeenkomst van, 1871. ROAURËIS TAIV DEN COMMISSARIS DES KONINGS. De Burgemeester van Tlissfngen: Gezien de aanschrijving van den heer commissaris des konings in de provincie Zeeland, van den Dn Augustus 1871, A n°. 4872 1), Dafdeeling. Brengt ter kennis van de ingezetenen: dat de commissaris des konings voornoemd op Maan dag den 7tn dezer maandde gemeente met een bezoek zal vereeren, en aan ieder die zijn hoogedelgestrenge over het een of ander wenscht te spreken daartoe de gelegenheid zal geven, waartoe men zich ter gemeente secretarie zal kunnen aanmeldenalwaar het tijdstip daartoe later zal bekend zijn. En is hiervan afkondiging geschiedwaar het behoort, den 2«n Augustus 1871. De Burgemeester voornoemd WINKELMAN. GENEESKUNDE. Te Kriifningeneen voornaam en gunstig gelegen dorp in Zeeland, wordt spoedig verlangd een plaat selijk geneeskundige. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van 300 voor de behandeling der armlastigen zonder bijlevering van geneesmiddelen. Sollicitanten worden verzocht zich vóór 15 Augus tus a. s. schriftelijk of persoonlijk te vervoegen bij den ondergeteekende. De Burgemeester, D'. W. J. JANSSEN. middelburg 3 Augustus. De uitslag der herstemmingen voor de veikiezing van gemeenteraadsleden is in verschillende gemeenten dezer provincie, behalve de reeds gemelde, als volgt: Bruinisse. Getal kiezers 86. Ingeleverde biljetten 70, waarvan 3 van onwaarde. Gekozen W. van den Berg Dz. met 36 stemmen. Op J. van den Berg Mz. werden 31 stemmen uitgebracht. Domburg. Getal kiezers62. Ingeleverde biljetten 55, waarvan 1 van onwaarde. Gekozen het aftredend lid I. Geschiere met 32 stemmen, zijnde 22 stemmen op J. P. Reede uitgebracht. Eede. Getal kiezers 26. Ingeleverde biljetten 25. Gekozen het aftredend lid Napoleon van Parijs met 13 stemmen, terwijl P. de Baerdemaker 12 stemmen verkreeg. Hoek. Getal kiezers 74. Ingeleverde biljetten 45. Gekozen II. Wclfert met 32 stemmen zijnde 13 stemmen op J. Jurrij uitgebracht. Hulst: Getal kiezers 117. Ingeleverde biljetten 114, waarvan 1 van onwaarde. Gekozen het aftredend lid D. F. P. Seijdlitz met 57 stemmenterwijl op A. L. J. van Waesberghe 56 stemmen waren uitgebracht. Ka pel le. Getal kiezers 89. Ingeleverde biljetten 71, waarvan 1 van onwaarde. Gekozen het aftredend lid J. van der Vliet met 39 stemmenzijnde 31 stemmen uitgebracht op M. Schipper. Kruiningen. Getal kiezers 117. Ingeleverde biljet ten 101. Gekozen het aftredend lid D. Sinlce sr. met 67 stemmen; C. J. C. van de Ven verkreeg 34 stemmen. Sas van Gent. Getal kiezers 59. Ingeleverde bil jetten 54. Gekozen J. Stevens met 30 stemmen, zijnde 24 stemmen op I. F. Begheyn uitgebracht. St. Annaland. Getal kiezers 113. Ingeleverde bil jetten 68. Gekozen H. Polderman Nz. met 38 stemmen, terwijl 30 stemmen op M. EleDbaas Hz», vereenigd waren. St. Maartensdijk. Getal kiezers 138. Ingeleverde waarvan 1 van onwaarde. Gekozen M. stemmen; J. Mol verkreeg 55 stemmen. N'",1Virs tdv6rpe. Getal kiezers 51. Ingeleverde biljet ten 38. Gekozen C. van Waes met 22 stemmenterwijl het aftredend lid N. Heijman 16 stemmen op zich vereenigde. Westkapelle. Getal kiezers 101. Ingeleverde bil jetten 86, waarvan 2 van onwaarde. Gekozen M. M. von HofF, aftredend lid, en A. Leinse, beiden met 43 stem men. JQ& overige stemmen waren verdeeld over A. van Rooijen, aftredend lid, en D. Dekker. Zaamslag. Getal kiezers 127. Ingeleverde biljetten 97, waarvan 2 van onwaarde. Gekozen het aftredend lid H. Wolfert met 50 stemmen, zijnde op P.Dileman Jz. 45 stemmen uitgebracht. Zuid dor pe. Getal kiezers 36. Ingeleverde biljet ten 31. Gekozen D. van Hecke, aftredend lid, en C. van Waes, beiden met 22 stemmen. L. van Haelst verkreeg 13 en het aftredend lid J. E. de Caluwé 5 stemmen. Ten dienste van hen die correspondentie voeren met hunne betrekkingen, vrienden enz. in onze Oost-Indi sche bezittingen, deelt Het Vaderland het volgende artikel mede uit het extract van het register der resolution van den minister van financiën rakende de verzending eener wekelijksche brievenmail naar Neder- landsch-lndië over Brindisi; „De dienst der Fransche pakketbooten van de Indo-Chineesche lijnen zal voortaan weder van 1414 dagen worden uitgevoerd, zoodat dientengevolge de wekelijksche verzending der brieven- mailen naar en uit Nederlandsch-Indië, namelijk de eene week met de Britsche en de andere week met de Fran sche pakketbootenhersteld is. De Indische post naar Nederlandsch-Indië over Brindisi wordt dus eiken Zaterdagper trein van 6 uren 45 minuten 's morgens per Rijnspoorweg uit Amsterdam geëxpedieerd. Over Triëst geschiedt als tot dusverre de verzending alleen door middel der Britsche pakketbooten. De vertrekdagen zijn des Woensdags van 14—14 dagen, per trein van 2.20 's avonds uit Amsterdam. De eerste vertrekdag was Woensdag den 26cn Juli j'. Voorts wordt herinnerd,- dat de correspondentie vour Riouw, Banka en Palem- bang alléén met de Britsche pakketbooten is te verzen den, en wel over Triëst of over Brindisi. (De eerste vertrekdag uit Amsterdam voor de verzending met de Britsche pakketbooten over Brindisi was Zaterdag den 15"> Juli jl., en verder van 14—14 dagen.) Benceimiigeii en besluiten. ridderorden. Ten vervolge op het koninklijk besluit van 7 April 1849, houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake der krijgsverrichtingen in de Passumahlanden in de maanden Mei tot October 1866 en in Mei 1867, ter zelfder zake alsnog benoemd tot ridder 4e klasse van de militaire Willems orde de le luite nant der artillerie bij het leger in Nederlandsch-Indië F. H. Vervat. consulaten. Erkend en toegelaten als consul van Oostenrijk-Hongarije te Amsterdam J. Haupt, en zulks op den voet van vreemd onderdaan. Onderwijs. In beginsel is thans beslist, dat ook meisjes tot de rijks hoogere burgerscholen kunnen worden toegelaten. Althans door den minister van binnenlandsche zaken is op het door een ingezeten uit Sappemeer gedaan ver zoek gunstig beschikt, zoodat diens dochter met het begin van den nieuwen cursus de lessen aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer zal volgen. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Neder- duitsehe hervormde gemeente te Sint-Annaland door den heer D. II. Teljer, predikant te Hilligersberg. Marine en leger. De minister van marine heeft ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat bij de zeemacht verlangd wordt een apotheker 2e klasse, voorloopig bestemd voor de maritieme ziekeninrichting te Hellevoetsluis, aan welke betrekking is verbonden een activiteitstraktement van fi000 'sjaars, zonder vrije woning. Geene personen zullen daarvoor in aanmerking komen dan zij die onge huwd zijn, den ouderdom van 30 jaren niet bereikt en de bevoegdheid van apotheker volgens de wet van 1 Juni 1865 (Staatsblad n°. 59) verkregen hebben. Zij die daarvoor in aanmerkiug wenschen te komen, zullen zich behooren te onderwerpen aan een examen (bij mededinging, een vergelijkend examen), dat bij het hospitaal der marine te Willemsoord in de maand Sep tember zal worden afgenomen. Dat examen zal zich uitsluitend bepalen tot de vakken in de wet bedoeld. Om tot het afleggen daarvan te worden toegelaten, zenden de adspiranten vóór den laatsten Augustus a. aan den minister van marine een verzoekschrift op gezegeld papier in, benevens de stukken, waarvan mededeeüng wordt gedaan in de Staats-courant van gisteren. Vóór de toelating tot het examen zal een geneeskundig onder zoek worden ingesteld naar de geschiktheid voor den militairen dienst. Rolouiëii. De per mail uit Nederlandsch-Indië aangebrachte be richten loopen tot 19 Juni jl. Men deelt aan de Javabode mede, dat te Amsterdam een plan ontworpen wordt om de reede van Batavia en van Soerabaija te voorzien van een ijzeren drijvend droogdok, volgens de beste constructie en van voldoende capaciteiten, om groote schepen te kunnen dokken en repareeren. Reeds zou aan de Indische regeering het verzoek gericht zijn om een emplacement voor een dok c. a. bij het eiland Purmerend of Amsterdam. Volgens de Siamese Advertiser van 1 Juni heeft de koning van Siam na de terugkomst in zijne staten de slavernij in het rijk met 1 Januari 1872 afgeschaft. De alsdan nog aanwezige slaven zullen worden vrijge kocht uit de opbrengst van eene van heden den eige naren opgelegde belasting. Er werd verder een begin gemaakt met het aanleggen van nieuwe wegen en het bouwen van bruggenwaar door de ontwikkeling van het Siameesche rijk zeer bevorderd zal worden. De controleur De Clercq en de kommandant van het stoomschip Timor, naar het eiland Tagoelandang gezonden om rapport uit te brengen over een uitbarsting van de vulkaan Roewang op 3 en 9 Maart, melden volgens de Javasehe courant daaromtrent o. a. het volgende „In de laatste helft van Februari werden de eerste teekenen van onderaardsche werking bespeurd aan vrij hevige aardschuddingen, die aanhoudend plaats grepen. „Daarna was de berg veertien dagen lang rustig ge bleven, ofschoon het afbrokkelen van eenige steenen, die op 2 Maart van den top naar beneden rolden, toch eenige werking aanduidde. „Op 3 Maart 's avonds, omstreeks 8 uren, werd plot seling een beving gevoeld, terwijl een hevig donderend geluid de uitbarsting aaukondigde. „Weinige minuten daarna overstroomde een verba zende golf de kampong en wierp nagenoeg alle huizen omver. „In het midden bereikte deze golf eene hoogte van 14 vademen boven de gewone oppervlakte der zee, zooals nog duidelijk te zien was aan enkele boomen, die bleven staan en waarin goederen gedreven waren. „De eerste golf of vloed werd gevolgd door een twee den en derden, maar van minder kracht en hoogte. „Eene tweede uitbarsting van den Roewang vond plaats op den 9™ Maart, des avonds tegen 8 uren, toen opnieuw steenen werden uitgeworpen, gepaard met een zandregen, die tot den volgenden middag 2 uren aan hield en zich den 14cn van die maand nog eens herhaalde, maar toen slechts tot des nachts 3 uren.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1