r 182. MIDDELBURGSCHE COURANT. Woensdag 1871. 2 Augustus. KERMIS HERiaZEB. De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de gewone jaarmarkt of kermis alhier zal aanvangen den laats ten Maandag in Augustus en gedurende twee weken zal worden gehouden, zijnde van den 28 Augustus tot den 9 September a. s. dat daarbij niemand zal worden toegelaten hetzij als StraatkunstenaarsOrgeldraaiersliedjeszangersof iets der gelijks, hetzij tot het plaatsen of doen'plaatsen van Kramen TentenDraaimolens enz., dan na vooraf bij den commis saris van politie te hebben overgelegd een certificaat van bet bestuur der gemeente (of de besturen der ge meenten), waarin hij de laatste veertien dagen heeft doorgebracht, dat in die gemeente of gemeenten de kinderziekte niet heerschende is; dat die toelating niet anders wordt verleend dan onder de uitdukkelijke voorwaarde, dat in geen geval aan spraak op schadevergoeding zal kunnen worden gemaakt, wanneer het gemeentebestuur door onverhoopte omstan digheden zich mocht verplicht achten die toelating in te trekken. De aanvraag voor het plaatsen van schouwburgtenten zal uiterlijk vóór den 23 Augustus aanstaande, moeten geschieden met vrachtvrije brieven bij den marktmeester alhier, bij wien de kramers zich op dezelfde wijze zullen moeten aanmelden. Geene wanklankgevende orgels, rijfelaars, horoskoop- trekkers of bedelaars zullen op de kermis worden toege laten. Zierikzee, den 29 Juli 1871. De Burgemeester en Wethouders, B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. SimtcrtlamX Middelburg 1 Augustus. Aan de heden gehouden herstemming ter verkiezing van een lid voor den gemeenteraad van Middelburg is door 283 van de 790 kiezers deelgenomen. Bij de verkiezing op 18 dezer brachten 325 kiezers hunne stem uit. De Staats-courant van heden bevat de wetten van den 24en Juli jl.tot wijziging van art. 7 der wet van 29 Juni 1854 (Staatsblad n». 102)houdende eenige veranderingen in de straffen op misdrijven gesteld; die tot wijziging der begrooting van het fonds voortsprui tende uit de koopprijzen van domeinen voor het dienst jaar 1871; die houdende bekrachtiging eener, in ver band met het laatste lid van art. 10 der wet van 22 De cember 1863 (Staatsblad n°. 148)tusschen den minister van financiën en de Nederlandsche bank gesloten over eenkomst; die tot wijziging van hoofdstuk IV b der begrooting van staatsuitgaven voor het dienstjaar 1870; en die tot vaststelling van uitgaven wegens verstrek kingen door het departement van marine, dienst 1871. iienoemiugeii en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Gorinchem mf. A. H. van Tienhoven, thans procureur bij die rechtbank, zijnde hem uit laatstgemelde betrekking eervol ontslag ver leend. leger. Benoemd bij het korps ingenieursmineurs en sappeurs: tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang), de le luitenant G. G. G. Canter Cremers, van het korps; en tot 1ÏD luitenant (naar ouderdom van rang), de 2« luitenant P. C. B. van Marle, mede van het korps. Kerknieuws. Na op den 23cn Juli jl. bij de Nederduitsch hervormde gemeente te Schoondyke afscheid te hebben gepredikt naar aanleiding van 2 Cor. 13, vers 11£, hield de heer L. D. G. Krol eergisteren namiddag hij die gemeente te Zaamslag zijne intreerede als predikant, totteksthebbende Hand. 8, vers 29. De bevestiging bad des morgens plaats door den heer H. J. Krolpredikant te Neuzen consu lent, broeder van den beroepen leeraar, naar aanleiding van Titus 2, vers 15. Gemengde berichten. Omtrent het jl. Zondag voor Bath voorgevallen en in het vorig nommer door ons medegedeelde ongeluk bevat de Goesche courant heden ook een bericht hetwelk in de hoofdzaak met het onze overeenkomt. Er blijkt uit dat het vaartuig, een Belgische loodskotter, zich naar Antwerpen wilde begeven en ter hoogte van Saaftingen zich bevond toen een onverwachte windbui opkwam, zoodat de vier schepelingen, vóór de zeilen gestreken waren, daardoor werden overvallen. De boot sloeg om en" de vier personen deden vergeefsche pogingen om zareöimende den wal te bereiken. Een voorbijzeilende kotter kon wegens den feilen stroom geen hulp verlee- nen. Aan boord van dien kotter, die in de haven van Bath gevlucht is, bevonden zich evenzeer vier personen die op een afstand van ongeveer 15 meter hunne mak kers of stadgenooten moesten zien omkomen. De eenige geredde persoon heeft die redding te danken aan een voorbijzeilende hoogaars. Hij stak zijn hand bovenwater en werd gelukkig opgemerkt. De lijken der drie overi gen zijn nog niet gevonden. Eergisteren namiddag is een directie-trein, ook met eenige genoodigden uit de tusschengelegen plaatsen, uit Mechelen langs de nieuw aangelegde spoorlijn te Neuzen gearriveerd. De opening van den weg wordt spoedig, waarschijnlijk in de laatste helft dezer maand, tegemoet gezien. Zondag avond omstreek 8 uren ontstond er te Amsterdam brand in het bovengedeelte van een perceel in de Warmoesstraat, hetwelk bewoond werd door den meubelmaker Victor le Brun. Aanvankelijk liet de brand zich niet ernstig aanzien, maar de voorraad brandbare stoffen, die op den zolder aanwezig was, gaf aan de vlammen krachtig voedsel. In korten tijd stond dan ook de geheele werkplaats met de daar aanwezige meubelen, gereedschappen enz., benevens de onderver dieping, waarin een assurantiekantoor van den heer G. Verschuur gevestigd was, in lichtlaaie vlam. Door de werking der spuiten bepaalde de brand zich tot die ver dieping en tot eenige beschadiging van het daarnaast gelegen perceel, genaamd „De vereeniging." Hetgeen zich bij dezen brand weder voorgedaan heeft, is als een krachtig protest tegen de bestaande inrichting der brandweer te beschouwen. Betrekkelijk spoedig ver scheen een zevental handbrandspuiten ter plaatse van den brand, maar de wanorde die daar heerschte, de ergerlijke houding van een deel van het personeel dat daaraan werkzaam heette te zijn, de trage opkomst van sommige leden der schutterij, de enorme menschenmassa, aanvankelijk door niets en niemand in haar dringen en haar belemmeren van alle hulp verhinderd, waren wederom de gewone stoffage van een Amsterdamscben brand. En dan de stoombrandspuitenWie zag ooit deze kostbare meubels ten rechten tijde verschijnen? Ook Zon dag was dit het geval niet; bewoners der Warmoesst:aat geven ons dan ook met niet geringe verontwaardiging te kennen dat de stoomspuit op het Damrak geplaatst, eerst te 10 uren, dus twee uren na het uitbreken van den brandbehoorlijk water gaf. Door de hulp van deze en de andere stoomspuitwasmen den brand spoedig mees ter. Tijdens het uitbreken van den brand waren de be woners afwezig. Het buis en de inboedels zijn bij ver schillende maatschappijen verzekerd. {Nieuws v. d. dag.) Mevrouw Odilon-Perierdie in den wedstrijd door het Willemsgenootschap te Gent uitgeschreven, met hare novelle „Max Reeves" den tweeden prijs behaalde, beeft dien afgestaan aan het meisje dat zich dit jaar het meest in de Nederlandsche taal zal hebben onderscheiden op de stadsscholen te Gent. In de afgeloopen week zijn bij den burgerlijken stand te 's-Gravenhage vijf sterfgevallen aan pokken aangegeven. Vóór eenige dagen meldden wij eenige bijzonder heden aangaande den eersten grooten wisselgroot 1,200,000 thalers die door de Fransche regeering in min dering van betaling der eerste 500 millioen op G. Miil- ler O. te Berlijn afgegeven was. Deze is echter nog geenszins de grootste. Onder de Iateren is een wissel van Rothschild te Parijs op Rothschild te Londen getrok ken ter waarde van 1,279,000 pond sterling, verder een op een Belgisch huis tot een bedrag van 14,000,000 franken en op een Amsterdamsch huis van 8,000,000 gulden. Evenals de Duitsche regeering eerst klaagde over de groote hoeveelheid kleine wisselsbeklaagt zij zich thans over de enorme sommen, die het niet mogelijk maken, om deze wissels aan de Berlijnsche beurs te verkoopenzoodat zij opgezonden moeten worden naar de plaatsen waar zij vervallen. Dit veroorzaakt natuur lijk belangrijke kosten die, volgens de Staats-Anzeiger, der Fransche regeering in rekening gebracht worden. Over grootmoedigheid en royaliteit der Duitsche regee ring in handelszaken kan Frankrijk zich ook al niet bijzonder verheugen en de minister van financiën zal zich, om aan alle chicanes van Pruisen te voldoen, moe ten getroosten om eenige duizenden malen meer zijn naam te teekenen. De grève der metselaars te Berlijn is thans een nieuwe phase ingetreden, waarbij de rollen volkomen om gekeerd zijn. Alle groote ondernemingen zijn gestaakt, de arbeiders slenteren langs de straat en verdrinken groo- tendeels hunne weinige spaarpenningen de bazen zien dit alles met de grootste onverschilligheid aan. Op ver zoek der werklieden zouden gedelegeerden een vergelijk zoeken tot stand te brengen, doch van de zijde der bazen verscheen geen enkele afgevaardigde. De werklieden beginnen thans in te zien, dat niet de werkgevers maar zij zei ven de bedrogenen zijD, want de bazen blijven, onverbiddelijk en eischen dat de werklieden aan hunne vorderingen zullen voldoen en niet omgekeerd. Het waarschijnlijk gevolg is, dat de metselaars uit nood slechter conditiën zullen moeten aannemen dan waar onder zij vroeger werkzaam waren, en zij deze keer dus eens een gevoelige les zullen ontvangen. In Berlijn kunnen zulke proefnemingen gunstig werken, in Wee- nen, Parijs, Lyon, Marseille en andere plaatsen zouden zij de treurigste gevolgen na zich sleepen. Men zegt dat de opstandelingen van Cuba besloten hebben tot het invoeren van lederen geschut, een soort van artillerie, die in Europa gebruikt is door Gustaat Adolf en andere mogendheden van vroegeren en Iateren tijd. Om een zoodanig kanon te maken wordt het leder nat gemaakt en over een houten kern strak en stevig vastgenaaid, al naar gelang van de sterkte verschillende lagen over elkanderwaarbij zorg wordt gedragen dat de ondergelegen laag volkomen droog is vóór de volgende wordt aangebracht. Dit leder wordt met sterk touw omwoeld en de kulas van hard hout gemaakt, dat met tin is bekleed. Het voordeel, hierdoor verkregen, is goedkoopte en gemakkelijk vervoer, daar een paar vierduimers gemakkelijk door éen persoon vervoerd worden. Dit geschut wordt op affuiten gelegd of in vaste batterijen opgesteld. Te Brunn, in Moravië, heeft de directeur der ste nografische school, de heer Kofska, het plan gevormd om letterzetters op te leidenzoodat zij dadelijk van stenografisch schrift, zonder dat dit in gewoon letter- schrift is overgebracht, kunnen zetten. Wanneer eenigen der letterzetters ver genoeg in die kunst gevor derd zullen zijn, zal men hen naar Weenen zenden om de debatten der kamers te zetten, hetgeen natuurlijk veel tijd zal besparen. De aannemer van de omverhaling van de Vendöme- zuil te Parijs is gevangen genomen, evenals de kooper van puin, afkomstig van het op last der commune gesloopt huis van Thiers. Tliermometerstand. 31 Juli. 'sav. 11 u. 56 gr. f 1 Aug. 's morg. 7 u. 60 gr. 's midd. 1 u. 70gr. 's av. 6 u. 68 gr.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1